ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.846 μέλη
    iStathis
    10.09.2009, 17:53

    εχω ενα keystation pro 88,το οποιο πολυ θα ηθελα να ειχε rotary knobs και motorised faders...Επειδη ομως δεν εχει,ελεγα μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση να συνεργαζεται κατα καποιο τροπο με τον υπολογιστη για τα patches..Θελω να πω,πως αν ας πουμε εχω βαλει σε ενα synthesiser το frequency στο 100 μεσω ενος knob και αν αλλαξω patch το frequency αλλαξει στο 50,τοτε αν κινησω το knob το frequency να μην αλλαξει σε 99 ή 101,αλλα να μην αλλαξει καθολου μεχρι να το παω εγω στο 50.Ελπιζω να μην μπερδεψα κανεναν...φανταζομαι πως οσοι εχουν ασχοληθει με καταλαβαν! Νομιζω πως αυτο το τεκνασμα υπαρχει σε καποια controllers αλλα δεν ξερω αν γινεται και στο δικο μου, και πως γινετα.Παντως πιστευω οτι ολο αυτο θα επρεπε ειναι θεμα software,ετσι δεν ειναι;


    iStathis
    13.09.2009, 19:14

    Τι λεει ρε παιδια κανεις;Πρεπει να υπαρχει αυτο που λεω,νομιζω λεγεται Jumping prevent,αλλα δεν ξερω αν το εχω εγω και πως να το ενεργοποιησω...Δεν ξερει καποιος;


    mi3s
    18.09.2009, 01:41

    Χμ κατάλαβα τι εννοείς αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται.Βασικά ίσως αν λειτουργήσεις το mdi contrller στο external control(δεν ξέρω πως λέγεται στα άλλα daws αλλά στο live έτσι λέγεται),τότε ίσως να γίενται αυτό που θέλεις.


    iStathis
    18.09.2009, 02:54

    Στο External ειναι!Δεν παιζει να το μονταρω καπως μεσα απο το προγραμμα;Χρησημοποιω και Live αλλα κυριως reason.


    iStathis
    21.01.2010, 07:56

    Τελικα ειναι θεμα keyboard αλλα και θεμα software!!! Να πειτε πως γινεται αυτο....

    Midi keyboards οπως το δικο μου(Keystation pro 88) ή axiom έχουν μία πατέντα που λεγεται "mute controllers".Mόλις κάποιος πατήσει αυτό το κουμπι τοτε θα έχει την δυνατότητα να μεταβάλει τα controllers χωρίς να υπάρχξει καποια αλλαγή των τιμών μέσα στο pc software.Αυτό όμως είναι αρκετά χρονοβόρο και αβολο,καθώς το να πατάς αυτο το κουμπι καθε φορα που θες να κανεις αυτη τη δουλεια και ειδικα σε live σου σπαει τα νευρα!Έτσι,δημηουργήθηκε η πατέντα "auto-mute" (πχ axiom pro)που δεν χρειαζεται να πατησει ο χρηστης τιποτα και το keyboard βρισκει την ακυρη τιμη στο software...μεχρι να φτασει εκει το controller ,εχει γινει αυτοματα mute!!! Έτσι ουτε κουμπια,ουτε αποκλιση στην αρχικη τιμη του patch ουτε τιποτα απο αυτο που θα μπορουσε να προκυψει απο αυτη τη διαδικασια....

    Το θεμα ειναι, οτι κατι τετοιο θα μπορουσε να γινει και με εναν απλο αλγοριθμο στο software,και ουτε καν "manual-mute" θα χρειαζοταν! Τελικα διαπιστωσα,μετα απο καιρο, οτι αυτη η λειτουργια υπαρχει στο ableton live και λεγεται takeover!!! Ιδιαιτερα συναρπαστικο....αφου νομιζα οτι μια τετοια πατεντα θα ηταν μονο στη φαντασια μου.Και μια αφελης ερωτηση:Το reason που κυριως χρησιμοποιω γιατι να μην εχει μια αντιστοιχη πατεντα ρε π........Τοσο δυσκολο ειναι ολοκληρη Propellerhead...ας την ονομασουν αλλιως δεν αντιγραφουν κανεναν καλο κανουν!!! Αν δεν εχω δει παντως κατι τετοιο τοσο καιρο στο reason(που δεν νομιζω γιατι το εχω λιωσει λιγουλακι) καντε ενα κοπο και αναφερτε το!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iStathis στις 21-01-2010 07:59 ]