ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη

    Τρίχορδο & τετράχορδο μπουζούκι. Έχω μπερδευτεί

    zourlokefalonitis
    22.12.2004, 02:40
    geia sas pedia eimai kenourgio melos se auto to forum. agapo to eliniko tragoudi kai prin apo ligo kero apofasisa na paro ena tetraxordo mpouzouki kai ena biblio gia ekma8isi anef didaskalou (xaralampos pagiatis ekdoseis fagotto) ala den exo katalabi akoma se ti diaferei to tetraxordo apo to trixordo mpouzouki. mporei na peksei ala idi to ena kai ala to alo? 8a i8ela an mporei kapios na mou pei ta iper kai ta kata tou ka8e idous ala kai tis diafores tous. akoma 8a i8ela na rotiso an einai eukolo na ma8ei kapios na pezei se trixordo mpouzouki an kserei na pezei se tetraxordo. telos 8a i8ela na rotiso ti pena xrisimopiite gia to mpouzouki. (emena mou dosane 0,75mm)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-12-2004 09:25 ]
    yiannisyiannis
    22.12.2004, 16:22
    Φίλε μου έχουν γίνει αρκετές δυνατές συζητήσεις γι αυτό το όργανο στο forum, κάνε μια αναζήτηση και θα τις βρεις.
    Σε παραπέμπω στην πιο ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου.

    Tο τρίχορδο μπουζούκι γιατί μας ταιριάζει καλύτερα?
    kalaitzakisnikos
    28.12.2004, 12:32
    Φίλε μου καλώς ήρθες στο μουσικό μας τόπο.

    Κι εγο καινούριοσ είμαι. Έχω ένα τετράχορδο μπουζύκι και 2 βιβλία εκμάθησης ανεφ διδασκάλου. Αλλά μου φένετε ότι από το νέο έτος θα πάω και σε ένα δάσκαλο για να μου εξηγεί ορισμένα πράγματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω από το βιβλίο.

    Πάντωσ τα παιδιά εδώ μου έχουν πει οτι απο τα καλύτερα βιβλία είναι του μπουκουβάλα.

    Κι εγώ τα ψάχνω ακόμα, δεν τα έχω βρεί.

    Η ερώτησή σου είναι πολλή ενδιαφέρουσα και θα πάω κι εγώ να δω τις παλιές συζητήσεις.

    ¶ντε καλώς ήρθες και καλές πενιές.

    Για οτιδήποτε θέλεις και μπορώ να βοηθήσω πέσ το μου.


    tsepeto55
    29.12.2004, 16:23
    Πώς μπορώ να αλλάξω τις χορδές στο 8αχορδο μπουζούκι μου. Οι μισές εχουν σπάσει και δεν μπορώ να καταλάβω ποιες πάνε που.

    stamatispanagiotis
    02.02.2007, 22:45
    eimai kainourgio melos...... me endiaferei to thema me to mpouzouki. giati paizw 8 xronia.
    stamatispanagiotis
    02.02.2007, 22:46
    oti aporia exete mporeite na me rwtatai
    roubas
    03.02.2007, 11:55
    Παράθεση:

    Το μέλος zourlokefalonitis στις 22-12-2004 στις 02:40 έγραψε...

    geia sas pedia eimai kenourgio melos se auto to forum. agapo to eliniko tragoudi kai prin apo ligo kero apofasisa na paro ena tetraxordo mpouzouki kai ena biblio gia ekma8isi anef didaskalou (xaralampos pagiatis ekdoseis fagotto) ala den exo katalabi akoma se ti diaferei to tetraxordo apo to trixordo mpouzouki. mporei na peksei ala idi to ena kai ala to alo? 8a i8ela an mporei kapios na mou pei ta iper kai ta kata tou ka8e idous ala kai tis diafores tous. akoma 8a i8ela na rotiso an einai eukolo na ma8ei kapios na pezei se trixordo mpouzouki an kserei na pezei se tetraxordo. telos 8a i8ela na rotiso ti pena xrisimopiite gia to mpouzouki. (emena mou dosane 0,75mm)
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-12-2004 09:25 ]



