ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη

    Σκέψεις ενόψει του 2ου Διαγωνισμού Τραγουδιού του MusicHeaven

    jorge
    15.09.2009, 22:12

    Μέχρι να βρούμε χορηγούς και να ξεκινήσει ο 2ος Διαγωνισμός Τραγουδιού, θα ήταν καλό να έχουμε τις σκέψεις, τις προτάσεις, τις παρατηρήσεις σας σχετικά με τον περσινό διαγωνισμό.

    Τι σας άρεσε, τι όχι, τι θα βελτιώνατε και πως θα το κάνατε αυτό.

    Πληροφορίες για τον 1ο Διαγωνισμό Τραγουδιού (τρόπος βαθμολόγησης, τελική βαθμολογία, τα τραγούδια, οι νικητές κλπ) θα βρείτε στο link ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ, στο κυρίως μενού, κάτω από το λογότυπο.


    220493
    15.09.2009, 23:12

    Ευτυχώς, μου δίνεται η ευκαιρία να σχολιάσω και να προτείνω νέες ιδεές για τον μελλλοντικό διαγωνισμό. Θεωρώ πως ο περσινός διαγωνισμός ήταν αρκετά οργανωμένος, όσον αφορά τους τρόπους ψηφοφορίας(δώθηκε ευκαιρία και στα μέλη αρκετά καλό), βραβείο νικητών και μια μεγάλη συναυλία.


    Το αρνητικό στοιχείο που επικρατούσε κρίνοντας απο τους όρους του διαγωνισμού είναι οτι υπήρχε μεγάλος "ανταγωνισμός" και πιστεύω πως σε ένα φάσμα με μεγάλη ποικιλία συνθέσεων είναι δύσκολο να επιλέξεις το καλύτερο, καθώς εξαρτόνται απο διαφορετικούς παράγοντες και ψηφίζονται με άλλα κριτήρια.

    Η πρότασή μου είναι να χωριστούν ανάλογα με το είδος της μουσικής σε κατηγορίες και το κάθε μέλος να έχει δικαίωμα ψήφου σε όλες της κατηγορίες.

    π.χ. Αν υπάρχουν 8 κατηγορίες να μπορούμε να ψηφίζουμε 8 συμμετοχές αλλά μόνο μία απο κάθε κατηγορία.

    Επίσης, παρόλου που το musicheaven είναι ένα μουσικό site θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε παράλληλα βραβεία με αυτά των νικητών, όπως Βραβείο Σύνθεσης,Βραβείο Στίχου και Βραβείο Ερμηνείας.

    Ευχαριστώ,

    Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου Jorge


    Υ.Γ. Πιστεύω να έχουμε αρκετό διάστημα προετοιμασίας γιατί απαιτούνται χρόνος,κόπος και χρήμα για τις "στουντιακές" διαδικασίες.


    kwstasagas
    16.09.2009, 16:15

    Εγώ τον περυσινό διαγωνισμό τον .... "πήρα πρεφα" αφότου έγινε !!! Έτσι, δυστυχώς, δεν μπόρεσα να συμμετάχω ούτε σαν διαγωνιζόμενος, στέλνοντας κάποιο τραγούδι μου, αλλά ούτε και σαν "ψηφοφόρος", ψηφίζοντας κάποιο από τα διαγωνιζόμενα τραγούδια. Διάβασα, όμως, το τόπικ που ανοίχθηκε σχετικά με το διαγωνισμό και .... έβγαλα το συμπέρασμα ότι μάλλον έγινε ένα πολύ καλό event, το οποίο ευχαριστήθηκαν οι περισσότεροι συμμετέχοντες. Φυσικά, δεν έλειψαν και τα ποστς με "παράπονα", με "γκρίνιες" κλπ κλπ. Από αυτά τα ποστσ, το μόνο παράπονο που μού φάνηκε εύλογο ήταν σχετικά με το χρόνο που είχαν στη διάθεσή τους οι "ψηφοφόροι" για να ακούσουν τα τραγούδια προσεκτικά και να ψηφίσουν. Πιστεύω, λοιπόν, ότι θα πρέπει να δοθεί σε όσους πρόκειται να ψηφίσουν όσο το δυνατόν περισσότερος χρόνος για να ακούσουν προσεκτικά όλα τα τραγούδια του διαγωνισμού, να διαμορφώσουν όσο το δυνατόν καλύτερα την κρίση τους και, τελικά, να ψηφίσουν το τραγούδι που τούς αρέσει. Άλλωστε, έχω την εντύπωση ότι φέτος πρόκειται να συμμετάσχουν περισσότερα τραγούδια σε σχέση με την προηγούμενη φορά .....

