ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Λευτεριά στα σαλιγκάρια

    Prospero
    20.10.2009, 03:26

    Στηρίζουμε τον αγώνα αυτων των αθωων πλασμάτων εναντίον της καταπίεσης του μέλους ****** (αν τα αιτήματα δεν δικαιωθούν θα αναφέρουμε ονόματα). Μαζεύουμε υπογραφές για την απελευθερωσή τους.                                                                Υ.Γ. : Κουράγιο αδέρφια. Ο λαος είναι μαζί σας . . . {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Prospero στις 20-10-2009 04:35 ]


    mellia
    20.10.2009, 03:37

    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}


    Prospero
    20.10.2009, 03:52

    ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

    'Αρθρο 1

    Όλα τα ζώα γεννιούνται με ίσα δικαιώματα στη ζωή και στη δυνατότητα ύπαρξης.

    'Αρθρο 2

    Ο άνθρωπος οφείλει να σέβεται τη ζωή κάθε ζώου. Ο άνθρωπος ανήκει στο ζωικό βασίλειο και δεν μπορεί να εξοντώνει ή να εκμεταλλεύεται τα άλλα είδη του ζωικού βασιλείου. Αντίθετα, οφείλει να χρησιμοποιεί τις γνώσεις για το καλό των ζώων. Κάθε ζώο δικαιούται φροντίδας, προσοχής και προστασίας από τον άνθρωπο.

    'Αρθρο 3

    Κανένα ζώο δεν πρέπει να υποβάλλεται σε κακομεταχείριση ή απάνθρωπη συμπεριφορά. Αν η θανάτωση ενός ζώου θεωρηθεί υποχρεωτική πρέπει να γίνεις στιγμιαία, ανώδυνα και χωρίς καμιά πρόκληση αγωνίας του ζώου.

    'Αρθρο 4

    Κάθε ζώο δικαιούται να ζήσει στο φυσικό του χώρο (γη, θάλασσα, αέρας) και να αναπαράγεται σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους. Η στέρηση ελευθερίας του ζώου ακόμη κι αν γίνεται για μορφωτικούς σκοπούς είναι αντίθετη προς τη διακήρυξη δικαιωμάτων αυτού.

    'Αρθρο 5

    Κάθε ζώο που από παράδοση θεωρείται κατοικίδιο δικαιούται να ζήσει με το ρυθμό και τις συνθήκες ζωής και ελευθερίας που αντιστοιχούν στο είδος του. Η διαφοροποίηση αυτών των συνθηκών από τον άνθρωπο έχει σκοπούς κερδοσκοπικούς και είναι αντίθετη προς τη διακήρυξη.

    'Αρθρο 6

    Κάθε ζώο που αποτελεί σύντροφο του ανθρώπου έχει δικαίωμα διάρκειας ζωής ανάλογης με τη φυσική του μακροβιότητα. Η εγκατάλειψη ενός ζώου θεωρείται πράξη απάνθρωπη και εξευτελιστική.

    'Αρθρο 7

    Αναφορικά με τα ζώα που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στον άνθρωπο, η διάρκεια και η ένταση δουλειάς πρέπει να είναι σε λογικά πλαίσια, η διατροφή τους ικανοποιητική και η ανάπαυσή τους υποχρεωτική.

    'Αρθρο 8

    Οποιοσδήποτε πειραματισμός πάνω στα ζώα, ιατρικός, επιστημονικός, κ.λπ. αντιτίθεται προς τα δικαιώματα των ζώων, εφόσον προκαλεί πόνο σωματικό ή ψυχικό. Πρέπει να επιδιώκεται η αντικατάσταση του πειραματισμού πάνω στα ζώα, από άλλες υπάρχουσες τεχνικές.

    'Αρθρο 9

    Τα ζώα που εκτρέφονται για τη διατροφή του ανθρώπου πρέπει να στεγάζονται, να τρέφονται, να μετακινούνται και να θανατώνονται χωρίς πρόκληση πόνου και αγωνίας.

    'Αρθρο 10

    Απαγορεύεται η εκμετάλλευση των ζώων για τη διασκέδαση των ανθρώπων. Η έκθεση ζώου και τα θεάματα που χρησιμοποιούν ζώα αποτελούν καταστρατήγηση της αξιοπρέπειας και του σεβασμού προς τη ζωή του ζώου.

    'Αρθρο 11

    Κάθε πράξη που χωρίς λόγο προκαλεί θάνατο ζώου είναι βιοκτονία, είναι έγκλημα απέναντι στη ζωή.

    'Αρθρο 12

    Κάθε πράξη που προκαλεί θάνατο μεγάλου αριθμού άγριων ζώων αποτελεί γενοκτονία, έγκλημα απέναντι στο είδος. Η μόλυνση και οποιαδήποτε καταστροφή του φυσικού μας περιβάλλοντος οδηγούν στη γενοκτονία.

