ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    Θέλω τη γνώμη σας για το πρώτο ηχογραφημένο τραγούδι μου..!!

    axilleas23
    27.09.2009, 00:54

     

    Και πάλι:   {#emotions_dlg.thumbup}


    Aleksis1990
    29.09.2009, 21:19

    Παράθεση:

    Το μέλος axilleas23 στις 27-09-2009 στις 00:54 έγραψε...

     

    Και πάλι:   {#emotions_dlg.thumbup}



    Thanks axillea23!!


    CATWOMAN26
    30.09.2009, 01:15

    Μπράβο!Είναι πάρα πολυ καλή η προσπάθεια που κάνεις!Συγχαρητήρια!Μου αρέσει πολύ η χροιά της φωνής σου και το ύφος του τραγουδιού,ο στίχος πολυ καλός!Συνέχισε έτσι!Περιμένω ν'ακούσω το επόμενο ή τα επόμενα τραγούδια σου.Καλή δουλειά!


    Aleksis1990
    30.09.2009, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος CATWOMAN26 στις 30-09-2009 στις 01:15 έγραψε...

    Μπράβο!Είναι πάρα πολυ καλή η προσπάθεια που κάνεις!Συγχαρητήρια!Μου αρέσει πολύ η χροιά της φωνής σου και το ύφος του τραγουδιού,ο στίχος πολυ καλός!Συνέχισε έτσι!Περιμένω ν'ακούσω το επόμενο ή τα επόμενα τραγούδια σου.Καλή δουλειά!



    catwoman26 σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...

    οσο για το επομενο τραγουδι,θα το ακουσεις σε λιγο καιρο..!!να σαι καλα..!


    StavmanR
    30.09.2009, 16:56

    Βασικά, πριν το ακούσω σου λέω ότι είνια χάλια, μόνο και μόνο για το γεγονός ότι ζητάς επιτακτικά την άποψη των άλλων πάνω σε μία προσωπική έκφραση... Wink

     

    Τώρα που το έβαλα να το ακούσω, δεν θα το κρίνω καθώς θεωρώ πως ό,τι προσφέρεται ανιδιοτελώς δεν περνά από κρίση. Απλά, συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη δημιουργία σου. Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-09-2009 16:56 ]


    cotton
    01.10.2009, 07:12

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 30-09-2009 στις 16:56 έγραψε...

    Βασικά, πριν το ακούσω σου λέω ότι είνια χάλια, μόνο και μόνο για το γεγονός ότι ζητάς επιτακτικά την άποψη των άλλων πάνω σε μία προσωπική έκφραση... Wink

     

    Τώρα που το έβαλα να το ακούσω, δεν θα το κρίνω καθώς θεωρώ πως ό,τι προσφέρεται ανιδιοτελώς δεν περνά από κρίση. Απλά, συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη δημιουργία σου. Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-09-2009 16:56 ]



    Να με συγχωρείς αλλα...νομιζω οτι εισαι λιγο αδικος...και σκληρος...

    δεν καταλαβα καπου να ζηταει "επιτακτικα" την αποψη καποιου...αντιθέτως επειδή ειναι προσωπική έκφραση και προσωπικα όλα...στο κομμάτι δεν δίστασε να το μοιραστεί μαζί μας!!!εγω προσωπικα το σέβομαι και το στηρίζω...

    δεν είδα στο προφιλ σου αν εισαι μουσικος ή κάτι τετοιο τέλος πάντων!!!Δεν ξέρω αν ποτέ σου πληγώθηκες απο κάποιον ή αν ποτέ "τόλμησες" να γράψεις σε μια αψυχη λευκή κόλλα χαρτί αυτά που νιώθεις...και να της δώσεις ζωη και αξία...πόσο μαλλον να τα συνοδεύσεις και απο μια ακόμη φωνη να μεταφέρει αυτα τα λόγια...την κιθάρα...συμφωνω μαζι σου οτι είναι προσωπική έκφραση....αλλα δεν είναι καθόλου εύκολο και πρέπει να έχεις πολλά κότσια για να εκτεθείς...και ειδικά σε τόσα άτομα!!!θα έπρεπε κατα την γνώμη μου να τον ευχαριστούμε κιολας που ζηταει την "γνώμη μας"!!!αν μπορούμε να βοηθήσουμε γιατι όχι?

