ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη

    Ελληνικά Styles & Ήχοι για τα Korg Arrangers Pa-Series.

    Sharmman
    17.12.2012, 06:47

    Αγαπητέ Παναγιώτη εκτιμώ το αυταπόδεικτο ήθος σου αλλά θα σε παρακαλούσα να "μου γράφεις" στον ενικό , να αισθάνομαι και πιό άνετα !

    Παράθεση:
    Μήπως για δουλειές όπως live σε εστιατόρια, πανηγύρια σε χωριά η χρήση οργάνου αξίας 3.500 ευρώ είναι υπερβολική; έστω και το 800 στα 2.000. Πώς θα γίνει απόσβεση;

    Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, παρόλο που σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο , αλλά αν πάρουμε το δικό
    μου παράδειγμα , ο εξοπλισμός μου , είχε πάντα σαν συναίπεια καλύτερες αποδοχές , μέ θέτει ίσως και
    εκτός  ανταγωνισμού άν αυτό σου λέι κάτι φίλε μου Παναγιώτη , όταν μόνος μου καλύπτω ολόκληρο
    πρόγραμμα , και διά του "πέρδεσθαι" δεν βάφονται αυγά !

    Παράθεση:
    Τέλος, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα σημαντικό ερώτημα. Σε περίπτωση αναβάθμισης του pa50 που διαθέτω για να μπορέσω να αγοράσω και να φορτώσω τα style σας σε ένα όργανο sampler για να έχω 100% απόδοση στα live, γιατι προκύπτουν νέες πιο απαιτητικές συνεργασίες τι μου προτείνετε; Την αγορα ενός pa800 που είναι στο όριο; ή ένα pa3x; Με pa600 θα υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα ως πιο φθηνή  λύση.

    Άν Θα ξεκινήσεις δική σου κατασκευή Σετ , το Ρα800 είναι σωστή φθηνή επιλογή , με καλύτερη την αγορά ενός Μ/Τ Ρα2Χ πούναι και κλάσεις ανώτερο από κάθε μεριά
    Άν σκοπεύεις να πάρεις εμπορικό Σετ , το Ρα600 είναι η οικονομικώτερη και εργονομικώτερη επιλογή , πούναι πολύ κοντά στο Ρα3Χ με παρόμοια DNC βιβλιοθήκη ,Guitar mode2, 96 Mb
    Ram ,απέχει αρκετά από Ρα800 , και σε υπερβολικά χαμηλή τιμή !
    Εγώ ήδη κυκλοφόρησα Συλλογή γιά Ρα600 , πούναι εφάμιλη του αποτελέσματος Ρα3Χ  άν κάτι άλλο θες να
    ρωτήσεις  , όχι από 'δώ πάτησε το TAB "Email-me" του Avatar μου , γιά ευνόητους λόγους !

    Μετά σαν τελευταίο να σου ανφέρω ότι υπάρχουν και κάποιοι ουσιαστικοί παράγοντες στην επιλογή ενός
    Arranger όπως το θέμα πιάνου-πιανίστα που δεν ξέρω πώς το αντιλαμβάνεσαι αλλά μόνο τα Ρα2-3Χ
    μπορούν ν' ανταπεξέλθουν και γιά μένα αυτό το όργανο είναι υψίστης σημασίας σαν Μουσικός !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 21-03-2023 17:20 ]