ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.846 μέλη

    Εκμάθηση κιθάρας - Εντελως ασχετος

    alexiou92
    15.10.2009, 21:24

    Γεια σας παιδια... Ειμαι τριτη λυκειου και θελω να κανω κατι δημιουργικο και που μου αρεσει για να ξεχνιεμαι στον λιγο ελευθερο χρονο που για λιγους μηνες ακομα εχω... Αυτο που σκεφτηκα να κανω ειναι να παω σε ενα ωδειο να μαθω κιθαρα...κλασικη... Ο χρονος που μπορω να διαθετω ειναι καμια ωρα για μαθημα και κανα 2 αλλες για εξασκηση την βδομαδα... Τι νομιζετε? Αξιζει τον κοπο? Και επισης, σε ποσο καιρο θα μπορω να παιζω ικανοποιητικα ενα ελληνικο ροκ τραγουδι  (πχ παπακωνσταντινου) για την πλακα μου στον ελευθερο χρονο μου?


    inkve
    16.10.2009, 02:56

    για αυτο που θες δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να πας σε ωδειο,αν και παντα ειναι χρησιμο,θα μπορουσε παντως και καποιος γνωστος σου να σου δειξει τα πρωτα πολυ βασικα για να αρχισεις..,

     

    επειτα μπορεις να αγορασεις ενα οποιοδηποτε βιβλιο που δειχνει τις συγχορδιες και μαλιστα πολλα απο αυτα τα εχουν και σε φωτογραφιες με την σωστη θεση των δαχτυλων πανω στην ταστιερα...

     

    επισης γνωμη μου ειναι να μην παρεις κλασσικη....να παρεις ακουστικη κιθαρα...για αυτα που θες η ακουστικη ειναι το καταλληλοτερο οργανο..

     

    2 ωρες την εβδομαδα σιγουρα δεν ειναι πολλες αλλα ομως ειναι κατι....παρολα αυτα στοιχηματιζω οτι με το που κολλησεις το <<μικροβιο>> θα αφιερωνεις περισσοτερο χρονο....{#emotions_dlg.biggrin}

     

    μην το δεις σαν εξασκηση...δες το σαν καθημερινη ευχαριστη ασχολια και πιανε την κιθαρα εστω και για μιση ωριτσα....αν ειδικα εχεις και κανεναν φιλο να σου δειχνει καποια πραγματακια θα αρχισεις να παιζεις πριν το καταλαβεις...

    υστερα απο αυτα πας σε ενα μαγαζι...και αγοραζεις ενα απο τα αμετρητα βιβλια με ελληνικα τραγουδια που εχουν γραμμενους τους στιχους αλλα και τις συγχορδιες και εισαι ετοιμος!!

     

    καλη αρχη και καλο πρωτοξεφλουδισμα στα δαχτυλα!!{#emotions_dlg.thumbup}


    Athws
    16.10.2009, 08:43

    αλήθεια τι γίνεται για τα εκτός κλασσικής ;

    υπάρχουν ωδεία ; (πόσα και ποιά ;)

    και οι δάσκαλοι που λένε ιδιαίτερα μαθήματα ακουστικής ή ηλεκτρικής τί ύλη κάνουν ;

    ξέρει κανείς ;


    takispag
    16.10.2009, 10:55

    Θεωρητικά όσα ωδεία λένε ότι διδάσκουν ηλεκτρικά όργανα, σημαίνει ότι έχουν μέσα ηλεκτρική-ακουστική κιθάρα. Απο κει και πέρα, πάντα ισχύει το με όποιο δάσκαλο καθήσεις....

    Όσον αφορά την ύλη απ'όσο μπορώ να γνωρίζω, δεν υπάρχει ένα απόλυτο στάνταρ, όπως υπάρχει στα κλασσικά όργανα, αλλά προφανώς υπάρχουν πράγματα που δε γίνεται να μην στα διδάξουν, όπως πχ κλίμακες, τεχνικές, κλπ.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς, όσο προχωρημένα κι αν είναι κάποια ωδεία,έχεις να κάνεις με τον άνθρωπο που σε διδάσκει. Και στο λέω αυτό, έχοντας δει δασκάλους ηλεκτρικής σε καλό ωδείο, να μην ξέρει να διδάξει βασικές τεχνικές ηλεκτρικής σε μαθητές του. 

