ελληνική μουσική
    692 online   ·  210.833 μέλη

    Mπάσσο:Πένα ή Δάχτυλα;

    Tormentor
    26.08.2009, 01:25

    Αυτο το Θέμα εχει απασχολισει κατα καιρουσ πολλους μπασσιστες κ εχει διμιουργισει αντιπαλοτιτα ανμεσα τους. εσας ποια ειναι η προτιμιση σας?


    guitarteacher
    26.08.2009, 12:52

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Αναμφίβολα, το "ότι βολεύει τον καθένα", είναι απολύτως σεβαστό, μιας και μιλάμε για Ηλεκτρικό Μπάσο, οπότε και μπορούν να υπάρξουν αμφότερες οι τεχνικές (Πένα & Δάχτυλα).

    Αν θα θέλατε την άποψη μου, θεωρώ πως η χρήση Δακτύλων προσδίδει σαφώς πολύ περισσότερες εμηνευτικές ικανότητες στον παίχτη.

    Επομένως, προσωπικά "ψηφίζω" ΔάχτυλαInnocent

    Φιλικά,

     


    mariam
    26.08.2009, 14:09

    Γεια χαρα,

           σωστα μιλαει ο guitarteacher!

     ..."η χρήση Δακτύλων προσδίδει σαφώς πολύ περισσότερες εμηνευτικές ικανότητες στον παίχτη"

    Αυτο ειναι γεγονος! Σκεψου πως η πενα ειναι ενα επιπροσθετο "εργαλειο" που χωριζει την κιθαρα με τα δακτυλα σου και συνεπως η εκφραστικοτητα χανεται μεχρι να παει απο την πενα στις χορδες...ΔΑΚΤΥΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΙΙΙ!!

    μαριαμ

     


    guitarteacher
    26.08.2009, 14:33

    ...και συμπληρώνωντας...

    4 Δάχτυλα=4 πένες...

    Επομένως, μπασίστας που παίζει με δάχτυλα, προσδίδει πολυφωνία στο κομμάτι που ερμηνεύει{#emotions_dlg.smartass}

    Φιλικά,


    djmetronomos
    26.08.2009, 15:39

    Συμφωνώ ότι με τα δάχτυλα μπορεί να εκφραστεί καλύτερα ένας μπασίστας... Πάντως, σαν ντραμίστας που είμαι, μου αρέσει να ακούω τον ήχο μίας πένας στις χορδές, μου αρέσει η ατάκα στη νότα (π.χ. Stranglers). Μια ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι αυτή του Steve Swallow, που για χρόνια έπαιζε ακουστικό μπάσο και μια μέρα το γύρισε στο ηλεκτρικό με πένα! Έχει παίξει με πολλά τζαζ σχήματα (π.χ. Gary Burton) και είναι ο μπασίστας στο προσωπικό άλμπουμ του ντράμερ των Pink Floyd, Nick Mason ("Fictitious Sports", 1981)...


    tolis21r
    31.08.2009, 01:55

    Δαχτυλα με διαφορα!Αλλιως γκρουβαρει το κομματι!Δες κανενα βιντεο του Jaco Pastorius και θα καταάβεις!Βεβαια δεν σημαινει τιποτα αυτο ,προτιμησεις του καθενος ειναι!


    optimus222
    31.08.2009, 16:37

    Είμαι ο πρώτος που θα ψηφίσει πένα; Μου αρέσει όταν το μπάσσο συνοδεύει ένα drumset και βρώμικες κιθάρες να ακούγεται μέσα στο σχήμα. Αφού λοιπόν 9 στα 10 κομμάτια που θα ακούσω τυχαίνει να είναι τέτοιου στυλ, μάλλον η πένα είναι η επιλογή μου.

    Επίσης, μπορεί "4 δάχτυλα=4 πένες" αλλά θα έλεγα επίσης ότι 4 δάχτυλα=4 αργές πένες για αργιές πενιές. Αυτό δείχνει πως είναι καθαρά ό,τι βολεύει τον καθένα, αλλά σίγουρα όλοι έχουν μία προτίμηση.

