ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.832 μέλη

    Τα δάκτυλα φθείρονται και πονάει

    Blackpearl
    02.06.2009, 12:05

    Πάνε 2 χρόνια που παίζω κιθάρα, αλλά τα δάκτυλα μου φθίρονται εύκολα και είναι πολύ οδυνηρό να συνεχίζω το παίξιμο αφου φθαρούν. Σε πιο μικρή ηλικία έπαιζα αρμόνιο με αποτέλεσμα τα δάκτυλα μου να είναι σε εγρηγορση και να μπορούν να τρέχουν στις χορδές. Μα η υφή των πληκτρων με την υφή των χορδών έχουν τεράστια διαφορά. Αυτό το πρόβλημα παρατηρήθηκε σε μια φίλη μου που και αυτή επαιζε αρμόνιο και τώρα άρχισε κιθάρα. 

    Παρακαλώ όποιος έχει κάτι υπόψη, καμια συμβούλη, η κάτι έστω για να δυναμώσουν τα δακτυλά, πείτε το! 

    Ευχαριστω!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-06-2009 13:12 ]


    Sardanapalopipinokinigos
    13.06.2009, 17:11

    Μηπως εκανες καμια μεγαλη παυση απο το να παιζεις κιθαρα προσφατα?

    Το λεω γιατι εχει συμβει και σε εμενα, οταν δεν επαιζα για 2 βδομαδες κ πανω.

    Σ'αυτη την περιπτωση απλα θα χρειαστει λιγο χρονο μεχρι να συνηθισουν τα δαχτυλα.

    Επισης μπορει να φταιει και το παχος των χορδων.

    Εγω προσφατα αλλαξα σε 9αρες και τα χερια μου στην αρχη πονουσαν ιδιαιτερα στις δυο πιο λεπτες χορδες. Μεσα σε μια εβδομαδα ηταν μια χαρα....


    kwstasagas
    13.06.2009, 22:16

    Εμ, αν δεν πονέσουν και λίγο τα δαχτυλάκια, πώς θα μάθετε να παίζετε κιθάρα, μπουζούκι ή οποιοδήποτε άλλο έγχορδο ??? Μην ξεχνάμε ότι η κατάκτηση της γνώσης [και πολύ περισσότερο της δεξιοτεχνίας] απαιτεί μόχθο και, καμιά φορά, και πόνο [έστω και μικρό]. Ας μην τα θέλουμε όλα εύκολα κι ανώδυνα σε τούτη τη ζωή .....

    Με τη συνεχή εξάσκηση, όμως, τα δάχτυλα θα σταματήσουν να πονάνε, ακόμη και όταν θα πιέζετε τις χορδές. Αυτό θα έχει συμβεί επειδή, με το συνεχές παίξιμο, οι άκρες τους θα έχουν σκληρύνει αρκετά ........     


    fool-dreamer
    01.12.2009, 23:19
    ααααχ.. τα αγαθα κοπις κτώνται.. και τα δακτυλα σου θα πονανε, κ η πλάτη σου, μέχρι να συνηθησεις κ ολα.. :P αλλά ξέρεις τι..; αξιζουν όλα αυτα τον κόπο!
    takispag
    02.12.2009, 11:05

    Να συμπληρώσω μόνο στα πιο πάνω, ότι οι παλιές χορδές σκληραίνουν ενώ οι καινουριες είναι πιο μαλακές και βοηθάνε λίγο την κατάσταση. Αλλάζεις συχνά χορδές?

    Επίσης, η συχνή μελέτη βοηθάει τα χέρια να συνηθίζουν πιο γρήγορα. Αν παίζεις κάθε μέρα έστω και για λίγο ίσως να έρθει πιο γρήγορα το αποτέλεσμα που θες.