    Η ύλη πάντως μπορεί και διαφοροποιείται λίγο, ανάλογα με τα ακούσματα του μαθητευόμενου.Αν ρωτάς για συγκεκριμένα βιβλία, αυτά νομίζω πως αλλάζουν από ωδείο σε ωδείο, ακόμα και από δάσκαλο σε δάσκαλο.

    Όσον αφορά τον φίλο που άνοιξε το θέμα, ΠΑΝΤΑ αξίζει να προσπαθείς να μάθεις. Ειδικά αν έχει να κάνει με μουσικό όργανο. Και όταν έρθει η ώρα που θα παίξεις τα πρώτα σου τραγούδια η ανταμοιβή είναι τεράστια, να το ξέρεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : takispag στις 16-10-2009 10:58 ]


    Athws
    16.10.2009, 14:32

    Προφανώς ο δάσκαλος είναι το άλφα και το ωμέγα (αυτό ισχύει σε οτιδήποτε) αλλά δε μιλάω γι αυτό.

    Στην κλασσική ας πούμε, τα πράγματα είναι συγκεκριμένα.

    Από το πώς θα βάλεις τα χέρια σου στην κιθάρα, τη θεωρία μουσικής που διδάσκεσαι, τις ασκήσεις και τα κομμάτια που παίζεις. Σε κάθε τάξη εξετάζεσαι σε συγκεκριμένα-επιλεγμένα κομμάτια και ανάλογα πας παρακάτω ή όχι.

    Στην ακουστική π.χ. υπάρχουν τάξεις ; τι κομμάτια διδάσκονται-εξετάζονται ;

    Ας πούμε τι επίπεδο αντιστοιχεί για να παίξεις Βαγγέλη Γερμανό (ακριβώς όμως, όχι στο περίπου)..

    Υπάρχει κανείς που να παίρνει μαθήματα ακουστικής-ηλεκτρικής να μας πεί τι κάνουνε ;  

     

     


    alexiou92
    16.10.2009, 14:53

    Παιδια εμενα δεν με ενδιαφερει να γινω επαγγελματιας κιθαριστας!!! Ουτε τάξεις με νοιαζουν ουτε υλες!!! Ειδικα οποιαδηποτε υλη θελω να ειναι μακρια μου!!! Εγω ηδη παρα πολλα για τις πανελληνιες!!! Αυτο που θελω εγω ειναι οσο πιο γρηγορα και ανωδυνα γινεται να μαθω να παιζω 10 τραγουδακια ελληνικο ροκ τις ωρες που δεν διαβαζω και χαζευω στην τηλεοραση η στο pc!!! Αυτό είναι εύκολο να γίνει? Θα μπορω δηλαδη με ουτε λίγη αλλά ουτε και πολύ δουλεια σε ενα μήνα να παίζω το μοναξια μου όλα για παραδειγμα? Και οταν λεω να το παιζω εννοω απλα να βγαινει νοημα! Δεν θα δωσω συναυλια!


    Athws
    16.10.2009, 15:14

    Παράθεση:

    Το μέλος alexiou92 στις 16-10-2009 στις 14:53 έγραψε...

    Παιδια εμενα δεν με ενδιαφερει να γινω επαγγελματιας κιθαριστας!!! Ουτε τάξεις με νοιαζουν ουτε υλες!!! Ειδικα οποιαδηποτε υλη θελω να ειναι μακρια μου!!! Εγω ηδη παρα πολλα για τις πανελληνιες!!! Αυτο που θελω εγω ειναι οσο πιο γρηγορα και ανωδυνα γινεται να μαθω να παιζω 10 τραγουδακια ελληνικο ροκ τις ωρες που δεν διαβαζω και χαζευω στην τηλεοραση η στο pc!!! Αυτό είναι εύκολο να γίνει? Θα μπορω δηλαδη με ουτε λίγη αλλά ουτε και πολύ δουλεια σε ενα μήνα να παίζω το μοναξια μου όλα για παραδειγμα? Και οταν λεω να το παιζω εννοω απλα να βγαινει νοημα! Δεν θα δωσω συναυλια!

