ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Mπάσσο:Πένα ή Δάχτυλα;

    drumsGerm57
    26.01.2010, 15:59
    Παρολο που δεν ξερω απο μπασο,θα ελεγα οτι καλητερα ειναι με πενα
    guitarteacher
    26.01.2010, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος RockFreaK2265 στις 06-09-2009 στις 13:49 έγραψε...

    εγω μαγκες εχω να πω πως εκτοσ των ολων προηγουμενων πλενεκτηματων που αναφερθηκαν, τα δαχτυλα μπορουν να προσδοσουν πολυ μεγαλη ταχυτητα με πολυ καλυτερο ηχο απ'αυτον της πενας...ζωντανο παραδειγμα ο εκ των κορυφαιων μπασιστας steve harris.



     

    Iron Maiden 4 ever{#emotions_dlg.thumbup}


    rollinngstone
    26.01.2010, 19:09

    Κανονικά το μπάσο πρέπει να πάιζεται με τα δάχτυλα....

    Αλλά άμα θέλεις κανείς κανέναν ήχο πραγματικα βαβουριάρικο τότε ας παίξει με πένα και long live heavy Metal!!!!!!

    Αξιομνημόνευτο παράδειγμα είναι ο μπασίστας και τραγουδιστής των Motorhead, Lemmy,που έπαιζε το μπάσο του με πένα χτυπώντας κανονικές συγχορδίες και κατέστρεφε τους ενισχυτές!!! (με μια δόση υπερβολής)

    Εγώ προσωπικά δεν παίζω μπάσο, μόνο κιθάρα, απλώς εκφράζω την προσωπική μου άποψη, για να καταλαβαινόμαστε...


    mitaras
    27.01.2010, 14:50

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 26-01-20

    Κανονικά το μπάσο πρέπει να πάιζεται με τα δάχτυλα....

    Αλλά άμα θέλεις κανείς κανέναν ήχο πραγματικα βαβουριάρικο τότε ας παίξει με πένα και long live heavy Metal!!!!!!

    Αξιομνημόνευτο παράδειγμα είναι ο μπασίστας και τραγουδιστής των Motorhead, Lemmy,που έπαιζε το μπάσο του με πένα χτυπώντας κανονικές συγχορδίες και κατέστρεφε τους ενισχυτές!!! (με μια δόση υπερβολής)

    Εγώ προσωπικά δεν παίζω μπάσο, μόνο κιθάρα, απλώς εκφράζω την προσωπική μου άποψη, για να καταλαβαινόμαστε...



      Η λέξη "κανονικά" τι σημαίνει; Τι εννοείς με το "κανονικά"; μήπως ότι το ακουστικό μπάσο (βλέπε jazz μουσική, κοντράμπασο, μπάσο 2/4, διπλό κλπ κλπ) παιζόταν με τα δάκτυλα; Τότε πάλι, γιατί να μην εννοούμε "κανονικά" και το παίξιμο του ιδίου οργάνου με το δοξάρι;  Το "κανονικά" που αναφέρεις δεν ισχύει, διότι, αν ίσχυε, "κανονικά" και η κιθάρα θα έπρεπε να παίζεται με τα δάκτυλα. Η ηλεκτρική κιθάρα, όμως (όπως και το ηλεκτρικό μπάσο) είναι ελαφρές παραλλαγές των "κλασσικών" οργάνων κιθάρα και μπάσο. Γνωρίζω πως πολλοί ηλ. κιθαρίστες χρησιμοποιούν και τα δάκτυλα, αλλά η αίγλη στην ηλεκτρική κιθάρα δόθηκε από την πένα. Και αυτό άρχισε να συμβαίνει από τότε που οι χορδές της ακουστικής κιθάρας έγιναν μεταλλικές. Πολλοί κιθαρίστες άρχισαν να παίζουν "ακουστική" κιθάρα με πένα (βλ. Jango Reinhardt).

    Τώρα, με το μπάσο τα πράγματα έγιναν ως εξής: όταν οι ορχήστρες άρχισαν να γίνονται ηλεκτρικές, αναγκαστικά, για λόγους ηχητικής ισορροπίας έγινε ηλεκτρικό και το μπάσο. Οι μουσικοί λοιπόν που έπαιζαν ακουστικό μπάσο εκλήθησαν να παίξουν ηλεκτρικό. Γιαυτό "μετέφεραν" την τεχνική παιξίματος του ακουστικού μπάσου στο ηλεκτρικό, και, φυσικά, έπαιξαν με τα δάκτυλα. Στην πορεία όμως, πολλοί μπασίστες αντελήφθησαν ότι η χρήση της πένας έδινε "άλλο" χαρακτήρα στο παίξιμο και άλλο "χρώμα" και άρχισαν να την χρησιμοποιούν και αυτήν. Ο μέγας δάσκαλος του μπάσου PAUL WESTWOOD στα βιβλία του παραδέχεται 3 (τρεις) έγκυρους τρόπους παιξίματος του ηλεκτρικού μπάσου: με τα δάκτυλα, με πένα ή (και) με τον αντίχειρα.  

