ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Αγαπημένος progressive rock/metal δίσκος

    billaros
    29.10.2009, 17:41

    Μιας και βλέπω διάφορες συζητήσεις να γίνονται σχετικές με progressive μπαντες, και επειδή ενδιαφέρομαι να ακούσω καλούς δίσκους που δεν έχει τύχει να ακούσω μέχρι τώρα, αναφέρετε αν θέλετε progressive δίσκους που τους έχετε λατρέψει ,που τους θεωρείτε "must" για κάθε δισκοθήκη!!!

    Προσωπικά ,οι καλύτεροι μου prog δίσκοι είναι:

    1)DREAM THEATER : Scenes from a memory

    2)OPETH : Ghost reveries

    3)PAIN OF SALVATION : Remedy lane

    4)TOOL : 10.000 days

    5)SYMPHONY X : Paradise lost


    djmetronomos
    30.10.2009, 03:06

    Με αφορμή τους TOOL που αναφέρεις, θα προτείνω τους KING CRIMSON... Οι Tool ήταν support σε περιοδεία των King Crimson πριν κάποια χρόνια και, όπως είπαν, επηρεάστηκαν πολύ... Σε γενικές γραμμές, είμαι κολλημένος με το πρώτο κύμα progressive, οπότε οι δίσκοι που προτείνω είναι στην πλειοψηφία τους από τα σέβεντις...

    "Lark's Tongue In Aspic"  KING CRIMSON
    "Red"                            KING CRIMSON
    "In The Land Of Grey And Pink"   CARAVAN
    "Atom Heart Mother"        PINK FLOYD
    "You"                             GONG
    "Unorthodox Behaviour"   BRAND X
    "Quiet Sun"                    QUIET SUN
    "Another Green World"     BRIAN ENO
    "Tago Mago"                  CAN
    "Rock Bottom"                ROBERT WYATT
    "Shooting At The Moon"   KEVIN AYERS

    Tα περισσότερα τα βρίσκεις σε "Nice Price" και πραγματικά αξίζουν τον κόπο...


    delta66
    30.10.2009, 22:40

    (Δεν ξερω αν θεωρειται του ειδους, σε αυτο με τα "ταμπελακια" στη μουσικη δεν τα πηγα ποτε καλα Smile)

     

    Porcupine Tree - Deadwing (2005)


    billaros
    31.10.2009, 00:54

    Φυσικά και είναι progressive το deadwing, και μάλιστα πάρα πολύ καλό κατά τη γνώμη μου!

    Ούτε εγώ γουστάρω τα "ταμπελάκια" ,και γι αυτό ακριβώς μ'αρέσει το progressive:γιατί συνδυάζει πολλά είδη μουσικής, χωρίς να κολλάει σε "ταμπέλες".


    ApostolisArmagos
    18.02.2011, 00:12

    rage for order-queensryche (μακράν...)


    Moonchild92
    20.02.2011, 01:11

    Είμαστε σίγουροι; Μόνο έναν; Damn... Ok, here goes:

     

    Rush-2112

    Queensryche-Rage for Order(και στο καπάκι τα Operation: Mindcrime και Promised Land)

    Fates Warning-Awaken the Guardian/Perfect Symmetry/Parallels (δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω έναν από τους τρεις, και πάλι αναγκάστηκα να περιοριστώ πολύ {#emotions_dlg.blush})

    Shadow Gallery-Carved In Stone

    Dream Theater-Images and Words(αν και προτιμώ Awake κατά πολύ)

    King Crimson-In the Court of the Crimson King

    Porcupine Tree-In Absentia

    Pink Floyd-Animals

    Genesis-Selling England By The Pound

     

    Τα πρώτα που με έρχονται στο μυαλό.


