ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόβλημα χρόνου στο μπουζούκι

    chrispatmos
    10.06.2009, 11:54

    kalhmera paidia exo ksekinisei kai paizo mpouzouki sxedon 1,5 xrono oti exo mathei to exo mathei apo vivlia diafora meno se nhsi kai den yparxei oyte odeio oyte daskalos apote katalavainete, apo oti vlepo to xeri mou exei parei kapos panv sto mpouzouki kai ksero arketa tragoudakia ta opoia einai apo vivlia tou mpoukouvala me taplatoura to provlima to opoio exo einai o xronos exo dokimasei metronomo alla den mou paei bebaia epeidh etyxe kapoia stigmh kai ekatsa me mia orxhstra mphka sto xrono kai paiksame 2-3 traagoudakia o enas mou eipe oti exo ayti kai katanoo ton xrono otan katso me allous to problhma mou einai oti synexeia pou eimai monos mou nai men paizo ta komatia alla xronos giok kai fisika otan ta akouo sthn kanonikh tous ektelesh apogohteuomai. mporei na mou pei kaneis kamia idea? eyxaristo

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 10-06-2009 12:53 ]


    kwstasagas
    10.06.2009, 21:28

    "kai ksero arketa tragoudakia ta opoia einai apo vivlia tou mpoukouvala me taplatoura "

    Ωρε τι μού θύμισες φίλε μου .... Κι εγώ όταν ήμουν μαθητής Γυμνασίου, από τα βιβλία του ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ προσπαθούσα να βγάλω τραγούδια στο μπουζούκι, του οποίου τα "μυστικά" ... είχα μόλις αρχίσει να ανακαλύπτω .... Μάλιστα, επειδή ο κ. Μπουκουβάλας είχε ανοίξει κι ένα ωδείο στη γειτονιά μου [Ζωγράφου], πέρασα κι από κει για λίγους μήνες για μαθήματα. Χάρις σε αυτόν έμαθα να κάνω "φτερουγίσματα" στο μπουζούκι και ... έμαθα ορολογίες που δεν είχα ξανακούσει μέχρι τότε, όπως "δακτυλισμός", δαχτυλοθεσία", "μορτέντο", "ψευδομορτέντο" κλπ κλπ .... Από κει και πέρα όμως .... προχώρησα μόνος μου στην εκμάθηση μπουζουκιού κι έβγαζα τα τραγούδια στο μπουζούκι χωρίς να μού δείχνει κάποιος ....

    Λοιπόν, με το πρόβλημα χρόνου να μη σε πιάνει κανένα άγχος !!! Με την εξάσκηση θα το λύσεις αυτό το πρόβλημα και θα φτάσεις σε σημείο να είσαι "μέσα στο χρόνο" χωρίς να το καταλάβεις !!! Αρκεί, φυσικά, να μην παρατήσεις το μπουζούκι και κάθε μέρα να διαθέτεις χρόνο [έστω και μισή ώρα] για να ασχολείσαι μαζί του ....

    Τους χαιρετισμούς μου στην πανέμορφη ΠΑΤΜΟ .... Τα αγαπώ τα ελληνικά νησιά μααααας ....... {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

    [ΥΓ : την περίοδο που έκανα μαθήματα με τον κ. Μπουκουβάλα, αυτός είχε, μόλις, εκδώσει τα βιβλία (νομίζω 2 τόμοι) με τις δικές του μεθόδους εκμάθησης μπουζουκιού. Και τον θυμάμαι να τις παρουσιάζει ως κάτι ... τελείως "επαναστατικό" για να μάθει κανείς εύκολα και γρήγορα μπουζούκι .... Ίσως και να είχε δίκιο ..... Ας είναι καλά ο άνθρωπος, όπου κι αν βρίσκεται ...... ] .......  

     

     


    chrispatmos
    11.06.2009, 09:55

    FILE MOU EINAI DYSKOLA STA NHSIA OSON AFORA TETOIA THEMATA OYTE ODEIA OYTE DASKALOI MAKARI NA YPHRXAN EXO ERTHEI SE SHMEIO NA SKEFTO NA ANEBO ATHINA GIA MATHIMATA ALLA EINAI  DYSKOLA OTAN EXEIS THN DOULEIA SOU EDO TELOSPANTON YPOMONH KAI PALI YPOMONH KAI THA DOUME OS EDO POU EXO FTASEI EIMAI YPEREYXARISTIMENOS ALLA TORA OTAN AKOUS H VLEPEIS VIDEAKIA TRELAINAISAI SE DIAPERNA ENA RIGOS KAI LES GIATI OXI KAI EGO AYTO. THN PATMO FILE MOY DEN THN ALLAZO ME TIPOTA ESTO KAI AN OI MEGALOI THELOUN AYTO......................


