ελληνική μουσική
    750 online   ·  210.851 μέλη

    Διαφημίσεις στο Musicheaven

    freakhood
    13.10.2009, 12:19

    Νοιώθω άβολα όταν αρκετές φορές δίπλα σε κάποιο post μου προβάλλεται κάποια διαφήμιση (που συνήθως προσβάλλει την αισθητική μου αλλά η ουσία δεν έγκειται εκεί).

    Δεν λέω...καλή είναι και ή κονόμα, αν και είμαι σίγουρος πως χωρίς αυτήν το Musicheaven δεν θα υπήρχε διότι μόνο για την κονόμα γίνεται ότι γίνεται (και αυτή είναι η άποψη μου) αλλά γίνεται να μην συμμετέχω έστω ακουσίως σε αυτό το εμπόριο?

    Ευχαριστώ και περιμένω μιαν απάντηση.


    jorge
    13.10.2009, 14:49

    Οι διαφημίσεις είναι ένα αναγκαίο κακό.

    Χωρίς αυτές δεν συντηρείται ένα site όσο μεγάλο είναι το MusicHeaven.

    Χωρίς διαφημίσεις, δεν υπάρχουν χρήματα για να γίνουν επενδύσεις σε εξοπλισμό & software.

    Χωρίς διαφημίσεις, δεν μπορούμε να πληρώνουμε την ΑΕΠΙ.

    Χωρίς διαφημίσεις, δεν μπορούμε να πληρώνουμε για τους 3 πλέον servers απ' όπου τρέχει το MusicHeaven.

    Χωρίς διαφημίσεις δεν μπορούμε να αγοράζουμε όσα χαρίζουμε στα μέλη στις συναντήσεις: κονκάρδες, αυτοκόλλητα, φυλλάδια, δώρα κλπ. Επίσης δε θα μπορούσαμε να αγοράσουμε πανό για τα live (έχουμε 3).

    Χωρίς διαφημίσεις, κάποιος θα πρέπει συνέχεια να ξοδεύει ένα μέρος του μηνιάτικού του για να προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες σε ανθρώπους που πολλές φορές ούτε τους γνωρίζει.

     

    Οι διαφημίσεις είναι μια ανταπόδοση των δωρεάν υπηρεσιών που προσφέρονται στα μέλη. Όσα χρήματα μαζεύονται από τις διαφημίσεις επιστρέφονται πάλι στα μέλη του MusicHeaven, μέσω αναβαθμίσεων, νέων modules, νέων υπηρεσιών κλπ.

    Και πριν μιλήσουμε για εμπόριο, αρκεί να δεις freakhood οτι η μόνη διαφήμιση για την οποία πληρώνεται το MusicHeaven είναι αυτή του Igodo. Οι διαφημίσεις που είναι Google αποφέρουν απειροελάχιστα (μια και ελάχιστοι κανουν κλικς), ενώ όλες οι άλλες δεν αποφέρουν κανένα κέρδος και πολλούς μήνες τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα από τα έσοδα.


    freakhood
    14.10.2009, 13:49

    Αν πραγματικά κανείς από το musicheaven δεν βάζει τίποτα στην τσέπη του, και ότι κάνετε, το κάνετε με καθαρή ανιδιοτελή αγάπη ως προς την μουσική, τότε πάω πάσο.

    Μακάρι να ισχύει αν και κάπως δύσκολα θα το πιστέψω. Είμαι θετικά προκατειλημμένος ωστόσο.

    Για να δούμε...


    jorge
    15.10.2009, 00:18

    Αν ψάξεις λίγο την ιστορία του site από το μακρινό 1997, ίσως βγάλεις άκρη...


    lefterisvlachos
    02.09.2010, 19:20
    Είναι γεγονός ότι οι διαφημίσεις είναι απαραίτητες για οικονομικούς λόγους όπως καλώς ανέλυσε παρακάτω ο Jorge αν και νομίζω πως δεν είναι και τόσο κακόγουστες που να ενοχλούν. Εξ άλλου όταν ένα site όπως το ΜΗ μας προσφέρει αρκετά πράγματα και τα δεχόμαστε επειδή δεν πληρώνουμε τίποτε, δεν πρέπει να μας ενοχλεί που κάποιοι φροντίζουν με τα χρήματά τους να τα απολαμβάνουμε. Επ ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω τον Jorge εάν μπορούμε να διαφημίσουμε κατάστημα που έχει είδη μουσικής αλλά όχι αποκλειστικά και πως γίνεται η καταχώρηση και η πληρωμή
    lefterisvlachos
    02.09.2010, 19:25
    Παράθεση:

    Το μέλος lefterisvlachos στις 02-09-2010 στις 19:20 έγραψε...

    Είναι γεγονός ότι οι διαφημίσεις είναι απαραίτητες για οικονομικούς λόγους όπως καλώς ανέλυσε παρακάτω ο Jorge αν και νομίζω πως δεν είναι και τόσο κακόγουστες που να ενοχλούν. Εξ άλλου όταν ένα site όπως το ΜΗ μας προσφέρει αρκετά πράγματα και τα δεχόμαστε επειδή δεν πληρώνουμε τίποτε, δεν πρέπει να μας ενοχλεί που κάποιοι φροντίζουν με τα χρήματά τους να τα απολαμβάνουμε. Επ ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω τον Jorge εάν μπορούμε να διαφημίσουμε κατάστημα που έχει είδη μουσικής αλλά όχι αποκλειστικά και πως γίνεται η καταχώρηση και η πληρωμή

    στείλε μου e- mail
    jorge
    02.09.2010, 22:02
    Να σημειώσω οτι αφαιρέθηκαν και οι επάνω διαφημίσεις στην αρχική σελίδα, για λόγους διευκόλυνσης των μελών και ιδιαίτερα των νέων, που πρέπει να κατατοπιστούν γρήγορα. Αυτό για όσους μιλούν για εμπόριο. 8 χρόνια τώρα μπαίνουμε μέσα και συνεχίζουμε να μπαίνουμε. Άλλοι έκλεισαν. Διότι ήταν επιχειρήσεις και δεν μπορούσαν να χάνουν. Sites όπως το MusicHeaven είναι μεράκι και χόμπι, οποτε όσο και να μπαίνουν μέσα, θα εξακολουθούν να υπάρχουν. Χωρίς βέβαια τις υπηρεσίες που θα εξασφάλιζε ένα θετικό ισοζύγιο, αλλά θα υπάρχουν. Επίσης, να προσθέσω πως όσες διαφημίσεις μεγάλων εταιριών βλέπετε, προέρχονται μέσω Google, που σημαίνει οτι αν κάποιος δεν κάνει κλικ, το MusicHeaven δεν έχει κανένα όφελος. Όσον αφορά τώρα τα κλικς που μπορεί να γίνονται, απλά ρωτήστε τον εαυτό σας πόσα κλικ έχετε κάνει σε διαφημίσεις του MusicHeaven.
    jorge
    02.09.2010, 22:04

    Παράθεση:

    Το μέλος lefterisvlachos στις 02-09-2010 στις 19:20 έγραψε...

    Επ ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω τον Jorge εάν μπορούμε να διαφημίσουμε κατάστημα που έχει είδη μουσικής αλλά όχι αποκλειστικά και πως γίνεται η καταχώρηση και η πληρωμή

    Λευτέρη, θα πρέπει το κατάστημα να συμπληρωσει τη φόρμα διαφήμισης.