ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά βιολιού για αρχάριο..

    Arcan
    19.05.2009, 22:36

     

    Γεια σας, είμαι 17 χρόνων και μιας και αποφοιτώ φέτος αποφάσισα να κάνω σιγά σιγά τα όνειρα - αποθημένα πραγματικότητα :P..

    Ασχολούμαι εδώ και μερικά χρόνια με κλασσική και ηλεκτρική κιθάρα και θα ήθελα να ασχοληθώ με το πιάνο και το βιολί.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι βιολί να επιλέξω γιατί δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην αγορά βιολιού(~200e εκτός και αν θεωρούνται λίγα για βιολί δεν ξερώ να σας πω). Ακόμη κατά πόσο είναι απαραίτητο να πάω σε ωδείο (πχ. μπορώ να κάνω κάποια μαθήματα και μετά να συνεχίσω μονός μου ή χρειάζεται πάντα κάποιος δάσκαλος?)

    Έχω ένα αντοίστοιχο post στο οποίο ρωτάω για το πιάνο στην κατηγορία των πλήκρων, για να μην βάλω σε λάθος κατηγορία.

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arcan στις 19-05-2009 22:53 ]


    taksidiwths
    20.05.2009, 18:16

    λοιπον φιλτατε!

    ηρεμησε λιγο!

    ηδη κανεις κιθαρα!

    θα ξεκινησεις και αρμονιο η synth...

    μην τα κανεις ολα μαζι γιατι σε καποιο θα δωσεις περισσοτερο βαρος

    και το αποτελεσμα θα ειναι κατω του μετριου...

    μαθε καλα το ενα και αφου εχεις καποιο χ επιπεδο

    κανεις και το αλλο...

    απλα αποφασισε τι σαρεσει περισσοτερο...

    τωρα για μοντελια βιολιου δεν ξερω καθολου...

    καλο θα ηταν οτι και να αποφασισεις παντως,να παρεις καποιον

    μαζι σου που να ξερει το εν λογω οργανο για να σου πει

    την αποψη του για το μοντελο και να το ακουσεις φυσικα live...

    αυτα απο μενα :P


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 20-05-2009 18:17 ]


    Arcan
    20.05.2009, 18:20
    χεχε ναι απλα απο πάντα είχα ιδιαίτερο πάθος και με τα 2.. η μάλλον 3.. απλά κοιτάω,ψάχνω,δοκιμάζω στο τέλος ίσως καταλήξω σε ένα απο τα 2. :P
    paradisefox
    20.05.2009, 19:22
    Αφού έχεις ξαναασχοληθεί με μουσική και ήδη είσαι 17 ετών άρα θα πας κατευθείαν σε βιολί 4/4 μην κάνεις το λάθος να πάρεις πολύ φθηνό όργανο γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σπάσουν τα νεύρα σου και να θέλεις να το αλλάξεις πολύ γρήγορα.Το φθηνό γίνεται ακριβό.Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά δύσκολα θα βρεις κάτι που να <<τρώγεται>> κάτω από 1000 ευρώ.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκινήσεις μάθημα(όχι απαραίτητα σε ωδείο) και να πας για αγορά μαζί με τον δάσκαλό σου.Οπωσδήποτε να είσαι και εσύ στην αγορά και να ακούσεις και εσύ το βιολί-στο κάτω κάτω εσύ θα μελετάς με αυτό και όχι ο δάσκαλος.Για το θέμα των μαθημάτων κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις με δάσκαλο για να σου πει τα απολύτως αναγκαία,να πάρεις μια σωστή κατεύθυνση και από κει και πέρα αν σε ενδιαφέρει να παίζεις μόνο τραγούδια σταματάς αν όχι συνεχίζεις.
    taksidiwths
    20.05.2009, 19:34

    ε οχι και 1000!

    ειπαμε αρχαριος ειναι!

    κοιτα οτι βιολι και να παρεις τωρα(αν τελικα αποφασισεις βιολι)

    θα ακουγεται σαν γατι που κλαιει γιατι απλα δεν θα ξερεις να παιζεις..

