ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη

    Πιάνο και μέγεθος δακτύλων

    fraoula-me-santigy
    31.05.2009, 20:30

    Θέλω να κάνω μία ερώτηση που μπορεί να σας φανεί λίγο χαζή{#emotions_dlg.blink}... Πιστεύετε ότι το να έχει ένας πιανίστας μακριά και λεπτά δάκτυλα είναι πλεονέκτημα ή δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο;


    mariam
    31.05.2009, 22:31

    Για χαρα,

               Φυσικα και ειναι πλεονεκτημα αυτο, διευκολυνει τον πιανιστα να πιανει παραπανω απο την οκταβα, μεγαλες εκτασεις, εχει ενδεχομενως μεγαλυτερη ευκινησια, αλλα το να εχει καποιος κοντα και χοντρα κι αυτο δεν παιζει ρολο σπουδαιο...γνωριζω πολυ καλους πιανιστες με κοντα δακτυλα. Δεν παιζει αυτο ρολο το αν καποιος παιζει καλα ή οχι, αλλα πραγματα παιζουν ρολο, οπως το ποσο διαβαζει, το πως διαβαζει, το αν αγαπα αυτο που κανει, εαν ειναι ταλεντο κτλ κτλ.

    μαριαμ


    marilloumajore
    01.06.2009, 09:24

    Θα σου πω αυτο που μου λεει η καθηγητρια μου, το οποιο το εχω δει και εγω πλεον στη πραξη.

    Σίγουρα, αυτοι που εχουν μακρια δαχτυλα, (πανω απο οκταβα το ανοιγμα τους) εχουν μια ευκολια που υπολοιποι δεν την εχουν. Και αυτο ισχυει κυριως για τους αντρες, που οπως και να 'χει εχουν πολυ μεγαλυτερα χερια απο τις γυναικες. Αυτο όμως δε σημαίνει ότι είναι και καλύτεροι πιανίστες. Τουναντιον, η τεχνικη που αναγκαζεται να αποκτησει καποιος με σχετικα μικρα δαχτυλα για να υπερνικησει τις αντικειμενεικες δυσκολιες ενος ρεπερτοριου που απαιτει μεγαλα ανοιγματα τον φερνουν σε πλεονεκτικοτερη θεση απο αυτον που απλα τα "εχει". Η τεχνικη του ειναι καλυτερη και σωστοτερη (γιατι ειναι μελετημενη), η αποδοση δεν υστερει σε τιποτα και επισης (αυτο ειναι δικο μου, αλλα ισχυει) αποκταει πολυ καλυτερη γνωση για  το πως εν καιρω θα διδαξει αλλους να τα καταφερουν. Γιατι αποκλειεται ολοι οι μαθητες ενος πιανιστα να ειναι List. Μαλιστα μερικες απο τις μεγαλυτερες πιανιστριες ειχαν μικροσκοπικα δαχτυλα αλλα παρόλα αυτα τα εβγαζαν περα αψογα με τις 10ες (!???!?!?) του Bartok.....

    Μη σου πω οτι εμεις που εχουμε μικρα χερια παροτι δυσκολευομαστε στα ανοιγματα εχουμε αλλα πλεονεκτηματα, οπως ευκολοτερα περασματα του αντιχειρα....

    Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ισως μερικα υπερβολικα μικρα χερια που δυσκολευονται πολυ και για την οκταβα να ειναι προβλημα. Αλλα και παλι αυτες οι περιπτωσεις ειναι σπανιες, και δε κρινονται ομαδικα, αλλα ανα φαινομενο. 

     

    Ελπιζω να σε παρηγορησα......


    fraoula-me-santigy
    01.06.2009, 15:30

    Οκ, ευχαριστώ! Δεν ρώτησα τόσο για να παρηγορηθώ (έχω μακρια δάκτυλα θα έλεγα), αλλά θέλω να δω ποια άποψη επικρατεί γενικάSmile γιατί αρκετοί πιανίστες όντως έχουν κοντά δάκτυλα, Χωρίς να τους επηρεάζει καθόλου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fraoula-me-santigy στις 01-06-2009 15:31 ]


    luisarmstrong
    03.06.2009, 13:47

    Τι σημασια εχουν τα δαχτυλα?

