ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη

    Κυριακή στο Αγκίστρι ( Νησί στον Σαρωνικό)

    Crocodile
    20.06.2009, 03:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 17-06-2009 στις 23:48 έγραψε...

    28-6 τελικά θα το κάνετε??



    Εσύ πια συνέχεια πρόβλημα έχεις με τις ημερομηνίες {#emotions_dlg.tt2}


    PHILIPPOSSM
    20.06.2009, 14:31

    Δυστυχώς εγώ λόγο ενός προβλήματος, που επιβεβαιώθηκε σήμερα, δεν θα είμαι στην παρέα σας

    καλά να περάσετε.

     


    kithara-woman
    20.06.2009, 17:42

    Λοιπόν παιδιά,πρίν λίγη ώρα γύρισα από Αγκίστρι.

     

    Να σας πληροφορήσω για τα νέα δεδομένα,γιατί όσα λέγαμε στην πρώτη σελίδα ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.

    Αναφέρομαι στα καράβια.

    Πήγα 9 η ωρα στον Πειραιά,με το σκεπτικό να πάρω των 9.30 και μου λένε ότι δεν υπάρχει.Ρώτησα τι ώρα είναι το επόμενο και λέει 11.30!!!

    Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να περιμένω 2 ώρες στον Πειραιά και φυσικά ήταν δύσκολο και να γυρίσω σπίτι και να μην κάνω μπάνιο.

     

    Μου λένε ότι υπάρχει και το δελφίνι-αυτό το ξέρω- και σίγουρα έχει νωρίτερα-αυτό δεν το ήξερα.

    Πήγα λοιπόν και έβγαλα με των 10.30.Έβγαλα και της επιστροφής.

    Άλλο πανηγύρι εκεί...Έχει 14.40 και μετά 17.30!!Έλεος!!

    Φυσικά προτίμησα 14.40.Μέχρι τις 17.30 τι θα έκανα στο Αγκίστρι μόνη;

    Το εισιτήριο με επιστροφή είχε 27 ευρώ.

    Δεν αξίζει τον κόπο τελικά να πάρεις το συμβατικό για να γλιτώσεις 4-5 ευρώ και να φας την ταλαιπωρία,να ξυπνήσεις χαράματα να προλάβεις των 8 ή να φύγεις 11.30 και να πας 13.30 μες τη ζέστη.

    Έφτασα 11.30 στο Μεγαλοχώρι και κατευθείαν πήρα το λεωφορείο.Έχουν βάλει μεγαλύτερα λεωφορεία και έχει κάθε μια ώρα.

    Πήγα στη Σκάλα αλλά δεν έκανα εκεί μπάνιο,πήγα σε ένα άλλο παραλιάκι πιο πέρα.

    Στο γυρισμό πήρα 14.15 το λεωφορείο για Μεγαλοχώρι και ήρθε το δελφίνι και έφυγε στην ώρα του.

    Μπήκα 14.40 και 15.20 ήμουνα Πειραιά!!Περίμενα να δω τα σπίτια της Αίγινας και κοιτάζω έξω και βλέπω τις πολυκατοικίες του Πειραιά!Νόμιζα ότι πιάνει Αίγινα,γιατί όταν πήγαινε,έπιασε κι εκεί λιμάνι.

     

    Συμπέρασμα:

    Δεν συμφέρει η ταλαιπωρία με το συμβατικό.Οι ώρες είναι τραγικά άβολες.8 και μετά 11.30.

    27 ευρώ είναι μετ'επιστροφής το ιπτάμενο δελφίνι.Δεν νομίζω ότι είναι κάτι τρομερό.Στα άλλα νησιά είναι πολύ πιο ακριβό το εισιτήριο.Βέβαια αυτά είναι υποκειμενικά πως τα βλέπει ο καθένας.Εγώ δεν αντέχω πλέον την ταλαιπωρία,ούτε την πολυκοσμία.

    Το συμβατικό δεν ρώτησα καν πόσο έχει το εισιτήριο.

    Αν πιάσει Αίγινα το δελφίνι κάνει μια ώρα,αλλιώς κάνει 40 λεπτά.

     

    Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός.Εγώ πάντως δεν ξυπνάω από τις 5 να προλάβω των 8,αλλά μετά 11.30 να φτάσω 13.30 είναι τραγωδία,μες τη ζέστη.

    Το είδα το καράβι των 11.30,έφτασε 13.20 και ξεφόρτωσε σε κόσμο τη μισή Αθήνα...Χάλια.Καθόμουνα απέναντι και έτρωγα εκείνη την ώρα.

