ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.845 μέλη

    Αγορά ακουστικής κιθάρας..

    spyropolis
    22.06.2009, 14:16

    Καλησπέρα,εδώ και πόσο καιρό έχω αρχίσει και ασχολούμε με μία κλασική κιθάρα που είχα από παλιά..Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη είναι παλιά και ο ήχος της άστα να πάνε!!τα κομματάκια που με ενδιαφέρουν είναι rockάκια,άρα από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα πρέπει να κινηθώ προς ακουστική...Μπορείται να μου προτείνεται καποια?Οχι ιδιαίτερα ακριβή αρχάριος είμαιSmile.Ένας φίλος μου,μου πρότεινε την fender cd-60..εσείς τι λέτε?(Λίγο πολύ τα ακκόρντα ξέρω και έχω κάνει κάτι ασκήσεις για τα δάχτυλα)..Ευχαριστώ προκαταβολικά!!


    makisdav
    22.06.2009, 20:28

    Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις??


    spyropolis
    22.06.2009, 21:18

    Μέχρι 200 εύρω πιστεύω...Θέλω να πάρω μια κιθάρα σχετικά φθηνή αλλά να μου προσφέρει και δυνατότητες για ξεκίνημα κάπως έτσι το σκέφτομαι..


    makisdav
    23.06.2009, 14:20

    Οι Fender τοτε ισως ειναι καλη λυση..


    megali_mpougatsa
    23.06.2009, 20:11

    Καλησπέρα. Ειδικός δεν είμαι, αλλά μπαίνω στην κουβέντα επειδή ένας φίλος μου έχει την Fender CD-60. Σίγουρα, για τα (πολύ λίγα) λεφτά της είναι οκ, και μου φάνηκε και ιδιαίτερα εύκολη στο παίξιμο. Στα μπάσα όμως είναι λίγο μουντή, φαντάζομαι μάλλον λόγω του laminated ξύλου. Αφού μπορείς να δώσεις μέχρι 200, ίσως θα ήταν καλύτερη κάποια φθηνή Cort, με μασίφ ξύλο πάνω Smile


    spyropolis
    23.06.2009, 23:28

    Θα κοιτάξω και την Cort που μου πρότεινες και από κει και πέρα βλέπωWink.Τhanks για τις απαντήσεις μάγκεςSmile.


    johnfrusciante
    24.06.2009, 17:55

    εγω παντως που βλεπω στον θωμα η fender κανει 155...κ οχι 100....

    δεν τις ξερω τις κιθαρες κ δεν συμφωνω με φτηνες λυσεις αλλα αυτο που θα λεγα σε εναν αρχαριο ειναι να παρει μια ακουστικη με μικρο σχετικα σκαφος κ μικρο μπρατσο ωστε να μην τον ζοριζει..τωρα για το τι ηχο θα βγαζει μην την ψαχνετε εσεις οι αρχαριοι αλλα κ σεις που πιστευετε οτι θα δωσετε 200 ευρω κ θελετε ηχο 900 ευρω...ενταξει...χαλαρα..αυτες οι κιθαρες σ αυτες τις τιμες ειναι για να σε βαλουν στο κλιμα...αν δεν εχεις λεφτα..η δεν εισαι κ πολυ σιγουρος αν γουσταρεις να παιζεις κιθαρα..δοκιμαζεις με το μικροτερο κοστος...

     

    μακρια απο σκαφη μπαουλα..ειδικα τα φτηνα μπαουλα..οι ακριβες εχουν υπεροχο ηχο αλλα για τον αρχαριο που ουτε καταλαβαινει τσαμπα σε αποξενωνει...αυτη ειναι η αποψη μου φυσικα..{#emotions_dlg.beer}


    spyropolis
    24.06.2009, 21:37

    Κοίταξα σε μαγαζί στην Αθήνα και την βρήκα στα 125..Τώρα δεν ξέρω,ίσως τελικά το σκεφτώ για κάτι πιο ακριβό.Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχω σκοπό να παρατήσω την κιθάραWink