    Πάντως το παίξιμο με πένα δεν έχει μόνο "βαβουριάρικο" αποτέλεσμα. Υπάρχει μια ολόκληρη "φιλοσοφία" που αναλύει τα υπέρ και τα κατά του παιξίματος με πένα, και χρειάζονται πολλές σελίδες ανάλυσης για αναφορά στο θέμα. Δεν νομίζω ο Billy Greer των Kansas και  Roger Glover των Deep Purple α καταφέρνουν κάποιο "βαβουριάρικο" αποτέλεσμα με την πένα τους!!!

    Το συμπέρασμα είναι ότι: έξαρτάται από το τι ηχητικό "χρώμα" και ποιές ηχητικές δυναμικές θέλει ο καθένας μπασίστας να επιτύχει, και αναλόγως παίζει με πένα ή με δάκτυλα (ή όπως αλλιώς γίνεται).


    seras
    27.01.2010, 15:50

    Apla an kapoios dialeksei tin pena kai mono auti, tote tautoxrona apokleiei to na paizei mia apo tis pio oraies texnikes...slap!!


    thiswas
    27.01.2010, 16:23
    ΚΑΙ πένα ΚΑΙ δάκτυλα..αν και τίθεται συχνά, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει τέτοιο δίλημμα..όλες οι τεχνικές εξυπηρετούν την μουσική έκφραση, άρα δεν αποκλείουμε τίποτα!!
    rollinngstone
    27.01.2010, 18:38

    Παράθεση:

    Το μέλος mitaras στις 27-01-2010 στις 14:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 26-01-20

    Κανονικά το μπάσο πρέπει να πάιζεται με τα δάχτυλα....

    Αλλά άμα θέλεις κανείς κανέναν ήχο πραγματικα βαβουριάρικο τότε ας παίξει με πένα και long live heavy Metal!!!!!!

    Αξιομνημόνευτο παράδειγμα είναι ο μπασίστας και τραγουδιστής των Motorhead, Lemmy,που έπαιζε το μπάσο του με πένα χτυπώντας κανονικές συγχορδίες και κατέστρεφε τους ενισχυτές!!! (με μια δόση υπερβολής)

    Εγώ προσωπικά δεν παίζω μπάσο, μόνο κιθάρα, απλώς εκφράζω την προσωπική μου άποψη, για να καταλαβαινόμαστε...



      Η λέξη "κανονικά" τι σημαίνει; Τι εννοείς με το "κανονικά"; μήπως ότι το ακουστικό μπάσο (βλέπε jazz μουσική, κοντράμπασο, μπάσο 2/4, διπλό κλπ κλπ) παιζόταν με τα δάκτυλα; Τότε πάλι, γιατί να μην εννοούμε "κανονικά" και το παίξιμο του ιδίου οργάνου με το δοξάρι;  Το "κανονικά" που αναφέρεις δεν ισχύει, διότι, αν ίσχυε, "κανονικά" και η κιθάρα θα έπρεπε να παίζεται με τα δάκτυλα. Η ηλεκτρική κιθάρα, όμως (όπως και το ηλεκτρικό μπάσο) είναι ελαφρές παραλλαγές των "κλασσικών" οργάνων κιθάρα και μπάσο. Γνωρίζω πως πολλοί ηλ. κιθαρίστες χρησιμοποιούν και τα δάκτυλα, αλλά η αίγλη στην ηλεκτρική κιθάρα δόθηκε από την πένα. Και αυτό άρχισε να συμβαίνει από τότε που οι χορδές της ακουστικής κιθάρας έγιναν μεταλλικές. Πολλοί κιθαρίστες άρχισαν να παίζουν "ακουστική" κιθάρα με πένα (βλ. Jango Reinhardt).

    Τώρα, με το μπάσο τα πράγματα έγιναν ως εξής: όταν οι ορχήστρες άρχισαν να γίνονται ηλεκτρικές, αναγκαστικά, για λόγους ηχητικής ισορροπίας έγινε ηλεκτρικό και το μπάσο. Οι μουσικοί λοιπόν που έπαιζαν ακουστικό μπάσο εκλήθησαν να παίξουν ηλεκτρικό. Γιαυτό "μετέφεραν" την τεχνική παιξίματος του ακουστικού μπάσου στο ηλεκτρικό, και, φυσικά, έπαιξαν με τα δάκτυλα. Στην πορεία όμως, πολλοί μπασίστες αντελήφθησαν ότι η χρήση της πένας έδινε "άλλο" χαρακτήρα στο παίξιμο και άλλο "χρώμα" και άρχισαν να την χρησιμοποιούν και αυτήν. Ο μέγας δάσκαλος του μπάσου PAUL WESTWOOD στα βιβλία του παραδέχεται 3 (τρεις) έγκυρους τρόπους παιξίματος του ηλεκτρικού μπάσου: με τα δάκτυλα, με πένα ή (και) με τον αντίχειρα.