    'Αρθρο 13

    Σεβασμός επιβάλλεται ακόμη και στο νεκρό ζώο. Κάθε σκηνή βίας στην τηλεόραση και το σινεμά, με θύματα ζώα πρέπει να απαγορευτεί και μόνο οι σκηνές που έχουν σκοπό να ενημερώσουν για τα δικαιώματα των ζώων οφείλουν να προβάλλονται

    'Αρθρο 14

    Οι οργανισμοί προστασίας και προάσπισης των ζώων πρέπει να αντιπροσωπεύονται από κάθε κυβέρνηση. Τα δικαιώματα του ζώου πρέπει να κατοχυρωθούν απ' τους νόμους, όπως ακριβώς και τα δικαιώματα του ανθρώπου.

    Διεθνής Ένωση Δικαιωμάτων των Ζώων Παρίσι 1978


    StavmanR
    20.10.2009, 12:14

    Όλα τα ζώα έχουν ίσα δικαιώματα.

     

    Ως εκ τούτου επιθυμώ να μηνύσω το λεοντάρι με αριθμό ταυτότητας ΡΣΔ325526 για απόπειρα ζωοκτονίας εναντίον του λαγού υπ. αρ. ΘΡΥ216466.

     

    Καταζητείται ο Γεώργιος Ορνιθοφάγος για βασανισμό, βρεφοκτονία και πρόκληση ψυχικής βλάβης σε εγκυμονούσα όρνιθα, επειδή μαγείρεψε βραστά αβγά σήμερον την πρωίαν.

     

    Οι παραπάνω αστεϊσμοί φυσικά αποσκοπούν στο να τονίσουν πόσο παράλογα έχουν γίνει τα κανονιστικά πλαίσια που θεσπίζουν οι άνθρωποι.

     

    Τα φυτά, άραγε, δεν έχουν δικαιώματα;

     

    Ανθρώπινη πατούσα καταπλάκωσε τρυφερό βλαστό τριφυλλιού που συνευρίσκετο ερωτικά με τις αχτίδες του ηλίου. Απάνθρωπη και αντιερωτική η στάση της πατούσας οι οποία καταζητείται από τα ίχνη που άφησε στο υγρό χώμα. Τεχνικά χαρακτηριστικά: Στρατιωτική Αρβύλλα Νο 44, φέρουσα βάρος περί των 78 κιλών.

     

    Άλλο πράγμα η περιβαλλοντική συνείδηση κι άλλο πράγμα ο βίαιος κανονιστικός εξανθρωπισμός όλης της φύσης. Θέλει λίγη περισσότερη προσοχή το θέμα. Αν κάτι μας δίδαξε η ιστορία είναι ότι οι κανόνες δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν.

     


    djmetronomos
    20.10.2009, 14:39

    Σε εξέλιξη βρίσκεται πορεία διαμαρτυρίας στην οποία συμμετέχουν 800 σαλιγκάρια. Η πορεία έχει ξεκινήσει από τον Μαραθώνα, την εποχή του Ξέρξη, αναμένεται δε να λήξει το 2857 μ.Χ.  Βασικό αίτημα, η απέλαση από την Ελλάδα όλων των σεφ γαλλικής καταγωγής. Στο πλευρό των συμπαθέστατων αγωνιστών και η Πανελλήνια Ένωση Βατράχων που, μεταξύ άλλων, ζητά να αλλάξει η ονομασία του βατραχοπέδιλου. Απόψε θα προβληθεί, σε ένδειξη συμπαράστασης από την Κινηματογραφική Λέσχη Αθηνών, το άσμα του γερμανικού εξπρεσιονισμού, "Doctor Saligari", και ταυτόχρονα στη Θεσσαλονίκη, το ερωτικό χολυγουντιανό δράμα, "When SALLY met GARY"... Στη συνέχεια, ο ποιητής Ιωσήφ Λαγός θα διαβάσει αποσπάσματα από τη "Φάρμα των Ζώων" του Τζωρτζ Όργουελ. Είσοδος ελεύθερη.


    takispag
    20.10.2009, 16:03

    έχω αρχίσει και φοβάμαι! Καμιά 100αριά σαλιγκάρια βρίσκονται εδώ και λίγες μέρες στη μάντρα έξω απ'τη δουλειά μου. Και απ'ότι έχω δει σε αρκετούς εξωτερικούς τοίχους σπιτιών συμβαίνει το ίδιο. Λέτε να είναι οργανωμένο??? Μήπως έχουν ξεσηκωθεί για κάτι που δεν γνωρίζουμε?????


    alkyoni
    20.10.2009, 17:17

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 20-10-2009 στις 14:39 έγραψε...

    Σε εξέλιξη βρίσκεται πορεία διαμαρτυρίας στην οποία συμμετέχουν 800 σαλιγκάρια. Η πορεία έχει ξεκινήσει από τον Μαραθώνα, την εποχή του Ξέρξη, αναμένεται δε να λήξει το 2857 μ.Χ.  Βασικό αίτημα, η απέλαση από την Ελλάδα όλων των σεφ γαλλικής καταγωγής. Στο πλευρό των συμπαθέστατων αγωνιστών και η Πανελλήνια Ένωση Βατράχων που, μεταξύ άλλων, ζητά να αλλάξει η ονομασία του βατραχοπέδιλου.
    ..........


