ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη
    marilloumajore
    01.09.2009, 08:25

    Καλημερα σε ολους

    'Ηθελα να κάνω μια ερώτηση, Παιζω ενα κοντσερτο Haydn αλλα η cadenza του δε μου πολυαρεσει (καθαρα προσωπικη γνώμη). Μιλησα με ένα φιλο βιολιστη που μου είπε ότι μπορώ να βρώ κάποια άλλη cadenza και να παίξω, αλλα δε ξέρω που να ψάξω. Οι εκδόσεις που κυκλοφορουν έχουν την αρχική, αυτη δηλαδη που ειχε προτεινει ο Haydn. Εχετε καμοια ιδέα που μπορω να βρω καποια άλλη, μήπως μ'αρέσει περισσότερο?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

     

    Υ.Γ. Ξερω οτι θα μου την πειτε που δεν μ'άρεσει η αρχικη cadenza, αλλα τι να κανουμε, ετσι ειμαι εγω. Στριμμένη...........

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 01-09-2009 08:26 ]


    cembalo
    04.09.2009, 12:02

    Πες μου ποιο κοντσέρτο παίζεις και θα σου πω τι επιλογές έχεις από καντέντσα, εκτός βέβαια αν προτιμάς να γράψεις την δική σου!


    marilloumajore
    04.09.2009, 12:59

    Μωρε εγω να τη γράψω, (οχι τιποτα αλλο, μη πανε τσαμπα και τα πτυχια των θεωρητικων). Αλλα κατι μου λεει οτι θα με παρουνε με τις ντοματες αν εμφανιστω με δικια μου...Για την ακριβεια την ειχα ξεκινησει και την αφησα στη μεση.

    Παιζω το κονστερτο σε ρε ματζορε, και η cadenza του πρωτου μερους ειναι που δεν μου πολυαρεσει. Άραγε θα μπορουσα αντι να γραψω ολοκληρη δικια μου (και με κραξουνε ομαδικως), να κανω μια μικρη παραλλαγη της υπαρχουσας???


    cembalo
    05.09.2009, 02:36

    Φυσικά και θα μπορούσες κατά τη γνώμη μου, η καντέντσα είναι αυτοσχεδιαστικό μέρος άλλωστε. Όμως επειδή δεν θα είμαι εγώ επιτροπή στις εξετάσεις σου καλύτερα να το συνεννοηθείς με τον καθηγητή σου.

    Είναι όμως το ρε ματζόρε του 1784 (Hob XVIII)? Μάλλον αυτό εννοείς. Ξέρεις βέβαια πως είναι για τσέμπαλο ε? Είναι το 3ο και τελευταίο μιας συλλογής κοντσέρτων που τιτλοφορείται από τον Haydn: Concerti per il clavicembalo.

    Δώς μου όμως λίγο χρόνο για μια  ολοκληρωμένη απάντηση όσον αφορά του τι άλλες καντέντσες υπάρχουν γι αυτό το κοντσέρτο. Προς το παρόν μου έρχεται στο μυαλό μόνο αυτή της Wanda Landowska που μοιάζει σαν σονάτα Σκαρλάτι! Μπορείς, για πρωτοτυπία να την παίξεις, το έχει κάνει και ο Murray Perahia.

     

    Υπάρχει και άλλο ρε ματζόρε του 1767 αλλά είναι πολύ απίθανο να εννοείς αυτό. Ας το σιγουρέψουμε όμως.

     


    -----------------
    To blog μου: http://www.pianoeforte.wordpress.com

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cembalo στις 05-09-2009 02:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cembalo στις 05-09-2009 03:07 ]


    marilloumajore
    05.09.2009, 16:47

    Ναι γι αυτο το κοντσερτο μιλαμε, το γνωστο....

    Αν μπορουσες να μου πεις και που να βρω αυτες τισ Cadenzas καλα θα ηταν, γιατι ο,τι εκδοση εχω δει εχει την αρχικη του Haydn....

     

    (θα ρωτησω για τη δικια μου, αλλα δε τρεφω πολλες ελπιδες....)