ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Διλημμα για προγραμμα πτυχιου.

    john1987
    27.08.2009, 19:26

    Καλησπερα παιδια.

     

    Φετος δινω προκριματικες πτυχιου,οποτε σιγα σιγα πρεπει να βγαλω και ενα προγραμμα...Ειμαι στο εθνικο ωδειο της κηφησιας και δινω πτυχιο στα κεντρικα.

     

    Το μονο που εχω ως δεδομενο ειναι η σπουδη του Chopin η "tristesse",που εχω καημο να τη βγαλω σε καλο επιπεδο επειδη μου αρεσει ιδιαιτερως.(αλλο δεδομενο ο ..Καλομοιρης)

     

    Τωρα το διλημμα που εχω ειναι ως προς τη σονατα Beethoven κυριως.Η δασκαλα μου με συμβουλευει να μην παρω κατι γνωστο,γιατι θα μπω σε συγκριση με μεγαλους πιανιστες.Καθως τις πολυ γνωστες σονατες,ξερουν οι εξεταστες και την παραμικρη λεπτομερεια/χρωματισμο κτλ.

     

    Απο την αλλη εχω βγαλει σχεδον ολη την Παθητικη σε αξιοπρεπες επιπεδο,και ειναι ονειρο μου να την παρουσιασω καπου.

     

    Θα ηθελα ομως να δοκιμασω και μια καινουργια σονατα.

     

    Επισης με συμβουλευσε να μην παρω καμμια σονατα μεγαλη,δηλαδη με 4 μερη.

     

    Εσεις τι αποψη εχετε επι του θεματος?

     

    ps:Προφανως οι σονατες που παιρνουμε για πτυχιο ειναι μεχρι την σεληνοφωτος περιπου.

    ps:Οποιος εχει καποια καλη προταση και για οποιδηποτα αλλο μερος του πτυχιου,ευπροσδεκτη ειναι!


    HarisVeneris
    31.08.2009, 01:29

    Για πτυχίο πιάνου μπορείς να παίξεις σονάτες της πρώτης περιόδου του Beethoven (1-10) χωρίς βέβαια να αποκλείονται και της β'περιόδου εάν υπάρχει η ανάλογη τεχνική και ερμηνευτική ικανότητα;του σπουδαστή.

    2 καλές σονάτες είναι η 9 και η 10 Op. 14 No 1 και 2 σε μι μείζονα και σολ μείζονα αντίστοιχα.

    Επίσης και η 5 Op 10 No 1 σε ντο ελάσσονα.

    Τη σονάτα υπό το σεληνόφως εάν δεν έχεις την απαιτούμενη τεχνική δεν στη συνιστώ. Ούτως η άλλως αυτή είναι κατάλληλη για δίπλωμα.

    Δεν έχει σημασία εάν η σονάτα έχει 3 ή 4 μέρη. Σημασία έχει να την παίξεις καλά!

    Ελπίζω να σε βοήθησα...


    john1987
    31.08.2009, 02:10

    Η νουμερο 5 οπως και οι 9 και 10 δε με ξετρελαινουν τοσο μουσικα.Κυριως μου αρεσει θα ελεγα η op14 no 2 και μονο μια σελιδα απο την op14 no 1.

     

    Την υπο το σεληνοφως δεν τη σκεφτομαι καν λογω τριτου μερους,δε θελω να το ρισκαρω τοσο πολυ.

     

    Σημασια εχει να υποστηριξεις καλα αυτο που θα παιξεις συμφωνω.Απλα αυτο με τα μερη μου το ειπε η δασκαλα μου υπο την εννοια να μην ειναι πολυ μεγαλο εργο.

     

    Η παθητικη εχει δυσκολια στο πρωτο μερος της πιστευω μονο.

     

    Για μενα ειναι πολυ σημαντικο να σου αρεξει αυτο που θα παιζεις συνεχεια επι τοσο καιρο,και πρεπει να το παρουσιασεις τοσο καλα.


    -----------------
    "Τhe aim of life, is not to know whether there is immortality, but to live so that you deserve it"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : john1987 στις 31-08-2009 02:12 ]


    marilloumajore
    31.08.2009, 09:14

    Για κοίταξε τότε την σονάτα op2. Έχει για μένα μεγάλο μουσικό ενδιαφέρον, έχοντας τεχνικές δυσκολίες, (οχι ανυπερβλητες) αλλά και ερμηνευτικές δυσκολίες καθώς είναι πιο κοντά στον "καθαρο" κλασσικισμό, χωρίς ποτέ να παύει να είναι γνήσια beethoven-ικια.

    Εϊχα ξεικινήσει να τη παίζω για να δώσω για ανωτέρα αλλα τελικά επειδή υπήρχε επιβεβλημένη σονάτα την άφησα με τη πιθανότητα να τη παίξω στο πτυχιο.

    Ιδού και η εν λόγω σονάτα: http://imslp.info/files/imglnks/usimg/a/a9/IMSLP00002-Beethoven__L.v._-_Piano_Sonata_02.pdf

    Ελπίζω να βοηθησα

     

     


    oscarpeterson
    31.08.2009, 17:41

    moonlight sonata

    Είναι παρα πολύ ωραία και διάσημη. ένας που βρίσκεται σε επίπεδο πτυχίου δεν θα εχει προβλημα στο 3ο μέρος, το οποίο θεωρείται δύσκολο.