    και ειναι λογικο..

    υπαρχουν πολυ καλα βιολια με τιμη κατω των 1000 ευρω

    και μαλιστα με πολυ ευχαριστο και γλυκο ηχο!

    αρκει να ψαξεις και θα βρεις!

    οπως ξαναειπα και ξαναλεω,να παρεις καποιον μαζι σου

    ειτε φιλο ειτε δασκαλο/α που ξερει απο βιολι

    για να παρεις αποψεις και αν το ακουσεις!

    αυτα τα ολιγα :P


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 20-05-2009 19:50 ]


    Arcan
    20.05.2009, 19:41

    Να διευκρινίσω κάποια σημεία :P

    *"ξαναασχοληθεί με μουσική", απο θεωρία ξέρω τα βασικά, κάνω περισσότερο πρακτική εξάσκηση (σε περίπτωση που έχει κάποια σημασία)

    Τα 1000 μου φαίνονται κάπως ακριβούτσικα, χμμ..

     

    *"ειπαμε αρχαρια ειναι!" : Ε όχι και αρχάρια! ΑΡΧΑΡΙΟΣ! xD..


    taksidiwths
    20.05.2009, 19:51

    ουτε γατα ουτε ζημια!

    δες παλι :P

    και εγω πιστευω οτι ειναι πολλα!

    σου ειπα οτι επρεπε να σου πω...

    δεν επαναλαμβανομαι...


    Arcan
    20.05.2009, 19:55

    Συμφωνώ και σε ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας.


    taksidiwths
    20.05.2009, 20:11

    απαντησα και στο αλλο θεμα για το synth...

    δες τι σου γραψα :P


    MariannaLappa
    20.05.2009, 20:57

    Μπορεί τα 1000Ε να σου φαίνονται υπερβολικά πολλά, αλλά κι εγώ (χωρίς να γνωρίζω και πολλά επί του θέματος) ξέρω ότι ένα καλό βιολί κοστίζει αρκετά ακριβά. Πάντως πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά πριν καταλήξεις σε κάποιο,  καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον που να ξέρει.


    paradisefox
    21.05.2009, 09:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Arcan στις 20-05-2009 στις 19:41 έγραψε...

    Να διευκρινίσω κάποια σημεία :P

    *"ξαναασχοληθεί με μουσική", απο θεωρία ξέρω τα βασικά, κάνω περισσότερο πρακτική εξάσκηση (σε περίπτωση που έχει κάποια σημασία)

    Τα 1000 μου φαίνονται κάπως ακριβούτσικα, χμμ..

     

    *"ειπαμε αρχαρια ειναι!" : Ε όχι και αρχάρια! ΑΡΧΑΡΙΟΣ! xD..



    Το βιολί δυστυχώς είναι ακριβό όργανο.Σκέψου και την λύση να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο μέσω δασκάλου για πιο οικονομική λύση σε καλύτερη ποιότητα. Έχεις βγάλει κομμάτια ακουστικά?Έχε υπ΄όψιν σου ότι θα πρέπει να μπορείς να διορθώνεις μόνος σου τις νότες σου αφού είναι άταστο.Ο δάσκαλος θα είναι μαζί σου μόνο για 1-2 φορές την εβδομάδα.Ότι και να αποφασίσεις πάντως μην αγοράσεις τίποτα πριν σου δώσει το οκ κάποιος πεπειραμένος για να μην σε κοροιδέψουνε.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 21-05-2009 09:44 ]


    paradisefox
    21.05.2009, 09:40

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 20-05-2009 στις 19:34 έγραψε...

     

    υπαρχουν πολυ καλα βιολια με τιμη κατω των 1000 ευρω

    και μαλιστα με πολυ ευχαριστο και γλυκό ήχο

    αρκει να ψαξεις και θα βρεις!

