ελληνική μουσική
    750 online   ·  210.851 μέλη

    Συναυλία-αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο ΟΑΚΑ 7/9/09

    jorge
    07.09.2009, 00:08

    Ο καιρός δε μας τα λέει καλά για αύριο ...


    tsibitos
    07.09.2009, 01:40

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-09-2009 στις 00:08 έγραψε...

    Ο καιρός δε μας τα λέει καλά για αύριο ...



     

    Αύριο λέει θα βρέχει όλη μέρα.... Γμτ...


    Tropaiatissa
    07.09.2009, 09:32

    Πάντως εδώ http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=29 για την περιοχή του Ολυμπιακού Σταδίου δεν δείχνει βροχές (προς το παρόν...) Ας ελπίσουμε...


    tsibitos
    08.09.2009, 02:26

    Πριν από καμιά ώρα επέστρεψα..

    Σε γενικές γραμμές ήταν μια αρκετά γεμάτη και καλή συναυλία..

    Πράγματα που μου άρεσαν :

    1) Ο Καραντίνης στο μπουζούκι..

    2) Το "Αχ ο Μπαγλαμας" από το Γιώργο Νταλάρα

    3) Η ατελείωτη ενέργεια της Τάνιας Τσανακλίδου ερμηνεύοντας τον "Ανθρωπάκο" που έκανε όλο το στάδιο να παραλυρεί..

    4) Η Μελίνα Ασλανίδου (έτσι απλά)

    5) Οι Ερμηνείες της Ελευθερίας Αρβανιτάκη.

    6) Οι συνθέτες Σπανός - Χατζηνάσιος - Πλέσσας - Κορκολής - Νικολόπουλος - Ρεμπούτσικα που εκτέλεσαν επι σκήνης τα έργα τους..

    Πράγματα που με ξένισαν :

    1) Ο Κακός ήχος. Καθομουν στην 7 και από το δεύτερο τραγούδι του Δημήτρη Μητροπάνου μέχρι το τρίτο της Ελευθερίας Αρβανιτάκη τα ηχεια ακριβώς μπρόστα μας σταματησαν να λειτουργούν. Αυτό επαναλήφθηκε σε πολλά σημεία της συναυλίας

    2) Η Τρέμη και η Χούκλη. Εντελώς βαρετές και περιττες σε μια τέτοια βραδιά.

    3) Ο Γιάννης Πάριος.. (Όσοι ήταν εκεί καταλαβαίνουν τι εννοώ... Και σκεφτείτε ότι εγώ είμαι φαν...)

    4) Ο ξέμπαρκος Αντώνης Ρέμος

    5) Οι ερμηνείες του Μιχάλη Χατζηγιάννη (απλά δεν μου άρεσαν)

    6) Το καινούργιο Τραγουδι του Λευτέρη Παπαδόπουλου σε μουσική Ευανθιας Ρεμπουτσικα που τραγούδησε η Χαρούλα Αλεξίου

    7) Μερικές υπερβολικές στιγμές της Χαρούλας Αλεξίου.

     

    Θα επανέλθω με φωτογραφίες...


    piterpiano
    08.09.2009, 02:51

    καλημερα σας ημουν κ εγω στην συναυλια. ο ηχος ηταν πραγματι κακος, το μπασο δεν ακουγοταν και οι κομπρεσορες και οι limiters ηταν απολυτως κακοπρογραμματισμενοι..

     

    ο  Χατζηγιαννης για μενα ηταν εξαιρετικος ,οσο για τα μεγαθηρια,μαλλον καλυτερα να αρχιζουν να παραχωρουν τα ηνια σε επομενους... μητροπανος παριος ηταν πολυ ακυροι.....

