ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.844 μέλη

    Ελληνικά Styles & Ήχοι για τα Korg Arrangers Pa-Series.

    Sharmman
    19.09.2009, 03:08

     

    Το κάτωθι θέμα αφορά χρήστες Korg Αrranger Keyboards Pa4X-3X-Pa900-Pa600 - 2X Pro  & Pα800.

    Εδώ και μερικά χρόνια ξεκίνησε μία προσπάθεια κατασκευής Επαγγελματικών Ελληνικών Styles & Ήχων για τους Έλληνες χρήστες Αrrangers της Korg , με τεράστια  επιτυχία Ελλάδα & Εξωτερικό, και συγκεκριμένα για τα Arrangers Pa4X-3X-Pa900-Pa600 - 2X Pro  & Pa800 της Korg.

    Είναι γνωστό ότι η Εταιρεία δεν ενδιαφέρθηκε όπως άλλες εταιρείες, για τούς Έλληνες χρήστες να κυκλοφορήσει μια τουλάχιστον στοιχειώδη Ελληνική Συλλογή με 10-15 βασικούς ρυθμούς και όλοι οι χρήστες αναγκάζονται να μοιράζονται ,τους ίδιους πολύ ερασιτεχνικούς ρυθμούς που
    κατασκευάζουν οι ίδιοι προκειμένου να εκτελέσουν κομμάτια του Ελληνικού ρεπερτορίου...

    Όσο αφορά λαική βιβλιοθήκη , "μηδέν" από το εργοστάσιο και όλλοι παίζουν με τα ίδια άθλια
    δείγματα Triton της προηγούμενης 15ετίας !

    100 - 200 Ελληνικά & Ξένα Styles και μέχpι 800 Μb RAM Samples των πιό πιστικών Vintage & ethnic οργάνων που έχετε ακούσει ποτέ από Keyboards ,για να τα παίζετε όλα...

    Δείγματα μπορείτε να παρακολουθήστετε EΔΩ

    Επίσημο ΣΙΤΕ Παρουσίασης

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 21-03-2023 17:09 ]


    DIMITRIS888
    22.02.2010, 13:20

    φιλοι μ εχω το pax2 και ηθελα να ενημερωσω τουσ κοτοχουσ του συγκεκριμενου οργανου και του pa800 το παραπανω πακετο ειναι παρα πολυ καλο ειδικα για επαγγεματιεσ που παιζουν real time ειμαι ο πρωτοσ που πηρα το πακετο και ηθελα πρωτα να το δοκιμασω να εξεντλησω τησ δυνατοτητεσ του και μετα να σασ ενημερωσω.σασ το συνιστο αναπιφυλαχτα και χωρισ φοβο να το παρετε.΄θα διαπιστωσετεβ οτι εχετε αλλο οργανο ειχα φτασει και εγω στο σειμιο να το πουλησω ο ανθροπωσ εχει κανει πολυ σοβαρη δουλεια.ειπεισ θα ηθελα να σασ πω οτι με την αγορα του πακετου σασ παρεχει υποστιριξει οποια στιγμη τν χρειαστητε και οτι καινουργια φτιαχνει σασ το στελνει .εγω παιζω με το οργανο επαγγελματικα σε μαγαζια αλλα και σε συναυλιεσ και το οργανο πραγματικα ξεσηκωνει κοσμο και κοσμακι χωρισ να κουραζεστε μονο φαντασια χρειαζεται.ολα πλεον ειναι τακτοποιημενα πανω στο οργανο σαν εργοστασιακα . δοκιμαστετο και οποιαδιποτε απορια εδω τα ξαναλεμε. καλα παιξιματα

     


    Sharmman
    21.06.2010, 15:46

    Νεώτερα στα παρακάτω topic

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 27-04-2012 05:39 ]


    AlfaWolf
    21.06.2010, 18:52

    Πόσο κοστίζει η ''Ναυαρχιδα΄΄ αυτή?

    και τι Νεο περιέχει?

    εκτός απο τα Free τουρκικα που υπαρχουν (κι οι ανθρωποι εχουν κανει τρελλη δουλεια)


    Sharmman
    22.06.2010, 15:17

    Αγαπητέ φίλε σε ποιά Τούρκικα & Free αναφέρεσαι !!! έχουν σχέση με τα προλαληθέντα ?