    Όσο γι αυτό σου έχουν ήδη απαντήσει.. "μπορεις να αγορασεις ενα οποιοδηποτε βιβλιο που δειχνει τις συγχορδιες και μαλιστα πολλα απο αυτα τα εχουν και σε φωτογραφιες με την σωστη θεση των δαχτυλων πανω στην ταστιερα", βρες και τις συγχορδίες των τραγουδιών που θές σε κάποιο σάιτ, και είσαι έτοιμος !


    alexiou92
    16.10.2009, 15:16

    Αν είναι τόσο ευκολο, δεν εχω προβλημα να παω και σε εναν καθηγητη για λιγο για να το κανω ακομα πιο ευκολο! Γιατι δεν εχω πολυ χρονο διαθεσιμο για να πειραματιζομαι οσο ωραιο ειναι και αυτο! Για καποιο λογο με εχει πιασει μια μανια να παιζω μονος μου τα τραγουδια που ακουω καθε μερα!!!


    takispag
    16.10.2009, 15:54

    Παράθεση:

    Το μέλος alexiou92 στις 16-10-2009 στις 15:16 έγραψε...

    Αν είναι τόσο ευκολο, δεν εχω προβλημα να παω και σε εναν καθηγητη για λιγο για να το κανω ακομα πιο ευκολο! Γιατι δεν εχω πολυ χρονο διαθεσιμο για να πειραματιζομαι οσο ωραιο ειναι και αυτο! Για καποιο λογο με εχει πιασει μια μανια να παιζω μονος μου τα τραγουδια που ακουω καθε μερα!!!



    Να βρεις ένα δάσκαλο και να του ζητήσεις αυτό ακριβώς που μας λες εδώ. Ζήτα να μάθεις να παίζεις ρυθμικά τα τραγούδια που σου αρέσουν, χωρίς να μπεις πιο ''βαθιά"" σε νότες κλπ. Υπάρχουν πολλά τραγουδάκια που μπορείς να μάθεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το πόσο σύντομα, εξαρτάται κυρίως από σένα. 


    axilleas23
    18.10.2009, 00:52

    {#emotions_dlg.oops}


    nikos99
    18.10.2009, 17:26

    Παιδιά γεια σας και από εμένα..!!!Διάβασα την κουβέντα σας και κατανοώντας το τι ζητάει ο φίλος μας έχω να πώ ότι αφού θέλει να ασχοληθεί με την μαγεία της κιθάρας θα ήταν καλύτερο να ασχοληθεί τις δύο ώρες που λέει οτι διαθέτει με μεράκι και σχέδιο και όχι όπως να 'ναι ίσα ίσα για να παίζει ένα ρυθμό..Εγώ φίλε μου πάντως σου προτείνω τις 2 αυτες ωρες να αρχίσεις να μελετάς απάνω στην κιθάρα οχι με την βοήθεια δασκάλου ,γιατι καταλαβαινω οτι  δεν εχεις τον χρονο αλλα με την βοηθεια καποιων μαθηματων σαν αυτων που θα κατεβασεις απο εδώ..... http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas  Είναι πολύ εύχρηστα και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν αρκετα...Εγω παντως που ειμαι αυτοδιδακτος και τα χρησιμοποιώ  βλεπω μεγαλο αποτελεσμα...και ανεξοδο...ευχαριστω!!!!!Καλή αρχή!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    StavmanR
    18.10.2009, 18:45

    Καταρχήν θέλω να διαβεβαιώσω τον δημιουργό του θέματος ότι εκείνος που δηλώνει άσχετος είναι ο σχετικότερος με τη μουσική.

     

    Δεν τίθεται θέμα γνώσεως περί μουσικής, αλλά θέμα έντεχνης προσεγγίσεως εκείνης.

     

    Είμαι από εκείνους που δεν πιστεύουν ότι κάποιος είναι περισσότερο μουσικός από άλλον, αλλά όλοι γεννιόμαστε και βιώνουμε με την μουσική ως αυτούσιο μέρος της ύπαρξής μας. Άλλωστε, δεν θα υπήρχε μουσικός  (οργανοπαίχτης) αν δεν υπήρχε ακροατής. Και για να υπάρχει ακροατής πρέπει να διαθέτει τη μουσικότητα του μουσικού, ώστε να τον καταλαβαίνει.

     

    Η μουσική, όπως και κάθε τί, θέλει αγάπη. Άσε την να μπει μέσα σου και να σε εξουσιάσει. Μην προσπαθείς να την εξουσιάσεις εσύ. Ζήσε την και προσπάθησε να την προσεγγίσεις με ευγένεια κι ανιδιοτέλεια. Οι  μουσικοί φθόγγοι, οι μουσικές αξίες και τα υπόλοιπα, θα έλθουν από μόνα τους, όταν θα προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τους συνανθρώπους σου μουσικά.

