ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Συμβουλές για κιθάρα (ακόρντα, μελωδίες κλπ)

    Daskalenko7
    26.10.2009, 01:01

    Παιδιά λατρεύω τη μουσική , και ειδικά την κιθάρα και γενικά την ροκ σκηνή ειδικά την Ελληνική , αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο και χρήμα για μάθημα .Έχω μια κλασσική κιθάρα καλή .Για να παίζω ακόρντα είναι καλύτερη η ακουστική ;Επίσης ξέρω τα βασικά ακόρντα .Αλλά δεν μπορώ να βγάλω ήχο όπως ακούω τα κόβερς στο γιουτιούμπ .Πλζ δώστε συμβουλές πως να μάθω ειδικά να χτυπάω το χέρι ; Και καμιά συμβουλή για μελωδίες .


    -----------------
    Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια , τα δάκρυα να κάνω μπιχλιμπίδια ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-10-2009 10:23 ]


    Crazy-Heart
    27.10.2009, 01:26

    χμμμ μάλλον για την περίπτωση σου καλύτερα θα ήταν να έχεις ακουστική κιθάρα...

    Δυσκολεύεσαι να παίξεις ακόρντα στην κλασσική γιατί δεν έχουν "στρώσει" ακόμα τα δάχτυλα σου πάνω στο πλατύ μπράτσο της κιθάρας... θέλει αρκετή εξάσκηση στην αρχή για να τα καταφέρεις!


    guitarteacher
    27.10.2009, 12:42

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε Daskalenko7

    Πολύ ευχαρίστως να βοηθείσουμε...Αλλά για λύσε μου μια απορία...Πώς θα σου εξηγείσω απο δώ μέσα πώς να τοποθετείς σωστά τα χέρια σου...???Και άντε...πές ότι εγώ στα γράφω όμορφα και ωραία...μέχρι και με κλίσεις-μοίρες...Πώς θα εξασφαλήσω ότι εσύ μελετάς σωστά ή έστω έχεις καταλάβει τί πρέπει να κάνεις?Όέο???

    "Επίσης ξέρω τα βασικά ακόρντα .Αλλά δεν μπορώ να βγάλω ήχο όπως ακούω τα κόβερς στο γιουτιούμπ "

    Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε{#emotions_dlg.smartass}

    Χωρίς  Τ Ε Χ Ν Ι Κ Η  δεν κάνεις τίποτα!!!

    Ξεκίνα λύνοντας τα βασικά τεχνικά προβλήματα- καθετότητα δακτύλων, τεχνικές πέννας-  και κατόπιν τούτου, ξεκινάμε να μιλήσουμε για "ήχο-covers"...τα οποία ερμηνεύονται από Επαγγελματίες (ώς επί το πλείστων), στο youtube...

    Επίσεις, θεωρώ πως το να διαθέσεις λιγοστά χρήματα για κάτι που αγαπάς τόσο πολύ, αξίζει τον κόπο. Δεν νομίζω πως θα χρειάζεσθεις μια περιουσία!!!

    Βρές 1 δάσκαλο, βρείτε τα και στο οικονομικό, και κάνε 4-5 μαθηματά, εφ όσον δεν έχεις την δυνατότητα για περισσότερα...ώστε να "ξεκαθαρήσεις" βασικά σημεία τεχνικής &  εξάσκησης.Τώρα, αν δεν έχεις την δυνατότητα ούτε γι'αυτό, ειληκρινά θα σε βοηθείσω αφιλοκερδός, αλλά όχι "εξ αποστάσεως".Τα υπόλοιπα με ΠΜSmile

    Επίσεις, η κλασική κιθάρα είναι μια χαρά για ακόρντα!Τώρα αν θές metallic ήχο, οκ...πάρε ακουστική!Μήν μπερδέυετε τα πράγματα χωρίς λόγο...

    Αυτά απο μένα.

