ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    epiphone esp jacson ή ibanez???

    lytropower
    28.08.2009, 16:02

    300-400 euro ποια λετε;;

     


    montechristos-ole
    28.08.2009, 16:26

    1) Τι θες να παιξεις?
    2)Ποια μοντελα εννοεις?
    3)Δοκιμασες καμια για να δεις ποια σε βολευει στο χερι?
    4)Αφου απαντησεις στα παραπανω θα σου απαντησω κι εγω...χαχαχα....

    Σοβαρα τωρα,δωσε μας μερικες πληροφοριες οπως οι παραπανω, ψαξτο και λιγο το θεμα και απαντησε μας...

    Φιλικα...{#emotions_dlg.happycrazy}


    lytropower
    31.08.2009, 21:18

    1)θελω ροκ στυλ ac/dc k genika old school..ομωσ μ αρεσουν κ μεταλλικα.

    2)μοντελα αν μπορειτε να μ προτεινετε κτ..επιφον ειμαι αναμεσα στις:sg k lp για τις υπολοιπεσ δεν ξερω

    3)τη lp κ τη τζακσον js30kv..

    ποια θεωρειτε καταλληλη:

    (τοσο ποιοτητα οσο και καλο ηχο)


    montechristos-ole
    01.09.2009, 08:52

    Κοιταξε να δεις...Αν θες old school Rock η πιο λογικη σου επιλογη ειναι μια lp ή μια sg...Αλλα αν θες να επεκταθεις και σε αλλα μουσικα μονοπατια οπως Metal,η jackson θα σε βοηθησει πιο πολυ...Τεχνικα τωρα...Με τα λεφτα που διαθετεις -κατα τη γνωμη μου παντα- η καλυτερη επιλογη ειναι η jackson...Λοιπον,για να καταλαβεις τι συμβαινει...Το sg συγκριτικα με τη lp εχει αρκετα λιγοτερο sustain και πιο ψυχρο και ξερο ηχο,αλλα ταυτοχρονα ειναι και πιο "επιθετικο" στο παιξιμο...Η jackson που προτεινεις παραπανω με τη σειρα της,εχει διαυγη και ογκωδη ηχο,αλλα σε περιοριζει οσο αναφορα το ειδος που θελεις να παιξεις...Για να κλεισω,καταρχην πρεπει να δοκιμασεις οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις πριν αγορασεις τελικα την εκλεκτη σου.Αυτο για να καταλαβεις ποια σε βολευει στο παιξιμο.Επισης σεβομαι τις κλασικες επιλογες σου (κι εγω ετσι ειμαι), αλλα μπορεις να δοκιμασεις και αλλες μαρκες στα λεφτα αυτα, οπως για παραδειγμα τις cort και τις ibanez...Εγω εχω μια lp της epiphone και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Βεβαια εγω εδωσα πολυ περισσοτερα λεφτα απο αυτα που διαθετεις,αλλα αν εισαι διατεθημενος να περιμενεις λιγο ακομη για να μαζεψεις περρισοτερα λεφτα και να αγορασεις μια καλυτερη κιθαρα θα σε συμβουλευα να το κανεις.Δεν ειμαι της αποψης:"παρε μια φθθηνη για αρχη".Ελπιζω να βοηθησα...