    Πάντως το παίξιμο με πένα δεν έχει μόνο "βαβουριάρικο" αποτέλεσμα. Υπάρχει μια ολόκληρη "φιλοσοφία" που αναλύει τα υπέρ και τα κατά του παιξίματος με πένα, και χρειάζονται πολλές σελίδες ανάλυσης για αναφορά στο θέμα. Δεν νομίζω ο Billy Greer των Kansas και  Roger Glover των Deep Purple α καταφέρνουν κάποιο "βαβουριάρικο" αποτέλεσμα με την πένα τους!!!

    Το συμπέρασμα είναι ότι: έξαρτάται από το τι ηχητικό "χρώμα" και ποιές ηχητικές δυναμικές θέλει ο καθένας μπασίστας να επιτύχει, και αναλόγως παίζει με πένα ή με δάκτυλα (ή όπως αλλιώς γίνεται).



    Εντάξει ρε φίλε, είπαμε. Έβαλα μια λέξη που δεν ταίριαζε. Αλλά η βασική τεχνική και του μπάσου και της κιθάρας (ηλεκτρικά και τα δύο) είναι με τα δάχτυλα. Βέβαια το παίξιμο του μπάσου με πέννα είναι πιο διαδεδομένο. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν ξέρω να παίζω μπάσο, και το "κανονικά" μου αναφέρονταν πιο πολύ στα βασικά τα προκαταρτικά του μπάσου και όχι τόσο στη διαδεδομένη τεχνική.

    Όσο για αυτά που λες για τη jazz και το πώς εξελείχθηκε ήταν πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα και σε ευχαριστώ που τα ανέφερες.

    Θα συμφωνήσω όμως με αυτό που λες ότι ο κάθε μπασίστας πετυχαίνει ανάλογα με το αν παίζει με πέννα ή δάχτυλα, ένα διαφορετικό χρώμα.

    Αυτά για να καταλαβαινόμαστε!!!


    mitaras
    27.01.2010, 22:41


    Εντάξει ρε φίλε, είπαμε. Έβαλα μια λέξη που δεν ταίριαζε. 

    Παράθεση:
    Συγγνώμη αν σου απάντησα με απότομο τρόπο (τώρα που ξαναδιάβασα τι είχα γράψει βλέπω ότι έχεις τα δίκια σου).

    Απλά, είχα κάποια "κεκτημένη (αρνητική) ταχύτητα" από άλλη στήλη στο forum που είχα γράψει πιο πριν, που οι απόλυτοι όροι και ορισμoί ("έντεχνο λαΙκό τι .....") έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο. Γι αυτό ίσως να έδωσα πάρα πάνω σημασία στη λέξη "κανονικά". (Στα αγγλικά το σφάλμα μου λέγεται undeserved priority ------ στα ελληνικά ... πατατιά. Διαλέγεις! ).

    No hard feelings! 


    delta66
    29.01.2010, 02:25

    Ξεκινα και με δαχτυλα και με πενα και μετα προχωρας και σε αλλους τροπους ειτε γνωστους ειτε (στην καλυτερη πρωτοτυπους δικους σου).

     

    ΥΓ και για να ξεφυγουμε αυτο το μπασο το εχετε?


    rollinngstone
    29.01.2010, 10:05

    Παράθεση:

    Το μέλος mitaras στις 27-01-2010 στις 22:41 έγραψε...


    Εντάξει ρε φίλε, είπαμε. Έβαλα μια λέξη που δεν ταίριαζε. 

    Παράθεση:
    Συγγνώμη αν σου απάντησα με απότομο τρόπο (τώρα που ξαναδιάβασα τι είχα γράψει βλέπω ότι έχεις τα δίκια σου).

    Απλά, είχα κάποια "κεκτημένη (αρνητική) ταχύτητα" από άλλη στήλη στο forum που είχα γράψει πιο πριν, που οι απόλυτοι όροι και ορισμoί ("έντεχνο λαΙκό τι .....") έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο. Γι αυτό ίσως να έδωσα πάρα πάνω σημασία στη λέξη "κανονικά". (Στα αγγλικά το σφάλμα μου λέγεται undeserved priority ------ στα ελληνικά ... πατατιά. Διαλέγεις! ).

    No hard feelings!



    mitaras, no problem!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    BassaMan
    06.02.2010, 16:51
    εχει να κανει απλα κ μονο με το τι ηχο θες να δωσεις σε ενα κομματι..δεν ειναι στανταρ π.χ οτι στ μεταλ παιζεις πενα κ στ υπολοιπα δαχτυλα.. κ εγω π.χ προσσωπικα παιζω μεταλ αλλα χρησημοποιω 9,5/10 φορες δαχτυλα ακομα κ σε κομματια απο μπασιστες που χρησιμοποιουν πενα..γιατι απλα ετσι μου ακουγεται ωραιο χωρις να λεω οτι δε μ'αρεσει το μπασο του ORIGINAL κομματιου επειδη ο μπασιιστας παιζει με πενα
    theobassist
    25.11.2010, 12:41

    pedia nwmizw pws enas bassistas prepei n exei k penna....aspoume s ena tragoudi ama xreiastei n pezei grigora....omws s balantes,Metal klp...tha prepei n pezei m daxtila....ennow oti einai analoga m tis peristasteis...