     


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 20-05-2009 19:50 ]



    Γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί?Το λέω γιατί και εγώ στο ψάξιμο είμαι.Αν υπάρχει μαγαζί με τόσο καλές τιμές δεν θα έβλαπτε να ρίξω μια ματιά.(μη μου πεις Νάκας όμωςWink)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 21-05-2009 09:48 ]


    Arcan
    21.05.2009, 09:51

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 21-05-2009 στις 09:29 έγραψε...

     

    Το βιολί δυστυχώς είναι ακριβό όργανο.Σκέψου και την λύση να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο μέσω δασκάλου για πιο οικονομική λύση σε καλύτερη ποιότητα. Έχεις βγάλει κομμάτια ακουστικά?Έχε υπ΄όψιν σου ότι θα πρέπει να μπορείς να διορθώνεις μόνος σου τις νότες σου αφού είναι άταστο.Ο δάσκαλος θα είναι μαζί σου μόνο για 1-2 φορές την εβδομάδα.Ότι και να αποφασίσεις πάντως μην αγοράσεις πριν σου δώσει το οκ κάποιος πεπειραμένος για να μην σε κοροιδέψουνε.



    Χμμ.. και το μεταχειρισμένο σε τι τιμές μπορεί να κuμαίνεται? Κομμάτια έχω βγάλει ακουστικά με την κιθάρα αλλά δεν είμαι σε θέση να βγάλω να πάντα, κάποια όμως με το αυτί μπορώ να καταλάβω παίζοντας σε ποιες νότες ανήκουν. Όσο για το βιολί που είναι άταστα,το έχω ξανακούσει και μου γεννά μια απορία.. πως θα ξέρω που θα παίζω? Πχ. η κιθάρα τα τάστα,το πιάνο τα πλήκτρα το βιολί που? ανάλογα με το ύψος πάει η κάθε νότα? Είχα δει κάτι στρογγυλά αυτοκολλητάκια που μπορούν να μπουν σε συγκεκριμένες θέσεις που έχει κάθε νότα, αυτό ίσως με διευκολύνει στην αρχή.


    taksidiwths
    21.05.2009, 10:39

    λοιπον...και ο διαμαντοπουλος νομιζω εχει βιολια...

    επισης και το thomann εχει βιολια...

    αλλα γιατι οχι και ο νακας!

    ελεος τι ειναι αυτο το κακο που ολοι μισουν τον νακα?

    οσο για σενα αρκαν...αστο...

    αλλη φαση το βιολι,αλλη η κιθαρα...καμια μα καμια σχεση..

    το βιολι για αυτο ακριβως τον λογο ειναι και πολυ δυσκολο...

    γιατι ειναι αταστο...πρεπει να χεις πολυ καλο μουσικο αυτι,για να

    καταλαβαινεις αν παιζεις σε λαθος σημειο η οχι(βοηθαει και ο δασκαλος φυσικα)..

    τωρα αυτο για τα αυτοκολητακια δεν το ξερω..αλλα καλο ειναι να ξεκινησεις χωρις αυτα

    για να μαθεις απο την αρχη καλα...(δεν ειμαι σιγουρος ομως,μπορει να βαζουν οι δασκαλοι

    σε αχραριους εστω για τον πρωτο καιρο...)

    τα αυτοκολητακια δεν θα μπαινουν και παλι στις σωστες νοτες παντως,

    αλλα στα διαστηματα τους αν καταλαβαινεις...οπως στην κιθαρα..

    το κακο με το βιολι(στην αρχη ειδικα),ειναι οτι ενα χιλιοστο να ειναι πιο διπλα

    το δαχτυλο σου,αλλαζει αμεσως η νοτα...οποτε,καταλαβαινεις...


    paradisefox
    21.05.2009, 11:23

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-05-2009 στις 10:39 έγραψε...

    λοιπον...και ο διαμαντοπουλος νομιζω εχει βιολια...

    επισης και το thomann εχει βιολια...

    αλλα γιατι οχι και ο νακας!

    ελεος τι ειναι αυτο το κακο που ολοι μισουν τον νακα?

    οσο για σενα αρκαν...αστο...