    SuiteSisterMary
    20.02.2011, 17:50

    Operation Mindcrime απο Queensryche. Αγαπημενο(οπως δηλωνει και τ nickname μου) οχι μονο για τα τραγουδια αλλα και για το πρωτοτυπο consept.....{#emotions_dlg.biggrin}
    Μετα θεωρω πολυ αξιολογο το A Social Grace των Psychotic Waltz, το BE των Pain of Salvation και το Blackwater Park των Opeth.......

    Γενικα το Progressive σαν ειδος λογω του οτι καθε συγκροτημα εχει δικο του τελειως ηχο μπορει να περιλαβει κομματια για ολα τα γουστα....Και προσωπικα ειναι απο τα αγαπημενα μου ειδη μουσικης επειδη συνδυαζει διαφορετικες επιρροες (παλι αναλογα τη μπαντα).
    Αλλα ακριβως επειδη εχει μεγαλη ποικιλια απο ακουσματα ειναι δυσκολο να βαλεις ταμπελακι...Καλυτερα πιστευω καποιος να ακουει οτι του αρεσει ανεξαρτητως ειδους... Και εν τελει δεν νομιζω κανενας ποτε να περιοριστηκε αυστηρα σε ενα ειδος μουσικης για ολη του τη ζωη...


    AchilleasSentenced
    21.02.2011, 10:36

    Αν κι εχω παρα μα παρα πολλους στο μυαλο μου, θα πω Opeth-Deliverance.Δισκαρα απο την αρχη ως το τελος!!!!!


    billaros
    21.02.2011, 12:00

    Aν και σαν δίσκος μου αρέσει περισσότερο το ghost reveries, το deliverance ειναι μακράν το αγαπημένο μου κομμάτι από opeth! (Παρεπιπτόντως, το Δεκέμβρη του 09 το live των opeth στο fuzz ήταν απλά κορυφαίο, όχι μόνο για το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά και για όλες τις άλλες επιλογές τους, από σχεδόν όλη τη δισκογραφια τους!!!).

    Μέσα στο 2010 ανακάλυψα δύο εξαιρετικά progressive συγκροτήματα, τους orphaned land και τους evergrey. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να μην αναφέρω τα εξής album:

    ORPHANED LAND : The never ending way of ORwarriOR

    EVERGREY : In search of truth


    AchilleasSentenced
    21.02.2011, 12:10

    Παράθεση:

    Το μέλος billaros στις 21-02-2011 στις 12:00 έγραψε...

    Aν και σαν δίσκος μου αρέσει περισσότερο το ghost reveries, το deliverance ειναι μακράν το αγαπημένο μου κομμάτι από opeth! (Παρεπιπτόντως, το Δεκέμβρη του 09 το live των opeth στο fuzz ήταν απλά κορυφαίο, όχι μόνο για το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά και για όλες τις άλλες επιλογές τους, από σχεδόν όλη τη δισκογραφια τους!!!).

    Μέσα στο 2010 ανακάλυψα δύο εξαιρετικά progressive συγκροτήματα, τους orphaned land και τους evergrey. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να μην αναφέρω τα εξής album:

    ORPHANED LAND : The never ending way of ORwarriOR

    EVERGREY : In search of truth



    Απο Evergrey, εχεις ακουσει την ballad for every tear tha falls?


    SuiteSisterMary
    21.02.2011, 15:33

    Παράθεση:

    Μέσα στο 2010 ανακάλυψα δύο εξαιρετικά progressive συγκροτήματα, τους orphaned land και τους evergrey. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να μην αναφέρω τα εξής album:

    ORPHANED LAND : The never ending way of ORwarriOR

    EVERGREY : In search of truth





    Οι orphaned land ειναι τρομεροι εχω ακουσει διαφορα κομματια τους τυχαια. Ενα απο αυτα ειναι το "sapari" μηπως ξερεις σε ποιο αλμπουμ ειναι??? (αν και ειλικρινα δεν μπορω να τους ενταξω σε ειδος...ακουγονται και για black Metal και για folk...)


    billaros
    21.02.2011, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος AchilleasSentenced στις 21-02-2011 στις 12:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος billaros στις 21-02-2011 στις 12:00 έγραψε...

