ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Βοηθεια για αγορά πιάνου!

    tazkorinthos
    24.08.2009, 10:13

     

    Γεια σας θελω να αγορασω ενα πιανο και βρηκα εναν γνωστο μου που πουλαει το πιανο του....Μου ειπε πως ειναι 15ετιας περιπου μαρκας  Wilhelm Spaethe-gera  σε μαυρο χρωμα ακουρδιστο...Σε μια ακρη ειναι εδω και ποσα χρονια.... Και μου το δινει στην τιμη των 350 ευρω..... Συμφερει?? Αξιζει? Τι να προσεξω.?? Προσωπικα αν και δν ξερω πολλα απο τον τεχνικο τομεα δηλαδη για το πως καταλαβαινεις αν ενα πιανο ειναι καλο η τι αλλο με βολευει πολυ οικονομικα..... Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας..                                                                                                                                  Ευχαριστω εκ των προτερων.....{#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-08-2009 11:41 ]


    8e8e8
    24.08.2009, 15:53

    κοιτα αυτό το αρθρο ίσως σε βοηθήσει

    http://www.classicalmusic.gr/features/article.php?id=1671


    nicos00
    24.08.2009, 18:28

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:30 ]


    tazkorinthos
    24.08.2009, 18:38

     

    ενταξει δικιο εχετε... απλα ειναι η τιμη κιολας πολυ οικανοποιητικη και στο μπατζετ που μπορω να διαθεσω για ενα αρμονιο....η οτιδιποτε αλλο...   Δν ξερω αν δεχτει να το κουρδισει θα μου πει φιλε ετσι το δινω....Απλα ειναι πολλα χρονια αχρησιμοποιητο γιατι κανεις δεν ασχολουταν πια.....Αυτο ειναι ολο...


    tazkorinthos
    25.08.2009, 23:03

    κανεις αλλος καμια γνωμη????


    nicos00
    26.08.2009, 05:14

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:30 ]


    fibonazzi
    26.08.2009, 12:11

    Καθώς δεν πρόκειται για κάποιο καλό πιάνο μάρκας αξιώσεων δεν αξίζει και τον κόπο να δώσεις δεκάρα για μια επισκευή. Κατά τη γνώμη μου, ο φίλος σου θα έπρεπε να σε πληρώσει όσα χρήματα θα έδινε για να το πετάξει. Μην μπλέξεις, θα δώσεις τελικά κοντά στο χιλιάρικο για να το μεταφέρεις κτλ και θα είναι πεταμμένα λεφτά με όλη την έννοια της λέξης.

     

    Η φίρμα αυτή κατασκεύαζε πιάνα από τα τέλη του 19ου αιώνα στο Βερολίνο. Πρέπει να μάθεις πότε είναι κατασκευασμένο, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει ως ιστορικό όργανο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 26-08-2009 12:14 ]


    tazkorinthos
    26.08.2009, 16:47

    οκ ευχαριστω ρε παιδια, δηλαδη πιανο σε τετοια τιμη νορμαλ δεν προκειται να βρω????


    oscarpeterson
    26.08.2009, 17:39

    συμφωνώ 100% με τον fibonazzi.

    και ναι με 350 ευρώ νορμάλ πιάνο δεν πρόκειται να βρεις.


    john1987
    26.08.2009, 21:12

    Εδω με 3-4 χιλιαρικα και δε βρισκεις καλο..


    fibonazzi
    27.08.2009, 01:57

    Εντάξει, με 3-4 χιλιάρικα βρίσκει πολύ καλό μεταχειρισμένο. Με κατι λιγότερο από 2 χιλ βρίσκει μεγάλο YAMAHA U1.


    john1987
    27.08.2009, 19:04

    Εγω παντως που επαιξα σε καινουργιο u1 δε με ικανοποιησε η ποιοτητα του.

     

    Και να φανταστειτε εχω ενα γερμανικο 80 χρονων,που μου το ειχαν πουλησει για...Steinweg και δεν ηταν τελικα!


    marilloumajore
    28.08.2009, 08:43

    Εχεις δικιο για τα καινουργια U1. Έχω ενα εδω και 8 χρονια περιπου το οποιο ειναι πολυ ωραιο. Απ'οτι μου ειπε ο χορδιστης μου παλιοτερα η YAMAHA εφτιαχνε τα πιανα στην Ιαπωνια, (απ'όπου καταγεται και το δικο μου). Πλεον τα φτιαχνουν στη Κινα. Εξ'ου και ο μη ικανοποιητικος ηχος.

    Προσωπικα τα Yamaha μου φαινεται οτι εχουν πολυ μαλακα πλήκτρα πλεον, και είτε φωναζουν πολυ, ειτε νομιζεις οτι εχουν μια μονιμη σουρντινα.

    Παντως, 350 για πιανο μου φαινεται αδυνατον. (επιστρεφοντας στο αρχικο θεμα)


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 01-09-2009 08:39 ]


    luisarmstrong
    29.08.2009, 11:51

    και εγω δεν νομιζω πως αξιζει να το παρεις........για να παρεις ενα καλο μεταχειρισμενο,θεσ τουλαχιστον 1500 ευρω......