    Δε θα το πιστεψετε, αλλα εχω αποκλειστικη φωτογραφια απο την πορεια!!! {#emotions_dlg.lol} (εε... ή ειμαστε paparazzi  ή δεν ειμαστε!!){#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Ακούστε ♫♪ ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ ♫♪ Τρίτη βράδι 01:00-02:00 :)^_^(: "ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΡΔΑΡΗ... ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΤΙΑ" Πέμπτη βράδι 00:00-02:00 Radio MusicHeaven Tune in!www.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 20-10-2009 17:19 ]


    επισυναπτόμενα: batraxos kai saligkari apokleistikh photo gia to MH.jpg 
    okanenas
    20.10.2009, 18:47

    Πρώτα πρέπει να ασχοληθούμε με τους γυμνοσάλιαγκες που δεν έχουν σπίτι και ρούχα
    και μετά να λέμε για τα σαλιγκάρια. {#emotions_dlg.mad}


    mixmixvolou
    20.10.2009, 19:41

    Αν και δεν εχω καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαμε εχω να πω οτι τα σαλιγκαρια στιφαδο γινονται απιστευτα νοστιμα!Οποτε απο το να τα εχω διπλα μου προτιμω να τα εχω στο στομαχι μου!Οποιος θελει ας ερθει να μου μιλησει για τα δικαιωματα τους την ωρα που τρωω αλλα μην περιμενετε πολλα..!{#emotions_dlg.beer}


    Prospero
    20.10.2009, 20:02

    StavmanR: Για τα φυτά . . . . ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ αλλη φορά                                                                          djmetronomos : Όλοι στις εκδηλώσεις συμπαράστασεις . . . . αυτο το χώμα είναι και των σαλιγκαριών          takispag : Αν είσαι μαζί μας . . . . μη φοβάσαι τίποτα                                                                            alkyoni : Η προσπάθειά σου με συγκινεί                                                                                            okanenas : Και οι γυμνοσάλιαγκες στον αγώνα                                                                                     mixmixvolou : "Αν και δεν εχω καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαμε " . . . . πρώτη φορά είναι;{#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin}.  Για ολο το υπόλοιπο ενα εχω να πω . . . . . . . VENCEREMOS!!! {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Prospero στις 20-10-2009 22:43 ]


    marylin
    22.10.2009, 21:46

    Ναι ναι ναι συμφωνώ κι εγώ, λευτεριά βεβαίως! {#emotions_dlg.yes}


    {#emotions_dlg.rolleyes}Σαλιγκάρια γιαχνί{#emotions_dlg.rolleyes}


    Υλικά 


    1 κιλό σαλιγκάρια 

    1/2 φλιτζάνι λάδι 

    2-3 μεγάλα κρεμμύδια 

    3 σκελίδες σκόρδο 

    1/2 κιλό ντομάτες 

    1/2 ματσάκι μαιντανό

    αλατάκι - πιπεράκι


    Εκτέλεση 

    Βγάζουμε από το άνοιγμα των σαλιγκαριών το πάνω μέρος τους και τα βάζουμε σε καυτό αλατισμένο νερό, περίπου 10 λεπτάκια.  
    Μετά τα ξεπλένουμε με μπόλικο νερό μέχρι να καθαρίσουν καλά καλά. 
    Τα βάζουμε στην κατσαρόλα, ρίχνουμε το λάδι, το σκόρδο, το κρεμμύδι κομμένο σε φέτες και τα τσιγαρίζουμε, ώσπου να πιουν το νερό τους. 
    Προσθέτουμε  τη ντομάτα, το μαϊντανό, αλάτι και πιπέρι και τα αφήνουμε να ψηθούν σε σιγανή φωτιά μέχρι να μείνουν με  τη σάλτσα τους. {#emotions_dlg.thumbup}



    Prospero
    22.10.2009, 22:34

    Και εσυ τέκνον Βρούτε;


    whiteCat
    23.10.2009, 10:27

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 20-10-2009 στις 12:14 έγραψε...

    Όλα τα ζώα έχουν ίσα δικαιώματα.

     

    Ως εκ τούτου επιθυμώ να μηνύσω το λεοντάρι με αριθμό ταυτότητας ΡΣΔ325526 για απόπειρα ζωοκτονίας εναντίον του λαγού υπ. αρ. ΘΡΥ216466.

     

    Καταζητείται ο Γεώργιος Ορνιθοφάγος για βασανισμό, βρεφοκτονία και πρόκληση ψυχικής βλάβης σε εγκυμονούσα όρνιθα, επειδή μαγείρεψε βραστά αβγά σήμερον την πρωίαν.