    Τέλος, καμια φορά παίζει ρόλο η κιθάρα και το σετάρισμα της. Με τι κιθάρα παίζεις? Λέω μήπως πρέπει να την δει και κάποιος πιο έμπειρος, και να σου πει αν είναι ψηλά οι χορδές σου.


    izlice
    04.12.2009, 11:38

    Εγω εχω προβλημα με τον αντιχειρα,μου ειπαν στην αρχη οτι δεν κανω καλο ζεσταμα αλλα και παλι


    StavmanR
    04.12.2009, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος fool-dreamer στις 01-12-2009 στις 23:19 έγραψε...

    ααααχ.. αγαθά κόποις κτώνται.. και τα δακτυλα σου θα πονανε, και η πλάτη σου, μέχρι να συνηθίσεις και ολα.. :P αλλά ξέρεις τι..; αξίζουν όλα αυτα τον κόπο!

     

    Τόσο απλά...

    Κάποτε ξεκίνησα να παίζω σε κιθάρα, της οποίας η ταστιέρα θα μπορούσε κάλλιστα θα χρησιμοποιηθεί ως σφήνα, δεδομένης της τραχύτητάς της. Κι όταν πρωτοπήρα "καλή" κιθάρα αισθανόμουν σαν τον Αφρικανό μαραθωνοδρόμο που πρωτοφορά αθλητικά παπούτσια στην Ολυμπιάδα... Παρόλα αυτά, στο "καυσόξυλο" είχα πολύ περισσότερο μεράκι από ότι στο κανονικό όργανο. Καμία φορά οι δυσκολίες λειτουργούν υπέρ μας κι ας μην το καταλαβαίνουμε.


    Crazy-Heart
    04.12.2009, 21:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Sardanapalopipinokinigos στις 13-06-2009 στις 17:11 έγραψε...

    Μηπως εκανες καμια μεγαλη παυση απο το να παιζεις κιθαρα προσφατα?

    Το λεω γιατι εχει συμβει και σε εμενα, οταν δεν επαιζα για 2 βδομαδες κ πανω.

    νομίζω πως αυτό είναι. Και εγώ 2 χρόνια παίζω σχεδόν κάθε μέρα, από 5 λεπτά ως και 2 ώρες.... όταν όμως έτυχε να κάνω ένα διάλλειμα για κανα 2 εβδομάδες, τις 2 πρώτες μερες που ξανα-έπαιξα κιθάρα μού πονούσαν τα δάχτυλα.


    kwstasagas
    04.12.2009, 22:58

    "Κι όταν πρωτοπήρα "καλή" κιθάρα αισθανόμουν σαν τον Αφρικανό μαραθωνοδρόμο που πρωτοφορά αθλητικά παπούτσια στην Ολυμπιάδα... "

    StavmanR, καμιά φορά αναρωτιέμαι .... πού τα βρίσκεις όλ' αυτά και τα γράφεις !!!! Φοβερή παρομοίωση {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon} 


    inkve
    05.12.2009, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 04-12-2009 στις 12:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fool-dreamer στις 01-12-2009 στις 23:19 έγραψε...

     

    . Παρόλα αυτά, στο "καυσόξυλο" είχα πολύ περισσότερο μεράκι από ότι στο κανονικό όργανο. Καμία φορά οι δυσκολίες λειτουργούν υπέρ μας κι ας μην το καταλαβαίνουμε.



    μην ξεχνας οτι ησουν πιο νεος οταν ειχες περισσοτερο μερακι..

     

    οι δυσκολιες οντως μας πεισμωνουν πολλες φορες ομως ειδικα στην περιπτωση εκμαθησης οργανων θα διαφωνησω,,,ο αρχαριος πρεπει να παιζει με οργανο το οποιο θα μπορει να προοδευσει τεχνικα σαν παιχτης...αλλιως το κακο που κανει στην τεχνικη του,στα χερια του και στους τενοντες του ειναι ανεπανορθωτο...


    petetre
    13.12.2009, 08:55

    kalispera {#emotions_dlg.happycrazy}exo akousei otiiparxei mia kopela edo sto heaven pou exei kanei entrivh sto monoxordo tou pithagora {#emotions_dlg.thumbup}alithevei?an nai endiaferomai na matho parakalo poli ta legomena mou den exoun kamia sxesi me arviles!!opios exei kapia pliroforia as dosei ena xeraki

    enjoy


    petetre
    13.12.2009, 09:08

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 05-12-2009 στις 16:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 04-12-2009 στις 12:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fool-dreamer στις 01-12-2009 στις 23:19 έγραψε...