    Καλή επιτυχία ... Είμαι σίγουρος ότι για μία ακόμη φορά όλα θα πάνε καλά {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 16-09-2009 16:16 ]


    jorge
    18.09.2009, 00:26

    Παράθεση:

    Το μέλος 220493 στις 15-09-2009 στις 23:12 έγραψε...

    Η πρότασή μου είναι να χωριστούν ανάλογα με το είδος της μουσικής σε κατηγορίες και το κάθε μέλος να έχει δικαίωμα ψήφου σε όλες της κατηγορίες.

    π.χ. Αν υπάρχουν 8 κατηγορίες να μπορούμε να ψηφίζουμε 8 συμμετοχές αλλά μόνο μία απο κάθε κατηγορία.

    Δυστυχώς δεν είναι εύκολος ο διαχωρισμός, μια και οι κατηγορίες δεν είναι καθόλου ξεκάθαρες. Υπάρχουν έντεχνα-ροκ, έντεχνα-παραδοσιακά, ποπ-ροκ, ποπ-λατιν, ποπ, jazz ροκ, jazz funky, κάποια που δεν ταιριάζουν πουθενά...

     

    Παράθεση:

    Επίσης, παρόλου που το musicheaven είναι ένα μουσικό site θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε παράλληλα βραβεία με αυτά των νικητών, όπως Βραβείο Σύνθεσης,Βραβείο Στίχου και Βραβείο Ερμηνείας.

    Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να κάτσει κάποιο μέλος να ακούσει όλα τα κομμάτια και να βαθμολογήσει και επιμέρους σύνθεση, στίχο, ερμηνεία...

     

     

    kwstasagas ίσως η ψηφοφορία "σπάσει" σε τμήματα, ώστε κάθε φορά να βαθμολογούμε λίγα κομμάτια και όχι όλα συνολικά, όπως πέρυσι. Έτσι θα είμαστε πιο άνετοι ως "κριτές" όλοι μας. Γενικά δεν υπάρχει βιασύνη. Καμία.

     

    Ευχαριστούμε για τις προτάσεις, είμαστε δεκτικοί στα πάντα, άσχετα αν τελικά δεν τα υλοποιήσουμε.


    kwstasagas
    18.09.2009, 18:36

    jorge έγραψε :

    "kwstasagas ίσως η ψηφοφορία "σπάσει" σε τμήματα, ώστε κάθε φορά να βαθμολογούμε λίγα κομμάτια και όχι όλα συνολικά, όπως πέρυσι. Έτσι θα είμαστε πιο άνετοι ως "κριτές" όλοι μας. Γενικά δεν υπάρχει βιασύνη. Καμία."

    Λοιπόν, Γιώργο, με αυτό που έγραψες μού θύμισες τον τρόπο με τον οποίο διεξήχθη ο διαγωνισμός τραγουδιού που διοργάνωσε ο ραδιοφωνικός σταθμός της Θεσσαλονίκης "ΜΥΘΟΣ", στον οποίο είχα συμμετάσχει κι εγώ με ένα τραγούδι μου [μέχρις στιγμής είναι ο μοναδικός μουσικός διαγωνισμός στον οποίο πήρα μέρος]. Τα τραγούδια είχαν χωρισθεί σε ΟΜΙΛΟΥΣ των 6 τραγουδιών [σαν να λέμε .... "όμιλοι για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου" ένα πράγμα {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy} ]. Ακολούθως, συνέβαινε το εξής : Επί μία εβδομάδα, κάθε μέρα π.χ. ανά τρεις ώρες μεταδίδονταν τα τραγούδια π.χ. του πρώτου ομίλου τραγουδιών και οι ακροατές τα άκουγαν αρκετές φορές και ψήφιζαν. Την επόμενη βδομάδα, κάθε μέρα, π.χ. ανά τρεις ώρες, μεταδίδονταν τα τραγούδια του δεύτερου [επόμενου] ομίλου τραγουδιών και οι ακροατές ψήφιζαν ξανά κλπ κλπ κλπ. Στο τέλος, τα δύο [ή τα τρία, δεν θυμάμαι καλά] τραγούδια του κάθε ομίλου προκρίνονταν για τη ΔΕΥΤΕΡΗ / ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ του διαγωνισμού, που περιελάμβανε τη ζωντανή παρουσίασή τους σε συναυλιακό χώρο της Θεσσλονίκης με την παρουσία κριτικής επιτροπής και κοινού.