    αλλη φαση το βιολι,αλλη η κιθαρα...καμια μα καμια σχεση..

    το βιολι για αυτο ακριβως τον λογο ειναι και πολυ δυσκολο...

    γιατι ειναι αταστο...πρεπει να χεις πολυ καλο μουσικο αυτι,για να

    καταλαβαινεις αν παιζεις σε λαθος σημειο η οχι(βοηθαει και ο δασκαλος φυσικα)..

    τωρα αυτο για τα αυτοκολητακια δεν το ξερω..αλλα καλο ειναι να ξεκινησεις χωρις αυτα

    για να μαθεις απο την αρχη καλα...(δεν ειμαι σιγουρος ομως,μπορει να βαζουν οι δασκαλοι

    σε αχραριους εστω για τον πρωτο καιρο...)

    τα αυτοκολητακια δεν θα μπαινουν και παλι στις σωστες νοτες παντως,

    αλλα στα διαστηματα τους αν καταλαβαινεις...οπως στην κιθαρα..

    το κακο με το βιολι(στην αρχη ειδικα),ειναι οτι ενα χιλιοστο να ειναι πιο διπλα

    το δαχτυλο σου,αλλαζει αμεσως η νοτα...οποτε,καταλαβαινεις...



    Γιατί όχι Νάκας?Γιατί κατά την γνώμη μου δεν έχει καλή σχέση ποιότητας-τιμής,τουλάχιστον για τα έγχορδα της οικογένειας του βιολιού.

    Ο thomann δεν είναι μόνο για αγορές μέσω internet?Αν ναι δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.Ή υπάρχει τρόπος να ακούσεις το όργανο?

    Ξέρεις που είναι ο Διαμαντόπουλος?

     


    paradisefox
    21.05.2009, 13:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Arcan στις 21-05-2009 στις 09:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 21-05-2009 στις 09:29 έγραψε...

     

    Το βιολί δυστυχώς είναι ακριβό όργανο.Σκέψου και την λύση να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο μέσω δασκάλου για πιο οικονομική λύση σε καλύτερη ποιότητα. Έχεις βγάλει κομμάτια ακουστικά?Έχε υπ΄όψιν σου ότι θα πρέπει να μπορείς να διορθώνεις μόνος σου τις νότες σου αφού είναι άταστο.Ο δάσκαλος θα είναι μαζί σου μόνο για 1-2 φορές την εβδομάδα.Ότι και να αποφασίσεις πάντως μην αγοράσεις πριν σου δώσει το οκ κάποιος πεπειραμένος για να μην σε κοροιδέψουνε.



    Χμμ.. και το μεταχειρισμένο σε τι τιμές μπορεί να κuμαίνεται? Κομμάτια έχω βγάλει ακουστικά με την κιθάρα αλλά δεν είμαι σε θέση να βγάλω να πάντα, κάποια όμως με το αυτί μπορώ να καταλάβω παίζοντας σε ποιες νότες ανήκουν. Όσο για το βιολί που είναι άταστα,το έχω ξανακούσει και μου γεννά μια απορία.. πως θα ξέρω που θα παίζω? Πχ. η κιθάρα τα τάστα,το πιάνο τα πλήκτρα το βιολί που? ανάλογα με το ύψος πάει η κάθε νότα? Είχα δει κάτι στρογγυλά αυτοκολλητάκια που μπορούν να μπουν σε συγκεκριμένες θέσεις που έχει κάθε νότα, αυτό ίσως με διευκολύνει στην αρχή.

     



    Ότι τιμή θέλεις.Έχω δει αγγελίες για μεταχειρισμένα και με 50 ευρώ!!Σε αυτή την τιμή λογικά  χάλια θα είναι εκτός και αν πετύχεις την περίπτωση κάποιου που θέλει να ξεφορτωθεί ένα όργανο το οποίο δεν μπορεί να αξιολογήσει.Ξέχασα να σου πω ότι αν πας συστημένος από δάσκαλο σε ένα μαγαζί με το οποίο ο δάσκαλος να συνεργάζεται μπορεί να πετύχεις  έκπτωση και στα καινούργια όργανα.Πάντως δεν θα σε χάλαγε να έβρισκες κάτι που κάποτε  να έκανε 1000 και να στο δώσουνε 500 για παράδειγμα.Οι καλές περιπτώσεις συνήθως πάνε από γνωστό σε γνωστό,δάσκαλο σε δάσκαλο κλπ.