     

    Οι παραπάνω αστεϊσμοί φυσικά αποσκοπούν στο να τονίσουν πόσο παράλογα έχουν γίνει τα κανονιστικά πλαίσια που θεσπίζουν οι άνθρωποι.

     

    Τα φυτά, άραγε, δεν έχουν δικαιώματα;

     

    Ανθρώπινη πατούσα καταπλάκωσε τρυφερό βλαστό τριφυλλιού που συνευρίσκετο ερωτικά με τις αχτίδες του ηλίου. Απάνθρωπη και αντιερωτική η στάση της πατούσας οι οποία καταζητείται από τα ίχνη που άφησε στο υγρό χώμα. Τεχνικά χαρακτηριστικά: Στρατιωτική Αρβύλλα Νο 44, φέρουσα βάρος περί των 78 κιλών.

     

    Άλλο πράγμα η περιβαλλοντική συνείδηση κι άλλο πράγμα ο βίαιος κανονιστικός εξανθρωπισμός όλης της φύσης. Θέλει λίγη περισσότερη προσοχή το θέμα. Αν κάτι μας δίδαξε η ιστορία είναι ότι οι κανόνες δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν.

     



    Sorry, αλλά τι δεν κατάλαβες από το ποστ πιο πάνω όσον αφορά τα δικαιώματα των ζώων; δηλ. τι δεν καταλάβατε όλοι σας από αυτό  γιατί βλέπω ότι υπάρχει μια διάθεση ειρωνείας απ' όλους! Αν δεν συμφωνείτε με τα δικαιώματα αυτά τότε γιατί μπαίνετε στο κόπο να κάνετε ποστ, να φτιάχνετε θρεντ κλπ; "Άλλο πράγμα η περιβαλλοντική συνείδηση κι άλλο πράγμα ο βίαιος κανονιστικός εξανθρωπισμός όλης της φύσης."    Wow....

    Είναι πολύ απλό. Όταν λέμε για δικαιώματα των ζώων δεν εννοούμε π.χ να έχουν ΠΟΛΙΤΙΚΑ δικαιώματα, να έχουν π.χ ταυτότητα, να ψηφίζουν κλπ. Εννοούμε ότι έχουν ίσα δικαιώματα ΣΤΗΝ ΖΩΗ. Ζουν μαζί μας, αναπνέουν τον ίδιο αέρα με μας, έχουν ψυχή όπως εμείς και δεν έχουμε δικαίωμα να τα εκμεταλλευόμαστε ποτέ και για κανέναν λόγο.

    Sorry guys...αλλά αν τα παραπάνω ποστ σας είναι χιουμοράκι η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ κακόγουστο! Εκτός κι΄αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι...οπότε σε αυτή τη περίπτωση ας μου εξηγήσει κάποιος! Επίσης γνώμη μου είναι όταν ξεκινάει κάποιος να γράφει για ένα θέμα τόσο λεπτό, όπως τα δικαιώματα των ζώων, να διαβάζει πριν και τίποτα γι' αυτό...έτσι για να ξέρει για τι πράγμα μιλάει..και όχι να ειρωνεύεται!.... Φιλικά το λέω! Για να βοηθήσω λίγο την μελέτη..

    Δείτε αυτό: http://veg-tv.info/Earthlings λέει πολλές αλήθειες...και αν σας αγγίξει έστω το 10% απ' αυτά που δείχνει και αφηγείται η ταινία θα αναθεωρείστε πολλές απόψεις για τους "αστεϊσμούς" σας ακόμα και για τα σαλιγκάρια....γιαχνί

     Ευχαριστώ.


    StavmanR
    23.10.2009, 11:33

    Whitecat,

     

    έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλους τους αστεϊσμούς αλλά δεν διάβασες την τελευταία πρόταση.

     

    Ακόμη, αν και μέμφεσαι τους υπόλοιπους για ειρωνικό στυλ, απαντάς περίπου στο ίδιο στυλ, χρησιμοποιώντας αμερικανοειδείς εκφράσεις ψευδοθαυμασμού (wow), και γράφονας για δήθεν μελέτες εδώ στη συζήτηση.

     

    Οι αστεϊσμοί δεν αφορούν τα ζώα καθ' αυτά, αλλά τους ανθρώπινους κανόνες γύρω από τη ζωική φύση. Πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε το πνεύμα των λόγων του άλλου κι όχι τα γράμματά τους.

     

    Εδώ δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε και να εφαρμόσουμε κανόνες δικαιωμάτων για τους ανθρώπους, θα βρούμε και θα εφαρμόσουμε για τα σαλιγγάρια; Κάποια στιγμή θα πρέπει να προσγειωθούμε και να καταλάβουμε ότι ότι δεν εφαρμόζουμε στους στενή μας οικογένεια, αποκλείεται να το εφαρμόσουμε συνειδητά σε μακρινά ξαδέλφια. Εκείνος που σκοτώνει καθημερινά άνθρωπο να είσαι σίγουρος/η ότι χ...κε για τα σαλιγγάρια.