    [offtopic : για την ιστορία, το δικό μου τραγούδι τερμάτισε στον όμιλό του τελευταίο και μάλιστα .... με αρκετή διαφορά από τα υπόλοιπα τραγούδια (σαν να λέμε ... "εθνική ομάδα του ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ" ένα πράγμα {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}). Όμως, η χαρά μου που πήρα μέρος σε αυτόν το διαγωνισμό ήταν τόσο μεγάλη που .... η "τελευτιά" μου ήταν το τελευταίο πράγμα που με απασχόλησε !!! Πάντως, ένα από τα τραγούδια που "διαγωνίσθηκε" στον ίδιο όμιλο με το δικό μου τραγούδι - επρόκειτο για μια μπαλάντα με "ψυχεδελικές" αποχρώσεις", δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο του - μού άρεσε πάρα πολύ. Έτσι, όταν βρεθήκαμε οι δημιουργοί των τραγουδιών του ιδίου ομίλου στο σταθμό για να μάς πάρουν συνέντευξη, δεν είχα κανένα πρόβλημα να πω στους συντελεστές του τραγουδιού αυτού "παιδιά, αν κάποιο τραγούδι αξίζει να βγει πρώτο από τον όμιλό μας, αυτό είναι το δικό σας" !!! Τελικά, όμως, το εν λόγω τραγούδι δεν "κατέκτησε" μία από τις πρώτες θέσεις ..... ] .....

    [όλα τα παραπάνω τα έγραψα όχι για να κάνω λόγο για "τα δικά μου" (σιγά τα ωά άλλωστε), αλλά .... μήπως και δώσω καμιά ιδέα και για το διαγωνισμό τραγουδιού του ΜΗ, μιας και, όπως έγραψε ο jorge, η ψηφοφορία μάλλον θα γίνει "σπαστά / τμηματικά" .... ] .....

     

     

     


    jorge
    28.09.2009, 01:06

    Αυτή την εβδομάδα θα ολοκληρωθεί η επιλογή των χορηγών και θα οριστικοποιηθούν οι όροι και ο τρόπος διεξαγωγής του διαγωνισμού.

    Επομένως, αν έχετε σκοπό να βοηθήσετε με τυχόν ερωτήσεις ή προτάσεις, κάντε το σύντομα!

    :)


    giorgosziotas
    28.09.2009, 03:57

    1. Προσπαθήστε να βρείτε περισσότερους “κριτές”. Όσο περισσότερα τα είδη από τα οποία προέρχονται τόσο το καλύτερο και αν μου επιτρέπετε πιο δίκαιο για τους διαγωνιζόμενους.

    2. Μεγάλο ρόλο παίζει στον ανθρώπινο νου, η αισθητική της παρουσίασης. Ακούγεται λίγο γενικό αλλά νομίζω θα βοηθούσε αν η σελίδα παρουσίασης των τραγουδιών ήταν κάποιο πεντακάθαρο “χαρτί” χωρίς πολλά πολλά και τα τραγούδια με τέτοιο τρόπο βαλμένα ώστε να μην βαριούνται να τα ψάξουν. πχ. Μικρά κουτάκια, με ένα μικρό stream player, ώστε να χωρέσουν 5 τραγούδια στο οριζόντιο και Χ στο κάθετο και να υπάρχει η λογική click n play. Έτσι δε βαριέται ο άλλος να ψάξει 3 και 4 σελίδες ώστε να ψηφίσει.

    3. Όχι φωτογραφίες και πολλές πληροφορίες. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να παίξει ρόλο το “in” κούρεμα του δημιουργού, αλλά αυτό για το οποίο είμαστε όλοι εδώ. Ο ήχος.

    4. Δεν έχω ιδέα αν υπήρχε χρονικό όριο στα διαγωνιζόμενα τραγούδια στον προηγούμενο διαγωνισμό. Προς θεού όμως μην το κάνετε. Θεωρώ ότι είναι ότι χειρότερο.