    Στο βιολί έχεις σταθερές μόνο τις ανοιχτές χορδές(αν τις κουρδίσεις σωστά φυσικά{#emotions_dlg.whistling})δηλαδή τις νότες μι-λα-ρε-σολ.Όλα τα άλλα τα βρίσκεις με το αυτί.Για αυτό και είναι πολύτιμη η βοήθεια του δασκάλου τουλάχιστον στην αρχή.Στο ξεκίνημα τα βρίσκεις μπαστούνια αλλά αργότερα συνηθίζεις την κατάσταση.Από κάποια στιγμή και μετά η μουσική βγαίνει από μέσα σου.Για τα αυτοκόλλητα δεν ξέρω.Μιλάμε για πολύ μικρές αποστάσεις.


    taksidiwths
    21.05.2009, 13:10

    το ξερω οτι ειναι πιο ακριβος

    αλλα οι διαφορες δεν ειναι δα και τοσο τεραστιες,,,

    και μιλαω γενικα για τα μουσικα οργανα του...

    ο διαμαντοπουλος βρισκεται στην σολωνος στο τερμα..

    αν πατησεις διαμαντοπουλος στο google θα σου βγαλει το site...

    και παλι δεν ξερω αν εχει ομως...

    γενικα δεν ξερω πολλα απο βιολια και τετοια...

    τωρα το thomann ναι απο ιντερνετ ειναι

    αλλα ειναι και πιο φτηνα και σιγουρα καλα(ξερω παρα πολλους που εχουν παρει απο εκει).

    μερικα οργανα εχουν σαν ενα playlist και καλα και εχει ενα ντεμο του,

    αλλα θα προτεινα οτι και να παρεις αν τελικα παρεις απτο ιντερνετ

    να μπορεσεις να το βρεις πρωτα καπου για να το ακουσεις live και

    μετα να πας στην αγορα...

    το παληκαρι ο αρκαν ψαχνει να αγορασει

    κατι σε δοσεις οποτε μεταχειρισμενα αν δεν ειναι απο μαγαζια

    δεν τα δινουν με δοσεις...

    γενικα για οτι οργανο και να θες,θελει πολυ ψαξιμο..

    φαντασου δηλδη αυτον που ψαχνει πιανο(και το πιανο ειναι μια πενεδυση χρηματων!!)


    paradisefox
    21.05.2009, 13:37

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-05-2009 στις 13:10 έγραψε...

    το ξερω οτι ειναι πιο ακριβος

    αλλα οι διαφορες δεν ειναι δα και τοσο τεραστιες,,,

    και μιλαω γενικα για τα μουσικα οργανα του...

    ο διαμαντοπουλος βρισκεται στην σολωνος στο τερμα..

    αν πατησεις διαμαντοπουλος στο google θα σου βγαλει το site...

    και παλι δεν ξερω αν εχει ομως...

    γενικα δεν ξερω πολλα απο βιολια και τετοια...

    τωρα το thomann ναι απο ιντερνετ ειναι

    αλλα ειναι και πιο φτηνα και σιγουρα καλα(ξερω παρα πολλους που εχουν παρει απο εκει).

    μερικα οργανα εχουν σαν ενα playlist και καλα και εχει ενα ντεμο του,

    αλλα θα προτεινα οτι και να παρεις αν τελικα παρεις απτο ιντερνετ

    να μπορεσεις να το βρεις πρωτα καπου για να το ακουσεις live και

    μετα να πας στην αγορα...

    το παληκαρι ο αρκαν ψαχνει να αγορασει

    κατι σε δοσεις οποτε μεταχειρισμενα αν δεν ειναι απο μαγαζια

    δεν τα δινουν με δοσεις...

