ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Εχασα το τρενο??

    MrNik
    25.05.2009, 14:43

    Γεια σασ παιδια ειμαι 26 χρονων και μου αρεσει πολυ η ηλεκτρικη κιθαρα{#emotions_dlg.biggrin} Ειμαι τελειοσ αρχαριοσ και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κσεκινισω μαθηματα.. Ειναι το ονειρο μου και θελω να το κανω. Απλα μιπωσ το σκεφτικα λιγο αργα? Μιπωσ εχασα το τρενο? Τι λετε εσυσ να προχορισω? Εχω θελισει και μου αρεσει πολυ{#emotions_dlg.blush} Αν μπορειτε πειτε μου την γνωμη σασ με πιο τροπο να προχωρισω. Ευχαριστω εκ τον προτερων.

     


    montechristos-ole
    25.05.2009, 16:06

    Φιλε καλιο αργα παρα ποτε!!!Αν το λεει η ψυχη σου να ξεκινησεις και με θεληση και εξασκηση θα καταφερεις πολλα...Λοιπον,το πρωτο βημα ειναι να παρεις μια κιθαρα - αν δεν εχεις ηδη- και απο κει και περα εγω θα σου συνηστουσα να ασχοληθεις για λιγο μονος,να δεις αν το θες πραγματικα και μετα αν εχεις χρηματα να κανεις και μαθηματα...Καλη αρχη...


    guitarteacher
    25.05.2009, 16:20

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε MrNik,

    Μιά χαρά είναι η ηλικία σου{#emotions_dlg.thumbup}

    Keep Walking...Ξέρεις πόσους μαθητές είχα που ξεκίνησαν όχι 26, αλλά 36+?Δεν Υπάρχει ηλικία στη μουσική...Θέληση και λίγο χρόνος χρειάζεται{#emotions_dlg.yes}

    Καλή αρχή{#emotions_dlg.thumbup}

    Φιλικά,


    guitarteacher
    25.05.2009, 16:20

    ...την Υπομονή ξέχασα!!!{#emotions_dlg.smartass}


    djmetronomos
    25.05.2009, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος MrNik στις 25-05-2009 στις 14:43 έγραψε...

    Απλα μιπωσ το σκεφτικα λιγο αργα? Μιπωσ εχασα το τρενο?

    Ποιο τραίνο? Τι προορισμό έχει? Κάνει στάσεις?

    Σίγουρα έχει γεμίσει με κιθαρίστες, αλλά είμαι βέβαιος πως υπάρχει χώρος γι'άλλον έναν. Κι αν δεν το'χεις πιάσει από την αφετηρία, δεν πειράζει. Γι' αυτό υπάρχουν οι σταθμοί. Κάποιοι θα κατέβουν (αυτοί που βαρέθηκαν τη διαδρομή, αυτοί που άλλαξαν όργανο, αυτοί που ανέβηκαν για μια μικρή βόλτα) και θα κάνουν χώρο γι' άλλους...

    Πριν λίγες βδομάδες, ξεκίνησα μαθήματα ντραμς σε έναν 29χρονο. Γιατρός στο επάγγελμα, δεν έχει παίξει ποτέ του, του έχει μείνει απωθημένο από την εφηβεία. Κάναμε μια συζήτηση και καταλήξαμε στο εξής: Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω, το τραίνο μόνο μπροστά πηγαίνει. Σε 10 χρόνια θα είναι 39 χρονών. Τι είναι καλύτερο? Να γίνει 39 και να ξέρει να παίζει ντραμς - έστω κάποιους βασικούς ρυθμούς, αφού θα το έχει σα χόμπι - ή να μην παίζει τίποτα? Η απάντηση ήρθε εύκολα. Αν λοιπόν εφαρμόσεις αυτό το σκεπτικό στην κιθάρα, τότε δεν είναι αργά ούτε για σένα. Πάρε μια κιθάρα κι άρχισε να γρατζουνάς. Μπορεί να βαρεθείς γρήγορα και να κατέβεις στον επόμενο σταθμό. Μπορεί όμως ν'ανακαλύψεις κάποιο κρυμμένο ταλέντο που να ξεδιπλωθεί μπροστά στα μάτια σου προτού το καταλάβεις. Η διαδρομή δεν τελειώνει ποτέ. Για σένα μάλιστα, τώρα αρχίζει...


    MrNik
    25.05.2009, 17:02

    Ευχαριστω παιδια τετια περιμενα να ακουσω απο ανθρωπουσ με αποπση{#emotions_dlg.biggrin}

    Εχετε κατι να προτεινετε σε ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχητη? Μιασ και ειμαι αρχαριοσ τι πρεπει να προσεκσω στην αγορα αυτη ωστε να μην παρω κατι που να μην με καλυπσει?

