ελληνική μουσική
196 online   ·  208.909 μέλη

Μήνυμα αγάπης από το MusicHeaven

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
14.12.2004, 16:40
Παιδιά το να πάμε σε ένα σύλλογο και να δώσουμε χρήματα είναι πολύ εύκολο και μας λύνει τα χέρια. Θα ακολουθήσουμε τις συμβουλές της AlienP και τέλος.

Το θέμα είναι όμως πως αυτοί οι Σύλλογοι, λίγο πολύ, θα έχουν έσοδα αυτό το διάστημα. Τι γίνεται όμως με την κυρά Ρούλα και τον κυρ Γιάννη με τα 9 παιδιά που ζουν σε 50 τετραγωνικά και δεν έχουν καν την ενημέρωση οτι υπάρχουν τέτοιοι σύλλογοι να πάνε να γραφτούν;

Και τι πιο ωραίο για τα παιδιά της αντιπροσωπείας του MusicHeaven, που θα πάνε στο σπίτι, να ΔΟΥΝ τα παιδικά χαμόγελα και όχι να τα φανταστούν; Να μιλήσουν μαζί τους, να βγάλουμε φωτογραφίες, να τις δουν οι φίλοι τους και τα μέλη του site και αυτή η κίνηση να γίνει παράδειγμα για όλους μας;

Το δεύτερο είναι σαφώς πιο δύσκολο στην οργάνωση, όμως αξίζει και θα το θυμόμαστε για πάντα όσοι πάμε. Και η ανάμνηση είναι το καλύτερο μάθημα.

Ένα παιδικό βλέμα μπορεί να το θυμάσαι μια ζωή και να γίνει πυξίδα.

Όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις που μπορούν να βοηθήσουν τον καθένα από εμάς να βγάλει ένα συμπέρασμα. Δεν πάω να επιβάλλω οτιδήποτε.

Ας πουν κι άλλοι τη γνώμη τους...
istoxastis
Φθασμένος
Chat
14.12.2004, 17:54
Χαιρετίζω την ανθρωπιστική πρωτοβουλία των μελών του μουσικού μας παράδεισου και διακρίνω μια επίκαιρη ομορφιά κι ευαισθησία στην άποψη του jorge, συμφωνώ βέβαια με όλες τις απόψεις, όποιος κι αν αποφασιστεί αποδέκτης της προσφοράς μας. Ενδεικτικά, θέλω απλά να σας θυμίσω και ένα σύλλογο της Ελληνικής περιφέρειας, στη Μυτιλήνη ας πούμε, που αξίζει και έχει ανάγκη της αγάπης μας κι αναφέρουμε στο δημιουργικό στέκι του συλλόγου ατόμων με ειδικές ανάγκες «Η ΚΥΨΕΛΗ».
SteliosG
Φθασμένος
Chat
14.12.2004, 17:59
Λοιπον........

Μετα απο αρκετες κουβεντες και συζητησεις μεσω email ή μεσω τηλεφώνου, εχω να πω τα εξης...

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανουμε κατι τετοιο ομαδικα, θα συμφωνησω με τη προταση της Πηγης (AlienP) για το Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού. Με συγκινει προσωπικα πολυ αυτος ο Συλλογος και ειναι η πωτη φορα που το ακουω.

Πολυ καλη η ιδεα να παμε και απο κοντα σε καποια οικογενεια ή ανθρωπο να κανουμε τη κινηση που προτεινει ο jorge, αλλα θα πω το εξης... Ας ειναι επομενη κινηση που θα κανουμε και μαλιστα ΟΧΙ σε γιορτινη περιοδο, για να κανουμε πραξη αυτο που λεμε, "δε σκεφτομαστε τους αλλους ΜΟΝΟ στις γιορτες!

Λοιπον μουσικοφιλες και μουσικοφιλοι!!!

Το "μηνυμα αγαπης του MusicHeaven" θα δοθει για πρωτη φορα στο Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού. Θα επικοινωνησω εγω με το συλλογο με τη μικρη βοηθεια της Πηγης. Οσοι θελετε μου στελνετε email με τα στοιχεια που εχω ηδη πει στο kolostelios@yahoo.gr και μονο. Μετα μπορουμε να επικοινωνησουμε μεσω του κινητου που εχω δωσει για το τροπο αποστολης.

