ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.843 μέλη

    Είμαι 15 χρονών και ξεκινάω τώρα πιάνο

    fraoula-me-santigy
    24.04.2009, 16:58

    Γεια σας,

    Είμαι 15 χρονών από τον Ιανουάριο έχω ξεκινήσει μαθήματα πιάνου.

    Τελείωσα τις τάξεις της προκαταρκτικής και προχωράω...

    Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λίγο διότι με τα περισσότερα άτομα με τα οποία έχω συζητήσει στο διαδύκτιο και ασχολούνται με πιάνο, έχουν ξεκινήσει τις σπούδές τους από μικρή ηλικία... Εγώ δυστυχώς δεν είχα συνειδητοποιήσει σε τόσο μικρή ηλικία ότι αυτό το όργανο το λάτρευα, κι έτσι δεν το ξεκίνησα τότε {#emotions_dlg.crying}. Η αλήθεια είναι ότι νιώθω τύψεις γι' αυτό.

    Παλαιότερα έκανα για αρκετά χρόνια αρμόνιο, αλλά αυτό το όργανο δε μου άρεσε καθόλου και συνέχιζα γιατί το είχα πάρει απόφαση ότι αφού δεν θα έκανα ποτέ πιάνο, ας τελείωνα τουλάχιστον το αρμόνιο.

    Παρ' όλα αυτά βρήκα κάποια αφορμή να σταματήσω και να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.{#emotions_dlg.happycrazy}

    Πιστεύετε ότι σε μία τόσο μεγάλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς πιάνο έχω ελπίδες;

    Επίσης, το γεγονός ότι δεν κάνω θεωρία μπορεί να σταθεί εμπόδιο;

    Η άποψη σας θα με ενδιέφερε πάρα πολύ.

    Ευχαριστώ!!!!Smile


    freddieKrueger
    24.04.2009, 18:59

    Φυσικα και θα μαθεις και μαλιστα πολυ καλο πιανο...και μαλιστα μπορεις να γινεις κι ακομη καλυτερη απο αυτους που ξεκινησαν πιανο στα 5 η στα 6...εχω γνωστο που ξεκινησε πιανο στα 32 και μεχρι να φτασει τα 36 ηταν ηδη ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΟΣ!!Ειχε ομως μουσικο αυτι και πολυ καλη μουσικη αντιληψη γενικοτερα...


    emmanuella
    24.04.2009, 20:59

    Pfff....

    Αυτά που λένε ότι το πιάνο και γενικά η μουσική είναι αν το έχεις από τότε που γεννήθηκες είναι ... μπούρδες!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Όπως ειπώθηκε στο προηγούμενο μήνυμα καμιά φορά αυτοί που ξεκινάνε σε μεγάλη ηλικία είναι και αυτοί που θα τα καταφέρουν καλυτερα γιατί το διάλεξαν Μ-Ο-Ν-Ο-Ι τους και επειδή το Η-Θ-Ε-Λ-Α-Ν και το Α-Γ-Α-Π-Α-Ν-Ε. Και όχι επειδή η μαμά ήθελε να λέει ότι το παιδί τους πηγαίνει στα καλύτερα ωδεία με τους καλύτερους καθηγητές.Wink

    Όταν ήμουν 5 χρονών από λόξα της γιαγιάς μου με γράψανε στη λύρα. Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα? Να "μισήσω" τη λύρα γιατί το έκανα επείδή "έπρεπε".

    Στη μουσική, και γενικότερα στις "αγάπες" και "συμπάθειες" της καθημερινότητας αλλά και της προσωπικής μας ζωής ηλικίες δεν υπάρχουν. Όσο για το πιάνο... είναι μαγικό όργανο.{#emotions_dlg.inlove}

    Όσο αναφορά τη θεωρία που αναφέρεις... Χμμμ... εμένα με βοήθησε πολύ η θεωρία στις κλίμακες και στο να διαμορφώσω μια σωστή τεχνική των χεριών μου μέσα από τα αρπίσματα. Είναι αρκετά σηματικό θέμα. κατ'εμέ, ειδικά κατά τη διάρκεια της "Κατωτέρας" βαθμίδας.Smile

    Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις... και μην ακούς κανέναν. Κάνε αυτό που ΕΣΥ θέλεις και αγαπάς.

    {#emotions_dlg.walkman}


    taksidiwths
    24.04.2009, 23:14

    τι λες τωρα?δεν εισαι καθολου μεγαλη για να ξεκινησεις πιανο...τις προκαταληψεις οτι και καλα πρεπει να ξεκινας απο πολυ μικρος μην δινεις βαση.και εγω τωρα εχω ξεκινησει και ειμαι 17!! μια ζωη ηθελα να μαθω πιανο και οι γονεις μου δεν με γραφανε επειδη νομιζαν οτι θα τα παρατησω..αλλα τι να κανουμε,,και εμενα το ονειρο μου γινεται πραγματικοτητα..θα αγορασω και πιανο στο αμεσο μελλον και ειμαι πολυ ευτιχισμενος..θεληση θελει μονο και αγαπη!!τιποτα αλλο!! κανε αυτο που αγαπας και δωσε ολο σου το ειναι :)


    deathminor88
    24.04.2009, 23:23

    Μια χαρά είσαι...Θα τελειώσεις και πολύ πιο γρήγορα..Τώρα το αν θα αποκτήσει τεχνική σαν ένα που παίζει από τα 5 του (και παίζει καλά) εξαρτάται από το πόσο θα διαβάσεις.


    MariannaLappa
    25.04.2009, 18:32

    Κατ' αρχάς δεν είναι δα και τόσο μεγάλη η ηλικία σου! Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να μάθεις πιάνο και να εξασκηθείς σ' αυτό. Ειδικά αφού σ' αρέσει τόσο πολύ και έχεις τόση διάθεση, σίγουρα θα μάθεις να παίζεις πολύ καλά! {#emotions_dlg.yes}

    Τώρα για τη θεωρία που λες, εγώ που παίζω πιάνο και την έχω τελειώσει μπορώ να σου πω ότι ναι, γενικά βοηθάει, αλλά όχι και τόσο πολύ, οπότε και να μην κάνεις δε θα πειράξει.