    Αμα το χεις οσο μακρια η κοντα και να ειναι τα δαχτυλα σου....

    Μπορει βεβαια η καθε περιπτωση να εχει διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα......

    Αλλα αν καποιος εχει ταλεντο μπορει να τα παιξει ολα!!!

    Εγω παντως που εχω μακρια δαχτυλα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με το στιψιμο του αντιχειρα οπως λεει πιο πανω η φιλη marrilou ......

    (ισα ισα που εκτελω με μεγελη ανεση και αμεσοτητα το στριψιμο του αντιχειρα){#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    solist

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 03-06-2009 13:48 ]


    marilloumajore
    03.06.2009, 17:41

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 03-06-2009 στις 13:47 έγραψε...

    Τι σημασια εχουν τα δαχτυλα?

    Αμα το χεις οσο μακρια η κοντα και να ειναι τα δαχτυλα σου....

    Μπορει βεβαια η καθε περιπτωση να εχει διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα......

    Αλλα αν καποιος εχει ταλεντο μπορει να τα παιξει ολα!!!

    Εγω παντως που εχω μακρια δαχτυλα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με το στιψιμο του αντιχειρα οπως λεει πιο πανω η φιλη marrilou ......

    (ισα ισα που εκτελω με μεγελη ανεση και αμεσοτητα το στριψιμο του αντιχειρα){#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    solist

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 03-06-2009 13:48 ]



     

    Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες, Τον αντιχειρα τον ανεφερα ως παραδειγμα, γιατι σε μερικους συμβαινει. Οχι παντα εννοεται.....

     


    luisarmstrong
    04.06.2009, 11:09

    Oντως......παντως η καθηγητρια μου εχει κατι χερουκλες

    ....και μου επαιξε μαι φορα μια ουγγρικη ραψωδια του λιστ.....

    απλα εμεινα....

    τρελα ανοιγματα...... τρελη ταχυτητα.....

    {#emotions_dlg.thumbup}και ολα αυτα σε ενα bosendorfer με ουρα......!


    -----------------
    solist

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 04-06-2009 12:01 ]


    Rackle
    08.09.2009, 20:50

    Ο Chopin είχε τεράστια δάχτυλα.

    Ο Joplin είχε τεράστιο το μικρό του δαχτυλάκι και έπιανε ντο μι μι.{#emotions_dlg.eek}

    Ο Shuman τραβούσε τα δάχτυλά του στον τοίχο για να μεγαλώσουν.{#emotions_dlg.happycrazy}

    Προφανώς είναι πλεονέκτημα να έχεις μεγάλα δάχτυλα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αλλάζει ο τρόπος που παίζεις. Απλά διευκολήνει ΚΥΡΙΩΣ στα κλασσικά κομμάτια με τεράστιες αποστάσεις.Wink


    jimaraska
    29.11.2009, 00:05
    εγω ρε παιδια εχω μια αλλη απορια...εχω πιστευω χερι οτι πρεπει καθως δεν ειναι ουτε τεραστιο ουτε μικρο(πιανω με μεγαλη δυσκολια 10η,οκταβα πολυ ευκολα)αλλα θελω να μου πειτε την γνωμη σας για κομματια τυπου Rachmaninoff..(συγκεκριμενα θελω αν παω για διπλωμα να παρω 2ο η 3ο concerto Rachmaninoff αν τα καταφερω..)εσεις τι λετε...παντως απο μια προχειρη ματια στην cadenza του 3ου κοντσερτου rach..δεν εχω κανενα προβλημα να πιασω ολες τις νοτες και να παιξω σε μεγαλη σχετικα ταχυτητα..