     


    MrNik
    25.05.2009, 17:25

    Α και κατι αλλο.. Να μην παω σε δασκαλο? Να κσεκινισω μονοσ και στην πορεια να βρω εναν δασκαλο? Λετε οτι ειναι καλυτερα ετσι για να δω και πωσ τα παω η θα μου ειναι πολυ δυσκολο αφου δεν εχω ιδεα? sorry αν σασ κουρασα με ερωτισεισ{#emotions_dlg.confused1} 


    giorth
    25.05.2009, 18:17

    Καλέ μου φίλε είναι καλύτερο να κάνεις κάποια μαθήματα με δάσκαλο πρώτα.
    Επίσης απαραίτητο κρίνεται να ξέρεις να διαβάζεις παρτιτούρες πριν καν κάνεις μαθήματα με δάσκαλο. Θα σε βοηθήσει εξαιρετικά πολύ. 

    Όσο για εξοπλισμό εγώ θα σου πρότεινα αρχικά να μην πάρεις τίποτα πανω από 300€ όλα μαζί.
    Δες στο φόρουμ ,υπάρχουν διάφορα θέματα για αγορά κιθάρας. 

    Είναι πἀντα ωραίο να βλέπεις ανθρώπους να θέλουν να εξελιχθούν, να επεκτείνουν τις γνώσεις τους, τις χαρές τους.

    Καλό κουράγιο σου εύχομαι φίλε! 

    Καλώς ήρθες στο τρένο!! :)


    kithara-woman
    25.05.2009, 18:38

    Εννοείται πως ποτέ δεν είναι αργά!!Αγόρασε μια κιθάρα και ξεκίνησε το ωραίο μουσικό ταξίδι που σου προσφέρει ένα μουσικό όργανο.

    Καλύτερα να πας σε δάσκαλο,αν υπάρχει η δυνατότητα,από άποψη χρόνου,οικονομικών.Μαθαίνεις σίγουρα καλύτερα.

    Μην σε φοβίζει τίποτα.Στην αρχή ίσως να σου φανεί δύσκολο,να σε κουράζει,λίγη υπομονή θέλει μόνο.Μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

    {#emotions_dlg.clap}


    paradisefox
    25.05.2009, 20:11

    Eννοείται πως ποτέ δεν είναι αργά!{#emotions_dlg.clap}


    djmetronomos
    26.05.2009, 05:25

    Είναι νωρίς για να είναι αργά... Είσαι μόνο 26 (εκτός κι αν μας κρύβεις τα χρόνια σου! )

    Σχετικά με την κιθάρα... Γιατί πρέπει να είναι ηλεκτρική?  Γιατί όχι μια ακουστική, να την παίρνεις και στην παραλία, να παίζετε τραγουδάκια με την παρέα? Αν άρχιζες πιάνο, θα ξεκινούσες με ηλεκτρικό? Για την περίπτωσή σου θα πρότεινα ακουστική...

    Ξέρω πως κάποιοι εδώ μέσα θα με μαλλώσουν, αλλά δεν είναι απαραίτητο να αρχίσεις με διάβασμα. Φοβάμαι μήπως σε φρενάρει και χαθεί ο αρχικός ενθουσιασμός... Βρες ένα δάσκαλο να σου δείξει τα βασικά ακόρντα, ματζόρε/μινόρε, πάρε κι ένα βιβλίο με ακόρντα που να έχει φωτογραφίες  Θα χρειαστείς χρόνο για να μάθεις να τοποθετείς σωστά τα δάχτυλα και να πηγαίνεις από το ένα ακόρντο στο άλλο, από ΡΕ σε ΣΟΛ ας πούμε...Όταν αισθάνεσαι ότι έχεις προχωρήσει και θέλεις να ασχοληθείς με τη θεωρία, προχωράς σε διάβασμα...


    delta66
    26.05.2009, 07:24

    Rock on

    Αν εχεις θεληση ολα γινονται.