    Κοιτα να δεις!
    Αναλογα με το τι μουσική ακους και το τι ηχο θελεις να δώσεις μπορεις να επιλεξεις το οργανο σου!Τα ρεμπετικα τραγουδια και γενικά ηχογραφήσεις πριν το 50 εκτελεστηκαν ως επι το πλήστο με τριχορδο(μάρκος,τσιτσανης, ακομα και τα ρεμπετικα του ο χιώτης)
    Απο τοτε και μετα ο χιωτης προσεθεσε τη τεταρτη χορδη (τη do) λογω του οτι ήταν και εκπληκτικος κιθαριστας και ετσι εδωσε στο μπουζουκι μια κιθαριστική προσεγγιση!Την ιδια εποχη τοποθετηθηκαν πανω στα οργανα μαγνητες και εστι το μπουζουκι εγινε ηλεκτρικο!Ετσι μετα μεγαλουργησαν στο λαικο τραγουδι τετραχορδοι παιχτες οπως Ζαμπετας,Σπορος,Ζαφειριου και αλλοι μεγαλοι!
    Οι τεχνικες διαφορες τους (περαν του ηχοχρώματος) ειναι οτι στο τετραχορδο παιζεις σκαλες ενώ στο τριχορδο με ποντιακο τροπο!
    Ειναι ομως πολυ δυσκολο να παιξεις τραγουδια που έχουν γραφτει στο τετραχορδο πανω στο τριχορδο!
    Πχ στο τελος της εισαγωγης του Να ειχα το κουραγιο που πρεπει να παιξεις ολη τη σκαλα του χιτζαζ σε τριακοστα δευτερα στο τετραχορδο θα σου βγει σε μια θεση!
    Ενώ στο τριχορδο στις δυο τελευταιες νοτες αλλαζεις θεση ταχυτατα!
    Θελω να πω συμπερασματικα οτι το τριχορδο πρεπει να εισαι πολυ μαγκας για να το τρεξεις και να παιξεις Χιώτη και αλλους συνθετες που εγραψαν τραγουδια(που χρειαζονται ιδιαιτερη δεξιοτεχνια)στο τετραχορδο!
    Αν σε ενδιαφερει ο ρεμπετικος ηχος(ποιο δωρικος και στακατος)και το παλιο λαϊκο επελεξε το τριχορδο!
    Συμβουλη:Μη φοβηθεις το οργανο,αλλα σεβασου το!!!
    Καλες πενιες δικε μου!!!
    whala
    06.02.2007, 12:43
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-02-2007 στις 11:55 έγραψε...

    [Απο τοτε και μετα ο χιωτης προσεθεσε τη τεταρτη χορδη (τη do) λογω του οτι ήταν και εκπληκτικος κιθαριστας και ετσι εδωσε στο μπουζουκι μια κιθαριστική προσεγγιση!

    ο χιώτης δεν πρόσθεσε καμία τέταρτη χορδή στο μπουζούκι. το τετράχορδο υπήρχε πρίν το Χιώτη...
    roubas
    06.02.2007, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος whala στις 06-02-2007 στις 12:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-02-2007 στις 11:55 έγραψε...

    [Απο τοτε και μετα ο χιωτης προσεθεσε τη τεταρτη χορδη (τη do) λογω του οτι ήταν και εκπληκτικος κιθαριστας και ετσι εδωσε στο μπουζουκι μια κιθαριστική προσεγγιση!

    ο χιώτης δεν πρόσθεσε καμία τέταρτη χορδή στο μπουζούκι. το τετράχορδο υπήρχε πρίν το Χιώτη...