    Φιλικά,

     

     


    Daskalenko7
    28.10.2009, 14:42

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον .Αυτή τη στιγμή δεν με αφήνουν και οι γονείς μου να κάνω μαθήματα κιθάρας στον ελευθερό μου χρόνο γιατί απλά δεν υπάρχει .Παίζω κάθε μέρα σχεδόν κιθάρα αλλά αργά το βράδυ .Ξέρεις που θα βρω τεχνικές πένας ;

    Ευχαριστώ επίσης για την προσφορά σου , αλλά εντάξει δεν είμαι και φτωχός .Απλά κυρίως δεν έχω χρόνο αλλά και δίνω 450 ευρώ το μήνα σε φροντιστήρια .Χαίρομαι που το φόρουμ έχει εντάξει τύπους .


    takispag
    28.10.2009, 17:50

    Νομίζω πως απ'τη στιγμή που υπάρχει μια κιθάρα στο σπίτι είναι κρίμα να ψάχνεις γι'άλλη. Το παίξιμο είναι το ίδιο, και συνήθως οι κλασσικές αν και έχουν πιο χοντρό μπράτσο, είναι πιο εύκολες στο χέρι.

    Ο ήχος βέβαια δεν μπορεί να είναι ο ίδιος με της ακουστικής, λόγω διαφορετικών χορδών. Αν σε ενοχλεί σίγουρα αυτό, και όχι ο τρόπος που παίζεις τους ρυθμούς, τότε δες για ακουστική.

    Αν θες, στείλε μου το mail σου με ΠΜ για να σου στείλω κάτι που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο σαν αρχή.


    guitarteacher
    29.10.2009, 10:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Daskalenko7 στις 28-10-2009 στις 14:42 έγραψε...

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον .Αυτή τη στιγμή δεν με αφήνουν και οι γονείς μου να κάνω μαθήματα κιθάρας στον ελευθερό μου χρόνο γιατί απλά δεν υπάρχει .Παίζω κάθε μέρα σχεδόν κιθάρα αλλά αργά το βράδυ .Ξέρεις που θα βρω τεχνικές πένας ;

    Ευχαριστώ επίσης για την προσφορά σου , αλλά εντάξει δεν είμαι και φτωχός .Απλά κυρίως δεν έχω χρόνο αλλά και δίνω 450 ευρώ το μήνα σε φροντιστήρια .Χαίρομαι που το φόρουμ έχει εντάξει τύπους .



    {#emotions_dlg.smartass}Νά'σαι καλά αγαπητέ


    Aldiver
    29.10.2009, 16:36

    Αγαπητέ Daskalenko7, δεν ξέρω αν εχεις δοκιμάσει το Guitar Pro, αν οχι θα σε βοηθήσει αρκετά! ειναι πρόγραμμα  για να διαβάζεις ταμπλατούρες.


    delta66
    30.10.2009, 22:27

    Φιλε, αν δεν σε βολευει η κλασσικη που εχεις (παιχτικα ή ηχητικα) παρε μια ακουστικη να γρατζουνας στον λιγο ελευθερο χρονο σου.

    Δεν χρειαζεται καν να ειναι ηλεκτρο-ακουστικη.

    Σκετη "ακουστικη" φτανει, ετσι ωστε να αξιοποιησεις ολα τα χρηματα που κοστιζει στα ξυλα και οχι στα ηλεκτρικα της που δεν θα τα χρησιμοποιεις.

    Το guitar pro ειναι μια βοηθεια αλλα δεν ειναι πανακεια.

    πχ σπανια εχω δει να γραφεται το π ν που υποδηλωνει τη φορα της πενας προς τα πανω ή κατω, και ειναι κατι βασικο για να αποκτησεις ρυθμο στο δεξι χερι.

    Επισης σπανια γραφεται η δαχτυλοθεσια, ποιο δαχτυλο (1-2-3-4) να πατησεις για την καθε νοτα (στα Lead περισσοτερο, γιατι στα chords οι πινακες τα αναγραφουν)

    Αν εχεις καποιο βασικο επιπεδο τοτε βοηθαει το Guitar-pro, αλλιως μπορει να σου κανει μεχρι κακο αν μαθεις με λαθο τροπο.

    Ισως αν βρεις αξιοπιστα instructinal βιντεακια στο you-tube να σε βοηθησουν περισσοτερο τωρα στην αρχη.

    Βλεπωντας, μαθαινεις πιο ευκολα συνηθως.

     

    Καλη συνεχεια,

    Σπυρος Δελτα

    ---------------

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-10-2009 22:33 ]