    Τέλος, σκεφτείτε και τη διαφορά που έχουν τα δάχτυλα (που χαϊδεύουν) από τα νύχια (που ξύνουν)


    sea_like_eyes
    31.08.2009, 17:39

    πενα . . . ποιο ΔΥΝΑΤΗ αισθηση!πενα . . . γιατι ο ηχος διαφερει αισθητα απο τον απαλο και ποιο . . . jazz-y ηχο που προσφερουν τα δαχτυλα!Γενικοτερα εχει να κανει κατα την γνωμη μου και με το ειδος που θες να παιξεις!αλλο το post-punk ας πουμε κι αλλο το blues ή η jazz . . .

    Υ.Γ προσωπικα παιζω με πενα . . . παλιοτερα Metal/hard rock . . . πλεον Post-punk-death-rock!


    pluton
    02.09.2009, 18:21

    Δάκτυλα με χίλια!!!!! {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Επίσης φίλε optimus222 είναι αλήθεια ότι με πένα παίζεις πιο γρήγορα. Όμως, κατά τη ταπινή μου άποψη, ο ρόλος του μπάσου δεν είναι να βγει πρώτος σε αγώνα ταχύτητας, συνεπώς να βγάζει έναν ήχο κάπως μπλουβνψνβωμν...                                                                                                                                                                                                                                               Για εμένα ο ρόλος του είναι να ενισχύει το μουσικό σχήμα δίνοντας μια βάση στο ρυθμό και να δημιουργεί όμορφα γεμίσματα

     


    -----------------
    God needs a bass player in Heaven!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pluton στις 02-09-2009 18:23 ]


    6StringsBetterThan4
    05.09.2009, 23:40

    Δάχτυλα φυσικά.

     

    Προσωπικά, μια από τις πιο κάθετες απόψεις μου είναι αυτή:

     

    Κιθάρα- πένα (εκτός κλασσικής)

    μπάσσο- δάκτυλα .-

     

     

    γιατί;

    το μπάσσο ξεκίνησε από το πιτσικάτο Κοντρα-μπάσσο.

    τα δάχτυλα δίνουν στο μπάσσο τον ήχο που του πρέπει (μουντό και αυτό που λένε οι άγγλοι: warm)

    η πένα καταστρέφει τα τραγούδια λόγω του κρουστού ήχου που δίνει.

    τα δάκτυλα είναι σαφώς πιο ευκίνητα και κυρίως, μπορούμε να ελέγξουμε τη δύναμη στις χορδές πολύ καλύτερα.

    πως θα κάνετε mute κρατώντας πένα;

    πως θα κάνετε slap (αν χρειαστεί) κρατώντας πένα (θα τη βάλετε στο στόμα; και αν πρέπει να παίζετε και φυσαρμόνικα;!)

     

     

     

     

    το μόνο πλεονέκτιμα που έχει η πένα είναι... να την πετάξετε στο κοινό για φιγούρα...

     

     

    τα σέβη μου και καλώς σας βρήκα!!!


    RockFreaK2265
    06.09.2009, 13:49

    εγω μαγκες εχω να πω πως εκτοσ των ολων προηγουμενων πλενεκτηματων που αναφερθηκαν, τα δαχτυλα μπορουν να προσδοσουν πολυ μεγαλη ταχυτητα με πολυ καλυτερο ηχο απ'αυτον της πενας...ζωντανο παραδειγμα ο εκ των κορυφαιων μπασιστας steve harris.


    Rackle
    06.09.2009, 14:16

    Ειπώθηκαν πολλά. Είναι ανάλογα και το στυλ. Δεν παιζεται μέταλ με δάχτυλα ούτε jazz με πένα.

    Προτιμώ την πένα γιατί προτιμώ και τα Metal κομμάτια. Για να λυθεί το πρόβλημα με τιην ταχύτητα και τις τεχνικές παρακολουθήστε το παρκάτω βίντεο:

        {#emotions_dlg.walkman}

     


    velz
    06.09.2009, 14:31

    Δάχτυλα φανατικά.... με καλούς μαγνήτες, με τα δάχτυλα μπορείς να  βγάλεις πολύ πιο ξερό ήχο από αυτό που προσδίδει πένα(για Metal που λέτε).... ενώ με πένα είσαι ανγκασμένος να ακούς τον ίδιο πάντα ήχο... όταν παίζεις με δάχτυλα προσδίδεις την προσωπικότητά σου στο κάθε κομμάτι που παίζεις... ΚΑΙ φαίνεται πιο cool ^_^


    RockFreaK2265
    06.09.2009, 15:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Rackle στις 06-09-2009 στις 14:16 έγραψε...