     

    Η σύγχρονη οικολογία είναι ψευδοεπιστήμη. Γιατί απομονώνει τον άνθρωπο από το υπόλοιπο περιβάλλον και μελετά τη φύση χωρίς να συνυπολογίζει τον άνθρωπο ως αυτούσιο τμήμα της. Ο άνθρωπος είναι μέσα στην οικολογία, όχι έξω από εκείνη. Δεν μπορούμε να συζητάμε για οικολογική συνείδηση χωρίς να έχουμε εντυπώσει  τον ανθρωπισμό ως πρωταρχικό κεφάλαιο και κορωνίδα της. Η καταστροφή του περιβάλλοντος έχει άμεση σχέση με την απανθρωπιά σε όλους τους τομείς. Διότι για να αγαπήσεις έναν άνθρωπο πρέπει να αγαπήσεις και τη ΦΥΣΗ του. Κι όταν επιβάλλεσαι κι εκμεταλλεύεσαι έναν άνθρωπο τα πράττεις πάνω στη ΦΥΣΗ του αλλοιώνοντας ταυτόχρονα τη δική σου ΦΥΣΗ.

     

    Μεγάλες συζητήσεις. Κι εδώ θα εστιάσουμε στα σαλιγγάρια.


    whiteCat
    23.10.2009, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-10-2009 στις 11:33 έγραψε...

    Whitecat,

     

    έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλους τους αστεϊσμούς αλλά δεν διάβασες την τελευταία πρόταση.

     

    Ακόμη, αν και μέμφεσαι τους υπόλοιπους για ειρωνικό στυλ, απαντάς περίπου στο ίδιο στυλ, χρησιμοποιώντας αμερικανοειδείς εκφράσεις ψευδοθαυμασμού (wow), και γράφονας για δήθεν μελέτες εδώ στη συζήτηση.

    Εγώ μπήκα στον κόπο να διαβάσω ΟΛΟ το ποστ σου αλλά να υποθέσω, από τον τρόπο που απαντάς, ότι εσύ δεν μπήκες ή δεν έχεις διάθεση να μπεις στον κόπο να δεις το earthlings.

    Τώρα όσον αφορά τις αμερικανοειδείς εκφράσεις μου.. δεν καταλαβαίνω, έμμεσα μου υποδεικνύεις με ποιό τρόπο θα εκφράζομαι;;;;;;; Έτσι μ’ αρέσει να εκφράζομαι και έτσι εκφράζομαι. Το wow είναι το θέμα; τι να κάνουμε δεν μπορώ βλέπεις να γράψω με τον "ακαδημαϊκό" τρόπο που γράφεις εσύ! Ακόμη και αν μπορούσα δεν θα μου άρεσε να το κάνω σε ένα φόρουμ. Πίστεψέ με είναι προτιμότερο ένα ποστ που δεν γενικολογεί, δεν υποδεικνύει στους άλλους πως να εκφράζονται και έχει εκφράσεις τύπου wow παρά ποστ (όπως είναι τα δικά σου. βλ. θρεντ για ομοφυλόφιλους) που προσπαθούν να κερδίσουν εντυπώσεις γενικολογώντας. Τελειώνοντας, έχω να σου πω ότι το θέμα της οικολογίας, το πόσο ο άνθρωπος καταστρέφει το περιβάλλον με τις επιλογές του, επέτρεψέ μου να το γνωρίζω καλά. Τις δήθεν μελέτες για συζήτηση που τις είδες; Παρατήρησα με γενικότερη διάθεση ειρωνείας για τα δικαιώματα των ζώων, όχι μόνο των σαλιγκαριών και γι΄αυτό έγραψα την γνώμη μου ...δεν ξέρω, δεν καταλαβαινόμαστε μάλλον.

     


    StavmanR
    23.10.2009, 15:43

    Whitecat,

    από την πρώτη στιγμή υπερασπίζεσαι την ελευθερία της άποψής ΣΟΥ, μα δεν δείχνεις κανένα σεβασμό στην ελευθερία της άποψης ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. Στα "wow" δεν αναφέρθηκα για να διαχωρίσω κάποιο είδος λόγιου ή μη τρόπου έκφρασης, αλλά για να τονίσω την υφέρπουσα ειρωνική διάθεση των λόγων σου.

     

    Όπως εύκολα διαπιστώνεις, δεν αφήνω προσωπικές αιχμές σε κανέναν, παρά μόνο αναπτύσσω τις σκέψεις σχετικά με το θέμα. Αντίθετα, το μεγαλύτερο ποσοστό των γραφομένων σου επικεντρώθηκε στο ήθος και ύφος των συζητητών σου.

     

    Δεν διεκδικώ το ρόλο ακαδημαϊκού, ούτε καν φοιτητή. Γράφω για εκείνα που σκέπτομαι, χωρίς φόβο και πάθος, και υφίσταμαι την κριτική του καθενός που τα διαβάζει. Όμως η γενίκευση -εκείνων που γράφω- στο σύνολο του χαρακτήρα και της προσωπικότητάς μου, αδικεί τόσο εμένα, όσο κι εκείνον που τη διατυπώνει.