    Αυτά τα (όχι και τόσο) λίγα από μένα. {#emotions_dlg.blush}


    axilleas23
    28.09.2009, 13:28

    Εύχομαι να βρεθούν χορηγοί να γίνει ο 2ος διαφωνισμός του musicheaven για να υπάρχουν δραστηριότητες.

    Είναι πολύ καλή αυτή η πρωτοβουλία.

    Ελπίζω κάτι τέτοιες πρωτοβουλίες έπρεπε να έχουν γίνει από καιρό.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    NoiseHundler
    28.09.2009, 18:21

    Καλησπέρα κι από εμένα!

    Ακολουθεί Προσωπική Γνώμη…

    Πιστεύω πως θα έπρεπε να οριστούν 3 – 4 – 5 – 6 κεντρικές κατηγορίες, στις οποίες ο κάθε δημιουργός θα κατατάσσει ο ίδιος το έργο του. Οι κατηγορίες καλό θα ήταν να επιλεγούν από τους ίδιους τους κριτές, καθώς αυτοί έχουν μεγάλο κομμάτι στην διαδικασία επιλογής, καθώς και αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι ένας κριτής από κάθε κατηγορία.

    Σε περίπτωση που κάποιος, για οποιονδήποτε λόγο, επιλέξει να κατατάξει το έργο (π.χ. ρεμπέτικο) σε άσχετη κατηγορία (π.χ. μέταλ) τότε όπως καταλαβαίνετε θα πάρει…τις αντίστοιχες ψήφους. Θα μπορούσε, βέβαια, με αίτηση του δημιουργού να μετατεθεί σε μια πιο αρμόζουσα κατηγορία, η οποία βέβαια θα γίνει μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (όχι «κάτσε να δούμε τι θα πάρουμε από αυτή την κατηγορία και μετά άμα είναι αλλάζουμε, γιατί εδώ δεν μας πάει»).

    Αυτή η ταξινόμηση καλό θα ήταν να μεταφερθεί και στην σελίδα με τις συμμετοχές στο site. Εκεί ο κάθε “ψηφοφόρος” θα μπορεί να επιλέξει να ακούσει μόνο την κατηγορία που τον ενδιαφέρει (πχ. έντεχνο, ρόκ, μέταλ) ή να ακούσει όλες τις κατηγορίες και να ψηφίσει αντίστοιχα μία φορά σε κάθε κατηγορία.

    Στην συνέχεια με βάση τις ψήφους σε κάθε κατηγορίας, θα μπορούν οι κριτές να ορίσουν τους δυο – τρεις – τέσσερεις – “όσους ορίσουν οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού” από κάθε κατηγορία, που θα περάσουν στην τελική φάση για να διαγωνιστούν “live”.

    Από εκεί και πέρα το live θα κρίνει τον νικητή.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


    jorge
    28.09.2009, 21:02

    Γιώργο και NoiseHundler ευχαριστούμε πολύ.

    Να ενημερωσω επι τη ευκαιρία για ορισμένα ανεφερθέντα:

    - Δεν υπαρχει χρονικός περιορισμός στα τραγούδια.

    - Πολλοί διαγωνιζόμενοι δεν είναι από την Αθήνα (πολλοί είναι και εκτός Ελλάδας μάλιστα), ώστε να μπορέσει να γίνει και live. Πολλοί επίσης δεν έχουν καν μπάντα και απλά έχουν ηχογραφήσει τα τραγούδια σε κάποιο στούντιο, παίζοντας πολλές φορές οι ίδιοι τα όργανα ή χρησιμοποιώντας το PC για τα υπόλοιπα. Πάντως, με το πέρας του διαγωνισμού, θα γίνει και live όπου θα παίξουν όσοι θέλουν από την πρώτη δεκάδα ή δεκαπεντάδα.

    - Υπάρχει μια δυσκολία στην κατάρτιση των κεντρικών κατηγοριών. Πολλά τραγούδια ανήκουν σε περισσότερα από 1 είδη. Ποιές κατηγορίες προτείνετε να έχουμε ως κύριες; Επίσης, σε περίπτωση που προκρίνονται Ν από κάθε κατηγορία, μήπως πρέπει να σκεφτούμε οτι είναι άδικο για κάποια καλά τραγούδια να τύχουν σε κατηγορία με πολλά άλλα, ενώ κάποια άλλα να περάσουν επειδή απλά υπήρχαν λίγα τραγούδια στην κατηγορία τους;

     

    Πέμπτη κλείνουν οι χορηγοί και ετοιμαζόμαστε για την έναρξη του διαγωνισμού.


    dimitris1965
    28.09.2009, 22:39

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 28-09-2009 στις 21:02 έγραψε...