    Ειπώθηκαν πολλά. Είναι ανάλογα και το στυλ. Δεν παιζεται μέταλ με δάχτυλα ούτε jazz με πένα.

    Προτιμώ την πένα γιατί προτιμώ και τα Metal κομμάτια. Για να λυθεί το πρόβλημα με τιην ταχύτητα και τις τεχνικές παρακολουθήστε το παρκάτω βίντεο:

        {#emotions_dlg.walkman}

     



    ρε φιλε rackle μας κανεις πλακα???με ολο το σεβασμο δηλαδη...οι μπασσιστες των 3 μεγαλυτερων μεταλ συγκροτηματων(Metallica, iron maiden, black sabbath αρα αντοιστιχα cliff burton & rob trujjillo, steve harris, geezer butler) παιζουν αποκλειστικα με δαχτυλα...


    djmetronomos
    07.09.2009, 04:24

    Παράθεση:

    Το μέλος 6StringsBetterThan4 στις 05-09-2009 στις 23:40 έγραψε...

    Δάχτυλα φυσικά.

    Προσωπικά, μια από τις πιο κάθετες απόψεις μου είναι αυτή:

    Κιθάρα- πένα (εκτός κλασσικής)

    μπάσσο- δάκτυλα .-

    το μπάσσο ξεκίνησε από το πιτσικάτο Κοντρα-μπάσσο.

    τα δάχτυλα δίνουν στο μπάσσο τον ήχο που του πρέπει (μουντό και αυτό που λένε οι άγγλοι: warm)

    Άλλο μουντό, άλλο ζεστό... Και ποιος είναι "ο ήχος που πρέπει"...???  Κατ' αρχάς, οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις στην ιστορία της ανθρωπότητας έγιναν από ανθρώπους που τόλμησαν, που αντιστάθηκαν στους κανόνες. Ένα πολύ καλό παράδειγμα στη μουσική είναι οι ήχοι στην κιθάρα του Frank Zappa... Όμως, πού είναι γραμμένοι οι κανόνες για το μπάσο? Ποια θεωρείται ότι είναι η Βίβλος του μπσσίστα? Ποιος την έχει γράψει? Και σε ποια σελίδα γράφει ότι ο ήχος πρέπει να είναι μουντός?

    η πένα καταστρέφει τα τραγούδια λόγω του κρουστού ήχου που δίνει.

    Άρα,  το μόνο που κατάφερε σ' όλη του τη ζωή ο Phil Lynott ήταν το να καταστρέφει τα τραγούδια των Thin Lizzy.

    τα δάκτυλα είναι σαφώς πιο ευκίνητα και κυρίως, μπορούμε να ελέγξουμε τη δύναμη στις χορδές πολύ καλύτερα.

    Σωστή παρατήρηση. Το γεγονός ότι τα δάχτυλα έχουν άμεση επαφή με τις χορδές, κάνουν τον μπασίστα να έχει καλύτερη επίγνωση της δύναμης που ασκεί στη χορδή. Ο καλός, έμπειρος μουσικός όμως, μπορεί και παίζει απαλά ή δυνατά ακόμα και με την πένα.

    πως θα κάνετε mute κρατώντας πένα;

    Όπως με την κιθάρα. Με το κάτω μέρος της παλάμης.

    πως θα κάνετε slap (αν χρειαστεί) κρατώντας πένα (θα τη βάλετε στο στόμα; και αν πρέπει να παίζετε και φυσαρμόνικα;!)

    Ναι... Στα δόντια.  Ή την πετάς κι έχεις άλλη έτοιμη, όπως κάνουν οι κιθαρίστες όταν πιάνουν το E-Bow ή όταν εναλλάσουν ανάμεσα σε παίξιμο με πένα και με δάχτυλα.