    Υ.Γ. δεν κάνει για δίπλωμα (όπως διάβασα παραπάνω) διότι θεωρείται εύκολη


    xm9389
    02.09.2009, 16:17

    οταν ειχα δωσει προκριματικα πτυχιου ειχα παιξει την 5ι σονατα την op 10 nr1 η οποια εχει μια πρωτη κινηση σχετικα ευκολη αλλα οχι παρα πολυ, μια δευτερη κινηση σε κανονικο επιπεδο προς δυσκολουτσικη αλλα χρειαζεται δουλεια και σε θεμα ερμηνειας και μια 3η κινηση η οποια απαιτει τεχνικη αν θελεισ να το παιξεις σωστα και στη σωστη ταχυτητα που λει εκει(prestissimo). οτι παρεις προσεξε η παρτιτουρα να ειναι καλη γιατι βοηθαει. τωρα ειμαι λονδινο για σπουδες στη μουσικη και ο δασκαλος του πιανου με εχει βαλει να αγορασω τισ σονατεσ του μπετοβεν στην εκδοση 'urtext' henle παντως η 5η ειναι μια καλη λυση και σε ενα κανονικο επιπεδο εκτοσ απο την 3η κινηση που δυσκολευει λιγο. καλη ειναι και η πρωτη πρωτη η οποια ειναι λιγο ευκολοτερη απο την 5η. την moonlight να την παιξεισ για πτυχιο αφου ειναι καπου μεταξυ προκριματικα πτυχιου και διπλωματος!!!πριν απ το πτυχιο δεν αγγιζουμε moonlight......η παθητικη ειναι και αυτη σε καλο επιπεδο αλλα λογω του οτι εχει ακουστει απειρες φορες θα την αφηνα για πτυχιο και αυτη...


    cembalo
    04.09.2009, 12:00

    Φίλε καλή επιτυχία στο πτυχίο σου. Ξεχασες όμως να μας πεις το πιο σημαντικό για να σε βοηθήσουμε:

    πόσος και ποιες σονάτες Μπετόβεν έχεις παίξει ως τώρα, ολόκληρες ή μέρη αυτών? Μόνο τότε θα μπορεί κάποιος να σου δώσει μια ιδέα που θα αποτελεί λογική συνέχεια της πορείας σου και έτσι πρέπει να σκέφτεσαι.

    Περιμενουμε λοιπόν!


    john1987
    04.09.2009, 13:07

    Καταρχας παιδια θα δωσω πτυχιο σε 2 χρονια περιπου οποτε θα εχω βγαλει και αλλη υλη μεχρι τοτε.

     

    Εχω παιξει απο την op 2 no 1 το πρωτο (allegro) και το τεταρτο μερος (prestissimmo).

     

    Ολη την Παθητικη (εχω παρουσιασει ομως σε συναυλια μονο το τριτο μερος)

     

    Το πρωτο μερος της υπο το σεληνοφως (και το τριτο μερος εχω βγαλει νοτες σε ενα μεγαλο μερος,αλλα οχι και ταχυτητες κτλ.Δηλαδη οχι ολοκληρωμενη δουλεια)

     

    Απο την νουμερο 17 "Καταιγιδα" εχω βγαλει το τριτο μερος.


    limez
    11.09.2009, 01:52

    Αν και καθηστεριμένα μια ωραία σονάτα και μικρη οπως σου είπε η δασκάλα σου ειναι η op. 90 no 27

    2μερης.

    >
    john1987
    11.09.2009, 02:16

    Οχι δε μου προτεινε την no 27 αλλα την opus 27 ειχε παιξει η ιδια,μου ειπε να αποφυγω μια σονατα με 4 μερη.

     

    Συνηθως στο πτυχιο παιρνουμε μεχρι σεληνοφωτος (no 14) οποτε δεν γινεται να παρω την no 27.

     

    (θα την τσεκαρω παντωςSmile)


    axilleas23
    12.09.2009, 16:44

    Για πτυχίο πιάνου μπορείς να παίξεις σονάτες της πρώτης περιόδου του Beethoven (1-10) χωρίς βέβαια να αποκλείονται και της β'περιόδου νομίζω!


    jimaraska
    28.11.2009, 23:46

    Παράθεση:

    Το μέλος HarisVeneris στις 31-08-2009 στις 01:29 έγραψε...

    Για πτυχίο πιάνου μπορείς να παίξεις σονάτες της πρώτης περιόδου του Beethoven (1-10) χωρίς βέβαια να αποκλείονται και της β'περιόδου εάν υπάρχει η ανάλογη τεχνική και ερμηνευτική ικανότητα;του σπουδαστή.

    2 καλές σονάτες είναι η 9 και η 10 Op. 14 No 1 και 2 σε μι μείζονα και σολ μείζονα αντίστοιχα.

    Επίσης και η 5 Op 10 No 1 σε ντο ελάσσονα.

    Τη σονάτα υπό το σεληνόφως εάν δεν έχεις την απαιτούμενη τεχνική δεν στη συνιστώ. Ούτως η άλλως αυτή είναι κατάλληλη για δίπλωμα.

    Δεν έχει σημασία εάν η σονάτα έχει 3 ή 4 μέρη. Σημασία έχει να την παίξεις καλά!

    Ελπίζω να σε βοήθησα...



     

    συγνωμη για την παρεμβαση..αλλα νομιζω πως του σεληνοφωτος δεν μπορει να πεχτει ουτε στο πτυχιο καθως εχει πολυ ευκολο πρωτο μερος σε σχεση με αλλες σονατες..εγω προσωπικα παιζω την σονατα σε φα μαντζορε

    >

    αν δεν εχεις δωσει ακομα το πτυχιο και εχεις καιρο μπροστα σου θα σου συστινα να δεις αυτο το ψιλοαγνωστο αλλα εκπληκτικο κομματι που ετοιμαζω για το πτυχιο..αν και ειναι ανωτερο του επιπεδου του πτυχιου

    >