     

    . Παρόλα αυτά, στο "καυσόξυλο" είχα πολύ περισσότερο μεράκι από ότι στο κανονικό όργανο. Καμία φορά οι δυσκολίες λειτουργούν υπέρ μας κι ας μην το καταλαβαίνουμε.



    μην ξεχνας οτι ησουν πιο νεος οταν ειχες περισσοτερο μερακι..

     

    οι δυσκολιες οντως μας πεισμωνουν πολλες φορες ομως ειδικα στην περιπτωση εκμαθησης οργανων θα διαφωνησω,,,ο αρχαριος πρεπει να παιζει με οργανο το οποιο θα μπορει να προοδευσει τεχνικα σαν παιχτης...αλλιως το κακο που κανει στην τεχνικη του,στα χερια του και στους τενοντες του ειναι ανεπανορθωτο...



    edo pou ta leme omos kata tin prosopiki mou apospi panta ilektriki i klasiki thelei kai ligo pisma gia na ti matheis px ama exei mathei genikos sth zoi sou na ise ipotaktikos xaraktiras den nomizo na mporeseis na matheis kithara(i ekseresis iparxoun pantou vevea kai omorfenoyn ton kanona,alla,alla.)


    petetre
    13.12.2009, 09:11

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 05-12-2009 στις 16:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 04-12-2009 στις 12:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fool-dreamer στις 01-12-2009 στις 23:19 έγραψε...

     

    . Παρόλα αυτά, στο "καυσόξυλο" είχα πολύ περισσότερο μεράκι από ότι στο κανονικό όργανο. Καμία φορά οι δυσκολίες λειτουργούν υπέρ μας κι ας μην το καταλαβαίνουμε.



    μην ξεχνας οτι ησουν πιο νεος οταν ειχες περισσοτερο μερακι..

     

    οι δυσκολιες οντως μας πεισμωνουν πολλες φορες ομως ειδικα στην περιπτωση εκμαθησης οργανων θα διαφωνησω,,,ο αρχαριος πρεπει να παιζει με οργανο το οποιο θα μπορει να προοδευσει τεχνικα σαν παιχτης...αλλιως το κακο που κανει στην τεχνικη του,στα χερια του και στους τενοντες του ειναι ανεπανορθωτο...



    edo pou ta leme omos kata tin prosopiki mou apospi panta ilektriki i klasiki thelei kai ligo pisma gia na ti matheis px ama exei mathei genikos sth zoi sou na ise ipotaktikos xaraktiras den nomizo na mporeseis na matheis kithara(i ekseresis iparxoun pantou vevea kai omorfenoyn ton kanona,alla,alla.)


    guitarteacher
    18.12.2009, 15:23

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε Blackpearl

    Θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινήσεις - επισυμάνσεις, σε συνέχεια της συζήτησης, και λαμβάνοντας υπ'όψιν όλες τις δωθεισες συμβουλές των συν-forum-ιτών!

