ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Ηλεκτρικη κιθαρα χωρις να εχεις κανει κλασικη. Γίνεται;

    playmorfeus
    28.08.2009, 12:07

    θελω να ξερω αν το να αρχησεις ηλεκτρικη χωρις να εχεις κανει ηλεκτρικη ειναι λογικο η ειναι τεχνασμα των οδειων για να πληρωνουμε...... (χωρις παρεξηγηση)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-06-2010 12:59 ]


    Tormentor
    28.08.2009, 13:48

    Τεχνασμα των ωδειων ειναι. Βεβεα αν ειχεσ κανει κ κλασσιη, η ηλεκτρικη 8α σου φενοταν πιο ευκολη αλλα αν θες να μαθεισ κατευθειαν δν υπαρχει κανενα προβλημα.


    Tormentor
    28.08.2009, 13:49

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tormentor στις 28-08-2009 13:52 ]


    playmorfeus
    28.08.2009, 14:00

    τι ενοεις οταν λες τεχνασμα δλδ δεν μαθαινεις καλη  κιθαρα?


    inkve
    28.08.2009, 17:12

    ΟΧΙ φιλε playmorfeus...

     

    για να αρχισεις ηλεκτρικη δεν χρειαζεται να παιξεις κλασσικη κιθαρα

     

    αυτη ειναι μια φραση-ιδεολογημα-τεχνασμα των ωδειων ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ κυριως....το εχω δει να γραφετε και αλλου αλλα οχι τοσο συχνα οσο το βλεπω σε ελληνικα σαιτ η το ακουω απο καποιους που στηριζουν αυτην την εντελως αστηρικτη φαμφαρα!!

     

    ειναι δυο συγγενικα αλλα ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ-ΗΧΟ,ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ-ΕΚΦΡΑΣΗΣ-ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ

     

    αρχισε κατευθειαν ηλεκτρικη και δεν θα εχεις κανενα προβλημα

     

    το καλυτερο ειναι να πας σε εναν δασκαλο να σε βοηθησει γιατι η αρχη σε οποιοδηποτε οργανο ειναι πολυ σημαντικο θεμα...

    επισης στο θεμα του δασκαλου μην ακουσεις την αλλη μεγαλη κοτσανα που κυκλοφορει οτι πρεπει ηδη να ξερεις για να σε δεχτει....αυτα ειναι βλακειες.....ειναι αληθεια οτι υπαρχουν καθηγητες μουσικης-κιθαριστες οι οποιοι αναλαμβανουν πιο εμπειρους μαθητες αλλα ειναι πολυ λιγοτεροι και απλα επιβεβαιωνουν την εξαιρεση στον κανονα....

     

    κιθαρονι και φουλ στον teacher λοιπον{#emotions_dlg.thumbup}

     


    playmorfeus
    29.08.2009, 09:30

    φιλε μου σε ευχαριστω!!!!!!!!!! αν καταλαβα καλα και εσυ με τν κιθαρα ασχολησε!!!!!!!!


    inkve
    29.08.2009, 19:37

    ξεκινα χωρις  φοβο αλλα σε καθηγητη,,,ειναι σημαντικοτατο τα πρωτα βηματα να ειναι με καθοδηγηση Wink


    Rackle
    06.09.2009, 14:08

    inkve δεν ισχύει. Εγώ παίζω εδώ και 2 χρόνια κιθάρα. Δεν είναι πολλά. Για την ακρίβεια είναι πάρα πολύ λίγα. Δεν πήγα σε δάσκαλο αλλά είχα προηγούμενη εμπειρία. Είμαι σχετικά πάρα πολύ μπροστά. Γιατί απλά ασχολήθηκα.

    playmorfeus ότι και να κάνεις να ασχολήσε με αυτό και να το αγαπάς


    guitarteacher
    09.09.2009, 11:02

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Δυστυχώς, (και το τονίζω αυτό), πολλά ωδεία ενστερνίζονται αυτήν την αντίληψη...Το οτι δηλαδή για να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα θα πρέπει πρώτα να περάσεις από την κλασική.