    Κατα τ αλλα συμφωνω με tsibito δαγκωτο!!!!


    cl7gr
    08.09.2009, 10:38

    Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει ο tsibitos με την διαφορά ότι Ρέμος, Τσανκλίδου, Γλυκερία, Τερζής, Μητσιάς, Αρβανιτάκη και Νταλάρας ήταν οι καλύτεροι. Αν κάποιος ήταν ξέμπαργκος αυτός μάλλον ήταν ο Χατζηγιάννης.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cl7gr στις 08-09-2009 10:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cl7gr στις 08-09-2009 11:41 ]


    jorge
    08.09.2009, 10:56

    Πολύ κακή διοργάνωση.

    Ήμουν αρένα, που μόνο αρένα δεν ήταν... Το γήπεδο, για λόγους προστασίας του χλοοτάπητα, ήταν άδειο. Αυτό και μόνο ήταν λόγος να γίνει κάπου αλλού (πχ Καλλιμάρμαρο). Δε γίνεται οι καλλιτέχνες να τραγουδούν και να έχουν μπροστά τους 20 στρέμματα χλόης και οι 30.000 - 35.000 να βρίσκονται στα 150 μέτρα από τη σκηνή.

    Ο ήχος πανάθλιος. Με αυτή τη διαμόρφωση του χώρου, είχαν αναγκαστεί να βάλουν ηχεία περιμετρικά, που δεν ήταν αρκετά. Ειδικά στο μπροστά μέρος της "αρένας", δεν υπήρχαν καν ηχεία. Σηκωθήκαμε από τις θέσεις μας και ψάχναμε να βρούμε ηχείο να καθήσουμε μπροστά του. Όπου κι εκεί, ο ήχος ήταν απαράδεκτος και - βεβαίως - μονοφωνικός.

    Ωραία ήταν, αλλά όχι αξέχαστα, όπως θα έπρεπε να ήταν, με τόσες συμμετοχές, με τόσο κόσμο, με αυτή τη σπουδαία αφορμή...

    Μου άρεσαν: Πρωτοψάλτη, Νταλάρας, Γλυκερία, Καραντίνης, Χατζηγιάννης, Κορκολής


    piterpiano
    08.09.2009, 11:00

    μηπως ισχυει τρανταχτα το οπου λαλουν πολυ κοκκοροι αργει να ξημερωσει george??


    aloja
    08.09.2009, 11:47

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-09-2009 στις 10:56 έγραψε...

    Πολύ κακή διοργάνωση.

    Ήμουν αρένα, που μόνο αρένα δεν ήταν... Το γήπεδο, για λόγους προστασίας του χλοοτάπητα, ήταν άδειο. Αυτό και μόνο ήταν λόγος να γίνει κάπου αλλού (πχ Καλλιμάρμαρο). Δε γίνεται οι καλλιτέχνες να τραγουδούν και να έχουν μπροστά τους 20 στρέμματα χλόης και οι 30.000 - 35.000 να βρίσκονται στα 150 μέτρα από τη σκηνή.

    Ο ήχος πανάθλιος. Με αυτή τη διαμόρφωση του χώρου, είχαν αναγκαστεί να βάλουν ηχεία περιμετρικά, που δεν ήταν αρκετά. Ειδικά στο μπροστά μέρος της "αρένας", δεν υπήρχαν καν ηχεία. Σηκωθήκαμε από τις θέσεις μας και ψάχναμε να βρούμε ηχείο να καθήσουμε μπροστά του. Όπου κι εκεί, ο ήχος ήταν απαράδεκτος και - βεβαίως - μονοφωνικός.

    Ωραία ήταν, αλλά όχι αξέχαστα, όπως θα έπρεπε να ήταν, με τόσες συμμετοχές, με τόσο κόσμο, με αυτή τη σπουδαία αφορμή...

    Μου άρεσαν: Πρωτοψάλτη, Νταλάρας, Γλυκερία, Καραντίνης, Χατζηγιάννης, Κορκολής



    Καλησπέρα και από εμένα..

    θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου..Ήμουν στην θύρα 1 λίγο πιο πάνω από την μέση.. ο ήχος ήταν τόσο απαράδεκτος που νόμιζες ότι τα είχανε σετάρει όλα τελευταία στιγμή..Την περίμενα πως και πως αυτή τη συναυλία και δυστυχώς απογοητεύθηκα πάρα πολύ.. αλλά όπως και να είχε οι : Νταλάρας, Γλυκερία, Καραντίνης, Πρωτοψάλτη, Αρβανιτάκη, Σαββόπουλος, Μητσιάς, Μητροπάνος και Τσανακλίδου ήτανε για εμένα οι καλύτεροι. Επιπλέον με εξέπληξε ευχάριστα η υπέρβαση του Μαχαιρίτσα.

    Αρνητικά πλήν του ήχου:

    1) Το promotion στον Χατζηγιάννη..

    2) Η Τρέμη και η Χούκλη

    3) Η υπεροψία της Αλεξίου ..

    4) Οι ενδιάμεσες διακοπές.. (αν δεν κάνω λάθος είχαμε κλείσει εισιτήρια για συναυλία..). Καλή η ιστορία, αλλά αν θέλει κάποιος να την μάθει υπάρχουν πολλά βιβλία και δημοσιεύματα..

    5) Το ότι η Πρωτοψάλτη είπε μόνο ένα τραγούδι....!!!!

     


    piterpiano
    08.09.2009, 12:22

    Πολυ επιθεση στιν Χατζηγιαννη ρε παιδες γιατι ετσι?Εγω χτες τον παραδεχτηκα, πολυ γεματη και ζεστη φωνη..


    kikirikou7
    08.09.2009, 12:43

    Καλημέρα  και καλώς σας βρήκα αφού είμαι καινούργιο μέλος! Η συναυλία απ'ό,τι κατάλαβα από τα σχόλιά σας,δε σας άρεσε δηλαδή ;; Η οργάνωση βασικά... Ήταν ένας φίλος μου εκεί με τη χορωδία της Πόλης και μου είπε και ότι σε μια στιγμή βγήκε και με την Πρωτοψάλτη στο μικρόφωνο..! :) Επίσης μου είπε από τα παρασκήνια ότι η Ασλανίδου ήταν μες στην τρελή χαρά(είχε πιει και κάμποσο,χαχα) και ο πιο "κάπως" ήταν ο Ρέμος...

    Η συναυλία λογικά θα μεταδοθεί από κάποιο κανάλι ε;

    Κρίμα που γίνονται΄όλες οι συναυλίες Αθήνα και τις χάνουμε ρε παιδί μου...


    mkala
    08.09.2009, 13:49

    Καλησπέρα και από εμένα !

    Γενικότερα η συναυλία ΔΥΣΤΥΧΩΣ ήταν μια τεράστια απογοήτευση για την αφορμή που γινόταν.

    Σαν όαση σε αυτό το χάλι, και τον ωκεανό της υπεροψίας (αν και παρακολουθούσαμε συναυλία του λαϊκού μας ποιητή), θα ξεχωρίσω μόνο 5 στιγμές :

     1-2. Η λιτότητα που ερμήνευσε η Πρωτοψάλτη με τον Κορκολή, και η Μελίνα Ασλανίδου τα τραγούδια τους (και ακόμα δε κατάλαβα γιατί είπαν μόνο ένα)

    3.  Η πάντα μοναδική και αεικίνητη  Τάνια Τσανακλίδου.

    4. Ο Τερζής με τα λαϊκά του

    5. Η Γλυκερία με την αμεσότητα της.

     Και ναι θα συμφωνήσω με τον tsibito για όλους τους συνθέτες και την παρουσία τους επί σκηνής.

     


    antreas_dr
    08.09.2009, 14:09

    Καλησπέρα κι από εμένα...

    Στη συναυλία δεν πήγα γιατί ετσι κι αλλιώς δεν μου πολυαρέσει το concept αυτών των εκδηλώσεων.

