ελληνική μουσική
    519 online   ·  210.842 μέλη
    iStathis
    25.07.2009, 01:11

    Καλησπερα σας

    Εχω ενα midi keyboard και συγκεκριμενα το Maudio keystation pro 88,το οποιο δυστυχως δεν εχει aftertouch.Αυτη η ελλειψη με εκανε αρκετο καιρο να δυστασω να το αγορασω αλλα τελικα η σχετικα χαμηλη τιμη του για τα προσοντα του με εκανε να το "τσιμπησω".Ηξερα οτι το aftertouch ειναι κατι το εξαιρετικα βολικό,αλλα πλεον εχω την εντυπωση οτι γινεται απαραιτητο,κυριως για lead voices και συναφή...Ο προβληματισμός μου ειναι κακα τα ψεματα περιεργος και μερικοι μπορει να τον χαρακτησρίσουν ως εξωπραγματικό,παρολα αυτά λέω να ζητήσω την βοήθειά σας.Σκεφτόμουν οτι ενα midi keyboard που διαθέτει aftertouch,σε περίπτωση που χρησημοποιεί τον ίδιο αισθητήρα πιέσεως με το initial touch,τοτε η πληροφορία που αποστέλεται ειναι απλά κωδικοποιημένη κατα έναν διαφορετικό τρόπο,για να την εκλαμβάνει ο υπολογιστής αργοτερα σαν aftertouch και όχι σαν initial touch.Σκεφτόμουν λοιπόν οτι αν σε ένα keyboard χωρίς aftertouch καταφέρουμε να κωδικοποιήσουμε την πληροφορια του initial touch τοτε θα καταφερουμε να φτιαξουμε aftertouch!!!!Δεν ξερω,αλλα αυτό μου φαινεται εφικτό σε περίπτωση που το aftertouch μοιραζεται τον ιδιο αισθητηρα πιεσεως με το initialtouch.Η ερώτηση μου ειναι λοιπον καταρχας αν λεω μλκιες και αν υπαρχει καποια εξωτερικη συσκευη που να κανει αυτην τη δουλειά.

    Ευχαριστώ.................


    DaveMustaine
    27.07.2009, 19:50

    Λοιπόν....για να απαντήσω στην ερώτηση σου....η keys aftertouch εντολή είναι μια ξεχωριστή εντέλως εντόλη από την note on εντόλη σε ένα midi keyboard....(επικαλούμενη από εσένα initial touch)....και για να κάνεις εσύ keys aftertouch θεωριτικά πρέπει να προσθέσεις εσύ ο ίδιος μια ακόμη εντολή που θα εκτελείται το keys aftertouch....με λίγα λόγια δεν μπορείς να συνδέσεις την εντολή π.χ. note on Midi Channel 1 C3 128 με μια αντίστοιχη keys aftertouch γιατί είναι δύο διαφορετικές εντολές....θεωριτικά μεν,μπορείς να γράψεις εσύ ο ίδιος την εντολή (με την προυπόθεση ότι ξέρεις πώς είναι σε δυαδική μορφή η εντολή) αλλά πρακτικά δεν γίνεται την ώρα που γράφεις στο sequenser σου να διακόψεις την εγγραφή για να περάσεις μια keys aft. εντόλη...η ακόμη στο τέλος της ηχογράφησης σου να περάσεις όπου θές την εντολή γιατί θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια μέσα στις τόσες εντολές που θα έχεις δώσει....ΑΡΑ.....φτάνουμε στο πολύ απλό συμπέρασμα ότι....ΑΝ θες τόσο πολύ να έχει το midi keybord σου την keys aft. εντολή απλά αγόρασε άλλο....ΑΛΛΑ αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι και σίγουρος κιόλας αν είναι εφικτό) πάρε ένα foot pedal για το midi σου και προγραμάτισε την CC Foot Controler να υπακούει στην εντολή Keys Aftertouch και όποτε πατάς το pedal θα υπακούει στην εντόλη που έχεις ορίσει να κάνει η keys aft. εντολή σου....(tremolo,vibrato,κλπ.).....αυτά από εμένα....ελπίζω να σε κάλυψα....


    iStathis
    28.07.2009, 04:07

    Ναι,δυστυχώς με κάλυψες!Δεν το ειχα ψαξει και πολυ το θεμα απλα μια υποθεση εκανα...Αυτο με το πενταλ που λες οντως ισχυει αλλα δεν βολευει τοσο οσο το aftertouch,να μου πεις απο ολοτελα καλη και η Παναγιωτενα....Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να επαιρνα ενα keyboard με aftertouch αλλα δεν υπαρχει αντιστοιχο του keystation ως προς την πληθωρα των controllers.Εχω βολευτει αρκετα με το συγκεκριμενο keyboard αλλα αν ειχε και αυτο το aftertouchhhhhhhhhhh..........................Κριμα!!!