    Όσο για τη φυσαρμόνικα, με το συμπάθειο, αλλά είναι το πιο σαχλό επιχείρημα που έχω συναντήσει ποτέ μου ως λόγος του γιατί δεν πρέπει να παίζουμε με πένα. Καλύτερα να διάβαζα "πώς θα μιλάει στο κινητό?".  Ειλικρινά, προσπαθώ να φέρω την εικόνα στο μυαλό μου, μα δεν μου έρχεται... Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει όλους αυτούς τους μπασίστες που έπαιζαν φυσαρμόνικα ενώ έδιναν τα ρέστα τους στο μπάσο...? 

    Απόφθεγμα:  με το πέρασμα του χρόνου, εμείς οι μουσικοί αποκτούμε εμπειρίες και μια εσωτερική φωνή μάς καλεί να εκφραστούμε με το δικό μας, μοναδικό τρόπο. Αυτό που ταιριάζει σ΄εμένα, μπορεί να είναι πολύ άβολο για σένα. Για παράδειγμα, στα ντραμς, έχω καταλήξει εδώ και χρόνια στις μπαγκέτες δίχως την πλαστική μύτη. Δεν υπάρχει "πρέπει". Υπάρχει "τι μέσο θα χρησιμοποιήσω που να με βοηθήσει να εκφράσω τις ιδέες μου". Εκεί ακριβώς νομίζω ότι την πατάνε τα ωδεία. Στα πολλά "πρέπει" και "δεν πρέπει"...

    Σαν ακροατής μπορώ να ευχαριστηθώ πληθώρα ήχων. Λατρεύω τον βαθύ, βγαλμένο από τα έγκατα της γης sub-bass ήχο του Bill Laswell (μπασίατας των Material).  Με την ίδια θέρμη όμως μπορώ και απολαμβάνω τον βγαλμένο με πένα πριμαριστό κι ολίγον τι παραμορφωνένο ήχο του Chris Squre, μπασίστα σε όλους τους δίσκους των YES. Ήχο τόσο ξεχωριστός, που στα 70's έκανε διάσημα τα μπάσα της Rickenbacker...

     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      


    djmetronomos
    07.09.2009, 04:28

    χα ! απαντώ στον εαυτό μου... κι ερωτώ εσάς... μπορεί κάποιος να μου πει τι στο καλό κάνω λάθος και οι μεγάλες προτάσεις φεύγουν στα δεξιά, αντι να μοιραστεί το κείμενο ομοιόμορφα προς τα κάτω ???

    ΧΕΛΠ !!!


    giorth
    07.09.2009, 12:40

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 07-09-2009 στις 04:28 έγραψε...

    χα ! απαντώ στον εαυτό μου... κι ερωτώ εσάς... μπορεί κάποιος να μου πει τι στο καλό κάνω λάθος και οι μεγάλες προτάσεις φεύγουν στα δεξιά, αντι να μοιραστεί το κείμενο ομοιόμορφα προς τα κάτω ???

    ΧΕΛΠ !!!



     

    Απλά πρέπει να πατάς πιο συχνά το πλήκτρο "enter" !

    (νομίζω!)


    6StringsBetterThan4
    08.09.2009, 00:01

    ναι μάλλον το έντερ θα βοηθούσε.

     

    κοίτα.

    φυσικά ο ήχος που ζητάς εξαρτάται άμεσα με το τι παίζεις αλλά προσωπικά (και μόνο έτσι) πιστεύω

    πως το μπάσσο παιγμένο με δάχτυλα είναι πιο εύηχο, πιο ικανοποιητικό, γεμίζει καλύτερα το αυτί.

     

    προφανώς δεν κατηγορώ κάποιον που παίζει με πένα, επιτέλους δηλαδή μια προσωπική νότα στην ερμηνεία είναι απαραίτητη όχι κατακριτέα αλλά προσωπικά προτιμώ αυτόν τον τρόπο παιξίματος.

     

    έχεις δίκιο, το "καταστρέφει" ήταν κάπως φορτισμένο. απλά ο ρόλος του μπάσσου δεν είναι να παίζει αιχμηρές νότες αλλά πίσω από όλη την μπάντα. το να παίζεις με πένα (κυρίως σε μεγαλύτερη από την πρέπουσα ένταση και με λίγα περισσότερα πρίμα) σοκάρει το αυτί και (πιστεύω) κάνει το τραγούδι πιο νταπα-ντουπο-κατάσταση (!) κάτι που εμένα με ενοχλεί.