    Γιώργο και NoiseHundler ευχαριστούμε πολύ.

    Να ενημερωσω επι τη ευκαιρία για ορισμένα ανεφερθέντα:

    - Δεν υπαρχει χρονικός περιορισμός στα τραγούδια.

    - Πολλοί διαγωνιζόμενοι δεν είναι από την Αθήνα (πολλοί είναι και εκτός Ελλάδας μάλιστα), ώστε να μπορέσει να γίνει και live. Πολλοί επίσης δεν έχουν καν μπάντα και απλά έχουν ηχογραφήσει τα τραγούδια σε κάποιο στούντιο, παίζοντας πολλές φορές οι ίδιοι τα όργανα ή χρησιμοποιώντας το PC για τα υπόλοιπα. Πάντως, με το πέρας του διαγωνισμού, θα γίνει και live όπου θα παίξουν όσοι θέλουν από την πρώτη δεκάδα ή δεκαπεντάδα.

    - Υπάρχει μια δυσκολία στην κατάρτιση των κεντρικών κατηγοριών. Πολλά τραγούδια ανήκουν σε περισσότερα από 1 είδη. Ποιές κατηγορίες προτείνετε να έχουμε ως κύριες; Επίσης, σε περίπτωση που προκρίνονται Ν από κάθε κατηγορία, μήπως πρέπει να σκεφτούμε οτι είναι άδικο για κάποια καλά τραγούδια να τύχουν σε κατηγορία με πολλά άλλα, ενώ κάποια άλλα να περάσουν επειδή απλά υπήρχαν λίγα τραγούδια στην κατηγορία τους;

     

    Πέμπτη κλείνουν οι χορηγοί και ετοιμαζόμαστε για την έναρξη του διαγωνισμού.



    koitakse jorge oi katigories logika einai entexno-rock-pop-laika-rempetika.ta latin aneta pane stin katigoria me ta pop,eno ta heavy mallon theloyn dikitoys katigoria.tora oso afora to gegonos oti kapoia tragoydia mporei na perasoyn apla giati tha exei liga i katigoria toys tha prepei na min yparxi katigoria poy na exei kato apo ena arithmo tragoudion gia antagonismo px oxi kato apo 5 tragoydia....enas tetoios diagonismos prepei na paiksi ton rolo tis simetoxeis kai tis provolis tragoydiston synheton-stixoyrgon,na akoystei oi doyleia toys,kai an einai kali tha proxorisi asxeta ti thesi....ola tha pane kala afoy yparxi kai oi empeiria.......


    NoiseHundler
    29.09.2009, 09:36

    Να ρωτήσω και κάτι ακόμα;

    Θα είναι και φέτος ο στοίχος μόνο ελληνικός;

    Γνωρίζω ότι πολλοί δημιουργοί (μέσα σε αυτούς κι εγώ) γράφουν σε αγγλικό ή γενικά ξένο στοίχο.

    Δεν θα ήταν πιο δίκαιο να συμπεριληφθούν και αυτά τα έργα στον διαγωνισμό;

     


    jorge
    29.09.2009, 10:38

    Ναι, μιλάμε μόνο για ελληνικό στΙχο.

    Πρόβλημα έχει το ελληνόφωνο τραγούδι, όχι το αγγλόφωνο, γι' αυτό και η προσπάθειά μας.


    alkyoni
    30.09.2009, 14:50

    Κατ' αρχας μπραβο στην προσπαθεια αυτη και ευχομαι καλη επιτυχια σε οσους θα συμμετεχουν αλλα και στην διοργανωση γενικοτερα και καθε χρονο να βελτιωνεται.

