ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.833 μέλη

    Τι γενους είναι το κομπιουτερ?

    pastella
    03.12.2004, 13:17
    Μια Γαλλιδα καθηγήτρια εξηγούσε στους μαθητές της ότι στα γαλλικά, αντίθετα με τα ελληνικά, τα ουσιαστικά είναι είτε θυληκά είτε αρσενικά.
    Το σπίτι έιναι θυληκό "la maison" και το μολύβι είναι αρσενικό "Le crayon".

    Ένας μαθητής ρώτησε : "Τι γένους είναι το κομπιούτερ?'

    Αντί να δώσει την απάντηση η δασκάλα χώρισε την τάξη σε αγόρια και κορίτσια και τους ζήτησε να αποφασίσουν οι ίδιοι αν το κομπιούτερ θα πρέπε να είναι αρσενικό ή θυληκό.

    Κάθε ομάδα ζητήθηκε να δώσει 4 επιχειρήματα για την άποψή της.

    Η ομάδα των αγοριών υποστήριξε ότι το κομπιούτερ είναι οπωσδήποτε γένους θυληκού ("la computer") διότι:

    1. Κανείς παρά μόνο ο δημιουργός του καταλαβαίνει την εσωτερική τους λογική.
    2. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν για να επικοινωνούν με τουσ άλλους υπολογιστές δεν είναι κατανοητή από οποιονδήποτε άλλο.
    3. Ακόμα και τα πιο μικρά λάθη αποθηκεύονται στη μνήμη για πιθανή επανεξέτασή τους στο μέλλον
    4. Μόλις αφοσιωθείς σε ένα κομπιούτερ, ξοδεύεις το μισό μισθό σου σε αξεσουάρ για αυτό.

    Τα κορίτσια όμως κατάληξαν ότι το κομπιούτερ έιναι αρσενικού γένους διότι:

    1. Για να κάνεις οτιδήποτε μαζί τους πρέπει να τους ανάψεις.
    2. Έχουν πάρα πολλά δεδομένα αλλά και πάλι δεν μπορούν να σκεφτούν από μόνοι τους.
    3. Υποτίθεται ότι σε βοηθούν να λύσεις προβλήματα αλλά τη μισή ώρα είναι αυτοί το πρόβλημα
    4. Μόλις αφοσιωθείς σε ένα, συνειδητοποιείς ότι αν περίμενες λίγο ακόμα θα είχες πάρει ένα καλύτερο μοντέλο.

    Οι γυναίκες κέρδισαν.
    MariannaP
    03.12.2004, 15:46
    Καλός ο συσχετισός Χριστίνα!
    Η δική μου άποψη είναι ότι ο Η/Υ είναι η χειρότερη εφεύρεση του ανθρώπου!
    Ενας καταστροφικός τρόπος να χρησιμοποιείς το ηλεκτρικό ρεύμα, τίποτε άλλο!
    Οσο για τους Γάλλους, ας μάθουν επιτέλους ότι δεν υπάρχουν μόνο υποκείμενα αλλά και αντικείμενα σε αυτόν τον κόσμο.
    Συνεπώς: (ΤΟ) ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ - Ουδέτερο! Και πολύ του είναι!
    SteliosG
    03.12.2004, 16:06
    giati te Mariana tetoio misos gia to kompiouter?? ti soy ekane?? kai min mou arxiseis tipota peri satanikis mihanis!!!!
    MariannaP
    03.12.2004, 16:25
    O ίδιος ο διάολος!
    Και η "συμπάθεια" που του έχω οφείλεται στο γεγονός ότι το χρησιμοποιώ 8 ώρες το λιγότερο κάθε μέρα!
    vouliakis
    03.12.2004, 16:29
    Στην (ελληνο-) Αυστραλία -πάντως- είναι θηλυκό: η κομπιούτα...

    dimko
    03.12.2004, 18:56
    Εμένα πάλι πάντως, γιατί και η δεύτερη τετράδα μου φαίνεται σα να ταιριάζει και πάλι στις γυναίκες;
    Hastaroth
    03.12.2004, 22:42
    Καί όμως,εις την Γαλλικήν γλώσσαν,υπάρχει αφ'ενός η λέξις "ordinateur",γένους αρσενικού,ίνα αποδώση την αγγλικήν λέξιν computer που σημαίνει "υπολογιστής",και αφ'ετέρου η λέξις "calculatrice",γένους θηλυκού,που σημαίνει "υπολογιστής".

    Διαλέγετε και παίρνετε....




    legolas_artq
    14.02.2005, 15:55
    δεν υπαρχη το αρθρο το στα γαλικα ρε μαρια μονο ο και η
    XeniaRodo
    14.02.2005, 16:08
    Quote:

    Το μέλος MariannaP στις 03-12-2004 στις 16:25 έγραψε:

    O ίδιος ο διάολος!
    Και η "συμπάθεια" που του έχω οφείλεται στο γεγονός ότι το χρησιμοποιώ 8 ώρες το λιγότερο κάθε μέρα!