Τα στοιχεια μου ειναι στη διάθεση οποιουδηποτε τα ζητησει εγγραφως σε φαξ που θα του πω εγω, μιας και αναφερθηκε αυτο. Η διαδικασια θα γινει οπως ανεφερε η Πηγη. Δηλαδη, θα ανακοινωνω μεσω αυτου του θεματος το ποσο που εχει συγκεντρωθει ανα μερα και μεχρι και της 28/12/2004. Θα εχω στη διαθεση οποιουδηποτε ζητησει την αποδειξη απο το Συλλογο, οταν δοθουν τα χρηματα.

Η συνεχεια επι της οθονης...

[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 14-12-2004 18:51 ]
AlienP
Φθασμένος
Chat
14.12.2004, 19:38
Παιδάκια, θέλετε να γίνει ψηφοφορία;
Σύλλογος ή μεμονωμένες οικογένειες;

Νομίζω είναι συνετό να φανεί τι πραγματικά επιθυμείτε. Αν βγει το δεύτερο θα πρέπει να βρεθούν οι άνθρωποι αυτοί και να τους κατατεθούν τα χρήματα σε προσωπικό λογαριασμό τους, όχι τόσο για να έχετε μια τυπική απόδειξη, μα και για να μη μπλέξετε με εφορίες… Όταν μάθω την απόφασή σας, τα ξαναλέμε.

Ζεστές καρδιές να υπάρχουν και όλα γίνονται!

santourman
Φθασμένος
Chat
14.12.2004, 20:26
Χαιρετίζω κι εγώ αυτήν την αξιέπαινη προσπάθεια της μουσικοπαρέας μας. Προτείνω κι εγώ ό,τι μαζέψουμε, να δοθούν σε κάποιον σύλλογο. Επίσης προτείνω, το Μ/Η αν γίνεται να στείλει e-mail σε όλα τα μέλη (όπως π.χ. είχε γίνει όταν γινόταν η 'εκκαθάριση' από τα ανενεργά μέλη) και να ενημερώνει για αυτήν την κίνηση. Σίγουρα θα υπάρχουν πάρα πολλοί οι οποίοι έχουν καιρό να μπουν στη σελίδα μας και θα ευαισθητοποιηθούν όταν μάθουν για αυτή τη χειρονομία. Κι επειδή μαντεύω ότι θα μαζευτούν πολλά χρήματα, μήπως θα ήταν καλύτερα να δοθούν σε περισσότερους από έναν συλλόγους? Οπότε Στέλιο περιμένουμε να μας πεις οριστικά πώς θα στείλουμε ο καθένας τη βοήθειά του.
Aggelina
Σολίστ
Chat
15.12.2004, 10:28
Συμφωνώ με την ιδέα του AlienP για ψηφοφορία. Και γιατί όχι, ας τα κάνουμε και τα δύο. Καλή και η ιδέα σου santourman για το newsletter, θα βοηθήσει.
Για την περίπτωση της μεμονωμένης οικογένειας το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να τη βρούμε. Οπότε ας ρίξουμε μια ματιά όλοι στις γειτονιές μας.
Δε γινεται να λένε στις τηλεοράσεις ότι το 20% του πληθυσμού ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας κι εμείς να μη μπορούμε να βρούμε κάποιον.
tsuku_elf
Συγχορδία Μινόρε
Chat
15.12.2004, 12:16
Συμφωνώ με την λύση της ψηφοφορίας. Στέλιο, δεν κατάλαβα πώς καταλήξαμε στην απόφαση για ενίσχυση του συγκεκριμένου συλλόγου. Αν θες μπορείς να μας διευκρινήσεις πώς οδηγηθήκαμε στη λύση αυτή. Εξακολουθώ να διαφωνώ, για πολλούς και ποικίλους λόγους (αν θέλετε μπορούμε να τους συζητήσουμε) με την ιδέα της ενίσχυσης μίας συγκεκριμένης οικογένειας.
jorge
Chat
15.12.2004, 12:56
Νομίζω οτι η απόφαση για το ποιός Σύλλογος θα επιλεγεί, θα πρέπει να είναι συλλογική. Ο οργανωτής του εγχειρήματος ΔΕΝ είναι αυτός που θα αποφασίσει που θα δοθούν τα χρήματα. Τα καθήκοντά του είναι να μας οργανώσει για να αποφασίσουμε από κοινού.
vouliakis
Βετεράνος
Chat
15.12.2004, 15:12
Συμφωνώ... Αν τελικά αποφασίσουμε να δώσουμε τα όποια χρήματα σε σύλλογο ή οργανισμό, θα πρέπει να μαζέψουμε τις "δημοφιλέστερες" προτάσεις από το forum και να φτιάξει ίσως ο jorge μια δημοσκόπηση, όπου να μπορούν να ψηφίσουν και όσοι δεν θέλουν να φανεί το όνομά τους στο forum.

jorge
Chat
15.12.2004, 16:48
Υπάρχει και η εξής (πολύ καλή) λύση:

Διαδικτυακός μαραθώνιος με σκοπό τη
βοήθεια των προσφύγων στο Νταρφούρ, στο Σουδάν.