    Μαζεύουμε πολούς τραγουδιστές (αφιλοκερδός) να φέρουν κόσμο και να βγάλουν φράγκα 2-3 άτομα....

     

    Απορία...

    το καλοκαίρι του 1997 έπαιζα σε κάτι συναυλίες αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο για τα 33 χρόνια του στο τραγούδι.

    Φέτος το 2009, μετά από 12 χρόνια κλέινει τα 50 χρόνια... Κάπου στη διαδρομή χάθηκαν 5 χρόνα.... που πήγαν?


    jorge
    08.09.2009, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Tinaf-x στις 03-08-2009 στις 00:18 έγραψε...
    ...ο Λευτέρης Παπαδόπουλο συμπληρώνει φέτος και 50 χρόνια στην δημοσιογραφία ..


    Tropaiatissa
    11.09.2009, 12:57

    Βίντεο από τη συναυλία:
    https://www.youtube.com/view_play_list?p=9A55A2262F78F387
    :)


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 11-09-2009 12:58 ]


    jorge
    11.09.2009, 13:12

    Μπράβο Χρύσα!! Ευχαριστούμε!


    TRAVELOGUE
    14.09.2009, 13:56

    Καλησπέρα!

    Η αρχική απογοήτευση ήταν μόλις μπήκα μέσα στο γήπεδο μ' έναν ενθουσιασμό και διάθεση για να πάω μπροστά μπροστά στη σκηνή. Κάτι που βεβαίως δεν συνέβη, αφου ο χώρος του χλοοτάπητα ήταν κλειστός. Κάτι που σημειωτέον δεν αναφερόταν κατά την αγορά των εισιτηρίων. Επιπλέον, ο ήχος από τη μέση της συναυλίας και μετά βλετιώθηκε στο ελάχιστο, αλλά κατά κύριο λόγο στο σύνολό του ήταν άθλιος.

    Όσο για τις ερμηνείες ξεχώρισα τη Μελίνα Ασλανίδου, τις λαϊκές εκτελέσεις του Πασχάλη Τερζή και το Μανώλη Μητσιά. Επίσης, το μπουζούκι του Καραντίνη, άλλη μία φορά απογειώθηκε.

    Α, φυσικά το φαινόμενο και τη λατρεμένη Τάνια Τσανακλίδου, παρόλο που είπε μόνο ένα τραγούδι!

    Αυτό που ευχαρηστήθηκα ιδιαίτερα ήταν η διάθεση του ίδιου του Λ. Παπαδόπουλου. ο οποίος απο το video φαινόταν να μην αφήνει το ποτήρι (μάλλον με ουίσκι) από το χέρι , όπως και η γυναίκα του που ήταν μέσα στο λεγόμενο "τσακίρ κέφι".

    Αυτό που μου έμεινε πάντως περισσότερο, πέρα από από τα πιτόγυρα που φάγαμε μετά, ήταν πως τελικά ήταν μαζί αυτή η νέα θυληκή παρουσία που ήρθε να ταράξει την ήσυχη λίμνη της ζωής μου ή και να ηρεμήσει την ταραγμένη λίμνη μου.... δεν έχω αποφασίσει ακόμα!

    Αυτα...!!!Γεια σας!

     

     


    tsibitos
    14.09.2009, 19:36

    Παράθεση:

    Το μέλος TRAVELOGUE στις 14-09-2009 στις 13:56 έγραψε...

     

    Αυτό που μου έμεινε πάντως περισσότερο, πέρα από από τα πιτόγυρα που φάγαμε μετά, ήταν πως τελικά ήταν μαζί αυτή η νέα θυληκή παρουσία που ήρθε να ταράξει την ήσυχη λίμνη της ζωής μου ή και να ηρεμήσει την ταραγμένη λίμνη μου.... δεν έχω αποφασίσει ακόμα!

    Αυτα...!!!Γεια σας!

     

     



     

    Aυτό μετράει...