    alex99
    04.06.2009, 16:20

    Μαγκες καλησπερα.εχω αρχισει και ψιλοασχολουμε παλι με ηλεκτρικη κιθαρα υστερα απο πολλα χρονια.Πηγα στην συναυλια της απιστευτης αυτης μπάντα που καλειται AC DC και πραγματικα ανατριχιασα με αυτον τον ανθρωπο που λεγεται Angus Young.Ο τυπος δεν παιζεται ειναι απιστευτος.Λοιπον ομως διαπιστωσα οτι δεν θυμαμαι και πολλα πραγματα.Θελω να μου πει ενας γνωστης αν πρεπει να ξεκινησω μαθαινοντας παλι πρωτα ολα τα chords τελεια?Εχω ενα αρκετα καλο βιβλιο αλλα δεχομαι και συστασεις για καλυτερο.Το μονο μου καλο ειναι οτι εχω πολυ καλο αυτι και μπορω να ψιλοβγαλω κομματια μονος μου και οτι εχω τρελη υπομονη.. Δευτερον να μου πει αν ισχυει οτι το διαδικτυο βοηθαει πολυ πλεον με καποια σαιντσς ειδικα εμενα που δεν ειμαι τελειως ασχετος (ξερω τουλαχιστον να την κραταω!!)Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων.                 ΥΓ.(το thunderstruck παντως το βγαζω χαχαχαχαχαχαχαχα)!!!!


    taksidiwths
    04.06.2009, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 26-05-2009 στις 05:25 έγραψε...

    Είναι νωρίς για να είναι αργά... Είσαι μόνο 26 (εκτός κι αν μας κρύβεις τα χρόνια σου! )

    Σχετικά με την κιθάρα... Γιατί πρέπει να είναι ηλεκτρική?  Γιατί όχι μια ακουστική, να την παίρνεις και στην παραλία, να παίζετε τραγουδάκια με την παρέα? Αν άρχιζες πιάνο, θα ξεκινούσες με ηλεκτρικό? Για την περίπτωσή σου θα πρότεινα ακουστική...

    Ξέρω πως κάποιοι εδώ μέσα θα με μαλλώσουν, αλλά δεν είναι απαραίτητο να αρχίσεις με διάβασμα. Φοβάμαι μήπως σε φρενάρει και χαθεί ο αρχικός ενθουσιασμός... Βρες ένα δάσκαλο να σου δείξει τα βασικά ακόρντα, ματζόρε/μινόρε, πάρε κι ένα βιβλίο με ακόρντα που να έχει φωτογραφίες  Θα χρειαστείς χρόνο για να μάθεις να τοποθετείς σωστά τα δάχτυλα και να πηγαίνεις από το ένα ακόρντο στο άλλο, από ΡΕ σε ΣΟΛ ας πούμε...Όταν αισθάνεσαι ότι έχεις προχωρήσει και θέλεις να ασχοληθείς με τη θεωρία, προχωράς σε διάβασμα...



     

    δεν θα σε μαλωσει κανεις,αν ειναι δυνατον...

    αλλα πρωτον,το οτι επελεξε ηλεκτρικη σημαινει οτι θελει ηλεκτρικη.

    αν ηθελε ακουστικη πιθανοτατα να ζηταγε γνωμες ακουστικη σωστα?

    ξερω οτι λες την γνωμη σου,αλλα απο την στιγμη που θελει

    ηλεκτρικη θα εχει τους λογους του..

    επισης,μια εμπειρια με κιθαρες και τετοια στην παραλια ισως

    να μην το ενθουσιαζει(αν και εμενα με συναρπαζει)

    βεβαια δεν ξερω αν του αρεσει,απλως σου λεω και εγω :P

    τελος,εδω θα διαφωνησω αρκετα γιατι οι πιο πολλοι που

    ξεκινανε με δασκαλο πρωτα μαθαινουν την θεωρια και μετα συνεχιζουν..

    οπως και σε καθε οργανο φυσικα...δηλαδη εγω η ο καθε γιαννης

    τελος παντων που ξεκινσηε με θεωρια,σημαινει οτι επρεπε να τα

    παρατησει?..δεν νομιζω..αν το αγαπαει πραγματικα,ισως τον κουρασει

    στην αρχη αλλα 'δεν' δεν θα το παρατησει!!

    αυτα ειχα να πω εγω..


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 04-06-2009 17:30 ]


    delta66
    04.06.2009, 18:02

    Τι θυμηθηκα τωρα?

    Πιτσιρικαδες παραλια με ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχυτες με μπαταρια Smile

     

     


    odis13
    04.06.2009, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 04-06-2009 στις 18:02 έγραψε...

    Τι θυμηθηκα τωρα?

    Πιτσιρικαδες παραλια με ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχυτες με μπαταρια Smile

     

     

     



     

     

    Χαχα το χω κανει και εγω αυτο, ειχα (βασικα ακομα πρεπει να ζει) ενα ενισχυτακι μεσα σε θηκη cd που οτ ειχε φτιαξει ο JAM... τα κουβαδακια μας και παραλία!


    djmetronomos
    05.06.2009, 10:39

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 04-06-2009 στις 17:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 26-05-2009 στις 05:25 έγραψε...

