ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Οικονομική ακουστική κιθάρα!!

    Monkey1990
    25.10.2009, 22:27

    Γειά σε όλους παιδιά!!

    Είμαι καινούρια στο site και ακόμη πιο καινούρια σε αυτά τα θέματα συζήτησης!!Με λίγα λόγια άσχετη!!

    Βασικά αποφάσισα πρόσφατα να μάθω να παίζω κιθάρα...ακουστική...άλλα η άλήθεια είναι οτι, ως φοιτήτρια, η τσέπη μου δεν αντέχει και πολλά...σε παρόμοιες συζητήσεις στο forum δεν αναφέρεται καθόλου το οικονομικό...

    Θα ήθελα λοιπόν να με διαφωτίσει κάποιος για τις τιμές που παίζουν...Δεν ψάχνω κάτι πολύ καλό γιατί οπως είπα τώρα αρχίζω να μαθαίνω και μάλιστα απο μονή μου!!!Επίσεις θελω να μου πείτε αν θα χρειαστώ και τίποτα άλλο για αρχ!!!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! 


    inkve
    25.10.2009, 22:59

    καλησπεραSmile

     

    οι τιμες αρχιζουν περιπου στα 180 ευρω..

     

    γνωμη μου ειναι να μην πεσεις εκει για ενα και μονο λογο..

    συνηθως τα πολυ φτηνα οργανα κανουν καλο μεν στην τσεπη αλλα κανουν κακο στα δαχτυλα!

     

    η γενικοτερη κατασκευη τους δηλαδη δεν διευκολυνει καθολου αυτον που παιζει..ποσο μαλλον εναν αρχαριο..

     

    κινησου σε λιγο μεγαλυτερες τιμες και δεν θα χασεις...κοντα στα 300 ευρω

     

    σε αυτες τις τιμες μπορω να σου πω τι μαρκες να αποφυγεις ομως ειμαι σιγουρος οτι το θεμα θα ξεφυγει...

     

    καλο θα ειναι οταν θα μαζεψεις τα χρηματα που θες να κανεις καποιες βολτες στα μουσικα καταστηματα με καποιον γνωστο σου που παιζει και να σε βοηθησει στην επιλογη...

    το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις κατα τη γνωμη μου ειναι η οποια κιθαρα διαλεξεις να ειναι οσο πιο βολικη γινεται στα χερια σου....οποτε μια βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο θα την χρειαστεις στα σιγουρα καθως μπορει να ξεχωρισει αν μια κιθαρα θα σε δυσκολεψει η οχι...

     

    καλες αγορες και καλο παιξιμο!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 25-10-2009 23:00 ]


    Athws
    26.10.2009, 08:21

    ααχχ..  οι κιθάρες όπως και πολλά άλλα είδη στην εποχή μας έχουν φτηνήνει πολύ. πριν 30 χρόνια για μιά ακουστική γιαπωνέζικη έπρεπε να δώσεις ένα καλό μηνιάτικο σημερινά ας πούμε 1200 ευρώ. για αμερικάνικη δύο μηνιάτικα. άλλες δεν υπήρχαν. σήμερα με 300 ευρώ παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο όργανο. μην κατέβεις παρακάτω, η κιθάρα δεν είναι ένα είδος που το αγοράζεις κάθε μέρα..


    Crazy-Heart
    27.10.2009, 01:21

    Τι λέτε βρε παιδιά?

    οικονομική είπε η κοπέλα! φοιτήτρια είναι! σιγά μη δώσει πάνω από 200 Ευρώ! (δεν την κατηγορώ, απλά επειδή και εγώ ημουν φοιτήτρια πρόσφατα, δεν μπορούσα να διαθέσω πάνω από τόσα!)

    εξάλλου τώρα θέλει να αρχίσει!

    εγώ παίζω 3 χρόνια με αυτήν http://www.thomann.de/gr/fender_cd60_sb.htm και μού είναι μια χαρά!

    Monkey1990, αν θες να μας πεις και το budget σου για να σου πούμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις! όσον αφορά τις τιμές μπορείς να βρεις από 80 ευρώ εως πολλά χιλιάρικα...

    βλέπω και ότι είσαι από Λαρισα... μπορείς να πας στον ΣΤΟΛΛΑ (απέναντι από το Ταχυδρομείο) ή στον καινούριο ΝΑΚΑ, στην πλατεία Λαού! Και στα δυο μαγαζιά υπάρχουν πολλές επιλογές για να διαλέξεις!


    -----------------
    Music makes the people come together!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crazy-Heart στις 27-10-2009 14:15 ]


    makisdav
    27.10.2009, 15:27

    Οι Fender ειναι αξιοπιστη και φτηνη λυση.Επισης και οι Ibanez ειναι αξιοπρεπεις με προσιτες τιμες.


    Monkey1990
    27.10.2009, 23:03

    Ευχαριστώ πολύ που ανταποκριθήκατε παιδιά...Η αλήθεια ειναι οτι με τα 2 πρώτα μηνύματα απογοητεύτηκα λιγο γιατι όντως το budjet μου ηταν πιο χαμηλό!

    Σκεφτομουν οτι για αρχή θα μπορούσα να μάθω με κάποια πιο οικονομική κιθάρα...Υπολογίζω δλδ γύρω στα 150 με 200 ευρώ το πολύ!!Το πρόβλημα είναι οτι δεν θέλω να υποχρεωθώ στους γονείς μου για κατι που μπορεί να μην καταφέρω να συνεχίσω!!!

    Επίσης θα ήθελα να μου πείτε κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη γιατί εδώ σπουδάζω!!

    Και κάτι ακόμη!!Ενας γνωστός μου μου πρότεινε να κοιτάξω και για μεταχειρησμένη, είτε στο internet είτε σε ειδικά μαγαζιά..Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτό??  


    Crazy-Heart
    28.10.2009, 01:26

    επειδή και εγώ έψαχνα πριν μερικά χρόνια και είχα το ίδιο budget με εσένα, είχα καταλήξει στην Fender CD-60 (που τελικά και πήρα) και στην Yamaha FG 700MS.

    Και οι δυο κιθάρες θα σε βοηθήσουν στην εξελιξή σου και θα είναι ικανοποιητικές ακόμα και όταν φτάσεις σε κάποιο επίπεδο ;)


    iwpat
    04.11.2009, 13:46

    θα πρότεινα τη yamaha F -310 είναι ότι πρέπει. Αν δεν κάνω λάθος η τιμή της είναι 180 Ε