     

    ο μουντός με το ζεστό ήχο δεν έχουν και μεγάλη διαφορά. τώρα με λέξεις δεν εξηγούνται ακούσματα αλλά λέμε τώρα...

     

     

    κανόνες για το μπάσσο δεν υπάρχουν. υπάρχουν όμως κύριοι που έπαιζαν μπάσσο και έγιναν διάσημοι για την τεχνική τους. αυτοί λοιπόν (πατιτούτσι, παστόριους, μιλερ, και έλληνες: ζηκογιάννης, κιουρτσογλου) έπαιζαν μόνο με δάχτυλα.

     

    προς θεού δε λέω παίξτε όλοι με δάκτυλά, αλλά απλά το φίλινγκ στο μπάσσο είναι τα δάχτυλα (πάντα κατ' εμέ)

     

     

    τα σέβη μου.


    djmetronomos
    08.09.2009, 03:48

    Λοιπόν, αυτή η διαμάχη "πένα ή δάχτυλα" για το μπάσο, μου θυμίζει λιγάκι την κόντρα ανάμεσα στους
    ντραμίστες για το πώς πρέπει να κρατάει την μπαγκέτα στο αριστερό χέρι ένας (δεξιόχειρας) ντραμίστας.
    Κάποιοι υποστηρίζουν το "matched grip" (τα χέρια κρατούν τις μπαγκέτες με τον ίδιο τρόπο και στα δύο χέρια, δηλαδή αν τεντώσεις τα χέρια οι μπαγκέτες είναι παράλληλες) και κάποιοι το "traditional grip" (το δεξί χέρι δεν αλλάζει, πάλι μέσα στη χούφτα είναι η μπαγκέτα, στο αριστερό όμως η μπαγκέτα "αναπαύεται" ανάμεσα στον αντίχειρα και στο δείκτη - το κοντρόλ γίνεται από τα δάχτυλα). Ονομάζεται "traditional" διότι έτσι έπαιζαν τα παλιά χρόνια το ταμπούρο σε παραδοσιακές μπάντες στις παρελάσεις (π.χ. Νέα Ορλεάνη). Επειδή έπαιζαν όρθιοι κι έδιναν κλίση στο ταμπούρο τους για πιο ευκολία...

    Τώρα, ποιο είναι καλύτερο? Ύστερα από τόσα χρόνια δεν ξέρω. Και οι δύο τρόποι έχουν πλεονεκτήματα. Και μειονεκτήματα. Επειδή κυρίως παίζω ροκ, προτιμώ το matched - αισθάνομαι ότι έχω πιο πολύ ένταση έτσι στο αριστερό χέρι. Όταν όμως πάίζω κάτι πιο 'light', ή ακόμα και μια ροκ μπαλάντα, αλλάζω τρόπο πιασίματος, η μπαγκέτα γκελάρει πιο εύκολα στο δέρμα του ταμπούρου κι αισθάνομαι ότι έχω πιο φινέτσα στο παίξιμο μου. Συνήθως, το traditional το προτιμούν στην τζαζ, όταν είχα δει όμως τον Tony Williams, τις κρατούσε και τις δύο με τον ίδιο τρόπο (matched). O Charlie Watts παίζει ροκ με τους Stones αλλά προτιμά το traditional. Άντε βρες άκρη...


    seras
    26.01.2010, 03:43

    Me daxtila fisika!einai alli i aisthisi pera apo to oti mporeis na xrisimopoihshs para polles texnikes me ta daxtila..tsekare funk jazz blues bassistes kai tha katalaveis ti ennoo...polloi Metalades kai rockades basistes paizoun me pena alla sinithos oi kaliteroi autou tou eidos (Metal & rock) tha deis oti paizoun me daxtila!apo steve harris mexri ton basista ton testament klp..

    apo kei kai pera an se volevei paize me pena den simainei oti i pena einai lathos...ego paizo sinithos me daxtila alla an nioso oti se kapoio tragoudi kollaei perisotero o ixos pou vgainei me to xtipima tis penas tote paizo me pena ;)