    gkravar
    11.06.2009, 15:08

    Γεια χαρά chrispatmos είμαι πολλά χρόνια δάσκαλος μπουζουκιού και συνήθως δεν απαντάω σε τέτοιες  ερωτήσεις όταν αυτές γίνονται από ανθρώπους που μπορούν να βρουν κάποιο σοβαρό δάσκαλο να τους βοηθήσει αλλά δεν το κάνουν. Συνήθως τέτοιοι τύποι είναι ελαφρώς τεμπέληδες και ψάχνουν τον <<εύκολο>> δρόμο. Εσύ όμως έχεις αντικειμενικό πρόβλημα και το ότι συνειδητοποίησες μόνος σου το πρόβλημα σου με τον χρόνο μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

    Ο σωστός τρόπος είναι να μάθεις να διαβάζεις μουσική, να μάθεις τα μέτρα της Ελληνικής μουσικής κ.λ.π. Επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει στην παρούσα κατάσταση σου προτείνω:

    Πάρε ένα τραγούδι που ήδη παίζεις τις νότες του.

    Άκουσε το πολλές φορές -χωρίς να παίζεις μπουζούκι- και προσπάθησε να χτυπάς το πόδι σου με τον ρυθμό που δίνουν τα μπάσα όργανα της ορχήστρας(κιθάρες,μπάσο,ντραμς), λέγοντας παράλληλα την μελωδία (με λα,λα,λα, ή τα,τα,τα, δεν έχει σημασία) . Θα δεις ότι ο ρυθμός έχει μια σταθερότητα και μια συνεχόμενη επανάληψη του ίδιου ρυθμικού μοτίβου. Στα σημεία που χτυπάει το πόδι σου είναι τονισμένες οι νότες. Δηλαδή θα το φαντάζεσαι σαν μια λέξη π.χ. τατατά ή τάτατα αλλάζει ο τονισμός της λέξης. Οπότε θα παίζεις σχήματα τονισμένα και όχι νότα-νότα χωριστά.

    Έπειτα προσπαθείς να μουρμουρίσεις την μελωδία χτυπώντας παράλληλα το πόδι σου στον ρυθμό που έχεις ήδη μάθει χωρίς να ακούς πλέον το τραγούδι,δηλαδή να το μάθεις απ΄έξω.

    Τέλος πιάνεις το μπουζούκι και παίζεις το τραγούδι ενώ το λες  και χτυπάς και το πόδι σου όπως πρίν που δεν το έπαιζες. Προσπάθησε ο τονισμός της νότας που είναι στο χτύπημα του ποδιού (στην θέση) να είναι έντονος και στην απαγγελία και στο παίξιμο σου. Ότι απορία έχεις στείλε μου Π.Μ.

    .

     


    konstantinosss
    26.09.2010, 02:35

    Παράθεση:

    Το μέλος chrispatmos στις 10-06-2009 στις 11:54 έγραψε...

    kalhmera paidia exo ksekinisei kai paizo mpouzouki sxedon 1,5 xrono oti exo mathei to exo mathei apo vivlia diafora meno se nhsi kai den yparxei oyte odeio oyte daskalos apote katalavainete, apo oti vlepo to xeri mou exei parei kapos panv sto mpouzouki kai ksero arketa tragoudakia ta opoia einai apo vivlia tou mpoukouvala me taplatoura to provlima to opoio exo einai o xronos exo dokimasei metronomo alla den mou paei bebaia epeidh etyxe kapoia stigmh kai ekatsa me mia orxhstra mphka sto xrono kai paiksame 2-3 traagoudakia o enas mou eipe oti exo ayti kai katanoo ton xrono otan katso me allous to problhma mou einai oti synexeia pou eimai monos mou nai men paizo ta komatia alla xronos giok kai fisika otan ta akouo sthn kanonikh tous ektelesh apogohteuomai. mporei na mou pei kaneis kamia idea? eyxaristo

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 10-06-2009 12:53 ]



    File afto pou exw na sou pw einai na paizhs me to radiofono,me kasetes,me cd tautoxrona me ta komatia pou akous kai sou aresoun!

    Etsi 8a ma8hs na paizhs me xrono kai den xriazesai daskalo gia afto apla ligi prosoxi se oti akous kai se oti paizhs!

    Mpes kai sto you tube kai grapse sthn mhxanh anazhtishs: mpouzouki

    kai 8a deis diafora videakia apo mpouzouksides..

    De nomhzw enas daskalos na mpori na sou diksi perisotera pragmata apo tossous mpouzouksides pou 8a deis messa:))

    Kali ekma8ish kai diaskedasi!

    epimonh kai ypomonh!:)