    Όσο γιά ότι χρειάζεσαι υπάρχουν Ενεργά LINKs στο Post , απλά ακολούθησέ τα ...

    Θερμή δε παράκληση μην συζητάτε τιμές και τέτοια θέματα ,γιατί απλά παρουσίαση και ενημέρωση

    κάνω και δεν θέλω να έρθω σε δύσκολη θέση με τους αξιοσέβαστους Administrators .

    Ευχαριστώ

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 27-04-2012 05:40 ]


    Sharmman
    04.08.2010, 14:19

    Πράγματι υπάρχει και κυκλοφόρησε πρόσφατα.

    Είναι Πακκέτο Αναβάθμισης Λαικών & Ethnic ήχων Ram 96 Mb αποκλειστικά γιά το Korg Extreme και Τriton Studio με αναδιοργάνωση Βιβλιοθήκης Performance σε διαφορετικό αρχιτεκτονικό "στήσιμο".

    Λεπτομέρειες διάβασε ΕΔΩ

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 21-03-2023 17:13 ]


    Sharmman
    19.05.2011, 03:57

    Γειά σου Γεώργιε , εύχομαι νάσαι καλά ,

    Ο φίλος σου ή λάθος έκανε , ή δεν πρόσεξε καλά γιατί στη σελίδα Pa800

    υπάρχουν 2 Συλλογές , η 2011 Edition είναι η δεύτερη που ανακοίνωσα.

    Το δε URL της σελίδας ,άν και το ξέρεις , ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 07-12-2014 03:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 21-03-2023 17:14 ]


    mhnasmhnakos
    20.05.2011, 22:25
    Αγαπητοι Συναδελφοι εχω το pa 800 και φορτοσα τη καινουργια συλογη 2011 Edition ελυσα το προβλημα μια και καλη ειναι τελεια .αλλο οργανο. .
    Nick1975
    23.05.2011, 06:16

    Αγαπητέ Sharmman ,

    έχω και 'γώ το Pa800 ,παρατήρησα τα Demo σας και έχω μία απορία που δεν διευκρινίζεται στο Σίτε σας.
    Τά Drums είναι λούπες ? και γενικά στα Styles χρησιμοποιείτε λούπες οργάνων ?
    γιατί παρατηρώ απόλυτη συμμετρία σε διαφορετικές ταχύτητες και οξύτητες
    των demo κομματιών σας , που δεν το κρύβω ότι έμεινα άναυδος στο άκουσμα τους !!!

    Ευχαριστώ  Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nick1975 στις 23-05-2011 06:17 ]


    Sharmman
    23.05.2011, 20:56

    Nick1975

    Τίς μοναδικές loops που χρησιμοποιώ είναι Darbuka's slices από επώνυμο
    μουσικό και ο βασικός λόγος ήταν να αποφύγω το real time παίξιμό τους που
    δεν είναι και ότι το "ευλολότερο" ώς καταλαβαίνεις ...

    Προσπαθώ όμως να αποφεύγω την πρόχειρη και ερασιτεχνική κατά την γνώμη
    μου κατασκευή Styles με loops ,χωρίς να έχω την πρόθεση να σε θίξω ,ειδικά
    στα τύμπανα και τα Real παιξίματα όπου χρειάστηκαν είναι μέσω midi transfer
    από μουσικούς στις 31 Ram Drumkits που έχω δημιουργήσει γιά τη Συλλογή.

    Γιά ότι άλλο χρειάζεσαι χρησιμοποίησε τα Email του επίσημου Σίτε παρουσίασης.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 05-05-2012 03:26 ]


    Sharmman
    31.07.2011, 00:41

    Κυκλοφόρησαν επιτέλους και οι επαγγελματικές Συλλογές Styles & Ήχων
    γιά το Pa3X 76 Keys , τo κορυφαίο Arranger αυτή τη στιγμή !!!