     

    Αν αρχίσουμε να στέλνουμε links o ένας στον άλλο, μάλλον θα δημιουργήσουμε μία ιδιότυπη μηχανή εύρεσης ιστοσελίδων σε στυλ google, παρά θα συζητήσουμε. Διατύπωσε τις απόψεις σου και στείλε συμπληρωματικά όσα links επιθυμείς, ώστε να καταλάβουμε ποιο το σκεπτικό σου. Το σημαντικό είναι να κατανοούμε εμείς οι ίδιοι τί είναι εκείνο που υποστηρίζουμε κι όχι να γίνουμε ενδιάμεσοι κονσερβοποιημένων απόψεων.

     

    Όπως εσύ υποστηρίζεις την λευτεριά των σαλιγγαριών και της λοιπής πανίδας, εγώ υποστηρίζω την λευτεριά στα δέντρα και τα χόρτα, έως ότου πεθάνουμε και οι δύο της πείνας. Η πρόταση "όλα τα ζώα έχουν ίσα δικαιώματα στη ζωή" είναι κάτι αντίθετο της ίδιας της λειτουργίας της φύσης, δεδομένου ότι κάποια ζώα για να διεκδικήσουν το δικαίωμα στη ζωή πρέπει να τραφούν από άλλα.

     

    Άλλο πράγμα να εμποτιζόμαστε με περιβαλλοντική συνείδηση κι άλλο να πολιτικολογούμε με νομοθετικά πλαίσια πάνω στην ίδια τη φύση. Γιατί, αν δεν σου το έχουν πει, η νομοθεσία είναι πολιτική πράξη κι επομένως κάθε νομικό πλαίσιο (όπως και το σύνταγμα των ζώων) είναι εκ των πραγμάτων πολιτικό θέμα. Ως εκ τούτου το δικαίωμα ειναι πολιτικός όρος. Αυτά, ώστε να ξέρουμε τουλάχιστον για ποιο πράγμα συζητάμε.

     

    Έχεις δίκιο στο γεγονός ότι ειρωνεύτηκα τα φερόμενα ως "δικαιώματα των ζώων", όχι όμως και τα ζώα καθ' αυτά. Γιατί τα δικαιώματά τους είναι άλλη μία ανθρώπινη εφεύρεση που στην πραγματικότητα τα εμπαίζει, ενώ τα ίδια τα ζώα είναι κάτι πολύ περισσότερο από ανθρώπινη εφεύρεση.

     

    Δεν θα ανταπαντήσω εκ νέου σε προσωπικές αιχμές, παρά μόνο σε ο,τιδήποτε αποτελεί άποψη επί του θέματος.


    whiteCat
    23.10.2009, 18:23

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-10-2009 στις 15:43 έγραψε...

    Whitecat,

    από την πρώτη στιγμή υπερασπίζεσαι την ελευθερία της άποψής ΣΟΥ, μα δεν δείχνεις κανένα σεβασμό στην ελευθερία της άποψης ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.Όπως εύκολα διαπιστώνεις, δεν αφήνω προσωπικές αιχμές σε κανέναν, παρά μόνο αναπτύσσω τις σκέψεις σχετικά με το θέμα. Αντίθετα, το μεγαλύτερο ποσοστό των γραφομένων σου επικεντρώθηκε στο ήθος και ύφος των συζητητών σου. 

    Αν αρχίσουμε να στέλνουμε links o ένας στον άλλο, μάλλον θα δημιουργήσουμε μία ιδιότυπη μηχανή εύρεσης ιστοσελίδων σε στυλ google, παρά θα συζητήσουμε. Διατύπωσε τις απόψεις σου και στείλε συμπληρωματικά όσα links επιθυμείς, ώστε να καταλάβουμε ποιο το σκεπτικό σου. Το σημαντικό είναι να κατανοούμε εμείς οι ίδιοι τί είναι εκείνο που υποστηρίζουμε κι όχι να γίνουμε ενδιάμεσοι κονσερβοποιημένων απόψεων. 

     Γιατί, αν δεν σου το έχουν πει, η νομοθεσία είναι πολιτική πράξη ...... 

    Δεν θα ανταπαντήσω εκ νέου σε προσωπικές αιχμές, παρά μόνο σε ο,τιδήποτε αποτελεί άποψη επί του θέματος.

    Τι; {#emotions_dlg.eek}δεν δείχνω κανέναν σεβασμό στην ελευθερία της άποψης του άλλου;;;;;;; Ελπίζω να αστειεύεσαι! Γιατί αυτό παρακαλώ; επειδή διαφώνησα με κάτι και επειδή δεν συμφωνώ με το ύφος με το οποίο απευθύνεσαι; λίγο φασιστικό αυτό δεν νομίζεις από μέρους σου; Αν διαβάσεις το 1ο μου ποστ ήταν αξιοπρεπέστατο, δεν μείωσα κανέναν. Έγραψα την γνώμη μου. ΕΣΥ με προκάλεσες να γίνω πιο αμυντική (όχι επιθετική) θέλοντας να υπερασπιστώ αυτά που γράφω.