     

    Ό,τι σπέρνουμε θερίζουμε. Σπείρε κόκκο αγάπης προς τη μουσική και θα ανοίξει ένας κόσμος μπροστά σου. Σε άλλη περίπτωση, η μουσική θα πέσει στο επίπεδο του κόσμου, όπως τον βλέπεις χρησιμοποιώντας μόνο τα μάτια σου.

     

    Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.


    delta66
    23.10.2009, 00:06

    Δυο πραγματακια κι απο μενα που μπορουν να βοηθησουν στην επιτευξη του στοχου σου.

    1. Μην ασχοληθεις με κλασσικη κιθαρα (οχι τοσο σαν οργανο αλλα σαν μελετη) γιατι ειναι τελειως διαφορετικη απο την ακουστικη/ηλεκτρικη κιθαρα που χρειαζεται για να παιξεις την μουσικη που ανεφερες.

    2. Οποιαδηποτε βοηθεια ειτε ηλεκτρονικης μορφης μαθηματα ειτε με δασκαλο, θα σου γλυτωσει χαμενο χρονο ψαξιματος στα τυφλα.

     

    Καλη συνεχεια.


    Crazy-Heart
    24.10.2009, 14:27

    Νομίζω πως το Ωδείο περισσότερο θα σε κουράσει παρά να σε χαλαρώσει...

    Πρόταση μου να πας σε κάποιο μαγαζί με μουσικά είδη και να ρωτήσεις εκεί για κάποιο δάσκαλο... καλύτερα να αρχίσεις με δάσκαλο για να μάθεις τα βασικά και μετά μπορείς να συνεχίσεις μόνο σου μέσω βιβλίων και φυσικά μεσω internet.

    όσο για κιθάρα προτείνω και εγώ ακουστική!


    Athws
    27.10.2009, 09:36
    > και συνέχισε, ο Siggi Mertens έχει πολύ καλά μαθήματα


    VasilisSaltagiannis
    27.10.2009, 10:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Crazy-Heart στις 24-10-2009 στις 14:27 έγραψε...

    Νομίζω πως το Ωδείο περισσότερο θα σε κουράσει παρά να σε χαλαρώσει...

    Πρόταση μου να πας σε κάποιο μαγαζί με μουσικά είδη και να ρωτήσεις εκεί για κάποιο δάσκαλο... καλύτερα να αρχίσεις με δάσκαλο για να μάθεις τα βασικά και μετά μπορείς να συνεχίσεις μόνο σου μέσω βιβλίων και φυσικά μεσω internet.

    όσο για κιθάρα προτείνω και εγώ ακουστική!



    Συμφωνώ κι εγώ με Crazy-Heart καλό είναι να ξεκινήσεις με δάσκαλο για τα βασικά για να σου δείξει κάποια σωστά πρώτα βήματα, λέγοντάς του φυσικά ότι δίνεις και πανελλήνιες. Χωρίς να ζορίζεσαι θα αφήσεις τον εαυτό σου να έρθει σε επαφή με την κιθάρα, σιγά σιγά θα μάθεις τα πρώτα ακόρντα και κάποια πιο απλά τραγούδια. Δώσε λίγο χρόνο και μη βιάζεσαι, χωρίς βεβαια να ψάξεις από τώρα για πράγματα που θα σε κουράσουν όπως προειπώθηκε..Βιβλία και internet επίσης συμφωνώ. Όταν θα παίξεις το πρώτο άσμα θα νιώσεις όμορφα..

    Όσο για κιθάρα αν και η ακουστική γι αυτή την περίπτωση είναι καταλληλότερη, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και κλασσική και ότι σου κάτσει στο χέρι και το αυτί.

    Εύχομαι καλό ξεκίνημα..


    guitarteacher
    27.10.2009, 11:40

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε alexiou92

    Κατ'αρχήν καλό κουράγιο εν όψη 3ης Λυκείου!Τα ζήσαμε και τα ξέρουμε!!!