    Απλα ο Χιωτης το διεδωσε και το εκανε γνωστο!!!Ας μη στεκομαστε σε λεπτομερειες!
    Ποιος προσεθεσε τη do?
    Ποιος προσεθεσε τη do?
    Ποιος προσεθεσε τη do?
    Ποιος προσεθεσε τη do?

    KAKOFONIKS
    06.02.2007, 13:50
    Σωστά ας μην στεκόμαστε σε λεπτομέρειες το θέμα είναι ότι την διέδωσε ο Χιώτης απλά το "την πρόσθεσε ο Χιώτης " είναι μια εσφαλμένη φράση που επικρατεί λόγο του ότι ο Χιώτης το διέδωσε και έκανε θαύματα με την βοήθεια αυτής της χορδής!
    fotispreveza
    17.07.2008, 14:15

    file mou, mpouzoukia onomazonatai kai ta 2. ala alo to ena mpouzouki kai alo to alo, ego px. den 8a mou arese na paizo trixordo, perisotero treksimo  stin tastiera ,ALA poio diskolo. bebea einai kai pos 8a ma8eis. to tetraxordo i alios oxtaxordo einai poio eukolo oso anafora to paiksimo giati me ena anebasma briskis auto pou 8es, kai den xriazetai na alazeis 8eseis. to trixordo 8eorite rempetiko organo, kai magkiko organo..gia arxu 8a elega na ma8eis tetraxordo mpouzouki geia poio eukola mexrei na katalabeis ti ginetai, kai meta an 8es to girnas se trixordo.

    to poio basiko einai na katalabeis ta prota boimata teis mousikeis, me liga logia na ma8eis 5 pragmata sto mpouzouki, notes ,rdomous , sinxordies. eite sto ena mpouzouki paikzseis eite sto alo einai to eidio, mono o daktilismos alazei.

    kai kati tekeuteo.  an to agapiseis pragmatika auto pou pas na kaneis 8a petixeis.


    johnrgal
    17.07.2008, 16:54

    Μπουζούκι είναι ένα.Το τρίχορδο....Μόνο αυτό θα σου δώσει πραγματικό ήχο μπουζουκιού!!Το τετράχορδο βγήκε για να διευκολύνει....Αλλά δεν είναι ήχος αυτός!!Έχεις δει σκυλά να παίζει με 3χορδο?Καταρχήν δεν μπορούν κιόλας.....Τα μεγαλύτερα τραγούδια έχουν γραφτεί σε 3χορδο!!Αν θες 4χορδο πάρε κιθάρα καλύτερα....


    fotispreveza
    17.07.2008, 20:02

    tosa ksereis tosa les. to blepo ola ta mpouzouksidika paizoun me trixordo e? deiladei o stergiou, karantineis . kai alei poli megalei einai xamenei pou paizoun me tetraxorda?


    fotispreveza
    17.07.2008, 20:05

    Παράθεση:

    Το μέλος fotispreveza στις 17-07-2008 στις 20:02 έγραψε...

    tosa ksereis tosa les. to blepo ola ta mpouzouksidika paizoun me trixordo e? deiladei o stergiou, karantineis . kai alei poli megalei einai xamenei pou paizoun me tetraxorda?

    meta o alos den 8elei na grapsei tragoudeia na ma8ei mpouzouki 8elei. .

    kapote ta autokinita eixan 4 taxitites , tora exou 6 k 7 . ara den einai kala kai den prepei na ta pernoume.




    deathminor88
    17.07.2008, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος johnrgal στις 17-07-2008 στις 16:54 έγραψε...

    Μπουζούκι είναι ένα.Το τρίχορδο....Μόνο αυτό θα σου δώσει πραγματικό ήχο μπουζουκιού!!Το τετράχορδο βγήκε για να διευκολύνει....Αλλά δεν είναι ήχος αυτός!!Έχεις δει σκυλά να παίζει με 3χορδο?Καταρχήν δεν μπορούν κιόλας.....Τα μεγαλύτερα τραγούδια έχουν γραφτεί σε 3χορδο!!Αν θες 4χορδο πάρε κιθάρα καλύτερα....