Το διοργανώνει η ελληνική μη κυβερνητική οργάνωση OneEarth.

H OneEarth είναι συνεργάτης του MusicHeaven σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα και μπορώ να σας εξασφαλίσω πως πρόκειται για μια καινοτομική για τα ελληνικά δεδομένα πρωτοβουλία.

- Η σελίδα του Μαραθωνίου
- σελίδα δωρητών (θα μπει το όνομά τουsite μας, αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε σε αυτή τη λύση)
- Τι είναι η OneEarth

Ποιά η γνώμη σας;
SteliosG
Φθασμένος
Chat
15.12.2004, 17:23
οπααααααα!!! συγνωμη παιδια αλλα υπαρχει καποια παρεξηγηση!!! ΔΕΝ αποφασισα εγω ΤΙΠΟΤΑ!!!! απλα νομιζα οτι λεγοντας ο jorge "θα ακολουθησουμε της συμβουλες της AlienP και τελος", εννουσε οτι θα συνησφερουμε σε αυτο το συλλογο. Λαθος συννενοηση λοιπον!!! Μη βαραααατεεεεεεε!!!!!!

Λοιπον, συνεχιστε να προτεινετε συλλογους, λετε τις αποψεις σας και συντομα θα εχουμε ψηφοφορια στην οποια δε θα εχω και δικαιωμα συμμετοχης!!!!! Επισης ψαχνω να διευκολυνω το τροπο συλλογης των χρηματων!!!! Σθντομα κοντα σας με νεα!!!

Δυνατα παιδια!!!! Συμμετοχη να βλεπω!!!!!!!!!!!!!

[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 15-12-2004 17:45 ]
jorge
Chat
15.12.2004, 19:07
Stelio θα προχωρήσουμε σε ψηφοφορία.
Θα ήθελα όμως από σένα να διαθέτεις λίγο παραπάνω χρόνο για να διαβάζεις όλα όσα γράφονται, γιατί όπως είδες δημιουργούνται καθυστερήσεις. Και έχουμε πολύ λίγες μέρες για να οργανωθούμε.

Καλό είναι να μας φτιάξεις μια λίστα με όλους τους συλλόγους που έχουν προταθεί από τα μέλη, μαζί με 2-3 γραμμές για το τι αντιπροσωπεύει ο καθένας. Εντελώς επιγραμματικά οκ;

Μετά θα τα βάλω όλα αυτά σε ειδική ψηφοφορία στην οποία θα ψηφίσεις κι εσύ.

Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.

SteliosG
Φθασμένος
Chat
15.12.2004, 20:56
Βεβαιως και θα φιαξω τη λίστα απόψε κιολας!!! Εχω ήδη διαβάσει οτι εχει υποθει απο την αρχη! Δεν ειδα που δημιουργηθηκε καποια καθυστερηση! Απλα αφηνω τα παιδια να μιλησουν χωρις να πω κατι εγω μεχρι να φιαξω μια ολοκληρωμενη εικονα! Εξαλλου εχω δοσει προθεσμια μεχρι το Σαββατο για την επιλογη! Η περιπτωση της προσωπικης επισκεψης εχει οντως εγκαταληφθει για το λογο που λες!

Και η λιστα ερχεται...
SteliosG
Φθασμένος
Chat
15.12.2004, 21:15
Πρόταση 1:
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Φροντίζει το παιδί από την πρώτη στιγμή, αντιμετωπίζει περιστατικά εγκύων που δεν έχουν στέγη ή ζουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες. Προσφέρει διακριτικά, ιατρική, κοινωνική, ψυχολογική, οικονομική, πρακτική και νομική κάλυψη σε προστατευόμενες έγγαμες ή άγαμες μητέρες.