    Γνώμη μου είναι πως φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις απ'ευθείας ηλεκτρική κιθάρα, με την προϋπόθεση πως θ'ασχοληθείς με την τεχνική και τις ασκήσεις εκγύμνασης των δακτύλων και της πένας & όχι με την λογική:

     "πάμε να μάθουμε που πατάμε τα δάχτυλα για το Lam..." "ρε συ...βάλε λίγο distortion και echo, δώσε και τσίτα volume...πώ πω...τι έκανα ο ανθρωπος!!!" .

     ...παίζοντας με 1 δάχτυλο, πάνω σε μια χορδή, μια νότα και "τραβηγμα" πάνω-κάτω δεν μαθαίνεις κιθάρα... 

    Μελέτη λοιπόν, σωστά, μεθοδικά, με υπακοή στους κανόνες της Τεχνικής & Θεωρίας, γίνεσαι ένας πολύ πολύ καλός Ηλεκτρικός Κιθαρίστας σε πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα απ'αυτό που απαιτουν οι Κλασικές σπουδές, όντας πολύ ποιό δύσκολες, αλλά και λιγότερο "Εντυπωσιακές" (βλ. κλασική κιθάρα)

    Καλή αρχή λοιπόν{#emotions_dlg.thumbup}

    Και εδώ είμαστε για ό,τι βοήθεια πιθανόν να χρειασθείς{#emotions_dlg.yes}

    Φιλικά,

     


    fibonazzi
    10.09.2009, 15:24

    Ίσως αυτή η πεποίθηση πως πρέπει πρώτα να παίξει κανείς κλασική να προέρχεται και από το γεγονός πως οι περισσότεροι δάσκαλοι ηλ. κιθάρας δεν διαθέτουν την απαιτούμενη εμπειρία για να διδάξουν έναν εντελώς αρχάριο μαθητή. Προσέξτε το και αυτό. Όταν κάποιος δάσκαλος είναι εν πολλοίς αυτοδίδαχτος, κάτι που σε τέτοια όργανα συμβαίνει συχνά και δεν είναι απαραίτητα κακό, ίσως να μην έχει το σύστημα να διδάξει από το μηδέν.


    ngiamalis
    11.09.2009, 16:20

    Υπάρχουν πράγματι διαφορές τεχνικής ,ρεπερτορίου ,κατασκευής οργάνου και πολλά άλλα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι πρόκειται για δύο διαφορετικά όργανα .Πολλές γνώσεις της κλασσικής μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην ηλεκτρική και να κάνουν την μελέτη περισσότερο  αποδοτική αλλά αυτό πάλι είναι σχετικό . Συμφωνώ ότι μπορεί κανείς να αρχίσει ηλεκτρική απευθείας


    Oz
    03.05.2010, 09:23

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Oz στις 03-05-2010 09:24 ]


    basskiller
    03.05.2010, 12:38

    Kανενα προβλημα.Προχωρα ακαθεκτος.


    takispag
    03.05.2010, 13:50

    Η κλασσική κιθάρα στην πλήρη της εκμάθηση προφανώς και δίνει άλλες βάσεις. Και σ'αυτό απ'ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφωνία. Και δεν έχει να κάνει μόνο με την κιθάρα αυτό που λέω, αλλά και με αυτά που συνοδεύουν την εκμάθηση. Για παράδειγμα, δεν γίνεται να πηγαίνεις για πτυχίο κλασσικής και ναμην έχεις κάνει θεωρία και αρμονία. Όπως επίσης, για να περάσεις το κάθε επίπεδο πρέπει να παίξεις κάποια από συγκεκριμένο ρεπερτόριο. Υποχρεώνεσαι λοιπόν να μελετήσεις, γιατί πολύ απλά αν δεν μελετήσεις δεν προχωράς.

    Με την ηλεκτρική λοιπον το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές δεν μπαίνεις στη διαδικασία αυτή. Και η ηλεκτρική έχει πραγματικά πολύ υψηλού επιπέδου τεχνικές και κομμάτια για να μελετήσει κανείς. Τα οποία αν συνδυαστούν με τα υπόλοιπα (θεωρία κτλ) βοηθάνε στο να έχουμε μια όσο γίνεται πιο πλήρη διδασκαλία. Οπότε προφανώς και μπορείς να ξεκινήσεις απ'ότι θέλεις κατά τη γνώμη μου. (Αν και πάντα η ηλεκτρική έρχεται λίγο πίσω, λόγω του ότι στην κλασσική είναι πιο πολυφωνικά τα κομμάτια, κάτι που νομίζω έχει μια βαρύτητα).

