ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.833 μέλη

    Καταλληλο μουσικο οργανο για ατομο με ευαισθησια στους καρπους

    elina91
    17.10.2009, 14:50

    Γεια χαρα σε ολους.Θελω τη συμβουλη σας σε κατι.Λατρευω τη μουσικη κ θα ηθελα τωρα που διαθετω αρκετο χρονο να ασχοληθω ερασιτεχνικα με καποιο οργανο για προσωπικη καθαρα ευχαριστηση και χωρις αγχος κ απαιτηση να φθασω σε υψηλο επιπεδο.Τo προβλημα ειναι οτι εχω μια ευαισθησια στους καρπους[οχι βεβαια τενοντιτιδα] κ κουραζομαι ακομα κ με το πληκτρολογιο η το ποντικι.Θεωρω λοιπον οτι οργανα οπως το πιανο η η κιθαρα ειναι για μενα απαγορευτικα,αν και μου αρεσουν πολυ.Πιστευετε οτι υπαρχει καποιο οργανο με το οποιο μπορω να ασχοληθω χωρις να κουρασω τα χερια μου η πρεπει να ξεχασω για παντα την προοπτικη του να μαθω ενα μουσικο οργανο;;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elina91 στις 20-10-2009 16:11 ]


    elina91
    20.10.2009, 16:09

    Κανεις;;{#emotions_dlg.confused1}


    mariam
    20.10.2009, 23:05

    Γεια χαρα,

                Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι αισιοδοξη πως θα μπορουσε να υπαρξει μια απαντηση-λυση σε αυτο σου το προβλημα...ολα τα μουσικα οργανα για να λειτουργησουν, παραξουν ηχο, χρειαζονται τα χερια μας οποτε δεν ξερω εαν θα μπορουσες να παιξεις καποιο οργανο χωρις επιπτωσεις στους καρπους σου...ισως η φλογερα η απλη η οποια ειναι ελαφρια ισως αυτη θα μπορουσαν να αντεξουν οι καρποι σου, αλλα ξερεις υπαρχει και η αλλη λυση! Η φωνη! να ασχοληθεις με την φωνητικη εφοσον αυτη δεν προκειται με κανενα τροπο να σε πειραξει στους καρπους σου, βεβαια αλλη χαρη εχει το να παιζεις ενα οργανο και αλλη το να τραγουδας...τεσπα

    μαριαμ.


    paradisefox
    21.10.2009, 10:30

    θέλω μόνο να  πω (για την μικρή πιθανότητα που να μην το ξέρεις ήδη) ότι το πληκτρολόγιο -ποντίκι αν είναι κακής ποιότητας και ασχολείσαι πολλές ώρες όπως και κακή στάση σε γραφείο,ακατάλληλη καρέκλα κλπ προκαλούν κούραση και παθήσεις έτσι και αλλιώς.Αν αυτό που είπα είναι εκτός θέματος (δηλαδή αν έχεις κάποιο πρόβλημα εκ γενετής κλπ) ζητάω συγγνώμη.

    Για το αν μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο όργανο ίσως θα έπρεπε  να ψάξεις και για κανένα γιατρό που να έχει εμπειρία από ασθένειες μουσικών.Ναι μεν η δική σου ευαισθησία δεν προκλήθηκε από μουσική αλλά σίγουρα είναι πιο ειδικός σχετικά  με το θέμα από έναν <<απλό>>  ορθοπεδικό(ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα σχετικός).


    elina91
    23.10.2009, 13:15

    Τhanks για τις απαντησεις σας,παιδια.Το θεμα της φωνης,mariam, το σκεφτηκα κι εγω αλλα σιγουρα αλλη χαρη εχει το να μαθεις καποιο οργανοSmile.Τωρα οσον αφορα τα χερια μου,να διευκρινησω οτι ευτυχως δεν προκειται για καποια ασθενεια η καποιο προβλημα που υπαρχει εκ γενετης.Ειναι απολυτα φυσιολογικα,απλως νιωθω οτι ειναι λιγο πιο ευαισθητα απ το συνηθισμενο.Δεν με πονανε δηλαδη συνεχεια ουτε εχω καποιο αλλο προβλημα,απλα μετα απο γυμναστικη με βαρακια[ελαφρια,δηλαδη των 1.5-2kg],push ups η λιγο γραψιμο στο πληκτρολογιο νιωθω μια ψιλοενοενοχληση,πραγμα που δε συμβαινει συχνα σε αλλους,οταν μιλαμε για τοσο μικρη καταπονηση.Αυτο.Περισσοτερο δηλαδη φοβαμαι μηπως με την εξασκηση τους δημιουργησω αληθινο προβλημα,δεν ειναι οτι εχω κατι ανησυχητικο.Ειναι ασφαλως κ λιγο ψυχολογικο.Τεσπα,χρησιμη θα ηταν η συμβουλη ενος εξειδικευμενου στις ασθενειες των μουσικων γιατρου.Αληθεια στην Αθηνα υπαρχει καποιος;;


    CROSS
    23.10.2009, 14:51

    Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα,οποιοδήποτε όργανο κι αν ξεκινήσεις.Απο τη στιγμή που χρησιμοποιείς βαράκια(!!!!!)τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.Κανένα όργανο δεν είναι πιο ''βαρύ'' απ'τα βαράκια σουSmile


    iwpat
    05.11.2009, 12:36

    κι εγώ αυμφωνώ με τν cross δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα...δοκιμασε το{#emotions_dlg.yes}


    stauroula82
    22.12.2009, 17:50
    an matheis tin sosti texniki opoiodipote organo kai na paikseis den tha exeis problima... ta panta einai thema texnikis k sostis meletis.... ego exo kakosi trion spondilon ston auxena k o giatros mou apagoreuse rita na paikso bioli.... kati pou den ekana.. giati ama agapas kati polli tha to kaneis... k i texni thelei k ligo thisies.... dokimazeis k an deis pos se kourazei xalaroneis.... kai pali....