ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.834 μέλη

    Περι αγορας ενισχυτη ηλεκτρικης κιθαρας

    nikos999
    12.06.2009, 00:42

    Για αρχη γεια σας.Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω ενισχυτη γιατι ο παλιος μου ειναι κατι-σαν-ενισχυτης :P ακουγοντας διαφορα κ βλεποντας σχετικα video κατεληξα στον roland cube 20x ή 15x δεν θα τα χαλασουμε στα watt τωρα..αν μπορειτε θα το εκτιμουσα αν μου λεγατε απο προσωπικες εμπειριες για τον εν λογω ενισχυτη τα +- του ή εχετε να μου προτεινετε καποιον καλυτερο (αρκει να μην υπερβαινει τα 200 ευρω η τιμη του) τον θελω για κυριως rock,metal οχι υπερβολικα ακραιο ομως. Ευχαριστω


    ManosPan
    16.06.2009, 10:59

    Γεια σου φίλε μου. Εγώ  έχω τον Cube 30 και μπορώ να σου πω πως έιναι απλά τέλειος!!! Έχει ότι Effects θέλεις (phaser, flanger, chorus, tremolo) και δύο channels ( clean, distorion) με έξι διαφορετικούς ήχους ενισχυτών (Marshall Stack, Mesa Boogie Rectifier κ.α.) Θα σου πρότεινα να πάρεις τον Cube 30. Μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα (50 ευρώ παραπάνω) και τον έχεις. Ελπίζω να βοήθησα.{#emotions_dlg.rockon}


    MrBravo
    01.07.2009, 11:54

    Πάρε έναν Fender (εγώ έχω τον FM 65 R - 65 W). Κυκλοφορεί και σε λιγότερα watt βέβαια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το clean channel του.

    Τώρα, έχει και 2 κανάλια παραμόρφωσης, αλλά δεν είναι της προκοπής. Θα σου συνιστούσα πάντως να πάρεις κάτι τέτοιο, και να έχεις τα effects σου από πετάλια, για πολύ ανώτερο ήχο. (εξαρτάται βέβαια και από το τί πετάλι θα βάλεις).

    Σίγουρα θα σου κοστίσει περισσότερο όλο το πακέτο, αλλά σίγουρα θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα!


    MrBravo
    01.07.2009, 11:59

    Ξέχασα να αναφέρω πως παρόμοια κατάσταση είναι και για τους vox της ίδιας τιμής, με τη διαφορά ότι εκεί μιλάμε για λάμπα, πολύ καλής ποιότητας ήχο (σχετικά πάντα με Roland που ουσιαστικά απομιμείται ήχους). Αλλά και πάλι πρέπει να έχεις εξωτερικές μονάδες για τέτοιους ενισχυτές!

    Cheers!