     

    Στον Πολυκανδριώτη πες το. Και στον Χιώτη. {#emotions_dlg.thumbdown}


    delta66
    18.07.2008, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος johnrgal στις 17-07-2008 στις 16:54 έγραψε...

    Μπουζούκι είναι ένα.Το τρίχορδο....Μόνο αυτό θα σου δώσει πραγματικό ήχο μπουζουκιού!!Το τετράχορδο βγήκε για να διευκολύνει....

     

    {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Μην ακους τπτ

    Εχεις δικιο 100%

    ΥΓ δεξιοτεχνες, δεν λεω, ολοι οι παραπανω με το 4χορδο, αλλα ηχο καλο με τετραχορδο μονο ενας εβγαλε.

    Ζαμπετας.

     


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos // click to MusicHeavenRadio καθε Πεμπτη 6-7μμ Delta on Air

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 18-07-2008 00:25 ]


    johnrgal
    18.07.2008, 04:01

    Είπα εγώ κάτι για τον Καραντίνη,τον Στεργίου,τον Χιώτη,ή τον Πολυκανδριώτη????

    Εγώ λέω για ήχο

    Ε........Μόνο το 3χορδο είναι μπουζούκι.....ΤΕΛΟΣ

    Επίσης τον Πάππο τον έχει κανείς ακουστά?????


    fotispreveza
    18.07.2008, 18:59

    den leo oti den einai kalo to trixordo, pros 8eou, kai ton papo ton ksero prosopika opos kai ton trigka ton baggeli. ala eipame einai rempetiko organo.  episeis ksero prosopika . ton panagioti ton stergiou, o opoios einai prevezanos. ton niko ton tatasopoulo, ton manoli ton karantini. ton xristo nikolopoulo. panteli kostantinidi, 8anasi basila.ton gio tou karantini ton antrea, ena kainourgio paidi ton dimitri ton repa. pou oloi auti file mou tron psomi apo autin thn douleia. omos oloi auti paizoun kai trixordo opos kai ala organa , ala einai teixeo pou sti douleia tous paizoun me tetraxordo??????????????


    delta66
    18.07.2008, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος fotispreveza στις 18-07-2008 στις 18:59 έγραψε..

    ....ala einai teixeo pou sti douleia tous paizoun me tetraxordo??????????????

    Μα στο εξηγει καθαρα πιο πανω, στη δουλεια παιζουν με 4χορδο για ευκολια και για ξεκουραστα, δεν το κανουν για πιο καλο ηχο, και αυτο γιατι στα μαγαζια δεν ακουγονται οι λεπτομερειες στον ηχο (ακομα και στο καλυτερο) και παιζουν και πολλη ωρα και ειναι κουραστικο.

    Το πιο βασικο ομως ειναι ειναι γιατι εχουν μαθει να παιζουν 4χορδο.

    Στην ηχογραφηση που ακουγονται οι λεπτομερειες αφου γραφεις χωρις εφφε και βαθος ακους το πραγματικο ηχο του οργανου και εκει δεν μπορεις να κοροιδεψεις.

    Ο μανολης ειναι απο τους λιγους μαγκες που επιμενουν στο 3χορδο σημερα, και καλα κανει.

    Για μενα ειναι Νο1 σημερα.

    Επισης ο σπυρος (γκουμας) μου αρεσει, αλλα σε αλλο στυλ (πιο "ευγενικο").

    (οφτοπικ:Σε μια δουλεια μας ειχε φερει και ενα οργανο υβριδιο που μου ειχε κανει εντυπωση, λαουτο-σαζο-μπουζουκο, τριχορδο με κουρδισμα μπουζουκιου DAD, μετακινουμενους μπερντεδες και σκαφος λαουτου, πολυ ιδιαιτερο.)


    johnrgal
    19.07.2008, 02:17

    Delta τα λες ωραία.....