     

    Sorry για το τεράστιο μήνυμα αλλά θεώρησα σκόπιμο να πληροφορήσω για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως όπως βρέθηκα εγώ σήμερα.


    kithara-woman
    20.06.2009, 17:52

    Ξέχασα να αναφέρω ότι η θάλασσα στο Μεγαλοχώρι είναι απαίσια, και είναι ήπιος ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησα.Χάλια.

    Το λεωφορείο πάει στη Σκάλα,φεύγει μόλις έρθει δελφίνι,το εισιτήριο είναι λίγο τσιμπημένο(1,40) αλλά για να πας με τα πόδια μες τη ζέστη,θα σου βγει η γλώσσα...Δεν είναι μακριά,αλλά μες τη ζέστη...Το λεωφορείο δεν κάνει ούτε 10 λεπτά.

     

    Το καράβι δένει στη Σκάλα.Η θάλασσα στη Σκάλα είναι Θ-Ε-Ι-Κ-Η!Απλά εγώ δεν ήθελα να κάτσω εκεί,γιατί μαζεύει κόσμο,και μου τη σπάνε,ταπεράκια,και τσίριδες μες το αυτί μου,από μαμάδες που φωνάζουν το βλαστάρι τους!{#emotions_dlg.tt2}

     

    Η πλάκα είναι ότι πήγα αλλού να τα αποφύγω και ήταν σχεδόν τα ίδια!Αίσχος!Με ποια λογική σε κατσάβραχα κατεβάζουν μωρά και σκυλιά;Περίμενα ότι θα βρω 2-3 άτομα και βρήκα ένα σωρό κανίβαλους...{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Στη συγκεκριμένη μικρή παραλία, μόνο το σκυλάκι ήταν ήσυχο.Όλοι οι άλλοι εκπέμπαν σε δεκάδες ντεσιμπέλ!Ευτυχώς κάθισα πολύ λιγο.{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Αλλά ήταν Θ-Ε-Ι-Κ-Η!Καθρεπτίζεται το πρόσωπο σου,όπως και στη Σκάλα φυσικά.

     


    heartbreak-kid
    21.06.2009, 07:57

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 29-05-2009 στις 21:31 έγραψε...

    αναμένεται να βουλιάξη το νησί




    PHILIPPOSSM
    21.06.2009, 10:31

    Και τι φοβάσαι να μην πνιγείς;.....

     


    kithara-woman
    27.06.2009, 09:57

    Τελικά για αύριο ισχύει;Γιατί βλέπω πως δεν υπάρχει συμμετοχή...{#emotions_dlg.confused1}


    Crocodile
    27.06.2009, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 27-06-2009 στις 09:57 έγραψε...

    Τελικά για αύριο ισχύει;Γιατί βλέπω πως δεν υπάρχει συμμετοχή...{#emotions_dlg.confused1}



    Από την πλευρά μου ισχύει. Πρέπει όμως να δώσουν σημεία ζωής και οι υπόλοιποι γιατί το θέμα έχει ατονήσει τελευταία. Θα έρθουν τελικά όσοι δήλωσαν;

    Αν πάντως πρόκειται να πάμε πρέπει να συνεννοηθούμε τηλεφωνικώς το συντομότερο ώστε να κανονίσουμε σημείο και ώρα συναντήσεως για αύριο το πρωί. Και βέβαια, πρώτα απ' όλα, να έχουμε αποφασίσει με ποιο πλοίο θα ταξιδέψουμε.


    MOYSIKH
    27.06.2009, 20:38

    ΚΑΙ ΕΓΩ  ΘΑ ΕΡΘΩ  ΑΥΡΙΟ  ΑΛΛΑ ΠΕΡΠΕΙ ΝΑ  ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ  ΣΗΜΕΙΟ  ΣΥΝΑΤΗΣΗΣ


    kithara-woman
    28.06.2009, 00:35

    Όποιος είναι να έρθει,και δει το μήνυμα,έχουμε ήδη κανονίσει,στον Πειραιά 8 η ώρα,να πάρουμε είτε των 8.30 είτε των 8.50.Λόγω Κυριακής θα έχει ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.Οπότε για να πάμε αργότερα είναι δύσκολο,θα φάμε ταλαιπωρία.Θα βγάλουμε-εννοέιται-και του γυρισμού,γιατί δεν πρόκειται να βρούμε.Το ξέρω σίγουρα και το λέω,την έχουν πατήσει φίλοι μου έτσι,δεν βρίσκανε να γυρίσουν.

    Όποιος θέλει λοιπόν 8 το πρωί στην είσοδο που φεύγουν τα πλοία της Αίγινας.Αλλιώς θα προλάβει το επόμενο.

    Αφού το συζητήσαμε,είναι κρίμα να  χάσουμε το μπανάκι!Cool