    Μοιράστηκε κατι τόσο προσωπικο μαζί μας(τους άσχετους)!!!

    συγνωμη stavmanR δεν εχω κατι προσωπικό μαζί σου!!!Ετσι θα μιλούσα σε οποιονδήποτε έλεγε τα ίδια!!!

    αν και στο τελος το έσωσες...σέβομαι και ασπάζομαι την ειλικρινειά σου...και πάλι συγνώμη!!!

    μην το πάρεις προσωπικά....μου βγήκε κατι σαν προστασία(αν και νομιζω δεν την χρειάζεται)!!!

     

    Υ.Γ.Ετσι κι αλλιώς ο "καλλιτέχνης" πρέπει να τα δέχεται όλα...και τον θεωρώ καλλιτέχνη...

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! Φοβερή δουλειά και φοβερή χροιά...συνέχισε έτσι...

    Σευχαριστουμε!!!


    StavmanR
    01.10.2009, 11:21

    Καταλαβαίνω πως το θέτεις, μα δεν συμβαίνει το αντίθετο...

     

    Δεν κρίνω το κομμάτι του ανθρώπου ως μουσικό κομμάτι. Κάτι τέτοιο θα αδικούσε τον άνθρωπο εκ των πραγμάτων. Μα κάθε δημιουργία σχετίζεται με το "τί θέλω γώ να σας πω" κι όχι με το "τί θα μου πείτε εσείς". Ως εκ τούτου, μία ειλικρινής δημιουργία θα είχε την μορφή "έγραψα ένα τραγούδι, παρακαλώ ακούστε το" κι όχι "σας άρεσε;". Είναι προσφορά κι όχι διάλογος.

     

    Γι' αυτό και συνεχάρην τον δημιουργό για τον κόπο του και την δημιουργία καθαυτή. Smile


    Aleksis1990
    01.10.2009, 13:06

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 01-10-2009 στις 11:21 έγραψε...

    Καταλαβαίνω πως το θέτεις, μα δεν συμβαίνει το αντίθετο...

     

    Δεν κρίνω το κομμάτι του ανθρώπου ως μουσικό κομμάτι. Κάτι τέτοιο θα αδικούσε τον άνθρωπο εκ των πραγμάτων. Μα κάθε δημιουργία σχετίζεται με το "τί θέλω γώ να σας πω" κι όχι με το "τί θα μου πείτε εσείς". Ως εκ τούτου, μία ειλικρινής δημιουργία θα είχε την μορφή "έγραψα ένα τραγούδι, παρακαλώ ακούστε το" κι όχι "σας άρεσε;". Είναι προσφορά κι όχι διάλογος.

     

    Γι' αυτό και συνεχάρην τον δημιουργό για τον κόπο του και την δημιουργία καθαυτή. Smile



    Κατ'αρχας φιλε stavmanR,ειμαι της αποψης οτι αναμεσα στην μουσικη και τον εγωϊσμο,υπερεχει η μουσικη...Ετσι κ γω αποφασισα να ηχογραφησω  το πρωτο κομματι που ειχα συνθεσει στην ηλικια των 16 ετων,το συγκεκριμενο δηλαδη..Πιστεψα οτι ισως αυτο το τραγουδι,το οποιο δημιουργησα λογω καποιας απογοητευσης οπως σου γινεται αντιληπτο,δεν εκφραζει μονο εμενα...Εκανα στην ακρη λοιπον τον εγωισμο μου, και την εκφραση μου την μοιραστηκα με ολο τον κοσμο.Αυτο εκανα και τιποτα αλλο.Παντως οταν ακουσεις ενα τραγουδι απο καποιον,και πραγματικα σε αγγιξει ειτε με τους στιχους του,ειτε με τη μουσικη ,ειτε με τη φωνη του καλλιτεχνη,τοτε δε θα κατακρινεις το ατομο αυτο για το λογο που το εχει δημοσιοποιησει,οσο και προσωπικο να ειναι το στυλ του κομματιου..απλα θα εχεις απο τοτε και στο εξης κατι που θα σου κανει παρεα και θα σε αντιπροσωπευει οποια στιγμη θελησεις εσυ.