    Όσον αφορά την εκμάθηση κιθάρας, θεωρώ πως ο χρόνος μου διαθέτεις (2ώρες μάθημα+2ώρες μελέτης/εβδομάδα), και αναφορικά με αυτά που θέλεις να μάθεις, είναι μιά χαρά{#emotions_dlg.yes}, εφόσον υπάρχει σωστή καθοδήγηση, (βλ. Δάσκαλος) - ενδεικτική προτεινόμενη μελέτη/ημέρα:20'-30'(για αρχάριο)-Διότι, αν ξεκινήσεις να "ψάχνεσαι" μόνος σου, θα αφιερώνεις 4-5ώρες/εβδομάδα  μόνο στο "ψάξιμο", χωρίς να συνυπολογίσω τον χρόνο που θα σου "πάρει" να καταλάβεις πώς θα μελετήσεις κ.τ.λ... Με λίγα λόγια: ο χρόνος είναι χρήμα

    Και για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομά τους και να μην "παρεξηγούμεθα" εμείς οι Δάσκαλοι...

    Είναι προτειμότερο να κάνεις 5-6 μαθήματα, ώστε να μάθεις τον Τρόπο που πρέπει να μελετάς, σημειογραφεία φθόγγων-Tabulature, βασικές αρχές θεωρίας της μουσικής, βασικές Τεχνικές κτλ..., παρά να "σπάσεις" τα δάκτυλα και τα νεύρα σου, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, και "κατόπιν Εορτής" να ξεκινήσεις μαθήματα...άν δεν έχεις "ξενερώσει" ήδη...

    Αυτά εν ολίγοις...

    Άντε και καλή αρχή!

    Φιλικά,


    starg
    28.10.2009, 20:01

    Παράθεση:

    Το μέλος alexiou92 στις 16-10-2009 στις 14:53 έγραψε...

     Θα μπορω δηλαδη με ουτε λίγη αλλά ουτε και πολύ δουλεια σε ενα μήνα να παίζω το μοναξια μου όλα για παραδειγμα? Και οταν λεω να το παιζω εννοω απλα να βγαινει νοημα! Δεν θα δωσω συναυλια!



    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μην βάζεις τέτοιες προθεσμίες στον εαυτό σου...

    Κι αν περάσει ο μήνας και δεν παιζεις το τραγουδάκι τι θα γίνει; θα τα παρατήσεις;

    Η ενασχόληση με κάποιο μουσικό όργανο δεν υπόκειται σε τέτοιου είδους περιορισμούς.

    Ή αγαπάς την μουσική και ασχολείσαι ή πας για ψάρεμα ή ότι άλλο σε γεμίζει.

    Η κιθάρα δεν είναι άλλο ένα κεφάλαιο στο σχολικό βιβλίο , να το διαβάσεις και να το μάθεις.

    Θα χρειαστείς αρκετή υπομονή και επιμονή, για να παίξεις τις πρώτες συνεχόμενες συγχορδίες χωρίς σοβαρό λάθος. Όμως πίστεψέ με αξίζει πέρα για πέρα τον κόπο και τον χρόνο, γιατί τα πράγματα που θα πάρεις απο την μουσική δεν θα τα πάρεις απο πουθενά αλλού.

    Οι συμβουλές που σου δόθηκαν απο τους συναδέλφους είναι πέρα για πέρα στο σωστό δρόμο, και το μόνο που μπορω να κάνω παραπάνω είναι να σου ευχηθώ καλή αρχή και καλά μαθήματα..


    delta66
    29.10.2009, 19:54

    Παράθεση:

    Το μέλος starg στις 28-10-2009 στις 20:01 έγραψε...

    Κι αν περάσει ο μήνας και δεν παιζεις το τραγουδάκι τι θα γίνει; θα τα παρατήσεις;

    Η ενασχόληση με κάποιο μουσικό όργανο δεν υπόκειται σε τέτοιου είδους περιορισμούς.

    Ή αγαπάς την μουσική και ασχολείσαι ή πας για ψάρεμα ή ότι άλλο σε γεμίζει.

    Η κιθάρα δεν είναι άλλο ένα κεφάλαιο στο σχολικό βιβλίο , να το διαβάσεις και να το μάθεις.

     

    Θα χρειαστείς αρκετή υπομονή και επιμονή, για να παίξεις τις πρώτες συνεχόμενες συγχορδίες χωρίς σοβαρό λάθος. Όμως πίστεψέ με αξίζει πέρα για πέρα τον κόπο και τον χρόνο, γιατί τα πράγματα που θα πάρεις απο την μουσική δεν θα τα πάρεις απο πουθενά αλλού....

    Πολυ καλο και φιλοσοφημενο  ποστ.