    Απλά ξεκαθάρισε σιγά σιγά μέσα σου εκτός των άλλων και τι ζητάς από σένα σε σχέση με την κιθάρα. Επειδή είναι καλό να μαθαίνει κανείς και θεωρία, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο για όλους. Κάποιοι μαθαίνουν μουσική απλά και μόνο για να παίζουν κανα τραγουδάκι. Και τους καλύπτει μέχρι εκεί, τους κάνει ευτυχισμένους αυτό, και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Άλλοι μπαίνουν απ'την αρχή με στόχους υψηλούς, το οποίο σημαίνει και μελέτη μπόλικη έτσι? Και άλλοι το βλέπουν στην πορεία αν και κατα πόσο τους τραβάει για κάτι τέτοιο.Απλά δες τι ζητάς εσύ.


    taksidiwths
    03.05.2010, 19:56

    κανενα προβλημα..και εγω οταν πηγα να πρωτοξεκινησω,σενα ενα ωδειο μου ειπε το ιδιο πραγμα..βεβαια εγω εκανα ιδιαιτερα ηλεκτρικης αλλα μετα απο καποια χρονακια κατεληξα στην κλασσικη και τωρα νοιωθω οτι μαθαινω πραγματικα μουσικη-μελωδια....


    dimitis96
    26.06.2010, 13:33

    και εγω εχω αυτο το προβλημα !!! αλλα και ο θειος μου που ειναι αρκετα εμπιρος (εχει κανει και συναυλιες )μου λεει οτι πρωτα πρεπει να κανω κλασικη αν και νομιζω οτι δεν ειναι απαριατητο !!! δεν ξερω τι να κανω πιστευω οτι επειδη ειναι διαφορετικα οργανα ασχετο αν προερχονται  απο την ιδια οικογενεια μπορεις να μα8εις το ενα χωρις να ξερεισ απαραιτητωσ το αλλο εσεις τι  λετε ειμαι σωστος η οχι???{#emotions_dlg.confused1}


    delta66
    27.06.2010, 00:04

    Βλεπω συνεχεια το ιδιο ερωτημα.

    Απο εδω και περα θα απαντω οτι για να μαθεις κλασσικη πρεπει να μαθεις πρωτα ηλεκτρικη κιθαρα. Cool


    guitarteacher
    28.06.2010, 12:52

    {#emotions_dlg.thumbup}delta66

    {#emotions_dlg.rockon}


    music4u
    28.06.2010, 16:11

    Μπορείς να "παίξεις" ηλ.κιθάρα όπως θες, για να μάθεις όμως...πρέπει να περάσεις από τα μονοπάτια της κλασσικής (ασκήσεις - δεξιοτεχνία - θεωρητικό υπόβαθρο κλπ)  Η τεχνική της ηλ.κιθάρας είναι υποσύνολο της κλασσικής. Αν θες να "κελαηδάει" η κιθάρα μέσα από εφε, κ διάφορα άλλα τεχνολογικά αξεσουάρ δεν είναι ανάγκη να μπλεχτείς με πολύχρονες σπουδές.


    delta66
    28.06.2010, 23:23

    Μαλιστα....{#emotions_dlg.yawn}

    Τωρα που το ξανασκεφτομαι πιο σοβαρα, το σωστο ειναι πριν μαθεις ειτε ηλεκτρικη ειτε κλασσικη κιθαρα πρεπει να μαθεις να κανεις ποδηλατο.

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 27-06-2010 στις 00:04 έγραψε...

    Βλεπω συνεχεια το ιδιο ερωτημα.

    Απο εδω και περα θα απαντω οτι για να μαθεις κλασσικη πρεπει να μαθεις πρωτα ηλεκτρικη κιθαρα. Cool

     


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-06-2010 23:36 ]