ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.819 μέλη

    Βιβλίο Αρμονίας και Θεωρίας από pdf σε word file κ.α.

    Har--rY
    27.09.2009, 02:09

    Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να μεταφέρω ένα pdf σε word file? Συγκεκριμένα ο λόγος γίνεται για το βιβλίο Harmony & Theory A comprehensive source of all musicians των Keith Wyatt & Carl Schroeder το οποίο έχω σε μμορφή pdf και λίγο άθλια κατάσταση για να το εκτυπώσω. Όντας ψιλοάσχετος με αυτά τα θέματα, μήπως γνωρίζει κάποιος αν και πως μπορώ να το μεταφέρω σε μορφή word? Ή μήπως έχει κάποιος σε word file το ίδιο ή κάποιο παρόμοιο βιβλίο και μπορεί να το στείλει;


    Atsallica
    27.09.2009, 02:24

    Καλισπερα! Λοιπον...ανοιξε το word,ανοιξε και το pdf file το οποιο θελεις να μετατρεξεις και επελεξε μια μικρη περιοχη του pdf αρχειου.Στην συνεχεια κανε δεξι κλικ πανω στην επελεγμενη περιοχη, πατα select all και τελος σειρε τα επιλεγμενα στο ειδη ανοιχτο word(drag and drop).Σε εμενα τουλαχιστον πετυχε.Ελπιζω να βοηθησα!Smile


    Har--rY
    27.09.2009, 02:54

    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Δοκίμασα αυτό που λες αλλά μεταφέρεται σαν εικόνα στο word file. Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό που ζητώ γίνεται ή όχι αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να περνάει κανονικά στο word doc σε μορφή word. Δηλαδή πχ να μπορώ να επενέβω πχ. στη γραμματοσειρά κλπ. Όχι ότι αυτό είναι το θέμα, απλά το σημειώνω για κατανόηση. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. {#emotions_dlg.biggrin}


    Atsallica
    27.09.2009, 14:53

    Εισαι σιγουρος? Γιατι οταν εγω πατησα "select all" και εγιναν μπλε ολα τα γραμματα του αρχειου και μετα τα εβαλα στο word(κανοντας κλικ πανω τους και κρατωντας το πατημενο  τα εσυρα μεσα στο ειδη ανοιχτο word) μπορουσα να επεμβω στην γραμματοσειρα....Μηπως κανεις κατι λαθος?{#emotions_dlg.confused1}


    Har--rY
    27.09.2009, 17:18

    Πιθανόν να κάνω κάτι λάθος αλλά νομίζωότι έχει να κάνει και με την ποιότητα του pdf αρχείου. Δεν βρίσκομαι στον υπολογιστή μου αυτή τη στιγμή αλλά μόλις το δοκιμάσω θα επανέλθω. Ευχαριστώ και πάλι.


    axilleas23
    27.09.2009, 17:43

    Εγώ δεν γνωρίζω πάντως!

    {#emotions_dlg.crying}


    Atsallica
    27.09.2009, 18:30

    Ok. Κοιτα και πες μου!{#emotions_dlg.biggrin}


    incomplete_angel
    27.09.2009, 19:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 27-09-2009 στις 02:09 έγραψε...

    Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να μεταφέρω ένα pdf σε word file? Συγκεκριμένα ο λόγος γίνεται για το βιβλίο Harmony & Theory A comprehensive source of all musicians των Keith Wyatt & Carl Schroeder το οποίο έχω σε μμορφή pdf και λίγο άθλια κατάσταση για να το εκτυπώσω. Όντας ψιλοάσχετος με αυτά τα θέματα, μήπως γνωρίζει κάποιος αν και πως μπορώ να το μεταφέρω σε μορφή word? Ή μήπως έχει κάποιος σε word file το ίδιο ή κάποιο παρόμοιο βιβλίο και μπορεί να το στείλει;



    Καλησπέρα, σχετικά βιβλία με αυτό που ψάχνεις έχω τα:

    Schoenberg Arnold_Theory of Harmony

    Schoenberg Arnold_Structural Functions of Harmony

    Riemann Hugo_Harmony Simplified

     

    Αν σου κάνει κάτι στείλε μου πμ με τον τίτλο και το mail σου να σου το στείλω.

    Καλή συνέχεια.


    Har--rY
    28.09.2009, 18:52

    Φίλε Atsallica σε ευχαριστώ πολύ. Και πάλι δεν μπορώ να το κάνω. Νομίζω έχει να κάνει με την ποιότητα του pdf. Το συγκεκριμένο είναι βιβλίο το οποίο έχει σαρωθεί και έχει γίνει pdf... Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ. Θα ρίξω και μια ματιά στα βιβλία που προτείνει η incomplete angel και θα επανέλθω.

     

    Παρόλα αυτά,για όποιον ενδιαφέρεται, το βιβλίο στο οποίο αναφέρομαι είναι του berklee και είναι πολύ καλό. Όποιος θέλει μπορώ να το στείλω.


    coffee
    29.09.2009, 20:28

    Λοιπόν θα βρείς ενα  πρόγραμμα OCR και θα σου προτεινα το FineReader.Είναι το καλύτερο για αυτο που θές να κάνεις.


    Har--rY
    29.09.2009, 22:49

    Φίλε coffee θα ψάξω για τα προγράμματα που προτείνεις. Σε ευχαριστώ πολύ.


    jakesommers10
    20.03.2010, 19:10

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ


    starg
    20.03.2010, 20:48