    Παρ'ολα αυτα ολες οι γνωμες δεκτες ασχετως αν υπαρχει διχογνωμια..

    Υ.Γ Φιλε cotton σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σ λογια..και δε θεωρω κανεναν απο σας ασχετο,ισα ισα που σας σεβομαι ολους σας αφου ειμαι 19 ετων,και δεν εχω την εμπειρια σας..

    φιλικα,αλεξης...


    BAGRATION
    11.10.2009, 00:53

    Αρτια τραγουδισμένο, παραγωγή καλή, πιασάρικο, αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε...

    Το βρήκα "γλυκανάλατο", "μελό".....

    Επίσης το ύφος είναι τετριμμένο, αρκετά γνωστά τραγούδια- μπαλάντες εχουν παρόμοιο ύφος στα φωνητικα.

    Γενικά είναι "toomuch" το τραγούδι κατά τη γνώμη μου. Βέβαια αυτό το ύφος  έχει μεγάλη πέραση στις μέρες μας και γενικά τέτοια τραγούδια αρέσουν στον κόσμο.

    Δεν έχω βέβαια πρόθεση να αποθαρύνω τον νεαρό συνθέτη/τραγουδιστή ο οποίος μάλιστα μου έκανε εντύπωσηγια το ταλέντο που διαθέτει. Απλά θα τον προτιμούσα σε κάτι διαφορετικό.....


    Aleksis1990
    20.10.2009, 00:59

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 11-10-2009 στις 00:53 έγραψε...

    Αρτια τραγουδισμένο, παραγωγή καλή, πιασάρικο, αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε...

    Το βρήκα "γλυκανάλατο", "μελό".....

    Επίσης το ύφος είναι τετριμμένο, αρκετά γνωστά τραγούδια- μπαλάντες εχουν παρόμοιο ύφος στα φωνητικα.

    Γενικά είναι "toomuch" το τραγούδι κατά τη γνώμη μου. Βέβαια αυτό το ύφος  έχει μεγάλη πέραση στις μέρες μας και γενικά τέτοια τραγούδια αρέσουν στον κόσμο.

    Δεν έχω βέβαια πρόθεση να αποθαρύνω τον νεαρό συνθέτη/τραγουδιστή ο οποίος μάλιστα μου έκανε εντύπωσηγια το ταλέντο που διαθέτει. Απλά θα τον προτιμούσα σε κάτι διαφορετικό.....



    Να σαι καλά φιλε BAGRATION...και σ ευχαριστώ για το χρονο που διέθεσες...και την αποψη σου!


    delta66
    23.10.2009, 00:57

    Πολυ καλο, εχεις μελλον {#emotions_dlg.rockon}


    Aleksis1990
    23.10.2009, 16:55

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 23-10-2009 στις 00:57 έγραψε...

    Πολυ καλο, εχεις μελλον {#emotions_dlg.rockon}



    delta66 ειδα ορισμένα βιντεακια σου,διαβασα και καποιες πληροφοριες για σενα,και τη μουσικη σου ''ζωη''...και θελω να σου πω καταρχην συγχαρητηρια!!και στη συνεχεια να σε ευχαριστησω πολυ,διοτι με αυτες τισ 4 λεξεις που μου εγραψες,μου εδωσες περισσοτερο θαρος για τη συνεχεια!!να σαι καλα!