    Aν και σαν δίσκος μου αρέσει περισσότερο το ghost reveries, το deliverance ειναι μακράν το αγαπημένο μου κομμάτι από opeth! (Παρεπιπτόντως, το Δεκέμβρη του 09 το live των opeth στο fuzz ήταν απλά κορυφαίο, όχι μόνο για το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά και για όλες τις άλλες επιλογές τους, από σχεδόν όλη τη δισκογραφια τους!!!).

    Μέσα στο 2010 ανακάλυψα δύο εξαιρετικά progressive συγκροτήματα, τους orphaned land και τους evergrey. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να μην αναφέρω τα εξής album:

    ORPHANED LAND : The never ending way of ORwarriOR

    EVERGREY : In search of truth



    Απο Evergrey, εχεις ακουσει την ballad for every tear tha falls?



     

    Απίστευτο κομμάτι..!


    billaros
    21.02.2011, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος SuiteSisterMary στις 21-02-2011 στις 15:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Μέσα στο 2010 ανακάλυψα δύο εξαιρετικά progressive συγκροτήματα, τους orphaned land και τους evergrey. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να μην αναφέρω τα εξής album:

    ORPHANED LAND : The never ending way of ORwarriOR

    EVERGREY : In search of truth





    Οι orphaned land ειναι τρομεροι εχω ακουσει διαφορα κομματια τους τυχαια. Ενα απο αυτα ειναι το "sapari" μηπως ξερεις σε ποιο αλμπουμ ειναι??? (αν και ειλικρινα δεν μπορω να τους ενταξω σε ειδος...ακουγονται και για black Metal και για folk...)



     

    Προσωπικά τους εντάσσω στο "oriental Metal"!!!!(αν μπορεί να υπάρξει τέτοιος όρος!)

    Το "Sapari" είναι το πρώτο κομμάτι από το "The never ending way of ORwarriOR". Πολύ δυναμικό κομμάτι. Βέβαια, το αγαπημένο μου απ'αυτό το δίσκο είναι το 2ο κομμάτι ,"from broken vessels".

    Να σημειωθεί ότι τη μίξη του album έχει αναλάβει ο Steven Wilson των Porcupine Tree, και θεωρώ ότι σε ορισμένα σημεία είναι σαφής η επιρροή του...! (-:


    SuiteSisterMary
    21.02.2011, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος billaros στις 21-02-2011 στις 17:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SuiteSisterMary στις 21-02-2011 στις 15:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Μέσα στο 2010 ανακάλυψα δύο εξαιρετικά progressive συγκροτήματα, τους orphaned land και τους evergrey. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να μην αναφέρω τα εξής album:

    ORPHANED LAND : The never ending way of ORwarriOR

    EVERGREY : In search of truth





    Οι orphaned land ειναι τρομεροι εχω ακουσει διαφορα κομματια τους τυχαια. Ενα απο αυτα ειναι το "sapari" μηπως ξερεις σε ποιο αλμπουμ ειναι??? (αν και ειλικρινα δεν μπορω να τους ενταξω σε ειδος...ακουγονται και για black Metal και για folk...)



     

    Προσωπικά τους εντάσσω στο "oriental Metal"!!!!(αν μπορεί να υπάρξει τέτοιος όρος!)

    Το "Sapari" είναι το πρώτο κομμάτι από το "The never ending way of ORwarriOR". Πολύ δυναμικό κομμάτι. Βέβαια, το αγαπημένο μου απ'αυτό το δίσκο είναι το 2ο κομμάτι ,"from broken vessels".

    Να σημειωθεί ότι τη μίξη του album έχει αναλάβει ο Steven Wilson των Porcupine Tree, και θεωρώ ότι σε ορισμένα σημεία είναι σαφής η επιρροή του...! (-:






    Thaaaanks....θα τ ακουσω και θα σου πω....ε μπορει θεωρητικα να υπαρξει σαν ειδος...αλλα θα εντασεται στο folk Metal...οι rotting christ εχουν oriental στοιχειο σε μικρο βαθμο σε μερικα κομματια τους αλλα εντασσεται στο black (folk black θα ελεγα εγω.....)


