ελληνική μουσική
    371 online   ·  210.841 μέλη

    Ποια θεωρείτε ώς καλύτερη ροκ μπάντα για αυτή την δεκαετία? (00's)

    sigur
    12.08.2009, 13:20

    MARS VOLTA

    CHK CHK CHK

    MOGWAI

    PERFECT CIRCLE

    SIGUR ROS (φυσικά)

    ARTCIC MONKEYS


    XarakiFreeSoul
    13.08.2009, 21:49

    sigoura oles oi parapanw +THE UNISEX...+keane


    pavlaras2483
    14.08.2009, 16:35

    Παιδιά εγώ τα μισά από τα ονόματα που γράψατε δεν τα γνωρίζω. Αν και δεν είμαι μουσικά καταρτισμένος (δηλ δεν έχω σπουδάσει μουσική) είμαι λίγο απογοητευμένος από την δεκαετία των 00'ς.

     

    Εννοείται ότι συγκρίνοντας με τα παλιά θα σε πιάσει κατάθλιψη και επίσης εννοείται ότι οι συνθήκες που επικρατούσαν τότε ευνοούσαν την δημιουργία αριστουργημάτων σε σχέση με σήμερα που είναι όλα πιο επιφανειακά και λάιτ.

     

    Αλλά ρε γαμώτο, αν κάνω λάθος διορθώστε με, το σημερινό ροκ δεν είναι πολύ λάιτ?? Έχω προσέξει ότι τα πλείστα τραγούδια ειδικά από Βρεττανία μπορούν να παικτούν εξ'ολοκλήρου με κάποιες βασικές συγχορδίες στην κιθάρα. Κάνω λάθος? Από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν υπάρχει πλουραλισμός στην σύνθεση, αλλαγή καταστάσεων, πολύ μονοκόμματα όλα. Πού είναι τα σολαρίσματα, που είναι τα κομμάτια που κλαίει η κιθάρα??

     

    Γιαυτό στο γκάλοπ που κάνουμε επιλέγω (απάυτά που ξέρω) WHITE STRIPES ασυζητητί!

     

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιαυτά που έγραψα γιατί όπως είπα δεν είμαι ειδικός και μπορεί να κάνω λάθος.


    sitzoune81
    14.08.2009, 17:02

    Πολλές από τις μπάντες που ήδη έχουν αναφέρει άλλα μέλη εδώ μου αρέσουν πολύ, πολύ!

    Αλλά...

    Μιας και μιλάτε για Rock και για 2000-2009, μου 'ρχεται μονάχα ένα όνομα

    Queens Of The Stone Age

    ξανασκεφτείτε λίγο το τι έχουν κυκλοφορήσει και τα ξαναλέμε...

    (για να μην επεκταθώ σε πωλήσεις, συνεργασίες, τη δυναμική του brandname ονόματός τους, τα line up τους, το σεβασμό που χαίρουν απ' όλους τους ροκάδες, μεταλλάδες, ηλεκτρονικάδες, popάδες, λαικούς και πάει λέγοντας, τη βαρύτατη κληρονομιά που σέρνουν απ' τη διάλυση των Kyuss και τα αμέτρητα sold out live τους.....)

    Αλήθεια, με βάση τα παραπάνω, άντε να 'ναι κανά δυο τα ονόματα που μπορούν να σταθούν δίπλα τους (όσον αφορά τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και το είδος που αναφέρεται στο τόπικ... 2000-2009, Rock)

    Εκτός κι αν η συζήτηση πάει στις οδοντόκρεμες... χωρίς vapor action...


    GALOIS
    15.08.2009, 11:35

    1.Coldplay

    2.Linkin Park

    3.My Chemical Romance

    4.Keane{#emotions_dlg.rockon}


    TRAVELOGUE
    16.09.2009, 11:21

    Arctic Monkeys

    Archive (αν και λιγο παλιοτεροι)

    Corals

    Raconteurs

     


    George-K
    20.10.2011, 11:21
    dredg
    Mad4U
    20.10.2011, 15:40
    RHCP
    Cthulhu
    27.10.2011, 18:25

    Προσπαθώ πολύ να σκεφτώ κάποιο άλλο καλύτερο συγκρότημα φτιαγμένο την τελευταία δεκαετία αλλά δε μπορώ.

    Οι My Chemical Romance είναι το πιο επιτυχημένο & τέλειο πρότζεκτ των 00's όσο ν' αφορά τη ροκ μουσική.

     

    Υ.Γ Mad4U: Αστειεύεσαι, έτσι;