ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.826 μέλη

    Κλασσική ή Ακουστική Κιθάρα?

    taksidiwths
    17.05.2009, 19:13

    γεια σας αγαπημενοι φιλοι του musicheaven.Παιζω εδω και περιπου 2 χρονια ηλεκτρικη κιθαρα αν και εχω μια ακουστικη καποιους μηνες,αγνωστης μαρκας.Βλεπω λοιπον τον εαυτο μου πλεον να μην τον εκφραζει τοσο πολυ η ηλεκτρικη κιθαρα και θα θελα να κανω την εξης ερωτηση...Να παρω καλυτερα μια κλασσικη κιθαρα(η ηλεκτροκλασσικη) η μια ακουστικη(η ηλεκτροακουστικη)?και τι μοντελα να κοιταξω?θα θελα να γλυκο ηχο με βαθος και αν γινεται να εχει και ενα αξιοπρεπες ηχειο.


    RockAlximistis
    18.05.2009, 02:19

    Κοίτα...Αν θες κιθάρα "με γλυκό ήχο και βάθος" στάνταρ θες ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα...Η οποία,ίσως σε δυσκολέψει στην αρχή λόγω της μεγαλύτερης απόστασης των χορδών,αλλά έχει πραγματικά ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ δυνατότητες..Μπορείς να παίξεις τα πάντα,απλά χρειάζεται όρεξη για διάβασμα και εξάσκηση...Όσο για το τι κιθάρα και τι μοντέλο θες να πάρεις πες μας τι τελικά θα αποφασίσεις και πόσα χρήματα διαθέτεις...Smile Τσέκαρε τα παρακάτω video...

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RockAlximistis στις 18-05-2009 02:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RockAlximistis στις 18-05-2009 02:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RockAlximistis στις 18-05-2009 02:29 ]


    taksidiwths
    18.05.2009, 13:18

    ευxαριστω για την απαντηση σου καταρχην!

    την ακουστικη την εχω περιπου ενα χρονο

    και οποτε παιζω αρκετα μου κατατρωει τα δαχτυλα!!!

    πολυ πονο ομως μιλαμε!! δεν μπορω να κανω τιποτα που λεει ο λογος...

    και μιλαω για το χερι που ειναι στα ταστα(δεξι)...

    εχω παιξει σε κλασσικη και δεν μου φανηκε ιδιαιτερα δυσκολη στο παιξιμο

    (βεβαια εξαρταται και η κιθαρα)

    θα την ηθελα και για ακκορντα αλλα και για κλιμακες κλπ...

    απλα εχω μια απορια...εχω ακουσει οτι η ακουστικη ειναι περισσοτερο για ακκορντα

    ενω η κλασσικη περισσοτερο ξερεις για κανονικο παιξιμο..

    διορθωσε με αν κανω λαθος...

    απο ηλεκτρικη ξερω οτι με ρωτησεις,αλλα απο κλασσικ ειδικα δεν το εχω ψαξει καθολου..

    οσο για την τιμη..χμμ

    πες μου εσυ καποια μοντελα σε τριψηφιο αριθμο για αρχη

    και αν ξερεις που μπορω να τις δοκιμασω κιολας...

    αα! εχω αρχισει να παιζω με δαχτυλα στην ακουστικη κ οχι με πενα οπως εχω μαθει στην ηλεκτρικη

    και ο ηχος βγαινει απιστευτα γλυκος!!!!


    RockAlximistis
    19.05.2009, 14:21

    Λοιπόν,στο ότι η ακουστική δεν σε βόλεψε και πονούσες τόσο,το πιο πιθανό είναι ότι οι χορδές ήταν απαίσιες και πολύ σκληρές..Άρα μην την αποκλείεις για αυτό τον λόγο!Wink

    Τώρα,ας έρθουμε στην κλασσική...Η οποία,έχει πράγματι πιο μαλακές χορδές και γενικότερα αν ήσουν εντελώς αρχάριος στην κιθάρα,δεν θα πονούσες καθόλου...Τώρα όσον αφορά αυτό που ανέφερες για την χρήση της κάθε κιθάρας,πράγματι η κλασσική είναι περισσότερο για fingerstyling  και όχι για ακόρντα,αντίστοιχα και η ακουστική είναι περισσότερο για ακόρντα και όχι για fingerstyling...