    Απο την πλευρα μου θελω να προτεινω να υπαρχει σαφες χρονικο οριο μεχρι ποτε θα ειναι η ψηφοφορια, (ημερομηνια και ωρα),  μιας και περσυ, αν και παρακολουθησα τον διαγωνισμο για πολλες μερες και ακουσα ολα τα τραγουδια για να βγαλω καποιο συμπερασμα του τι θα ψηφισω,  τελικα..... δεν προλαβα να ψηφισω!!!!!{#emotions_dlg.crying} {#emotions_dlg.sad}
    Νομιζα το χρονικο οριο  ηταν ως τις 00:00 και οτι την επομενη θα εβγαιναν τα αποτελεσματα.
    Αλλα οταν πηγα να ψηφισω γυρω στις 23:00-23:30, δεν δεχτηκε το συστημα τις ψηφους μου, γιατι ειχε κλεισει ηδη η  ψηφοφορια και ειχαν βγει και τα αποτελεσματα!!!!!
    Αυτο δε το καταλαβα ακομα και τωρα,  πως εγινε....{#emotions_dlg.confused1}
    Ισως εγω να μην καταλαβα καλα.... δε ξερω.... παντως θυμαμαι καλα οτι ηταν πριν περασει η καταληκτικη μερα που εστειλα τις ψηφους μου.
    (Νομιζω ειχα κανει σχετικο σχολιο και περσυ, μετα τον διαγωνισμο, δεν το ξαναεψαξα ακομα...)

    Αυτα απο μενα... και παλι καλη επιτυχια σε ολους!Smile


    jorge
    30.09.2009, 22:09

    Αλκυόνη δε θυμάμαι να έγινε έτσι, αλλά εννοείται πως δε θα βιαστούμε σε τίποτα.

    Θα υπάρχει αρκετός χρόνος για να ψηφίσουμε, ενώ ίσως - εξαρτάται από τις συμμετοχές - τα τραγούδια "σπάσουν" σε ομάδες και ο διαγωνισμός σε "φάσεις". Έτσι δε θα χρειάζεται να επιλέξουμε πχ 5 τραγούδια από τα συνολικά 100 - 200 που θα συγκεντρωθούν, αλλά πχ θα επιλέγουμε 5 τραγούδια από 30άδες ή 20άδες, καθ' όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού, ο οποίος θα κρατήσει αρκετά...


    kithara-woman
    30.09.2009, 22:35

    Είναι καλύτερα έτσι,τα τραγούδια να είναι χωρισμένα,γιατί πέρυσι ήταν δύσκολο να ψηφίσεις για αυτά που σου άρεσαν περισσότερο,ήταν όλα εξίσου ωραία τραγούδια.Είχα ακούσει όλα τα τραγούδια και δεν μπορούσα να αποφασίσω,μου άρεσαν τουλάχιστον 10 τραγούδια...

    Θα μπορούσε επίσης να γίνει τμηματικά και η ίδια η ψηφοφορία,με τυχαία επιλογή φυσικά ποια ομάδα θα ξεκινήσει.Αυτό κυρίως γιατί είναι πολύ δύσκολο να ψηφίσουμε ταυτόχρονα για τόσα πολλά μαζεμένα τραγουδια,για να τα ακούσουμε όλα απαιτείται μεγάλο χρονικό διάστημα.Θα μπορούσε πχ η πρωτη και η δεύτερη ομάδα να ξεκινήσουν και κάθε εβδομάδα να προστίθενται άλλες δυο.Όταν τελειώσει κάποιος την ακρόαση των πρώτων ομάδων,θα προχωρήσει στις επόμενες,θα έχει χρόνο να το κάνει μέσα σε μια εβδομάδα.Βέβαια έτσι η διάρκεια του διαγωνισμού θα είναι πολύ μεγάλη και δεν ξέρω ποιά είναι η προγραμματισμένη διάρκεια...

    Μπορεί τα τραγούδια να χωρίζονται με βάση το είδος τους-όσο γίνεται-από κάθε ομάδα που θα προκύπτει να μπορούμε να επιλέγουμε ένα και στο τέλος από όλες αυτές τις ομάδες,να γίνει η τελική επιλογή.Στην πρώτη φάση η βαθμολογία να είναι ίδια,πχ 5 βαθμοί,ενώ στην δεύτερη,θα προκύπτει το πρώτο, δεύτερο κλπ,από τη διαφορά στη βαθμολογία.Καλό θα είναι  βέβαια οι ομάδες να είναι όσο το δυνατόν ισάριθμες,γιατί δεν μπορεί κάποιο να κρίνεται μαζί με άλλα 10 και κάποιο άλλο μαζί με άλλα 2.Δεν είναι δίκαιο.

     


    alkyoni
    01.10.2009, 01:11

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-09-2009 στις 22:09 έγραψε...

    Αλκυόνη δε θυμάμαι να έγινε έτσι, αλλά εννοείται πως δε θα βιαστούμε σε τίποτα.

    .....