    [Και επισης να σας πω ετσι απλα πληροφοριακα για οσους ενδιαφερονται,οτι κατα πασα πιθανοτητα,θα συμμετεχω στον 2ο διαγωνισμο τραγουδιου της musicheaven (του σαιτ δλδ),με ενα νεο κομματι...]


    librasoul
    25.10.2009, 18:25

    Φίλε μου, πιστεύω ότι η φωνή σου είναι πολύ καλή, έχει πολλές δυνατότητες,άλλωστε είσαι 19 χρονών και μπορείς να τη δουλέψεις.Μπορείς να τραγουδήσεις και ακόμα πιο μελωδικά κομμάτια, έχεις ζεστή χροιά. Το κομμάτι σου θα μου άρεσε περρισότερο αν ήταν λίγο διαφορετική η ενορχήσρτωση...δηλαδή σε κάποια σημεία ήταν λίγο "βαρετό" και μονότονο, καθότι είναι μεγαλούτσικο και σε διάρκεια. Στην πορεία πιστέυω να βρείς αυτό το "κάτι" που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις ως καλλιτέχνης!Αυτή έιναι η γνώμη μου (έχω σπουδάσει μουσική
    και θεωρώ ότι έστω τυπικά μπορώ να έχω μια αντικειμενική άποψη).

    Καλή συνέχεια με περισσότερα κομμάτια!!

    Υ.Γ  Εγώ δε θεωρώ κακό που ζητάς τη γνώμη των άλλων για το κομμάτι σου!


    Aleksis1990
    28.10.2009, 21:41

    Ontws h enorxistrwsh einai lith..s euxaristw librasoul!


    TheDarkSideOfTheMoon
    21.11.2009, 20:31

    Είναι πραγματικά τέλειο!!Τόσο γλυκό τραγούδι!!!Μπράβο!!


    drumsGerm57
    24.12.2009, 12:01

    Τελειο φιλε.Τοσο ωραια λογια,τοσο ωραια μουσικη,ωραια φωνη.Τι αλλο να πω,ηταν τελειο.Μπραβο!!!!!!!!!


    Aleksis1990
    07.01.2010, 01:28

    Να σαι καλα φιλε μου!!Σας ευχαριστω για τα σχολοια σας,μου δινεται θαρρος για τη συνεχεια!


    reteos
    22.01.2010, 23:06
    Και βέβαια να συνεχίσεις, αστειεύεσαι; Πάρα πολύ καλό το τραγούδι και νομίζω ότι με το χρόνο όλο και θα βελτιώνονται οι επιδόσεις σου . Μου άρεσε παρά πολύ η μουσική στην εισαγωγή . Αν λίγες και απλές νότες , είναι πολύ όμορφα δεμένες και προσημαίνουν το "υφος" του κουπλέ και του ρεφρέν του τραγουδιού . Δεν είμαι βέβαια ειδικός απλώς εκφράζω τη προσωπική μου γνώμη.
    reteos
    22.01.2010, 23:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Aleksis1990 στις 28-10-2009 στις 21:41 έγραψε...

    Ontws h enorxistrwsh einai lith..s euxaristw librasoul!



    Θεωρώ υποχρέωση να σχολιάσω και το θέμα της ενοχήστρωσης,που διστυχώς είδα μετά το πρώτο σχόλιό μου.

    Ουδεμία για μένα έχει σχέση το ότι  είναι λητή όπως λές . Σημασία έχει α)η όλη μελωδία  β)η όμορφη  χροιά της φωνής σου .

    Τα υπόλοιπα (ενορχήστρωση κλπ)είναι θέματα ρουτίνας και εύκολα διορθώνονται.

     


    rollinngstone
    23.01.2010, 13:45

    Aρκετά καλό το κομμάτι σου. Για αρχή είναι μια χαρά!!!