    γενικα για οτι οργανο και να θες,θελει πολυ ψαξιμο..

    φαντασου δηλδη αυτον που ψαχνει πιανο(και το πιανο ειναι μια πενεδυση χρηματων!!)



    Όλα είναι επένδυση χρημάτων.Να φανταστείς ότι ο δάσκαλός μου μου έλεγε ότι κανονικά πρέπει να πάρω όργανο που να κάνει 10-15 χιλιάδες ευρώ και είμαι μόνο στην ανωτέρα!Αστα να πάνε όταν σκέφτομαι ότι τα καλύτερα βιολιά κάνουν γύρω στο εκατομμύριο (ευρώ πάντα) με πιάνει μαύρη κατάθλιψη.Για το πιάνο είναι αντίστοιχα τα ποσά?Για αγορά βιολιού από το internet να σου πω την αλήθεια δεν έχω εμπιστοσύνη.Το κάθε όργανο είναι εντελώς διαφορετικό, δεν υπάρχουν μαγνήτες ή κάτι που θα σε κάνει να πάρεις  κάποια γεύση για τον ήχο έστω στο περίπου,άσε που το καθένα έχει  διαφορετικά διαστήματα,άρα αν δεν παίξεις για αρκετή ώρα δεν θα καταλάβεις τι ταιριάζει στα χέρια σου.  Αν και τελικά πολύ φοβάμαι ότι θα καταλήξω σε αγορά από εξωτερικό θα πάω μια βόλτα στον Διαμαντόπουλο(και όχι μόνο)να ρίξω μια ματιά ευχαριστώ για την διεύθυνσηSmile.


    taksidiwths
    21.05.2009, 14:11

    σορυ κιολας αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικος ο δασκαλος σου!!!

    ελεος δεν ειπαμε να παρουμε κανενα απτα σκουπιδια αλλα οχι και τοσα λεφτα...

    αν τα εχει αυτος ας τα δωσει...(για πιανο μιλαω παντα!)

    παντως δεν υπαρχει περιπτωση καποιος αρχαριος να καταλαβει την διαφορα

    αναμεσα σε ενα βιολι με 1000 ξερω εγω με ενα των 4000

    γιατι απλα δεν θα ξερει να παιζει και θα βγαζει μονο κραυγες απο γατακια... :P

    και εκτος απο αυτο,γιατι να δινουμε απο την αρχη τοσα χρηματα?

    το καλυτερο ειναι να ανεβαινεις σιγα σιγα...

    δεν ειπα να παρεις ενα με 50 ευρω

    αλλα οχι και 4000 η 1000 και...το θεωρω υπερβολικο..

    παντως μιας και εισαι ανωτερα,σε συμβοουλευω πρωτα να παρεις το πτυχιο

    του πιανου(αν θες φυσικα) και μετα να προσωρησεις σε αλλο οργανο...

    και εγω για αυτον τον λογο δεν ξεκιναω πιανο..

    γιατι θα παραμελησω την κιθαρα και δεν το θελω αυτο...

     


    izlice
    21.05.2009, 14:17

    Γεια σας...!!!Καταρχην ARCAN σε ευχαριστω πολυ!!!Επειδη και εγω ασχολουμε με κιθαρα(ηλεκρτικη) θελω να αρχισω να μαθαινω και εγω κι αλλα οργανα σιγα-σιγα βεβαια!!Και ενα οργανο που θα ηθελα να ασχοληθω ειναι το ηλεκτρικο βιολι...ειναι υπεροχο!!!αλλα δεν ξερω τιποτα σχετικα με το οργανο και πανω σε αυτο το θεμα σας ευχαριστω πολυ γιατι μου λυσατε καποιες αποριες!!Αλλα απο τι βλεπω πρεπει να ειναι καπως ακριβο ε?Και γενικα τι οργανο ειναι το διδασκουν σε ωδεια ή καλυτερα να παω σε δασκαλο??