    Είναι νωρίς για να είναι αργά... Είσαι μόνο 26 (εκτός κι αν μας κρύβεις τα χρόνια σου! )

    Σχετικά με την κιθάρα... Γιατί πρέπει να είναι ηλεκτρική?  Γιατί όχι μια ακουστική, να την παίρνεις και στην παραλία, να παίζετε τραγουδάκια με την παρέα? Αν άρχιζες πιάνο, θα ξεκινούσες με ηλεκτρικό? Για την περίπτωσή σου θα πρότεινα ακουστική...

    Ξέρω πως κάποιοι εδώ μέσα θα με μαλλώσουν, αλλά δεν είναι απαραίτητο να αρχίσεις με διάβασμα. Φοβάμαι μήπως σε φρενάρει και χαθεί ο αρχικός ενθουσιασμός... Βρες ένα δάσκαλο να σου δείξει τα βασικά ακόρντα, ματζόρε/μινόρε, πάρε κι ένα βιβλίο με ακόρντα που να έχει φωτογραφίες  Θα χρειαστείς χρόνο για να μάθεις να τοποθετείς σωστά τα δάχτυλα και να πηγαίνεις από το ένα ακόρντο στο άλλο, από ΡΕ σε ΣΟΛ ας πούμε...Όταν αισθάνεσαι ότι έχεις προχωρήσει και θέλεις να ασχοληθείς με τη θεωρία, προχωράς σε διάβασμα...



     

    δεν θα σε μαλωσει κανεις,αν ειναι δυνατον...

    αλλα πρωτον,το οτι επελεξε ηλεκτρικη σημαινει οτι θελει ηλεκτρικη.

    αν ηθελε ακουστικη πιθανοτατα να ζηταγε γνωμες ακουστικη σωστα?

    ξερω οτι λες την γνωμη σου,αλλα απο την στιγμη που θελει

    ηλεκτρικη θα εχει τους λογους του..

    επισης,μια εμπειρια με κιθαρες και τετοια στην παραλια ισως

    να μην το ενθουσιαζει(αν και εμενα με συναρπαζει)

    βεβαια δεν ξερω αν του αρεσει,απλως σου λεω και εγω :P

    τελος,εδω θα διαφωνησω αρκετα γιατι οι πιο πολλοι που

    ξεκινανε με δασκαλο πρωτα μαθαινουν την θεωρια και μετα συνεχιζουν..

    οπως και σε καθε οργανο φυσικα...δηλαδη εγω η ο καθε γιαννης

    τελος παντων που ξεκινσηε με θεωρια,σημαινει οτι επρεπε να τα

    παρατησει?..δεν νομιζω..αν το αγαπαει πραγματικα,ισως τον κουρασει

    στην αρχη αλλα 'δεν' δεν θα το παρατησει!!

    αυτα ειχα να πω εγω..


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 04-06-2009 17:30 ]



    Ναι, το ξέρω ότι του αρέσει η ηλεκτρική, το είδα κι εγώ. Επειδή όμως δείχνει αγχωμένος για να καλύψει το χρόνο που έχασε λόγω ηλικίας, η ακουστική θα τον βολέψει διότι δεν θα έχει να ασχολείται με θέσεις μαγνήτη, ενισχυτές, εφέ, κλπ. Θα αρχίσει να παίζει ακόρντα αμέσως και θα δυναμώσουν και τα δάχτυλά του, αφού είναι πιο 'σκληρή' η ακουστική... Εμείς προτείνουμε, το παιδί αποφασίζει...

    Όσο για τις σπουδές, το σκεπτικό είναι το εξής. Αυτή τη στιγμή δεν τον ενδιαφέρει να βγει στη σκηνή να παίξει με το πτυχίο αρμονίας κρεμασμένο πίσω του. Στην ηλικία που είναι, υποθέτω έχει κάνει τις επαγγελματικές του επιλογές, άρα δεν καίγεται να πάει στο τάδε μαγαζί να του δώσουν παρτιτούρα, να βγάλει το πρόγραμμα επί τόπου. Σημασία τώρα έχει να καλύψει χαμένο χρόνο παίζοντας, εμπειρική εξάσκηση δηλαδή, φυσικά με την καθοδήγηση δασκάλου για τις θέσεις των δακτύλων, καρπού, κλπ, και σταδιακά, εφόσον τον ενδιαφέρει, να στραφεί στη θεωρία για σύνθεση και ανάγνωση παρτιτούρας... Βλέπεις, θαυμάζω τους κιθαρίστες των σίξτις που δεν είχαν την πολυτέλεια του ωδείου κι έφτιαξαν τον προσωπικό τους ήχο βασισμένοι στ' αυτιά τους. Ένας από αυτούς θα μας επισκεφτεί σύντομα. Λέγεται Carlos Santana και ξεκίνησε παίζοντας βιολί και (ακουστική) κιθαρούλα στους δρόμους του Μεξικό για τους Αμερικάνους τουρίστες, προτού μεταναστεύσει όλη η οικογένεια στο Σαν Φρανσίσκο, όταν ο Carlos ήταν έφηβος πια...