Πρόταση 2:
ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ
Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα προσφέρουν τη βοήθειά τους α. σε πληθυσμούς που βρίσκονται σε κατάσταση επείγουσας ανάγκης β. στα θύματα που προκαλούνται είτε από φυσικούς είτε από ανθρώπινους παράγοντες, γ. σε όσους υποφέρουν εξαιτίας εξεγέρσεων, χωρίς καμία φυλετική, θρησκευτική, φιλοσοφική ή πολιτική διάκριση.

Πρόταση 3:
ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΩΝ Τζένη Καρέζη
Προσφέρει τεράστια ανακούφιση σε ανθρώπους που πραγματικά υποφέρουν αφόρητα και στις μέρες μας ολοένα και πολλαπλασιάζονται.

Πρόταση 4:
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ
(δεν βρήκα κάτι σχετικό, αλλά πιστεύω είναι ευκολονόητο το τι εκπροσωπεί και με τι ασχολείται).

Πρόταση 5:
ΑΡΣΙΣ
Μη κυβερνητική οργάνωση εξειδικευμένη στην κοινωνική υποστήριξη των νέων και στην προάσπιση των νεανικών δικαιωμάτων.

Πρόταση 6:
Η ΚΥΨΕΛΗ
Σύλλογος της Μυτιλήνης που βοηθαει άτομα με ειδικές ανάγκες.

Πρόταση 7:
OneEarth
Διαδικτυακός μαραθώνιος με σκοπό τη βοήθεια των προσφύγων στο Νταρφούρ, στο Σουδάν με διοργανωτή την OneEarth. H OneEarth (αμιγώς ελληνική οργάνωση) ξεκίνησε με την πίστη ότι μπορεί να παλέψει για ένα καλύτερο και δικαιότερο κόσμο, ελεύθερο από εκμετάλευση και ανισσότητα, από τη φτώχεια και την εξαθλίωση στην οποία καθημερινά αναγκάζονται να ζουν πολλά εκατομμύρια συνανθρωποί μας σε ολόκληρο τον πλανήτη.

jorge
Chat
16.12.2004, 00:03
Στην πρώτη σελίδα αριστερά υπάρχει δημοσκόπηση. Ας ψηφίσουμε επί 3 μέρες. (μέχρι και Κυριακή). Από Δευτέρα θα ξεκινήσουμε την αποστολή των χρημάτων στον Στέλιο με τις διαδικασίες που θα καθορίσουμε σε αυστηρά πλαίσια.

Τώρα μόνο ψηφίζουμε.

Προσοχή: Μην ψηφίζετε 2 φορές, υπάρχει μηχανισμός που μας ειδοποιεί και αυτόματα σας καίγεται το DVD.
AlienP
Φθασμένος
Chat
16.12.2004, 00:14
Υπάρχει κάτι ακόμα, μπορείτε να ενισχύσετε αυτοπροσώπως κάποια εκθετα μικρούλια στο ΠΙΚΠΑ Πεντέλης...

Αν σας βρει θετικούς αυτή η ιδέα βρίσκουμε την επαφή...

jorge
Chat
16.12.2004, 00:22
Αν το ποσό μπορεί να "σπάσει" στα 2, εγώ είμαι θετικός. Προτεραιότητα όμως θα έχει ο φορέας που θα επιλέξουμε, μια και τελικά εκεί καταλήξαμε. Μπορούμε όμως στα παιδάκια να δώσουμε ρούχα και τρόφιμα.
SteliosG
Φθασμένος
Chat
16.12.2004, 07:32
Σαφως και θα μπορουσε να μοιραστει στα 2 αν το ποσο, ομως, ειναι μεγαλο!!! Επισης μπορουμε να παμε και διαφοα παιχνιδια, ρουχα κλπ κλπ, αλλα ειναι δυσκολο αυτα να μαζευτουν απο καποιον! Μονο αν ερθουν πολλοι μαζι μπορει να γινει αυτο!
SteliosG
Φθασμένος
Chat
16.12.2004, 16:34
jorge θα μπορουσες να στειλεις ενα ξεχωριστο ενημερωτικο μηνυμα σε ολα τα ενεργα μελη του ΜΗ??? νομιζω οτι αξιζει να κανεις κατι τετοιο!!!

Παιδια διαδωστε το σε ολους τους μουσικοφιλους!!!
jorge
Chat
16.12.2004, 16:44
Θα ενημερωθούν σύντομα όσοι έχουν εγγραφεί στο newsletter μας (περίπου 2000).

Αυτά τα διάβασες;