ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.833 μέλη

    Ηλεκτρακουσική ή ηλεκτρική κιθάρα; Μερικες συμβουλες!

    Flame-J
    07.06.2009, 22:25

    Γεια σε ολους!!!Εδω και ενα χρονο θελω απεγνωσμενα να αρχισω μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας.Επειδη ομως δεν ειχα πολυ χρονο αξαιτιας του σχολειου αποφασισα να αρχισω το καλοκαιρι.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πιασει ποτε στη ζωη μου κιθαρα ποσο μαλλον ηλεκτρικη!!Ενας φιλος με συμβουλεψε να αρχισω πρωτα με ακουστικη αλλα εχω χασει πολυ χρονο οποτε......... Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε συμβουλη θα μπορουσατε να μου δωσετε και νομιζετε οτι θα με βοηθησει.Α και κατι αλλο.....ακουσα οτι η ηλεκτροακουστικη κανει ακριβως την ιδια δουλεια με την ηλεκτρικη....ισχυει????

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Flame-J στις 08-06-2009 10:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-06-2009 18:51 ]


    noizreduction
    08.06.2009, 13:34

    Μεσα στη καλη θεληση του να σε βοηθησει, ο φιλος σου επεσε σε επικινδυνες ανακριβειες!

    1) Η ηλεκτρακουστικη κιθαρα ειναι μια κιθαρα που εχει σκαφος ( δηλαδη ηχειο ). Εξαιτιας αυτου μπορει να χρησιμοποιηθει ειτε ως απλη ακουστικη κιθαρα, ειτε σαν ακουστικη κιθαρα που ο ηχος της ενισχυεται με ηλεκτρικο τροπο μεσω ενος ενσωματωμενου προενισχυτη στο σωμα της κιθαρας. Αντιθετως η ηλεκτρικη παραγει τον ηχο της μονο ηλεκτρικα ( μεσω των μαγνητων ) μιας και δεν εχει ηχειο.

    Οπως κταλαβαινεις τα ηχοχρωματα των 2 οργανων διαφερουν. Γι' αυτο και τοσο καιρο ονομαζουμε διαφορετικα τα 2 ειδη κιθαρας Smile

    2) Προφανως δεν υπαρχει λογος να ξεκινησεις απο ακουστικη και μετα να προχωρησεις σε ηλεκτρικη. Αν ηταν ετσι τοτε κι αυτος που παιζει κοντραμπασο ( το μεγαλο βιολι που συνανταμε στην ορχηστρα ) θα επρεπε να ξεκινησει απο κλασσικο βιολι!

    Η καθε κιθαρα εχει διαφορετικη τεχνικη και παραγει διαφορετικο ηχο. Οποτε μην τις μπερδευεις! Λογικο ειναι βεβαια πως αφου η νοοτροπια παραγωγης της νοτας ειναι ιδια θα μπορεις να παιξεις και ηλεκτρακουστικη και κλασσικη και ηλεκτρικη ( με την ενδεχομενη δυσκολια που κρυβεται στις αποστασεις των ταστων ).


    Flame-J
    08.06.2009, 15:03

    Αχα!!!Καταλαβα...Δηλαδη δεν γινεται να χρησιμοποιησω την ηλεκτρικη για να παιξω ας πουμε κλασσικα κομματια ετσι??


    Flame-J
    08.06.2009, 15:13

    Απ'οτι βλεπω στο προφιλ σου θα πρεπει να εισαι πολυ προχωρημενος/η στο χωρο της μουσικης.Οποτε βασιζομαι σε εσενα για να μου δωσεις οτι πληροφοριες θεωρεις χρησιμες για εναν αρχαριο.Σε ευχαριστω προκαταβολικα....... 


    GMS
    08.06.2009, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Flame-J στις 08-06-2009 στις 15:03 έγραψε...

    Αχα!!!Καταλαβα...Δηλαδη δεν γινεται να χρησιμοποιησω την ηλεκτρικη για να παιξω ας πουμε κλασσικα κομματια ετσι??



    Φιλε flame ,τα κλασσικα κοματια και γενικως η μουσικη ολων των ειδων μπορει να παιχτει σε ολα τα οργανα. Το θεμα ειναι οτι το καθε οργανο εχει ξεχωριστο χαρακτηρα και ηχοχρωμα . ειναι θεμα γουστου με τι θα διαλεξεις να μαθεις για αρχη ηλεκτρικη ή ακουστικη ...


    Flame-J
    09.06.2009, 09:58

    Παράθεση:

    Το μέλος GMS στις 08-06-2009 στις 18:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Flame-J στις 08-06-2009 στις 15:03 έγραψε...

    Αχα!!!Καταλαβα...Δηλαδη δεν γινεται να χρησιμοποιησω την ηλεκτρικη για να παιξω ας πουμε κλασσικα κομματια ετσι??



    Φιλε flame ,τα κλασσικα κοματια και γενικως η μουσικη ολων των ειδων μπορει να παιχτει σε ολα τα οργανα. Το θεμα ειναι οτι το καθε οργανο εχει ξεχωριστο χαρακτηρα και ηχοχρωμα . ειναι θεμα γουστου με τι θα διαλεξεις να μαθεις για αρχη ηλεκτρικη ή ακουστικη ...

    οκ! Καταλαβα!Ευχαριστω!!!!