    Να σε πληροφορήσω ότι πάντα είμαι σίγουρη για τι πράγμα μιλάω! Όσον αφορά το link, διατύπωσα τις απόψεις μου πρώτα, δεν ξέρω αν το πρόσεξες και στο τέλος πόσταρα ένα link σαν συμπλήρωμα των όσων έγραψα. Που είναι το κακό; Τώρα αν δεν κατάλαβες πιο είναι το σκεπτικό μου δεν σου φταίω εγώ..λυπάμαι γι' αυτό! Θα σε παρακαλούσα λοιπόν ΕΣΥ να σταματήσεις τις προσωπικές αιχμές που ΕΣΥ για μια ακόμη φορά τις προκαλείς!!! Η φρασούλα με την οποία μου απευθύνθηκες "αν δεν στο έχουν πει..." μου χτυπάει πολύ άσχημα και φυσικά την βρίσκω άκρως ειρωνική. Δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθώ με κανέναν..αλήθεια όμως, το σιχαίνομαι αυτό! 

    Οκ. δεν συμφωνείς ότι τα ζώα έχουν το ίδιο δικαίωμα στην ζωή! Δεν χρειάζεται όμως αυτό να το δεις γραμμένο κάπου π.χ σε κάποιο σύνταγμα, νόμο κλπ. Αν κάποιος θεωρεί ότι τα ζώα έχουν ίσα δικαιώματα στην ζωή (με το οποίο συμφωνώ έγω, γι΄αυτό δεν είναι τυχαίο που είμαι vegan) έχει να κάνει με το πως το αντιλαμβάνεται ο ίδιος, με την δική του την ηθική...αυτό είναι πέρα από τους νόμους που θεσπίζονται.

    Προσπαθώ να είμαι "επί του θέματος" αλλά το επιθετικό ύφος με το οποίο μου απευθύνεσαι δεν με αφήνει.Wink

     


    StavmanR
    23.10.2009, 21:34

    Παράθεση:

    Οκ. δεν συμφωνείς ότι τα ζώα έχουν το ίδιο δικαίωμα στην ζωή! Δεν χρειάζεται όμως αυτό να το δεις γραμμένο κάπου π.χ σε κάποιο σύνταγμα, νόμο κλπ. Αν κάποιος θεωρεί ότι τα ζώα έχουν ίσα δικαιώματα στην ζωή (με το οποίο συμφωνώ έγω, γι΄αυτό δεν είναι τυχαίο που είμαι vegan) έχει να κάνει με το πως το αντιλαμβάνεται ο ίδιος, με την δική του την ηθική...αυτό είναι πέρα από τους νόμους που θεσπίζονται.

     

    Το δικαίωμα είναι νομικός όρος που απευθύνεται σε νομικά πρόσωπα. Η γη δεν έχει δικαιώματα, ούτε η σελήνη. Οι εξωγήινοι δεν έχουν δικαιώματα, ούτε και τα σκουλήκια. Γιατί από κάθε δικαίωμα προκύπτει και μία λογική υποχρέωση. Κάποια στιγμή πρέπει να διαχωρίσουμε τις έννοιες και να καταλάβουμε οτι η λέξη δικαίωμα χρησιμοποιείται καταχρηστικά στις συζητήσεις.

     

    Μπορούμε όμως να μιλήσουμε, αντί για κάποιο δικαίωμα της σαύρας, για υποχρέωση του ανθρώπου έναντι του περιβάλλοντός του που περιλαμβάνει κι εκείνην. Αυτές λέγονται "περιβαλλοντικές συνθήκες" και αφορούν το σύνολο του οικοσυστήματος που εμπεριέχει τον άνθρωπο. Γιατί όταν αναγνωρίσουμε το δικαίωμα της ακρίδας στη ζωή, σημαίνει ότι θα πρέπει να δικάσουμε κάθε όν που καταπατά αυτό το δικαίωμα. Κι αυτό δεν μπορεί να γίνει επειδή τα υπόλοιπα όντα -πέραν του ανθρώπου- δεν διαθέτουν συνείδηση της πράξης τους.

