ελληνική μουσική
    519 online   ·  210.842 μέλη

    Εκμάθηση κλασικής κιθάρας από βιβλίο

    pelekanos92
    12.09.2009, 19:06

    Είμαι 17 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια έκανα ιδιαίτερα μαθήματα κιθάρας. Έμαθα τα βασικά, το χέρι μου έχει λυθεί αρκετά, αλλά θα ήθελα να μάθω κι άλλα, μιας και σταμάτησα τα μαθήματα, από κάποιο/α βιβλίο/α. Θα μπορούσατε να μου προτείνατε κάποια; Δε θέλω απλά να παίζω ακόρντα, αλλά να μάθω και θεωρία (ο καθηγητής μου "χώλενε" λίγο σ'αυτό τον τομέα) και σόλα, και να διαβάζω νότες, και να μελοποιώ κομμάτια, κλπ. Κλασική κιθάρα με λίγα λόγια. Η σειρά " Το Βιβλίο της Κιθάρας" του Βαγγέλη Ασημακόπουλου είναι καλή;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pelekanos92 στις 12-09-2009 19:11 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pelekanos92 στις 12-09-2009 19:12 ]


    GAGA
    12.09.2009, 19:17

    Η σειρά του Ασημακόπουλου είναι αρκετά καλή απο την άποψη οτι έχει αρκετά καλή επιλογή ρεπερτρίου...Αλλα με τα θεωρητικά δεν θα σε βοηθήσει και πολύ.

    Απο τη στιγμή πάντως που δες να μάθεις απλά τα ακκόρντα αλλα και να παίζεις κομμάτια κλασσικού ρεπερτορίου νομίζω ένας δάσκαλος είνα. απαραίτητος, είτε ιδιαίτερα είτε σε ωδείο...


    pelekanos92
    12.09.2009, 20:59

    Ναι, δε λέω, αλλά επειδή δε μπορώ να πάω σε δάσκαλο, δεν υπάρχουν κάποια καλά βιβλία για θεωρία και τα λοιπά;


    -----------------
    Who was the first that forged the deadly blade? Of rugged steel his savage Soul was made. Tibullus

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pelekanos92 στις 12-09-2009 21:00 ]


    killbill2
    07.07.2012, 22:55

    μπορεί κάποιος δάσκαλος κλασσικής κιθάρας να προτείνει μια σειρά βιβλίων κλασσικής κιθάρας αυξάνοντας το επίπεδο μάθησης;

    πχ να πει 1ο επίπεδο (αρχάριοι) αυτά τα βιβλία, 2ο επίπεδο αυτά, 3ο επίπεδο αυτά κ.ο.κ μέχρι να φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο να παίζει σαν την ana vidovic!!

    θα ήθελα στα βιβλία να περιλαμβάνονται όχι μόνο κομμάτια συνθετών αλλά και βιβλία για πρακτική και εξάσκηση των δαχτύλων, ασκήσεις δηλαδή με κλίμακες, μοτίβα, θέσεις κλπ

    ευχαριστώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 07-07-2012 23:10 ]