ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Να βάψω την ηλεκτρική μου κιθάρα με σπρέι εμπορίου;

    giorth
    18.09.2009, 20:22

    Γεια χαρά φίλοι!

    Έχω στην κατοχή μου μια σχετικά φτηνή κιθάρα. Την έχω εδώ και δυο χρόνια.

    Βρίσκω πως μια αλλαγή στην εμφάνιση της θα αναζωογονούσε την σχέση μας.

    Πιστεύετε πως θα προξενήσω βλάβες στον εσωτερικό της κόσμο αν την περάσω ένα ή και δυο χέρια σπρέι εμπορίου;

    Τι θα έπρεπε να προσέξω; Βερνίκια, γυαλιστικά, συναφή. Πείτε μου

    Επίσης το χρώμα που θέλω είναι το κόκκινο. Θα χρειαστεί να την περάσω με κάποιο ενδιάμεσο χρώμα εξαιτίας της επιλογής μου αυτής;

    Γενικά, θα ήθελα να μάθω αν θεωρείται καλή ιδέα το να βάφεις μια ηλεκτρική κιθάρα με σπρέι εμπορίου.

    Όλη μου την αγάπη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorth στις 18-09-2009 20:22 ]


    odis13
    19.09.2009, 14:44

    Nα με συγχωρατε αν ποσταρω links απο αλλου αλλα νομιζω θα καλυψουν αρκετα την ερωτηση του φιλου.

     

    Η δικια μου:

    http://www.noiz.gr/index.php?topic=166844.0

     

    Και αν ψαξεις εκει θα βρεις πολλα παρομοια θεματα.


    classical
    22.09.2009, 13:50

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 18-09-2009 στις 20:22 έγραψε...

    Γεια χαρά φίλοι!

    Έχω στην κατοχή μου μια σχετικά φτηνή κιθάρα. Την έχω εδώ και δυο χρόνια.

    Βρίσκω πως μια αλλαγή στην εμφάνιση της θα αναζωογονούσε την σχέση μας.

    Πιστεύετε πως θα προξενήσω βλάβες στον εσωτερικό της κόσμο αν την περάσω ένα ή και δυο χέρια σπρέι εμπορίου;

    Τι θα έπρεπε να προσέξω; Βερνίκια, γυαλιστικά, συναφή. Πείτε μου

    Επίσης το χρώμα που θέλω είναι το κόκκινο. Θα χρειαστεί να την περάσω με κάποιο ενδιάμεσο χρώμα εξαιτίας της επιλογής μου αυτής;

    Γενικά, θα ήθελα να μάθω αν θεωρείται καλή ιδέα το να βάφεις μια ηλεκτρική κιθάρα με σπρέι εμπορίου.

     

    Πέρασέ τη ένα χέρι με Hαmmerite και καθάρισες.Άσε που θα αποκτήσει χροιές με turbo hyperdistortion ultra space feedback catalytic superiority (σε MIDI exclusive λειτουργία μόνο)me aspri riga στο πλάι την Κυριακή στο Σχιστό. ειδικά για heavy thrash punk σκυλαδικο style με προεκτάσεις σε death πανηγυριτζίδικο.Καθίστε διαβάστε καμιά κλίμακα λέω γω καλύτερα.

    CLASSICAL

     


    montechristos-ole
    22.09.2009, 14:25

    Παράθεση:

    Το μέλος classical στις 22-09-2009 στις 13:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 18-09-2009 στις 20:22 έγραψε...

    Γεια χαρά φίλοι!

    Έχω στην κατοχή μου μια σχετικά φτηνή κιθάρα. Την έχω εδώ και δυο χρόνια.

    Βρίσκω πως μια αλλαγή στην εμφάνιση της θα αναζωογονούσε την σχέση μας.

    Πιστεύετε πως θα προξενήσω βλάβες στον εσωτερικό της κόσμο αν την περάσω ένα ή και δυο χέρια σπρέι εμπορίου;

    Τι θα έπρεπε να προσέξω; Βερνίκια, γυαλιστικά, συναφή. Πείτε μου

    Επίσης το χρώμα που θέλω είναι το κόκκινο. Θα χρειαστεί να την περάσω με κάποιο ενδιάμεσο χρώμα εξαιτίας της επιλογής μου αυτής;

    Γενικά, θα ήθελα να μάθω αν θεωρείται καλή ιδέα το να βάφεις μια ηλεκτρική κιθάρα με σπρέι εμπορίου.

     

    Πέρασέ τη ένα χέρι με Hαmmerite και καθάρισες.Άσε που θα αποκτήσει χροιές με turbo hyperdistortion ultra space feedback catalytic superiority (σε MIDI exclusive λειτουργία μόνο)me aspri riga στο πλάι την Κυριακή στο Σχιστό. ειδικά για heavy thrash punk σκυλαδικο style με προεκτάσεις σε death πανηγυριτζίδικο.Καθίστε διαβάστε καμιά κλίμακα λέω γω καλύτερα.

    CLASSICAL

     









    xaxaxaxa.....{#emotions_dlg.thumbup} +   666868


    djmetronomos
    22.09.2009, 15:43

    χα χα χα χα... ας γελάσω κι εγώ... ο άλλος ποστάρει μια ερώτηση τεχνικής φύσης και εις απάντησιν τον μαλώνουν γιατί δεν μελέτησε τις κλίμακες...

    GET A LIFE !!!


    montechristos-ole
    22.09.2009, 16:00

    Ρε...Εγω δεν τον μαλωνω...Απλα γελασα με τον τροπο που απαντησε ο classical...


    djmetronomos
    23.09.2009, 00:16

    Εντάξει... μαζί σου... ομολογουμένως, έχει φοβερό χιούμορ το ποστ... απλά, το τελευταίο με χάλασε λίγο, σα να την έβγαινε στο παιδί... Δεν θα έπρεπε να τα παίρνω τόσο σοβαρά κάποια πράγματα, και σίγουρα δεν είμαι ο δικηγόρος του διαβόλου, εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι αν τη βάψει την κιθάρα με σπρέι του εμπορίου, μετά θα παίζει εμπορική μουσική, χα!


    odis13
    23.09.2009, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 22-09-2009 στις 15:43 έγραψε...

    χα χα χα χα... ας γελάσω κι εγώ... ο άλλος ποστάρει μια ερώτηση τεχνικής φύσης και εις απάντησιν τον μαλώνουν γιατί δεν μελέτησε τις κλίμακες...

    GET A LIFE !!!

     

    Bλεπεις μετρονομε, τετοιου ειδους απαντησεις μας επιτρεπουν να το παιξουμε ειδημονες και μαγκες ακομα και σε θεματα που δεν κατεχουμε.{#emotions_dlg.rolleyes}

     

     


    XarakiFreeSoul
    25.09.2009, 22:54

    hey hey hey!!!!sorry gia ta greeklish {#emotions_dlg.oops}

    den kserw ti lene ta paidia apo panw... pantws egw to ekana kai ta spaei exw na sou pw!!! fantasou mia stratocaster mauroasprh evgala tis xordes thn ksevidwsa kai afou kalupsa to mauro k thn tastiera evapsa me sprei to aspro kokkino metalize..pragmatika mou aresei perissotero...

    nai egw proswpika sou lew na to kaneis arkei vevaia na prostatepeis tous magnites sou me zelatinh...

    auta apo mena otan thn vapseis postare pic!!!{#emotions_dlg.smartass}


    takispag
    29.09.2009, 16:47

    Σε γενικές γραμμές θα ''μουγκαθεί'' αν την βάψεις. Είναι ειδικά τα βερνίκια που χρησιμοποιούν οι εταιρίες. Εκτός και αν το βασικό σου μέλημα είναι το εμφανισιακό και όχι το ηχητικό. Η δική μου άποψη πάντως είναι να την αφήσεις ως έχει. Αν θες κάτι άλλο, απλώς αγόρασέ το.


    StavmanR
    30.09.2009, 17:01

    Δεν την περνάς κι ένα 'χέρι' πλαστική μπογιά τοιχωμάτων με βούρτσα και πινέλο; {#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-09-2009 17:02 ]


    odis13
    30.09.2009, 23:03

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 29-09-2009 στις 16:47 έγραψε...

    Σε γενικές γραμμές θα ''μουγκαθεί'' αν την βάψεις. Είναι ειδικά τα βερνίκια που χρησιμοποιούν οι εταιρίες. Εκτός και αν το βασικό σου μέλημα είναι το εμφανισιακό και όχι το ηχητικό. Η δική μου άποψη πάντως είναι να την αφήσεις ως έχει. Αν θες κάτι άλλο, απλώς αγόρασέ το.



     

    Οχι βεβαια...υποψην οτι μιλαμε για ηλεκτρικα οργανα. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σπει πολυουρεθανης 2 συστατικων, ειναι πανευκολο στη χρηση, ευκολα το βρισκεις και ειναι το ιδιο υλικο που χρησιμοποιειται σε κιθαρες εμποριου.

    Μεχρι και νιτρο σε σπρει μπορεις να παρεις, αλλα το νιτρο θελει πολυ δουλεια στην εφαρμογη και δεν ειναι για πειραματα.


    mariam
    02.10.2009, 13:25

    Καλησπερα,

                  Καθε φορα που διαβαζω τετοιου ειδους ειρωνικες απαντησεις και αναφερομαι στο συγκεκριμενο ποστ, δεν ξερω τι να πω...δλδ ποιος ο λογος να ειρωνευεται κανεις τον giorth που θελησε να ρωτησει κατι λογικο???

    Οποιος δεν γνωριζει να του δωσει λυση στο θεμα του, ας μην απανταει καλυτερα, οχι να απαντα με ειρωνια, χλευασμο κτλ..λες και ειμαστε μικρα παιδια κανουμε..τι συμπεριφορα ειναι αυτη δλδ...?

    Κανονικα δεν ειχα σκοπο να πω αυτα που ειπα μολις τωρα για αυτο το θεμα, αλλα ειδα πως τα ειρωνικα σχολια πολλαπλασιαζονταν και καπως με πειραξε.

    Πιστευω λοιπον πως ακομα και για πλακα να ποσταρει κανεις τετοιου ειδους ειρωνιες, δεν νομιζω πως ειναι ωραιο...υποβιβαζουν το επιπεδο γενικα. 

    με εκτιμηση,

                  μαριαμ


    NoiseHundler
    29.10.2009, 10:21

    Καλημέρα και από εμένα,

    Tελικά φίλε giorth δούλεψε η βαφή?

    Tο δοκιμάζω κι εγώ, σε μια παλιά ηλεκτρική μου, και φαίνεται πως μέχρι στιγμής καλά πάει, αλλά παίρνει πολύ χρόνο και πολλά «χέρια». Ευτυχώς είναι μαύρη και με ένα απλά μαύρο λούστρο για ξύλο γίνεται η δουλειά.

    Στο τέλος θα την περάσω και δύο-τρία χέρια διάφανο λούστρο και πιστεύω θα είναι έτοιμη.

    Θα στείλω και φωτογραφίες με το αποτέλεσμα.

    {#emotions_dlg.rockon}

     


    delta66
    30.10.2009, 22:13

    Φιλοι, μια φτηνη κιθαρα ειναι το "πειραματοζωο".

    Δεν προκειται να χασει την "ηχαρα" που εχει με το σπρευ. Smile

    Καλα κανετε παντως και τα λετε ολα αυτα.

    Ολα χρησιμα ειναι για τον αναγνωστη.

     

    Φιλε απλως λυσε τελειως το οργανο (μπρατσο απο σωμα αν γινεται, ηλεκτρικα μαγνητες κλπ) και μονωσε το καταλληλα σημεια που δεν θελεις να βαψεις. (Για να μη βαφτουν και τα σοβατεπι, για να κανω και εγω λιγη πλακαSmile)

    Δες και σχετικα βιντεο να παρεις ιδεες https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+paint+a+guitar&search_type=&aq=f

     

    Μια αλλη καλη εφαρμογη για πρωτοτυπα σχεδια σε κιθαρες ειναι αυτη Wink