    H Νέα Ναυαρχίδα των Arranger Pa3X 76 keys ,θέλει και τη top Συλλογή της που ονομάζεται Pa3X 512 Mb Platinum Edition  που απαιτεί Ram expansion και που πραγματικά το Pa3X κάνει την πλήρη υπέρβασή του ,ξεφύγοντας κατά πολύ της κατηγορίας Arranger ,και πέραν της Ελληνικής πραγματικότητας, στοχεύει σε όλη την γκάμα διεθνούς Μουσικής με μία απίστευτη βιβλιοθήκη αυθεντικών Vintage οργάνων.
    200 Styles και πάνω από 450 αυθεντικοί ήχοι σας περιμένουν να τα "παίξετε" όλα .

    Δείτε παρακάτω περιγραφή των 200 Styles της Συλλογής Platinum Edition

    Έτσι ... γιατί οι Έλληνες διαθέτουν το καλύτερο Arranger Setup !

    Δείτε λεπτομέρειες στα Σιτε παρουσίασης
    https://korgpa.gr/

    Project enginner 

    Antony Sharmman

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 31-07-2021 12:13 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 21-03-2023 17:16 ]


    Panagiotisded
    07.11.2012, 15:43
    Παιδιά γειά σας. Είμαι καινούριος μουσικός πάνω στο λαϊκό πρόγραμμα και για ξεκίνημα αγόρασα το pa50sd της σειράς το οποίο είναι καταπληκτικό. Με κάποιες αναβαθμισεις στο λειτουργικο που έκανα και στα samples του οργανου κατάφερα να το φτάσω ηχητικά σε ένα επίπεδο πολύ υψηλό. Το πρόβλημά μου έιναι ότι ενώ στα ξένα styles όπως είπατε όλα είναι τέλεια και καλά στα ελληνικά υπάρχει σαβούρα. Εχω ξενκινησει και φτιάχνω δικους μου ρυθμους και ξεσικώνουν κόσμο. Ο χρόνος όμως που διαθέτω είναι πολύ λίγος και δεν μπορώ να ασχοληθώ πολύ με την ενορχήστρωση. Γιατί λοιπόν δεν φτιάχνετε επαγγελματικά set για pa50 που είναι και αυτό professional arrager και φτιάχνετε μόνο για pa800, 2x, 3x? Αν γίνετε παρακαλώ βοηθήστε και έμας λίγο με τα μικρά της σειράς γιατι τα sets που υπάρχουν είναι απαράδεχτα. Ευχαριστώ.
    giorgos1923
    14.11.2012, 21:59
    file monos tha kaneis oti einai na kaneis ta etima einai ola mapa
    giorgos1923
    14.11.2012, 22:00

    ego exo to pa 80 kai kathos apelpismenos pou imoun asxolithika kai to ekana aeroplano

    {#emotions_dlg.excl} oxi griklis.  Ελληνικά γράφουμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 14-11-2012 22:10 ]


    noizreduction
    14.11.2012, 22:10

    Θεωρω αρκετα ενδιαφερον πως μελη με 1 μηνυμα μπαινουν σε ενα συγκεκριμενο θεμα, με την πρωτη εγγραφη κιολας, για να μιλησουν για τη συλλογη.


    Δεν ειμαι συνομωσιολογος, αλλα 1 μηνυμα σε συγκεκριμενο θεμα και μετα πληρη απουσια απο το υπολοιπο forum, ειναι κατιτις...υποπτο! Αλλες εποχες θα ειχαμε την επιλογη "up", αλλα μιλαμε για μεσα του millenium ( οχι falcon παντως ) κι οχι για τον 21ο αιωνα {#emotions_dlg.oops}


    Sharmman
    19.11.2012, 04:35

    Εξ αρχής άς με συγχωρέσετε γιά την πολύ σπάνια παρουσία μου στο Forum , δεν είναι σκόπιμη
    αλλά οι ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου το επιτρέπουν.

    Αθανάσιε μπορείς να μην είσαι συνομωσιολογος , αλλά τείνεις να γίνεις , τα παιδιά που ποστάρισαν εδώ
    και δεν τους το συνέστησα είναι  παλιοί πελάτες , οπότε το θέμα αυτό λήγει !

    Panagiotisded που γιά νάμαι ειλικρινής γιά σένα ποστάρω να σε ενημερώσω το γιατί εγώ τουλάχιστον
    δεν ασχολούμαι με παλιώτερες σειρές , ενώ πραγματικά θα τόθελα !

    Ας ξεκινήσουμε με το τί χρειαζόμαστε γιά να κατασκευάσουμε σοβαρού επιπέδου Styles , μην πώ μόνο
    Ελληνικά , αλλά και διεθνή !
    - Σοβαρά τύμπανα , μπάσσα , κιθάρες & κρουστά πχ Darbukas , νταούλια κλπ
    Τι υπάρχει έστω και μέτριο από αυτά σε σειρές Pa800 και πίσω ? ...  τίποτα ... όλα τα εργοστασιακά
    τρισάθλια , τουλάχιστον γιά τις δικές μου απαιτήσεις άρα χωρίς sampler δεν είναι εφικτό να δημιουργηθεί
    ένα ΣΕΤ επαγγελματικών απαιτήσεων που μόνο αυτά τα section όργανα απαιτούν 50 Mb external samples.
    Δηλαδή τα 64 Μb δείγματα που χωρά το Pa800 είναι το ταπεινό όριο για κάτι το αξιοπρεπές !

    Πάμε παρακάτω ...
    Με τί βιβλιοθήκη ήχων θα παίξει κάποιος αξιοπρεπώς Μουσική το 2012 που ήδη δουλεύουμε 20 Gb στο
    KronosX , σε αυτά τα όργανα που είναι όλα τα διεθνή εργοστασιακά τελείως fake , με παντελή έλλειψη
    λαικών ήχων ?
    ή υπάρχει χώρος όπως ομολογούν πολλά παιδιά που δουλεύουν σε αντίστοιχους χώρους , γιά κάποιο επιπλέον αξιοπρεπές Workstation ?

    Γιά τους παραπάνω λόγους αγαπητέ Παναγιώτη δεν θα μπώ πλέον στη διαδικασία κατασκευής Συλλογής -
    Βιβλιοθήκης γιά Sampler Arranger με μνήμη μικρότερη 96 Mb , γιατί αυτή η δουλειά κοστίζει αρκετά ώστε
    να δικαιολογηθεί σε ένα φθηνό όργανο που ότι και να έκανα δεν μπορεί να ανταποκριθεί ούτε στο 10 %
    μπροστά σε ένα πλήρως σεταρισμένο Pa3X 512 Mb Ram (compressed) που ανήκει σε επίπεδο παραγωγής Studio !
    Παιδιά ξέρω ότι οι εποχές είναι πολύ δύσκολες , αλλά ο πήχυς έχει ανέβει υπερβολικά και θα το συναντήσετε
    σύντομα μπροστά σας , αφού οι απαιτήσεις ήδη έχουν αλλάξει γιαυτή τη δουλειά !

    Ευχαριστώ γιά τον χρόνο Σας

    Αντώνης Sharmman

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 07-12-2014 03:29 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Panagiotisded
    11.12.2012, 02:07

    Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω για την λεπτομερή απάντηση και για την ποιοτική απόδοση του λαικού πενταγράμμου μέσα απο τους ρυθμούς σας και τους ήχους σας. Όμως θα πρέπει να διαφωνήσω σε ένα θέμα και θα ήθελα αφού διαβάσετε την άποψή μου να μου απαντήσετε και να εκφράσετε τη γνώμη σας. Πήρε ένας συνάδελφός μου το pa3x (με πόνο ψυχής) και το έφερε σπίτι μου να παίξουμε και να του το σετάρω. ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ όταν είδα ότι στους εργοστασιακούς ήχους η διαφορά με το pa50 είναι απίστευτα μικρή. Συγκεκριμένα. Κλαρίνο folk, accordeon όχι ελληνικό, και γενικά όλα τα όργανα εκτός της κιθαρας, ούτι, μπουζουκι, σαντουρι, μπαγλαμα τα οποία είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν στο ελληνικο πενταγραμμο ήταν ΊΔΙΑ. ΙΔΙΑ ΌΜΩΣ πάθαμε πλάκα. Βέβαια στο 50 έχω πακέτα δικά μου και όργανα πιο φυσικά. Τα drum kits ήταν περίπου ίδια με κάποια αναβαθμισμένα που έχω. Η τεράστεια διαφορά ήταν στην κθάρα, στο μπουζούκι και στα υπολοιπα που είπα.

    Προσωπικά στα Live  χρησιμοποιώ μπουζούκι απο sampler πρόγραμμα καλύτερο απο αυτό του pa3x και το ακορντεον μου , ο μπαγλαμας , τα βιολιά μου και τα drum kits δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο το pa3x to εργοστασικό. Την κιθάρα ζήλεψα. Με κλίμακα το 10 η αναπαράσταση του ήχου στο pa3x είναι 10 και το pa50 έιναι 6. το ανθρώπινο αυτί καταλαβαίνει διαφορά απο 4 και κάτω.  

    Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι όντως το pa3x είναι απίστευτο όργανο αλλά εργοστασιακά δεν χτυπάει πολύ το δικό μου τουλαχιστον pa50 και το αποδεικνύω σε όσους δύσπιστους. Σίγουρα τα επαγγελματικά set που διαθέτετε είναι ενα επίπεδο πιο πανω αλλά για να δώσει στην αγορα η korg τους εργοστασιακους ήχους έτσι, σημαίνει ότι γίνεται η δουλειά. Αυτό που λείπει ουσιαστικά απο εμένα και απο τους περισσότερους συναδέλφους είναι η σωστή ενορχήστρωση και το φτιάξιμο των σάπιων ρυθμών που υπάρχουν στο διαδίκτυο, διαδικασία που απαιτεί χρόνια, αλλά είμαι σε παρα πολύ καλό δρόμο. Ασχολούμαι μόνο δυο χρόνια και έχω καταφέρει να ακούγεται το pa50 σαν pa800.

    Προσωπική μου άποψη. Korg pa50, pa500, pa600, σεταρισμένα σωστά δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο τα θηρία pa2x και pa3x. Η ουσιαστική διαφορά είναι στις κιθάρες, και γενικά στα ελληνικά όργανα και στα πολλά gadgets που έχουν. Υπάρχουν όμως καλύτεροι sampler ήχοι απο του pa3x. Το μόνο που θες είναι καλώδιο Midi και είσαι έτοιμος. Τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται ένα όργανο των 3500 ευρώ αλλά ταλέντο. Το ταλέντο και σε pa50 βγάζει φωτιές. Καλό θα ήταν λοιπόν να βοηθηθεί απο ένα πακέτο ρυθμών για να έχει ένα καλό ξεκινημα και να μην ξεκινησει όπως εγώ απο το -10 ούτε να δώσει για πρώτο όργανο 3500 ευρώ.

    Ευχαριστώ που μ ακούσατε


    Sharmman
    13.12.2012, 07:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Panagiotisded στις 11.12.2012, 02:07 έγραψε...
     ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ όταν είδα ότι στους εργοστασιακούς ήχους η διαφορά με το pa50 είναι απίστευτα μικρή. Συγκεκριμένα. Κλαρίνο folk, accordeon όχι ελληνικό, και γενικά όλα τα όργανα εκτός της κιθαρας, ούτι, μπουζουκι, σαντουρι, μπαγλαμα τα οποία είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν στο ελληνικο πενταγραμμο ήταν ΊΔΙΑ. ΙΔΙΑ ΌΜΩΣ πάθαμε πλάκα. Βέβαια στο 50 έχω πακέτα δικά μου και όργανα πιο φυσικά. Τα drum kits ήταν περίπου ίδια με κάποια αναβαθμισμένα που έχω. Η τεράστεια διαφορά ήταν στην κθάρα, στο μπουζούκι και στα υπολοιπα που είπα.

    Αγαπητέ Παναγιώτη τα όργανα από Tyros - Pa3X πρώτα απ' όλα δεν διαθέτουν Βαλακνικούς ήχους , και οι ήχοι που αναφέρεις που πράγματι όχι είναι κοντά αλλά είναι ακριβώς οι ίδιοι ήχοι , και θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι πρόκειται γιά "ανέκδοτα" και όχι για ήχους , που πράγματι είναι αστείο να πιστεύει κάποιος ότι με το Folk clarinet - OUD κλπ θα βγάλει δουλειά , άμα πρίν δεν το πετάξει και το Pα800 ή το Ρα3Χ στα σκουπίδια !
    Άμα πράγματι θέλεις να ακούσεις διαφορές , βάλε τα DNC πνευστά πιάνα , Studio DK , και μην κρίνεις το Ρα3Χ με ένα Style ερασιτεχνικό που θα βάλεις και θα παίζει με την Legancy Library με ήχους & ΚΙΤ του i30 Με την νέα Factory Bank , παίζουν μόνο τα καινούργια που διαθέτουν DNC STS , Guitar mode2  και γενικά τα πράγματα δεν είναι τόσο επιδερμικά και εύκολα όσο πιθανόν να φαίνονται !