    anmaddna
    06.06.2009, 23:55

    εγω οταν αποφασισα να παρω κιθαρα πριν λιγο καιρο αμεσως σκεφτηκα ηλεκτρικη και πηρα ειμαι santana τυπος και λιγο satriani χαχαχα ...εβλεπα που λες την ακουστικη και μου γυρνουσε το ματι δεν ξερω γτι λιγο το γλυκαναλατο λιγο το χλιαρο...και τελικα τα κομματια στα οποια καταληγω να ακουω νυχθημερον ειναι απο francisco tarrega isaak albeniz paco de lucia david russel Django Reinhardt καλα απο jazz manouche δεν το συζητω μεγαλο κολλημα ottmar liebert vincent amigo και ας μην συνεχισω καλυτερα γι αυτο παρε μια φτηνουλα ηλεκτρικη ωστε μετα αν μεταπηδησεις ...εγω δεν ξερω ακομα ποτε θα παρω κλασσικη (γτι ακουστικη ειπαμε μου γυρναει το μυαλο!!)...μαλλον οταν καταφερω να αλλαζω απο την μια συγχορδια στην αλλη σαν ανθρωπος σε κανενα χρονο ας πουμε ...αχχχχχχχχχχχχχχχ παντως δεν το μετανιωσα που πηρα ηλεκρικη κ δεν πιστευω να το μετανιωσεις στην τελικα αν δεν δωσεις και αρκετα χρηματα σιγα το πραγμα μια κιθαρα ειναι παντα μια κιθαρα!!!!

    αυτα τα πολλα απο μενα!


    -----------------
    http://anmaddna.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anmaddna στις 06-06-2009 23:57 ]


    NikosRoman
    07.06.2009, 07:52

    Ξεκινα.Στα 35 αρχισα αρμονια και πιανο.Καντο!!!!


    johnfrusciante
    07.06.2009, 16:00

    καλα..για το θεμα της ηλικιας απλα γελαω...ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει, οποτε γουσταρει χωρις να δωσει λογαριασμο κ ολα γινονται αρκει να εχεις ορεξη.

    τωρα στο κομματι των συμβουλων διαβασα οτι θες ηλεκτρικη..αλλα επειδη παιζω αρκετα χρονια σου λεω οτι η ηλεκτρικη ειναι βαρετη απο μονη της κ απροσιτη..αν ειχες μια μπαντα κ θα πηγαινες να παιξεις τοτε οκ...αλλα να εισαι μονος στο σπιτι με ενα ενισχυτη κ να χωνεις μονος ειναι λιγο καπως..

    αντιθετα..οπως σου ειπε κ ενας αλλος φιλος πιο πανω εχεις ακουσει ποτε ακουστικη κιθαρα να δεις αν σ αρεσει ο ηχος??αραζεις στο καναπε την πιανεις κ την γραντζουνας χωρις προεργασιες...κ σαν αρχαριος στην αρχη θα παιζεις συγχορδιες οι οποιες ακουγονται πολυ πιο ωραια με μια ακουστικη κ παιζονται το ιδιο ευκολα..(αν ειναι καλη)

    καταλαβαινω οτι καραγουσταρεις ηλεκτρικη αλλωστε γ αυτο ξεκινας αλλα εχω να πω οτι αν θες να παιξεις καλα καποια μερα το πρωτο σκαλι ειναι μια ακουστικη καλη που θα σε κανει να θες να περνας ωρες μαζι της..κ οταν μαθεις τα βασικα τοτε αγορασε κ μια ηλεκτρικη

    και αυτο με τα chords ρε παιδια ελεος..2-3 ωρες υποθεση ειναι πραγματικα!...στρωθειτε κ μαθετε απεξω..η κιθαρα ειναι γελοιο οργανο..το μονο που θελει ειναι ορεξη..