ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη
    librasoul
    25.10.2009, 17:36

    Τι ακολουθείτε συνήθως στη ζωή σας;

    Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς το συναίσθημα...


    konvoulis
    26.10.2009, 16:20

    Λογικη θα ελεγα...


    kamelia8
    28.10.2009, 13:48

    Όσο κοινότοπο και αν ακουστεί, ακολουθώ έναν ισορροπημένο συνδυασμό και των δύο...


    BAGRATION
    28.10.2009, 18:27

    Αμα είναι αυτά τα δύο να τα διαχωρίζουμε τόσο πολύ σωθήκαμε....


    dreamer1
    10.11.2009, 22:48

    δεν ξερω...δεν το εχω σκεφτει ποτε!!!

    νομιζω και τα δυο αναλογα τη περισταση....


    tweety07
    20.01.2010, 18:48

    χμμ.... δυσκολη απαντηση!!! εγω θα ελεγα συναισθημα......μα....... κ μερικες φορες την λογικη!!!

    με λιγα λογια μαλλον κ τα δυο...{#emotions_dlg.sad}.......δεν ξερω αχ.....μπερδευτηκα!!


    reteos
    20.01.2010, 21:37
    Όσο συναισθηματικός κι αν είσαι πρέπει να πρυτανεύει η λογική. Το θέμα είναι αν μπορούμε να ελέγξουμε το συναίσθημά μας και κατά πόσο . Βλέπετε όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις αδυναμίες μας.
    rollinngstone
    20.01.2010, 22:06

    Eμένα η άποψη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχει μια ισοροπία ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Σαφώς και η λογική μας είναι πιο χρήσιμη στην καθημερινή μας ζωή καθώς με αυτήν λύνουμε προβλήματα λαι γενικότερα αντιμετωπίζουμε τον κόσμο γύρω. Εξίσου σημαντικό είναι κατα την άποψή μου το αυναίσθημα - το υποσεινήδητο. Αυτό μας ωθεί στο να κατανοούμε τη μουσική και γενικά τις αισθήσεις. Ισως να ξέρετε ότι οι άνθρωποι που γράφουν με το αριστερό τους χέρι - σαν εμένα - έχουνε πιο έντονη την άισθηση του υποσινήδειτου ενώ οι δεξιόχειρες έχουνε πιο έντονη τη λογική. Έτσι ενω ένας αριστερόχειρας υστερεί στα μαθηματικά και στα θεωρητικά μαθήματα (όχι απαραίτητα όμως. Πολλοί αριστερόχειρες όπως ο Λεονάρντο Ντα Βιντσι ήταν εξαιρετικοί επιστήμονες και ζωγράφοι), υπερτερεί στη μουσική, στη ζωγραφική και σε οποιαδήποτε άλλη μορφή τέχνης, σε αντίθεση με έναν δεξιόχειρα που υπερτερεί σε αυτά που υστερεί ο αριστερόχειρας ή και το ανάποδο (όχι απαραίτητα όμως)

    Εγώ για να εκφράσω και την πιο προσωπική, υποκειμενική μου άποψη, αυτό που με αρέσει είναι το υποσεινήδητο, γιατί είναι μια έννοια μυστηριώδης και φευγαλέα. Κάτι που κυριαρχεί στη ζωή μας με έναν πολύ ξεχωριστό τρόπο, πάντα σε δεύτερη μοίρα, αλλά ανασυρόμενο συχνά-πυκνά στην επιφάνεια.