     


    notina
    30.08.2009, 14:15

    Μην κάνεις το λάθος και το πάρεις!Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να αξίζει παρά να δώσεις έστω και 350ευ. για κάτι που δεν είναι αξιόπιστο...


    tazkorinthos
    30.08.2009, 14:56

    οκ σας ευχαριστω ολους ρε παιδια.....


    cembalo
    04.09.2009, 12:12

    Για να μην παρεξηγούμαστε, κανείς δεν είπε ποτέ εδώ πως τα YAMAHA είναι καλά πιάνα. Είναι απλώς μια διαδεδομένη, αξιοπρεπής και σχετικά αξιόπιστη λύση για κάποιους που θέλουν να έχουν ένα (σχετικά) φθηνό όργανο μελέτης.

     

    Προσωπικά εμένα παλιά-καινούρια μου φαίνονται τα ίδια. Ανεξαρτήτως τουσε (κάτι το οποίο μπορείς να αλλάξεις και που δεν έχει και τεράστια σημασία), έχουν εντελώς αδιάφορο ήχο. Το πιο σημαντικό που κοιτώ σε ένα πιάνο είναι αν ο ήχος έχει ενδιαφέρον, δηλαδή αν είναι πολύχρωμος, πλούσιος σε αρμονικές, αν ανταποκρίνεται στις δυναμικές μου απαιτήσεις (*από το πιανίσιμο ως το φορτίσιμο) και ίσως το σπουδαιότερο, αν συμβαίνουν ενδιαφέροντα πράγματα στον απόηχο, δηλαδή όταν κρατώ τις νότες πατημένες και σβήνουν.

     

    Είναι λίγο δύσκολο να περιγράψεις τον καλό ήχο, όμως σκεφτείτε πως ο καλός ήχος ενός πιάνου πρέπει να θυμίζει πνευστό. Να έχει ποικιλία στο ηχόχρωμα ανάλογα και με το τονικό ύψος (άλλιώς να είναι στα μπάσα, αλλιώς στα μεσσαία και αλλιώς στα πρίμα-χοντρικά) και να έχει όμορφο και ζεστό απόηχο που να κρατά πολύ χωρίς να συμβαίνουν παράσητα και διάφορα buzz. Η ομοιομορφία είναι επιθυμιτή, όχι throughout the piano αλλά ανά περιοχή. Έτσι έχεις ένα πιάνο-ορχήστρα. Στα μπάσα μπορείς να παίξεις φαγκότο, τσέλο αλλά και κρουστά, στην άλτο-τενόρο μπρείς να παίξεις κλαρινέτο, όμποε και στα πρίμα μπορείς να παίξεις φλάουτο.

     

    Οποιοδήποτε YAMAHA δεν πλησιάζει καν σε κάτι τέτοιο.


    -----------------
    To blog μου: http://www.pianoeforte.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cembalo στις 04-09-2009 12:14 ]


    kostas8834
    14.12.2009, 09:37

    www.giannakidis.gr ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΙΑΝΟΥ


    o-Zone
    14.12.2009, 10:27

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas8834 στις 14-12-2009 στις 09:37 έγραψε...

    www.giannakidis.gr ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΙΑΝΟΥ



     

    Κυρ-Κώστα έχουμε αναδουλειές και το ρίξαμε στη τσαμπέ διαφήμιση???{#emotions_dlg.nono}

     

    Εδώ είναι φόρουμ συζητήσεων-ενημέρωσης για μουσικόφιλους. Ας μείνουν απ'έξω οι επαγγελματίες γιατί αν αρχίσει ο καθένας να πετάει ξεκάρφωτα την διαφήμιση-ιστοσελίδα του, τοτε θα γίνει χαμός!!!{#emotions_dlg.mad}

     

    Αν έχεις κάτι ουσιαστικό που να μας διαφωτίσει τότε έχει καλώς, αλλιώς...{#emotions_dlg.ban}

     

     


    Vanna
    18.12.2009, 15:07
    Μία συμβουλή: πριν πάρεις οποιοδήποτε πιάνο(καινούργιο ή μεταχείρισμενο) παίξε όσα περισσότερα κομμάτια μπορείς για να το δοκιμάσεις. Σιγουρέψου ότι βγάζει τον ήχο που θέλει και πάνω απ'όλα ότι τα πλήκτρα του σε βολεύουν. Όταν έψαχνα να πάρω πιάνο αρχικά έκλεισα ένα yamaha(αν θυμάμαι καλά) ωστόσο είχα τις αμφιβολίες μου. Τελικά πήγα πάλι στο μαγαζί και αφού τα δοκίμασα όλα(με κλίμακες, τεχνικές και κομμάτια) επέλεξα ένα A Grant(δεν το γράφω σωστά, γερμανικό είναι πάντως) με 3500 ευρώ. Πάντως να το ψάξεις αρκετά και να μην συμβιβαστείς με ένα μέτριο μεταχειρισμένο. Το ξέρω ότι δεν είναι φτηνή αγορά αλλά καλύτερα να περιμένεις λίγο καιρό μέχρι να βρεις αρκετά χρήματα παρά να πάρει ένα φτηνό τώρα αμέσως(που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά το παίξιμό σου).