    SouLRocK
    22.02.2011, 03:24

    Metal:

    rock:


    -----------------
    FOR THOSE ABOUT TO ROCK, WE SALUTE YOU! http://www.facebook.com/pages/High-Voltage-Rock-Metal-Radio/110748638981547

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 22-02-2011 03:32 ]


    qqpp
    25.02.2011, 15:35

    Αγαπημένος μου δίσκος το snowgoose των camel. Αγαπημένο κομμάτι το pilgrims των van der graaf generator.


    Lansetris
    26.02.2011, 00:32

    KING CRIMSON - In the court of the crimson king, Lizard, Red.

    CAMEL - Mirage, Snow goose

    YES - Fragile

    VAN DER GRAAF - The least we can do..., H to he..., Pawn hearts

    PINK FLOYD - Atom heart mother, κλπ.

    JRTHRO TULL - Thick as a brick, κλπ

    GENESIS - Selling England by the pound και The lamp lies down on Broadway (αυτό το τελευταίο πήγε το progressive όσο μακριά μπορούσε να πάει).


    billaros
    27.02.2011, 19:22

    Παιδιά, άκουσα 4-5 φορές τo "in the court of the crimson king"...To είχα ακούσει και παλιότερα, αλλά χωρίς να του δώσω ιδιαίτερη σημασία, πέραν του "epitaph"...πλέον μπορώ να πω πως πρόκειται για αριστούργημα... Επίσης, ξαναάκουσα μετά από καιρό τo "οperation:mindcrime" από queensryche και μου άρεσε κι αυτό πολύ περισσότερο απ'ότι την πρώτη φορά που το είχα ακούσει... Τελικά, για να καταλάβεις καλά ένα δίσκο πρέπει να τον ακούσεις αρκετές φορές!!! Ας είναι καλά τα ταξίδια που έχει χρειαστεί να κάνω τον τελευταίο καιρό!!!!Smile


    SuiteSisterMary
    27.02.2011, 19:57

    Παράθεση:

    Το μέλος billaros στις 27-02-2011 στις 19:22 έγραψε...

    Παιδιά, άκουσα 4-5 φορές τo "in the court of the crimson king"...To είχα ακούσει και παλιότερα, αλλά χωρίς να του δώσω ιδιαίτερη σημασία, πέραν του "epitaph"...πλέον μπορώ να πω πως πρόκειται για αριστούργημα... Επίσης, ξαναάκουσα μετά από καιρό τo "οperation:mindcrime" από queensryche και μου άρεσε κι αυτό πολύ περισσότερο απ'ότι την πρώτη φορά που το είχα ακούσει... Τελικά, για να καταλάβεις καλά ένα δίσκο πρέπει να τον ακούσεις αρκετές φορές!!! Ας είναι καλά τα ταξίδια που έχει χρειαστεί να κάνω τον τελευταίο καιρό!!!!Smile






    Ειδικα αν ειναι consept album σα το operation mindcrime...πραγματικα θελει ζορι να καταλαβεις τι θελει να σου πει μεσα απ τα τραγουδια...το δευτερο operation mindcrime πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει....


    Moonchild92
    27.02.2011, 21:24

    Το In the Court of the Crimson King είναι όντως υπερδίσκαρος, ολόκληρος, με φοβερή εναλλαγή καταστάσεων και συναισθημάτων!

    Όσο για το Operation II, μπορούμε απλά να πούμε ότι δεν ήταν στα πλάνα της μπάντας να βγει ποτέ τέτοιος δίσκος, αλλά τα λεφτά μίλησαν κι έτσι μπήκε μια προχειρότατη ιστορία, γι' αυτό δεν βγάζει νόημα.