    Η σειρά Ρα800 και πέρα έχει δυνατότητες γιά να κατασκευάσεις αξιοπρεπή πράγματα , το εργοστάσιο όμως κατηγορηματικά τό ξεχνάμε τελείως ακόμα και οι κιθάρες που σ' αρέσουν παίρνουν 4 με άριστα το 10 !
    Στις Συλλογές που κατασκευάζω είναι "άλλο όργανο" με όλλους ήχους (400 custom STS στο Ρα3Χ) από εξωτερικά δείγματα Στουντίου σαν VSTi άς πούμε με τεχνικές sample modeling & articulations αφού το όργανο διαθέτει features που δεν έχει ούτε το Kronos , πέραν του ότι παίζει με 32-40 εξωτερικά Drumkits , μπάσσα , κιθάρες , κρουστά κλπ , τίποτα από μυρωδιά εργοστασίου , αλλιώς σοβαρή δουλειά δεν γίνεται !
    Φίλτατε άν τα όργανα αυτά δεν διέθεταν 96-512 Mb Ram , δεν θα τολμούσα να φτιάξω ποτέ τίποτα και θα ήμουν στη σειρά Tyros και ας είναι πίσω , όλη η δουλειά είναι η μονάδα sampler ... ! 

    Παράθεση:
    Προσωπική μου άποψη. Korg pa50 ... σεταρισμένα σωστά δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο τα θηρία pa3x.

    Όχι απλά έχει να ζηλέψει μόνο αλλά είναι η νύχτα με την ημέρα για αυτό που πραγματεύονται , διαφορά Fiat - Porche θάλεγα σε απλές γραμμές , γιά ψάχτο λίγο παραπέρα και θα με θυμηθείς !

    Τώρα όσον αφορά την δημιουργία Συλλογής γιά κάποιο άλλο όργανο σειρά έχει το Ρα600 που και φθηνό είναι και 96 Mb δείγματα παίρνει οπότε φτιάχνεται αξιοπρεπώς , και τα Sample features  του Pa3X διαθέτει ( με εξαίρεση το afterttouch) , οπότε ο λίγος χρόνος που μου απομένει θα επενδυθεί πρός αυτή την κατεύθυνση.

    Χαιρετισμούς

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 07-12-2014 03:30 ]


    Panagiotisded
    16.12.2012, 20:41

    Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείτε και δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι ένας ρυθμός και ένα όργανο δουλεμένο επαγγελματικά αποδίδει τα μέγιστα σε ένα live. Σίγουρα το pa3x και το 2x και το 800 είναι φανταστικά όργανα και ειδικά με ένα σωστο σετάρισμα άπιαστα. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μήπως για δουλειές όπως live σε εστιατόρια, πανηγύρια σε χωριά η χρήση οργάνου αξίας 3.500 ευρώ είναι υπερβολική; έστω και το 800 στα 2.000. Πώς θα γίνει απόσβεση; Ενώ με ένα αξιόπιστικο όργανο πιο φθηνό όπως pa80, 50, 500 υπάρχει  σωστό και καλό αποτέλεσμα.

    Τέλος, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα σημαντικό ερώτημα. Σε περίπτωση αναβάθμισης του pa50 που διαθέτω για να μπορέσω να αγοράσω και να φορτώσω τα style σας σε ένα όργανο sampler για να έχω 100% απόδοση στα live, γιατι προκύπτουν νέες πιο απαιτητικές συνεργασίες τι μου προτείνετε; Την αγορα ενός pa800 που είναι στο όριο; ή ένα pa3x; Μια παρένθεση. (Γνωρίζω να χειρίζομαι το pa50 άπταιστα σε όλες τις πτυχές του οπότε θα ήθελα μια πραγματική αναβάθμιση)

    Με pa600 θα υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα ως πιο φθηνή  λύση.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.