    1. Αναλόγως του τύπου & της ποιότητας κατασκευής της κιθάρας, υπάρχει χάσμα στην σκληρώτητα της, η οποία είναι άρικτα συνδεδεμένη με την "φθορά" των ακρο-Δακτύλων Αριστερού Χεριού. Ενεικτικά αναφέρω τους τύπους κιθάρας, από τον "μαλακότερο" προς τον "σκληρότερο": Κλασσική - Ηλεκτρική - Ακουστική 6χορδη - Ακουστική 12χορδη. Η ποιότητα κατασκευής΄μπορεί εύκολα να καθοριστεί, αρκεί να κάνετε μια σύγκριση στα υλικά -ξύλα & την τιμή. π.χ. μια ακουστική κιθάρα των 80euro's απλά "καταστρέφει" τα δάκτυλα...
    2. Βασικός κανόνας: Μελετάμε (ασκήσεις - κομμάτια - τραγούδια), ακολουθόντας Κλιμακωτό Βαθμό Δυσκολίας !!! Δεν ξεκινάμε απ'τα δύσκολα ή απ'αυτά που δεν μπορούμε ν'ανταπεξέλθουμε τεχνικά!!!Πάντα ζέσταμα, αργά - σταθερά, ιδίως κλίμακες, φροντίζοντας πάντα για τη σωστή καθετώτητα.Προτινόμενος Χρόνος για ζέσταμα:10'-15'
    3. Αποφεύγουμε να βρέχουμε τα δάχτυλά μας μετά ή κατά την διάρκεια της μελέτης, διότι μαλακώνουν και πονάνε (βλ. υγρασία - μούλιασμα). π.χ. δεν είναι δυνατόν να θέλουμε σκληρά ακροδάχτυλα μετά το μπάνιο...όσο κι αν αυτό ακούγετε "αστείο"

    Και για να το πώ λίγω αθλητικά - λαίκά: Αν δεν υδρώσει η φανέλλα, δεν κάνουμε τίποτα!Το θέμα είναι να υδρώσει σωστά!!!

    * Πού να δείς τα δικά μου ακροδάκτυλα, που πλέον είναι πέτρα...

    Φιλικά,

     

     


    rotse
    26.12.2009, 11:22
    εχω την λύση σε μουσικά καταστήματα υπάρχουν κάτι πλαστικά "νύχια" που τα βάζεις στα ΄δακτυλα για να μην ταλαιπορήσε
    guitarteacher
    28.12.2009, 14:52

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum!{#emotions_dlg.smartass}

    Χρόνια Πολλά!!!

    Φίλτατε rotse,

    Τα τεχνιτά νύχια αναφέρονται στο Δεξί Χέρι. Εδώ μιλάμε για Αριστερό Χέρι, ή τέλος πάντον για τα δάχτυλα του χεριού που πατάνε στα τάστα (γιατί μπορεί να έχουμε και Αριστερόχειρες στην παρέα μας...)

    Φιλικά,

     


    Xoris-Nickname
    30.12.2009, 03:17
    Αν δε ματωσουν μη στεναχωριεσαι ! Οποιος δεν αντεχει τα εγχορδα το Γυριζει στο Φαγκοτο κ το Γαλλικο Κορνο ;) !!!!!!
    reteos
    30.12.2009, 08:42
    Τι είναι ο πόνος μπρός το κάλος
    Blackpearl
    31.12.2009, 01:09

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 30-12-2009 στις 08:42 έγραψε...

    Τι είναι ο πόνος μπρός το κάλος

     

    Έχετε δίκιο φίλοι μου! Ως άμυαλο κοριτσάκι που είμαι ρώτησα αμέσως!! Αλλά ένα έχω καταλάβει και αυτό είναι ότι "Practice makes perfect" !!!!!

    Μου πέρασαν και τα δακτυλάκια και η ιδιοτροπία! στην αρχή φθείρονταν πονούσα αλλά τώρα το έχουν ξεπεράσει :) ευχαριστω!!

     

    Τι είναι ο πόνος μπρος το κάλος? :)

    Με την ανάλογη εξάσκηση παίρνεις και τα ανάλογα αποτελέσματα!!


    reteos
    31.12.2009, 11:03
    Το συμπέρασμά σου δεν σε δείχνει αμυαλο κοριτσάκι . Συνέχισε λοιπόν την εξάσκηση Καλή χρονιά .