    Για του λογου το αληθες και φρεσκαρισματος μνημης Wink

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-05-2008 στις 23:17 έγραψε...

    Τα αποτελέσματα είναι online (κάντε κλικ στα banners του διαγωνισμού) Smile

    ....

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=13960 (σελιδα 11)

    Και θυμαμαι σου ειχα στειλει ΠΜ σχετικα με αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.
    Δεν εγραψα στο θεματακι, μιας και ειχε πεσει φαγωμαρα μεσα εκει  μετα την ημερα των αποτελεσματων.
    Καταληκτικη ωρα ψηφοφοριας  δεν θυμαμαι να υπηρχε παντως. Μονο το 3/5/2008 θυμαμαι. Γι' αυτο και θεωρησα οτι ειχα χρονο ως τις 00.00.

    Αυτα... με φιλικη διαθεση παντα. Smile


    -----------------
    Radio MusicHeaven Tune in!www.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 01-10-2009 01:18 ]


    jorge
    01.10.2009, 13:04

    Αν δεν είχαμε αναγράψει ώρα, είχαμε νομίζω το ...ελεύθερο :)

    Anyway, σημασία έχει να σας διευκολύνουμε στην ψηφοφορία και αυτό είναι ...δέσμευση (που λένε και οι πολιτικοί)

    :)


    MariannaGp
    01.10.2009, 17:38

    Παράθεση:

    Το μέλος NoiseHundler στις 28-09-2009 στις 18:21 έγραψε...

    Καλησπέρα κι από εμένα!

    Ακολουθεί Προσωπική Γνώμη…

    Πιστεύω πως θα έπρεπε να οριστούν 3 – 4 – 5 – 6 κεντρικές κατηγορίες, στις οποίες ο κάθε δημιουργός θα κατατάσσει ο ίδιος το έργο του. Οι κατηγορίες καλό θα ήταν να επιλεγούν από τους ίδιους τους κριτές, καθώς αυτοί έχουν μεγάλο κομμάτι στην διαδικασία επιλογής, καθώς και αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι ένας κριτής από κάθε κατηγορία.

    Σε περίπτωση που κάποιος, για οποιονδήποτε λόγο, επιλέξει να κατατάξει το έργο (π.χ. ρεμπέτικο) σε άσχετη κατηγορία (π.χ. μέταλ) τότε όπως καταλαβαίνετε θα πάρει…τις αντίστοιχες ψήφους. Θα μπορούσε, βέβαια, με αίτηση του δημιουργού να μετατεθεί σε μια πιο αρμόζουσα κατηγορία, η οποία βέβαια θα γίνει μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (όχι «κάτσε να δούμε τι θα πάρουμε από αυτή την κατηγορία και μετά άμα είναι αλλάζουμε, γιατί εδώ δεν μας πάει»).

    Αυτή η ταξινόμηση καλό θα ήταν να μεταφερθεί και στην σελίδα με τις συμμετοχές στο site. Εκεί ο κάθε “ψηφοφόρος” θα μπορεί να επιλέξει να ακούσει μόνο την κατηγορία που τον ενδιαφέρει (πχ. έντεχνο, ρόκ, μέταλ) ή να ακούσει όλες τις κατηγορίες και να ψηφίσει αντίστοιχα μία φορά σε κάθε κατηγορία.

    Στην συνέχεια με βάση τις ψήφους σε κάθε κατηγορίας, θα μπορούν οι κριτές να ορίσουν τους δυο – τρεις – τέσσερεις – “όσους ορίσουν οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού” από κάθε κατηγορία, που θα περάσουν στην τελική φάση για να διαγωνιστούν “live”.

    Από εκεί και πέρα το live θα κρίνει τον νικητή.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.



    Κι εγώ θα πρότεινα να το κάνουμε κατά κατηγορίες, και ο καθένας να διαλέγει που θα κατατάξει το κομμάτι του. Και για να είμαστε δίκαιοι με τους αριθμούς αν μια κατηγορία έχει πολλά κομμάτια κι άλλη λίγα π.χ. μία 20 και άλλη 40, να βάλουμε ανάλογη ψηφοφορία και ανάλογο αριθμό κομματιών από κάθε κατηγορία.   


    vasilis23
    02.10.2009, 14:06

    Μια ερωτηση...ποτε περιπου θα γινει ο δοαγωνισμος,εννοοντας ποτε θα μπορουμε να στειλουμε κομματι...?περιπου ετσι....!