ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας

    hetfield13
    23.09.2009, 13:30

    Γειά σε όλους......Smile

    Είναι το πρώτο μου πόστ εδώ και θέλω τη βοήθεια σας,σχετικά το τι κιθάρα να αγοράσω....Θέλω να συνδυάσω και καλό καθαρό και καλό βρώμικο ήχο...Θα κινούμαι σε ροκ ύφος κυρίως,αλλα που και που και σε μέταλ.Η παλιά πλέον (και πρώτη μου)samick,δεν με καλύπτει...Εχω υπ όψιν μου τα εξής μοντέλα:

    -Epiphone Les Paul(δεν εχω βρεί κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο της σειράς,γενικά την αναφέρω)

    -Ibanez RG370 DX

    Ποια η γνώμη σας για τις παραπάνω κιθάρες απο πλευράς ήχου-ταστιέρας κλπ

    και επίσης περιμένω και τις προτάσεις σας...

    Διαθέτω μέχρι 500-550 ευρώ......

    Ευχαριστώ.......


    guitarteacher
    23.09.2009, 14:49

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε hetfield13,

    Κατ'αρχάς Καλώς Ήρθες στην παρέα του MH{#emotions_dlg.thumbup}

    Εν συνεχεία, για να μπούμε στο θέμα σας...

    Σε αυτό το χρηματικό ποσό που διαθέτεις, και εφόσον θές να έχεις μια καθαρόαιμη Rock-Metal κιθάρα, με δυνατότητα "γρήγορου" performance, σίγουρα αποκλείεις την περίπτωση της Epiphone Les Paul...

    Προσωπική μου πρόταση θα ήταν:

    http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10365&pcode=H002_I0010365

    check this out...

    φιλικά,

     

     


    hetfield13
    23.09.2009, 14:58

    Για τις Jackson είχα αμφιβολίες για το κατα πόσο έχουν καλό καθαρό ήχο-clean...Τις θεωρούσα πιο Aggresive κιθαρες.....Παρ όλα αυτά θα την έχω υπ όψιν μου...

    Αν και σκεφτόμουν μήπως τολμήσω να ανοίξω κανα 200αρι+ ακομα το μπάτζετ για να τσιμπήσω καμια esp....


    guitarteacher
    23.09.2009, 15:01

    Αν διαθέσεις κάτι παραπάνω κινήσου προς Fender Stratocaster...Κατ'εμέ, The best of για αυτό που θες...