    Aχ πως σε καταλαβαίνω.....
    Haroulinda
    14.02.2005, 16:40
    Quote:

    Το μέλος legolas_artq στις 14-02-2005 στις 15:55 έγραψε:

    δεν υπαρχη το αρθρο το στα γαλικα ρε μαρια μονο ο και η





    Δηλαδή είσαι ο Legolas ο αδελφός του Arwuen του φίλου του Steliou????
    jorge
    14.02.2005, 16:50
    Quote:

    Το μέλος MariannaP στις 03-12-2004 στις 16:25 έγραψε:

    Και η "συμπάθεια" που του έχω οφείλεται στο γεγονός ότι το χρησιμοποιώ 8 ώρες το λιγότερο κάθε μέρα!




    Αντί να κάθεσαι να γράφεις στο MusicHeaven όμως θα μπορούσες να πας για ένα καφέ, να μιλήσεις με κανέναν άνθρωπο, να δεις τα σύννεφα έξω ή να πάρεις κάποιον γνωστό τηλέφωνο. Σωστά; Δεν το κάνεις όμως. Άρα όλο και κάποια ανάγκη θα σου καλύπτει αυτό που τόσο μισείς.

    Αν δε σου κάλυπτε, θα το είχες μόνο για να κάνεις αυτό για το οποίο πληρώνεσαι. Αν σου καλύπτει και άλλες ανάγκες, γιατί το μισείς; Υπάρχουν και κάποια θετικά στην υπόθεση.
    Konnie
    14.02.2005, 17:05
    Θα συμφωνησω jorge.Οι υπολογιστες ειναι εργαλεια,και απο εμας εξαρταται το ποσο θα εξαρτηθουμε απο αυτους.Μηπως ξεχναμε που βρισκομαστε αυτην ακριβως τη στιγμη?


    Πολυ το σοβαρεψαμε,ε?
    Το ανεκδοτο πολυ καλο παντως!!!
    MariannaP
    14.02.2005, 17:30
    Η Μαριάννα μου είπε να σου πω ότι εν ώρα εργασίας δεν πίνει καφέ, δεν έχει τηλέφωνο (οπότε δεν μιλάει) και για να πάει άνθρωπος στο γραφείο της πρέπει να ξέρει ορειβασία, οπότε σπάνια βλέπει κάποιον!
    Ευτυχώς (σε αντίθεση με άλλους) μπορεί να βλέπει μια χαρά από το παράθυρό της και τον ουρανό και τα σύννεφα και τον ήλιο και τη βροχή (και όλα τα καιρικά φαινόμενα τελος πάντων)
    Επίσης μάθε ότι ο γυναικείος εγκέφαλος μπορεί να επιτελεί πάνω από δύο λειτουργίες ταυτόχρονα (σε αντίθεση με τον ανδρικό).
    Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να δουλεύουμε και παράλληλα να βλέπουμε ταινία σε dvd ή να γράφουμε το παραπάνω κατεβατό, έτσι ώστε να μη σκυλοβαριόμαστε και να μη μας παίρνει ο ύπνος στη δουλειά.
    Σίγουρα, αν έπρεπε να κάνουμε ένα πράγμα, αυτό θα ήταν να δουλεύουμε!
    Αλλά γιατί να μη διασκεδάζουμε παράλληλα αφού μπορούμε;;;

    Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω πως το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μου καλύπτει καμία άλλη ανάγκη, δεδομενου ότι το χρησιμοποιώ σπάνια εκτός γραφείου!!!
    Και ναι!!! Εξακολουθώ να το μισώ...
    jorge
    14.02.2005, 17:33
    Το πιάνο που αγόρασες μέσα από το MusicHeaven δεν σε έκανε να δεις και άλλα θετικά; Με προβληματίζεις
    MariannaP
    14.02.2005, 17:38
    Ωχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ,
    Τώρα με κόλησες στον τοίχο...
    Εχεις δίκιο!!! Και μαζί με το πιάνο μια καλή φίλη που την αγαπώ πολύ!
    Τί να πω τώρα;;; 1 - 1
    Πάρε μια μπυρίτσα
    jorge
    14.02.2005, 17:45
    1-1 ;;;
    Anyway...
    MariannaP
    14.02.2005, 18:15
    Τι φοβάσαι;;; Μη χάσεις το Πρωτάθλημα;;;
    Πάρε μερικές μπυρίτσες ακόμη να τα βλέπεις διπλά

    Που είσαι Orfeus να βάλεις ένα χεράκι, είναι πολλές οι μπύρες!!!
    elenigeladari
    14.02.2005, 20:17
    πάντως ό,τι γένος και να είναι, το πόρισμα είναι πως κανείς δεν μπορεί να μείνει μακρυά απο υπολογιστή...

    αλλα να πω την αλήθεια μου, συμφωνώ με την άποψη των κοριτσιών...ειδικά στην τελευταία.. χαχα..
    Orfeus
    14.02.2005, 20:25
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 14-02-2005 στις 18:15 έγραψε:


    Που είσαι Orfeus να βάλεις ένα χεράκι, είναι πολλές οι μπύρες!!!





    Πήρα τις ......μισές!!!!


    piterpiano
    15.02.2005, 05:41
    oso sas xalane oi ypologistes egw tha zw

    the computer engineer!


    opoios thewrei axristo to kompiouter mallon ine psefths...

    kalh sas mera.