    Δεν υπάρχει όμως κάποιος περιορισμός που να σου λέει τι θα παίξεις...Και στα δύο είδη κιθάρας εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις,και διαλέγεις αναμεσά τους με κύριο παράγοντα το τι ήχο θέλεις να παράγεις και τι μουσική θέλεις να παίζεις...

    Δεν ξέρω τι να σου προτείνω παρότι γνωρίζω αρκετές καλές κλασ. κιθάρες,και δεν ξέρω γιατί πρέπει πρώτα να καταλήξεις ΕΣΥ αν θες κλασσική ή ακουστική!


    taksidiwths
    19.05.2009, 14:51

    τελικα αποφασισα κλασσικη!!

    ναι!!!

    εκανα και μια μακροσκελης συζητηση με τον guitarteacher

    και κατεληξα σε κλασσικη :D

    μου προτεινε μια

    alhambra κιθαρα και θα ψαξω να δω που υπαρχουν για να δοκιμασω κιολας!

    αλλα θελω και εσυ να μου πεις για να εχω διαφορες αποψεις

    να δοκιμασω τις ταδε κιθαρες και να καταληξω!

    οπως σου ειπα στην τιμη

    κατι σε τριψηφιο αριθμο που να μην ειναι

    και πολυ ψηλα βεβαια

    αλλα να με ικανοποιει κιολας :)

    παρεπιπτωντος στο δευτερο

    βιντεακι,περιπου στο τελος

    ο καλλιτεχνης :P

    παιζει και ακκορντα και ακουγονται πολυ ομορφα και δυνατα...

    ευχαριστω και παλι!!

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 19-05-2009 14:53 ]


    RockAlximistis
    19.05.2009, 22:38

    Ο guitarteacher ξέρει καλά τι λέει...Πραγματικά οι Alhambra,είναι οι καλύτερες κιθάρες που έχω παίξει:με εκφραστικό και γλυκό ήχο,τον οποίο αν θές να παίξεις ένα κομμάτι Flamenco με την κατάλληλη τεχνική τον μετατρέπεις!

    Μια άλλη μάρκα κλασσικής κιθάρας που αξίζει πιστεύω πως είναι οι Esteve...Πολύ εύκολες και ξεκούραστες για τον κιθαριστή και με πολύ αξιόλογο ήχο!

     

    {#emotions_dlg.beer}


    guitarteacher
    20.05.2009, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος RockAlximistis στις 19-05-2009 στις 22:38 έγραψε...

    Ο guitarteacher ξέρει καλά τι λέει...Πραγματικά οι Alhambra,είναι οι καλύτερες κιθάρες που έχω παίξει:με εκφραστικό και γλυκό ήχο,τον οποίο αν θές να παίξεις ένα κομμάτι Flamenco με την κατάλληλη τεχνική τον μετατρέπεις!

    Μια άλλη μάρκα κλασσικής κιθάρας που αξίζει πιστεύω πως είναι οι Esteve...Πολύ εύκολες και ξεκούραστες για τον κιθαριστή και με πολύ αξιόλογο ήχο!

     

    {#emotions_dlg.beer}



    Φίλτατε RockAlximistis,

    Ευχαριστώ πολύ για τα κάλά σου λόγια{#emotions_dlg.smartass}


    RockAlximistis
    20.05.2009, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 20-05-2009 στις 10:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RockAlximistis στις 19-05-2009 στις 22:38 έγραψε...

    Ο guitarteacher ξέρει καλά τι λέει...Πραγματικά οι Alhambra,είναι οι καλύτερες κιθάρες που έχω παίξει:με εκφραστικό και γλυκό ήχο,τον οποίο αν θές να παίξεις ένα κομμάτι Flamenco με την κατάλληλη τεχνική τον μετατρέπεις!

    Μια άλλη μάρκα κλασσικής κιθάρας που αξίζει πιστεύω πως είναι οι Esteve...Πολύ εύκολες και ξεκούραστες για τον κιθαριστή και με πολύ αξιόλογο ήχο!

     

    {#emotions_dlg.beer}



    Φίλτατε RockAlximistis,

    Ευχαριστώ πολύ για τα κάλά σου λόγια{#emotions_dlg.smartass}



    Τίποτα δάσκαλε!Smile

    Την αλήθεια είπα!{#emotions_dlg.yes}