ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη

    Μια απορια.Μια ασκηση.Βοηθεια!!

    preety93
    05.05.2009, 21:11

    γεια σας κι απο εμενα!μου εχουν βαλει μια ασκηση :να βρεθουνε οι σχετικες μειζονες των:ΛΑ ΥΦΕΣΗ-,ΣΙ-,ΣΟΛ-,ΜΙ- και ΡΕ #-,ΦΑ #-

    πραγματυικα δυακολευτηκα!Αν μπορει ας βοηθησει καποιος!


    spyrosssss
    05.05.2009, 21:29

    πολυ καλησπερα.για να βρουμε την σχετικη μειζονα μιας ελλασσονας κλιμακας ανεβαινουμε απο την ελασσονα μια τριτη μικρη (1 τριημιτονιο δηλαδη)π.χ. απο την ΛΑ- αν ανεβουμε μια τριτη μικρη παμε στην ΝΤΟ+ ..ελπιζω να βοηθησα...{#emotions_dlg.rockon}


    TheDarkSideOfTheMoon
    05.05.2009, 21:31

    Μην ανησυχείς!!Δεν είναι δύσκολο...Λοιπόν.Για να βρεις τις σχετικές μείζονες απλώς ανεβαίνεις τρεις νότες. Π.χ. Η σχετική της ΛΑ ελάσσονα είναι η ΝΤΟ ύφεση μείζονα, της ΣΙ είναι η ΡΕ μείζονα,της ΣΟΛ η ΣΙ ύφεση,της ΜΙ η ΣΟΛ,της ΡΕ# η ΦΑ# και της ΦΑ # η ΛΑ. Να θυμάσαι πάντα να βάζεις τους σωστούς οπλισμούς και να ελέγχεις αν σου ζητάει από μείζονα σε ελάσσονα ή το αντίθετο. Αν ψάχνεις τη σχετική ελάσσονα, κατεβαίνεις 3 νότες.Αν σου δίνουν την ελάσσονα και ψάχνεισ τη σχετική μείζονα, ανεβαίνεις 3 νότες.

    Ελπίζω να το 'πιασες!!


    preety93
    05.05.2009, 21:36

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 05-05-2009 στις 21:31 έγραψε...

    Μην ανησυχείς!!Δεν είναι δύσκολο...Λοιπόν.Για να βρεις τις σχετικές μείζονες απλώς ανεβαίνεις τρεις νότες. Π.χ. Η σχετική της ΛΑ ελάσσονα είναι η ΝΤΟ ύφεση μείζονα, της ΣΙ είναι η ΡΕ μείζονα,της ΣΟΛ η ΣΙ ύφεση,της ΜΙ η ΣΟΛ,της ΡΕ# η ΦΑ# και της ΦΑ # η ΛΑ. Να θυμάσαι πάντα να βάζεις τους σωστούς οπλισμούς και να ελέγχεις αν σου ζητάει από μείζονα σε ελάσσονα ή το αντίθετο. Αν ψάχνεις τη σχετική ελάσσονα, κατεβαίνεις 3 νότες.Αν σου δίνουν την ελάσσονα και ψάχνεισ τη σχετική μείζονα, ανεβαίνεις 3 νότες.

    Ελπίζω να το 'πιασες!!



    ναι,ευχαριστω πολυ!το επιασα!ξερω πως ανεβαινουμε ενα διαστημα 3ης μικρο(δηλ  1 τονο και 1 ημιτονιο),αλλα μπερδευομαι οταν η νοτα εχει σημεια αλιωσης διπλα...μου το εξηγειτε λιγο αυτο?>>?τι εννοω?ας παρουμε για παραδειγμα ΡΕ#-,ΠΩς ΒΡΗΚΑΜΕ ΠΩς Η σχετικη της ελλασσονα ειναι η ΦΑ3?ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ κατλαβαινω!μπορει αν μου το εξηγησει κανεις?


    -----------------
    Το να αγαπας ειναι κατι. Το να αγαπας και να σε αγαπουν ειναι το παν. www.8notes.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : preety93 στις 05-05-2009 21:37 ]


    TheDarkSideOfTheMoon
    05.05.2009, 21:41

    Λοιπόν...Βρίσκεις πρώτα το όνομα της κλίμακας, δηλ. από Ρε# πάμε στη Φα, διατηρείς τον οπλισμό της Ρε # [που είναι φα,ντο,σολ,ρε,λα και μι δίεση] και εφόσον βλέπεις ότι υπάρχει στον οπλισμό η νότα Φα σημαίνει ότι η κλίμακα θα είναι Φα#.