     

    Επιπλέον, θα σου θέσω κάποιες πρακτικές ανωμαλίες του ίδιου του κανονιστικού πλαισίου. Η ακρίδα είναι ζωική μορφή ύπαρξης; Αν ναι, συμφωνείς ότι όποιος πατά ακρίδα είναι ζωοκτόνος και πρέπει να δικάζεται; Ή μήπως η ακρίδα είναι λιγότερο ζωντανή από το ελάφι; Ζωντανοί οργανισμοί μήπως είναι και οι μύγες; Ποια όντα θεωρείς εσύ ζώα και που ορίζονται η αρχή και το τέλος των δικαιωμάτων; Κάποια στιγμή όλοι εσείς που υπερασπίζεστε πραγματικά καλοπροαίρετα τα "δικαιώματα των ζώων", θα κληθείτε να απαντήσετε συγκεκριμένα σε ερωτήματα. Γιατί κανένα κανονιστικό πλαίσιο δεν ανέχεται την αοριστία και φυσικά κανείς δεν θέλει να δικαστεί για έγκλημα που δεν κατανοεί. Αν σου φαίνονται ακραίες αυτές οι τοποθετήσεις, σε βεβαιώ ότι η φαντασία του ανθρώπου ξεπερνά κατά πολύ σε διαστροφή τέτοιες λογικές. Θα γεμίσουν τα δικαστήρια με υποθέσεις εντομοκτονίας και πρόκλησης σωματικής βλάβης, όπως επίσης καλοπροαίρετα έθεσα στην πρώτη μου παρέμβαση, με δόση χιούμορ.

     

    Η χορτοφαγία είναι ευχή για όποιον μπορεί και θέλει να την ακολουθήσει. Δεν έχω να διαφωνήσω σε τίποτα όσον αφορά εκείνη, αλλά δεν μπορώ να επιβάλω διά της βίας σε κάποιον να την ακολουθήσει. Δεν συμφωνώ με τα κανονιστικά πλαίσια, και πιστεύω ότι η περιβαλλοντική παιδεία όλων μας πρέπει να ενισχυθεί με παραδοσιακές ηθικές που έχουν πια εκλείψει. Οι ινδιάνοι δεν είχαν σύνταγμα, αλλά η συμπεριφορά τους απέναντι στη φύση ήταν υποδειγματική. Η παράδοση φέρει τις ισχυρότερες αξίες. Η εκπαίδευση απλά μας βοηθά να κατανοήσουμε τις αξίες αυτές.


    djmetronomos
    24.10.2009, 04:05

    Αρχίζει να γίνεται υπόθεση δύο ανθρώπων το θέμα, οπότε παρεμβαίνω για να σπάσω λίγο την (ενδιαφέρουσα) μονοτονία...
    Λογικό είναι να υπάρξουν χιουμοριστικές αντιδράσεις σ' ένα θέμα με τίτλο "Λευτεριά στα σαλιγκάρια".
    Και είναι πολύ λεπτή η γραμμή της καλής ή κακής μεταχείρισης των ζώων.
    Από τη μία, έχουμε τον Michael Jackson που άφησε $ 1.000.000 στο χιμπαντζή του.
    Από την άλλη έχουμε ηλίθιους που περιλούζουν σκυλιά με βενζίνη και τους βάζουν φωτιά.
    Υπάρχουν πάντα δύο όψεις... Οι ζωολογικοί κήποι φυλακίζουν τα ζώα. Ταυτόχρονα όμως, βοηθούν στο να διατηρηθούν σπάνια είδη που κινδυνεύουν με εξαφάνιση.
    Στην Ινδία, χιλιάδες άνθρωποι ζουν μέσα στη φτώχεια. Και δεν τρώνε τις αγελάδες διότι είναι ιερό ζώο. Δύσκολο να βρεις άκρη καμιά φορά. Πάω τώρα ν' ακούσω λίγο Animals με Eric Burdon...


    Prospero
    24.10.2009, 04:28

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 24-10-2009 στις 04:05 έγραψε...

    Αρχίζει να γίνεται υπόθεση δύο ανθρώπων το θέμα, οπότε παρεμβαίνω για να σπάσω λίγο την (ενδιαφέρουσα) μονοτονία...
    Λογικό είναι να υπάρξουν χιουμοριστικές αντιδράσεις σ' ένα θέμα με τίτλο "Λευτεριά στα σαλιγκάρια".
    Και είναι πολύ λεπτή η γραμμή της καλής ή κακής μεταχείρισης των ζώων.
    Από τη μία, έχουμε τον Michael Jackson που άφησε $ 1.000.000 στο χιμπαντζή του.
    Από την άλλη έχουμε ηλίθιους που περιλούζουν σκυλιά με βενζίνη και τους βάζουν φωτιά.
    Υπάρχουν πάντα δύο όψεις... Οι ζωολογικοί κήποι φυλακίζουν τα ζώα. Ταυτόχρονα όμως, βοηθούν στο να διατηρηθούν σπάνια είδη που κινδυνεύουν με εξαφάνιση.
    Στην Ινδία, χιλιάδες άνθρωποι ζουν μέσα στη φτώχεια. Και δεν τρώνε τις αγελάδες διότι είναι ιερό ζώο. Δύσκολο να βρεις άκρη καμιά φορά. Πάω τώρα ν' ακούσω λίγο Animals με Eric Burdon...



                                                                                                                                           Και το Layla απο Eric Clapton  . . . (unplugged) . . . . καλο ειναι . . . . {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin}