ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη

    Κυριακή στο Αγκίστρι ( Νησί στον Σαρωνικό)

    PHILIPPOSSM
    27.05.2009, 16:41

     

    Έχουμε πάει σε ταβέρνες..

    Έχουμε μαζευτεί σε διάφορα live..

    Έχουμε ανταλλάξει χριστουγεννιάτικα δώρα..

    Εχουμε παει και στην BOOM BOOM...

    Ε, ας κάνουμε και κάτι διαφορετικό :)

    Μονο ο Deos γραφει τετοια..

     

    Που Πάμε;  ΑΓΚΙΣΤΡΙ

    Ποτε; Κυριακη 28 Ιουνιου 2009

     

    Το Αγκίστρι βρίσκεται μόλις 55 λεπτά από τον Πειραιά και σε απόσταση αναπνοής από την Αίγινα.
    Αποτελεί έναν μικρό επίγειο παράδεισο του Αργοσαρωνικού, πνιγμένο στο πράσινο, με τα πεύκα να "αγγίζουν" τα καταγάλανα νερά του.
    Το Αγκίστρι προσφέρεται για υπέροχες καλοκαιρινές διακοπές και για χαλαρά, ξεκούραστα Σαββατοκύριακα.
    Στο Αγκίστρι θα βρείτε καταπράσινα πευκοδάση, αμμουδερές παραλίες, καταγάλανα νερά, παραδοσιακό χρώμα, ησυχία, γαλήνη, αλλά και έντονη νυχτερινή ζωή για όσους το επιθυμούν.

     

    Το Αγκίστρι έχει δύο φυσικά λιμάνια στα οποία προσεγγίζουν τα πλοία.
    Το λιμάνι της Σκάλας και το λιμάνι του Μεγαλοχωρίου.

    Στην Σκάλα φθάνουν τα ferry boat από τον Πειραιά και στο Μεγαλοχώρι τα flying dolphin, ενώ και με τα δύο λιμάνια συνδέεται η Αίγινα όλο τον χρόνο.

    Στην Σκάλα υπάρχει πλήθος τουριστικών καταστημάτων, ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια και ταβέρνες.

    Το Μεγαλοχώρι που διαφορετικά ονομάζεται "Μύλος", βρίσκεται δυτικά της Σκάλας και αποτελεί την Διοικητική πρωτεύουσα του νησιού.
    Στο Μεγαλοχώρι βρίσκεται η έδρα της κοινότητας.

     

    Για να περιηγηθείτε στο νησί, υπάρχουν μαγαζιά για να νοικιάσετε ποδήλατα και μοτοποδήλατα.

    Για τις μετακινήσεις σας στα διάφορα μέρη του νησιού, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ταξί, λεωφορείο ή ακόμη και το τουριστικό τρενάκι.

     

     

    ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΟΝ ΜΥΛΟ

    Δεξιά της Σκάλας, πηγαίνοντας δυτικά, ο παραλιακός δρόμος μας οδηγεί, μετά από 2 χλμ., στο Μεγαλοχώρι ή Μύλο, που διαθέτει πολύ ωραία παραλία με βότσαλο και άμμο για κολύμπι.

    Το Μεγαλοχώρι είναι η πρωτεύουσα και ο μεγαλύτερος οικισμός του νησιού. Έχει 561 κατοίκους.

    Διαθέτει φυσικό λιμάνι και μαρίνα ανεφοδιασμού για τα πλοία. Στο Μεγαλοχώρι αράζουν τα flying dolphin που έρχονται από τον Πειραιά.

    Καταγάλανα κρυστάλλινα νερά ανάμεσα σε φυσικούς κόλπους που δημιουργούν αμμώδεις περιοχές.

     

    Υπάρχουν αρκετά εστιατόρια, ταβέρνες και ουζερί στην περιοχή σε ακτίνα 200 – 300 μέτρων.

     

    ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΑΓΚΙΣΤΡΙ

     

    1)      Από το λιμάνι του Πειραιά αναχωρεί καθημερινά το Ferry Boat Άιας, που φθάνει στο Αγκίστρι, στο λιμάνι της Σκάλας.
    Η διάρκεια του ταξιδιού είναι 2 ώρες.

    Τα δρομολόγια εκτελούν:
    Hellenic Seaways: 210-4117341

    Το πρακτορείο στην Σκάλα :
    22970 - 91171

    Α) Τιμές εισιτηρίων: 10,70€ απλό και 21,40€ με επιστροφή

    Β) Ώρες Αναχώρησης 09,30  και επιστροφή με το τελευταίο καράβι στις 17,50

     

     

     

     

    2)      Από το λιμάνι του Πειραιά αναχωρούν καθημερινά Ιπτάμενα Δελφίνια της Aegean Flying Dolphin.

    Η διάρκεια του ταξιδιού είναι 55 λεπτά.

    Τα δρομολόγια εκτελούν:
    Aegean Flying Dolphin: 210-4221766

    Το πρακτορείο στους Μύλους:
    22970-91171

    Α)

    Τιμές εισιτηρίων :απλό 14,50€ και 27€ με επιστροφή.

    Β)

    Ώρες Αναχώρησης : 09.50 και επιστροφή με το τελευταίο 18.50

     

    Η Λίστα συμμετοχής είναι τυπική...

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 27-05-2009 16:43 ]


    MPara
    27.05.2009, 17:52

    Εγώ πάντως...τσίμπησα!

    Wink


    PHILIPPOSSM
    27.05.2009, 18:02

    Σε βάζω για δόλωμα μπας και τσιμπήσουν και άλλοι...

    MPara

    Philippossm

     


    kithara-woman
    27.05.2009, 18:36

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ είμαι μέσα!Το αγαπημένο μου νησί,εκεί κάνω τα μπάνια μου,εκτός διακοπών!

    Και ότι έψαχνα παρέα να πάω,να αρχίσω τα μπάνια!{#emotions_dlg.clap}


    kithara-woman
    27.05.2009, 18:38

    Τωρα εγώ πως νόμιζα ότι ήταν 28 Μαίου;Και ήμουνα έτοιμη να πω ότι την Κυριακή έχει 31.χαχα!{#emotions_dlg.tt2}

    Αλλά και πάλι μέσα είμαι.


    PHILIPPOSSM
    27.05.2009, 19:08

    Έλα και αν μαζευτούμε πολλοί θα κλείσω καράβι privet

    MPara
    philippossm
    Kithara-woman

     


    kwstasagas
    27.05.2009, 19:24

     

    Πολύ ωραία πρόταση Φίλιππε, το ΑΓΚΙΣΤΡΙ είναι πανέμορφο νησάκι !!! Όμως, δεν μπορώ να γνωρίζω από τώρα αν θα μπορέσω να συμμετάσχω στην εκδρομή !!! Θα σάς απαντήσω σίγουρα μετά τις 10 Ιουνίου {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    Hastaroth
    28.05.2009, 11:38

    Βάλτε κι'εμένα εντός λίστας.

    Επειδή έχω πάει πολλές φορές στο συγκεκριμένο νησί,ξέρω οτι εκτός από τά υδροπτέρυγα,υπάρχει και "συμβατικό" πλοίο (ονόματι ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ) που πάει στό Αγκίστρι μέσω Αίγινας.Φεύγει από τον Πειραιά στίς 7.30 το πρωϊ (άν θυμάμαι καλά).Βέβαια κάνει κάπως περισσότερη ώρα αλλά είναι πιό οικονομικό και κάνουμε και τον χαβαλέ μας εν πλώ μέ κιθάρες,νταούλια καί βιολιά (άν έρθη μαζί μας και ο stuff).

    Μπορούμε να κάνουμε έναν συνδυασμό-πάμε μέ το συμβατικό και γυρνάμε μέ το υδροπτέρυγο.

    Αυτή την Κυριακή ενδέχεται να κάνω το καθιερωμένο δοκιμαστικό πρός επανέλεγχο τών παραλιών,οπότε θά σάς έχω και νεώτερα (επειδή φημολογείται οτι το συμβατικό που εκτελεί τό δρομολόγιο θά αλλάξη και θα μπή ένα μικρότερο μέν,αλλά πιό γρήγορο).  

     


    kithara-woman
    28.05.2009, 14:08

    Αυτό το καράβι ο Αίας,είναι ολίγον τι σαπιοκάραβο...{#emotions_dlg.thumbdown}

    Πάντως είναι τόσο όμορφο το νησί που σε αποζημιώνει για την όποια ταλαιπωρία.

    Να και μια φωτογραφία για όποιον δεν έχει πάει.Την τράβηξα πρόπερσι από το καράβι,μαζί με άλλες 500!χαχα!{#emotions_dlg.tt2}

     





    επισυναπτόμενα: aggistri.jpg 
    JULIANET
    28.05.2009, 15:02

    Εννοείται ότι είμαι μέσα...θέλω πολύ να σας δω ξανά όλους!!! Ενημερώστε ποιο δρομολόγιο εξυπηρετεί καλύτερα ή θα βρεθούμε στο νησί; Kithara-woman αν θέλεις για μπανάκι Κυριακές ενημέρωσέ με με ΠΜ, άσχετα με το Αγκίστρι...είμαι διαθέσιμη!!!


    Orfeus
    28.05.2009, 15:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-05-2009 στις 11:38 έγραψε...

    Βάλτε κι'εμένα εντός λίστας.

    Θα φέρεις και ....τζατζίκι;

     


    Hastaroth
    28.05.2009, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 28-05-2009 στις 14:08 έγραψε...

    Αυτό το καράβι ο Αίας,είναι ολίγον τι σαπιοκάραβο...{#emotions_dlg.thumbdown}

    Εδώ καί δυό χρόνια,ο ΑΙΑΣ μάς τελείωσε.Δραστηριοποιείται πλέον στην γραμμή Ρίου-Αντιρρίου μέ τό όνομα ΧΡΗΣΤΟΣ

    Παράθεση:

    Πάντως είναι τόσο όμορφο το νησί που σε αποζημιώνει για την όποια ταλαιπωρία.

    Οντως είναι όμορφο το νησί.Αρκεί να μήν πάς γιά μπάνιο στην Δραγονέρα,που είναι μιά παραλία όλο κοτρώνια καί επί πλέον,την μοναδική φορά που είχα πάει εκεί εγώ,ο ιδιοκτήτης τού κινητού καντινο-μπαρακίου που στάθμευε εκεί είχε την φαεινή [έμπνευση νά γεμιση την περιοχή μέ μπουκάλια γεμάτα μέλι,ελπίζοντας οτι θά αιχμαλώτιζε καί θά εξουδετέρωνε έτσι τίς σφήκες.Ομως αυτές ήταν τόσο πολλές,που έμειναν απόξω καί αποτελούσαν διαρκή απειλή γιά μένα καια δυό άλλους δυστυχείς wannabe λουομένους,που στο τέλος πήραμε τών ομματιών μας και φύγαμε π-οδικώς γιά τό Μεγαλοχώρι.

    Δύναταί τις να πάγη όμως στό Μετόχι,από όπου έχει ωραιότατη θέα σχεδόν το μισό νησί πιάτο ενώπιόν του.

    Παράθεση:

    Να και μια φωτογραφία για όποιον δεν έχει πάει.Την τράβηξα πρόπερσι από το καράβι,μαζί με άλλες 500!χαχα!{#emotions_dlg.tt2}

     





     
    Η οποία,άν δέν κάνω λάθος,απεικονίζει την πλευρά πρός την Χαλικιάδα.

    Hastaroth
    28.05.2009, 15:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 28-05-2009 στις 15:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-05-2009 στις 11:38 έγραψε...

    Βάλτε κι'εμένα εντός λίστας.

    Θα φέρεις και ....τζατζίκι;

     



    Δέν θά χρειαστή.Ολα τά ταβερνεία κατά μήκος τής παραλιακής οδού Σκάλας-Μεγαλοχωρίου (γιατί υπάρχει και η μεσόγειος οδός λίγο πιό πάνω) προσφέρουν άφθονο καί γευστικώτατο γιαουρτοσκόρδιον Smile.Ξέρω τί σού λέω,τά έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα.


    PHILIPPOSSM
    28.05.2009, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 27-05-2009 στις 18:02 έγραψε...

    Η Λίστα είναι ενδεικτική...

    Σε βάζω για δόλωμα μπας και τσιμπήσουν και άλλοι...

    MPara
    Philippossm
    Kithara - woman
    Hastaroth
    Julianet

    Orfeus να σε αναγγείλω;

    Albert μάθε και πες μας...
    Julianet θα δούμε πως θα γίνει μπορεί να βρεθούμε όλοι στο νησί για να έρθει ο καθένας όπως και όποτε θέλει...

    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 29-05-2009 03:01 ]


    sylviaki
    28.05.2009, 16:56

    εχει και φοιτητικο εισιτηριο??{#emotions_dlg.confused1}

    μεχρι ποτε μπορουμε να δηλωσουμε?(δεν θελω να δηλωσω απο τωρα γιατι δεν ξερω σιγουρα)


    PHILIPPOSSM
    28.05.2009, 19:18

    Τι να δηλώσεις καλέ;;;; Τυπική είναι η λίστα...Αν μπορέσεις να έρθεις, θα δώσουμε Ραντεβού στο λιμάνι την Κυριακή το πρωί..

    Για το φοιτητικό θα μάθω και θα σου πω αν και απ'οτι ξέρω δεν ισχύει στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια.

     

     

     

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 28-05-2009 19:21 ]


    Crocodile
    29.05.2009, 01:11

    Τέλεια ιδέα! {#emotions_dlg.clap}

    Είχα επισκεφθεί το Αγκίστρι πριν δύο χρόνια και διεπίστωσα ότι έχει πραγματικά υπέροχα μέρη για να περιηγηθεί κανείς. Κάτι ήξερε και ο Κουφοντίνας της 17Ν που το επέλεξε κάποτε για τις τελευταίες του διακοπές πριν αποφασίσει να παραδοθεί (τι θυμήθηκα τώρα...) {#emotions_dlg.biggrin}

    Ομολογουμένως ο PHILIPPOSM ξεπέρασε τον Deos στις πρωτότυπες ιδέες για συναντήσεις!

    Εντός λίστας και ο κροκόδειλος παρακαλώ.


    MOYSIKH
    29.05.2009, 01:45

    ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΘΑ ΕΡΘΩ


    Orfeus
    29.05.2009, 03:06

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 28-05-2009 στις 15:30 έγραψε...

    Orfeus να σε αναγγείλω;

     

    Γιατί; {#emotions_dlg.eek}

    Δεν μπορώ μόνος μου να ....αναγγελθώ; 

     


    PHILIPPOSSM
    29.05.2009, 16:45

    Η Λίστα είναι ενδεικτική...

    Σε βάζω για δόλωμα μπας και τσιμπήσουν και άλλοι...

    MPara
    Philippossm
    Kithara - woman
    Hastaroth
    Julianet
    crocodile
    mousikh
    περιμενοντας τον orfeus ( απο το  περιμενοντας τον Γκοντο)