ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Διστάζω να αγοράσω από τον Thοmann!

    lytropower
    12.11.2009, 20:06

    Παιδια καλησπερα..οπως εχω αναφερει και σε προηγουμενα ποστς ενδιαφερομαι για αγορα κιθαρας και ενισχυτη απο το ιντερνετ..δισταζω ομως και οι λογοι ειναι κατανοητοι..θα ηθελα λοιπόν όποιος έχει την καλοσύνη να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο κατάστημα.. στοιχεία επικοινωνίας όπως ένα τηλέφωνο επικοινωνίας θα με διευκόλυνε ιδιεταιρα... ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-11-2009 20:20 ]


    noizreduction
    12.11.2009, 20:45

    Μπορεις να βρεις ο,τι πληροφορια θες στο contact us του Thomann.


    Orfeus
    13.11.2009, 00:28

    0049-9546-9223 641 (Γιώργος Αγγελόπουλος)


    starg
    13.11.2009, 00:41

    με κλειστά μάτια..........{#emotions_dlg.rockon}


    delta66
    13.11.2009, 15:01

    Παρε αφοβα.

    Εχω ψωνισει αρκετες φορες.

    Ολα καλα, συνεννοηση πολυ καλη. αξιοπιστο σαιτ.

    Να πω μερικες πληροφοριες που ισως σε βοηθησουν

     

    Account (λογαριασμος)

    Καλο ειναι να κανεις ενα account (πχ οπως εδω στο φορουμ) δινωντας το email σου και ενα κωδικο.

    Ετσι θα μπαινεις να παρακολουθεις τις αγορες σου σε ποιο σημειο βρισκονται κλπ

     

    Πληρωμη

    Μια προπληρωμενη καρτα χωρις εξοδα κλπ, φτανει για τις αγορες.

    Ομως και με καταθεση χρηματων στο λογαριασμο τους γινεται ευκολα η αγορα (απλα με την καταθεση αργεις 2-3 μερες μεχρι να παρουν τα χρηματα και να κανουν την αποστολη του δεματος).

    Γινεται και με αντικαταβολη (στα φερνουν και μετα πληρωνεις) νομιζω με μικρη επιβαρυνση.

    Οι τιμες που αναγραφονται πανω στα οργανα ειναι πραγματικες με ΦΠΑ (αρκει να ειναι πατημενη η ενδειξη με το ελληνικο σημαιακι πανω δεξια (αλλιως σου δειχνει ΦΠΑ γερμανιας ή Αγγλιας αναλογα ποιο σημαιακι ειναι επιλεγμενο και σε καθε χωρα μπορει να εχουν αλλα ποσοστο φορου)

     

    Μεταφορκα

    Με αγορες πανω απο 300 εβρω δεν πληρωνεις μεταφορικα. (αλλιως ειναι γυρω στα 30 εβρω)

    Εκτος κι αν ειναι η αγορα καποιου ογκωδους αντικειμενου (πχ πιανου κλπ) που ετσι κι αλλιως ερχεσαι σε συνεννοηση με τον Αγγελοπουλο ή τον βοηθο του τον Σελιμ (κι αυτος μιλαει ελληνικα), πριν κανεις καποια καταθεση χρηματων.

    Τηλεφωνο 004995469223538

    Επισης στα μεταφορικα παιζει ρολο αν θα πανε σε καποιο νησι κλπ

     

    Διαθεσιμοτητα

    Παιζει σημαντικο ρολο να ειναι ολα τα προιοντα διαθεσιμα αλλιως παει ολη η αποστολη πισω χρονικα.

    Εκτος κι αν μετα απο επικοινωνια (σε ρωτανε και μονοι τους) τους δωσεις εντολη να στειλουν οτι εχουν διαθεσιμο.

     

     

     

    Σχολιο

    Το μονο προβλημα που συναντησα ηταν η διαθεσιμοτητα των Gibson χωρις να φταιει το σαιτ γιατι οπως μου εξηγηθηκε δεν αποστελουν απο gibson στις προκαθορισμενες ημερομηνιες με αποτελεσμα να βγαινουν λαθος οι ημερομηνιες παραλαβης.

    Κατω απο καθε αντικειμενο εχει ενδειξη διαθεσιμοτητας, (πρασινο = διαθεσιμο, κιτρινο = τελειωνει, λευκο= ελλειψη).

    Που ηταν το προβλημα τωρα:

    Οταν δεν ειναι διαθεσιμο το αντικειμενο (λευκη ενδειξη), λεει απο κατω την ημερομηνια προκαθοριασμενης επομενης παραλαβης πχ 1/12/2009. Οταν ερθει η ημερομηνια αυτοματα απο το προγραμμα η ενδειξη διαθεσιμοτητας γινεται πρασινο, ειτε εχει ερθει η παραλαβη ειτε οχι.

    Αυτοι μετα απο 1-2 μερες το διορθωνουν συνηθως αλλα αν πεσεις πανω στην ημερα που ειναι πρασινη η ενδειξη και κανεις το προγραμματισμο σου για την αγορα κλπ θα πεσεις εξω.

     

    ΥΓ η δηλωση της καρτας στο Paypal πριν κανεις τις διαδικτυκες αγορες (δλδ να δωσεις στη Paypal τα στοιχεια της καρτας σου, ονομα και διευθυνση παραλαβης), ειναι μεγαλη εγγυηση αφου ο μεσαζοντας (paypal) δινοντας του το ΟΚ σε καθε αγορα, κανει τις αγορες για σενα και δεν δινεις στοιχεια της καρτας σε κανενα αλλο, επισης αν γινει απατη απο καταστημα και δεν σου στειλουν τα πραγματα που πληρωσες, εχεις περιθωρειο 60 μερες αν θυμαμαι καλα, να το δηλωσεις στην paypal και να παρεις πισω τα χρηματα σου (μετα κηνυγαει η paypal τον απατεωνα).

     

    Ελπιζω να βοηθησα.

    Καλη συνεχεια.

    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 13-11-2009 15:02 ]


    starg
    15.11.2009, 13:11

    Κατατοπιστικότατος ο φίλος delta66...
    Μιά επισήμανση: το Thomann δεν στέλνει αντικαταβολή στην Ελλάδα...!!


    delta66
    16.11.2009, 04:48

    Διορθωση τα μεταφορικα ειναι 20 εβρω και οχι 30.

    http://www.Thomann.de/gr/helpdesk_shipping.html

     

    Και μαλλον εχεις δικιο, φαινετι να καταργηθηκε στην Ελλαδα οπως και σε πολλες αλλες χωρες, η πληρωμη με αντικαταβολη απ'οτι λεει εδω

    http://www.Thomann.de/gr/faq_2_172.html

    Δεν πειραζει τουλαχιστον η καταθεση των χρηματων στην τραπεζα εξηπηρετει οσουν δεν εχουν προπληρωμενη ή πιστωτικη καρτα.

    Εδω εχει πολλες πληροφοριες (που ισχυουν).

    Μονο που ειναι στα Αγγλικα

    http://www.Thomann.de/gr/helpdesk.html

    http://www.Thomann.de/gr/faq_2.html


    rios
    17.11.2009, 12:11

    μια χαρα ειναι το Thomann k αν δεν κανω λαθος εαν η αγορα ειναι πανω απο καποιο ποσο δεν εχει εξοδα αποστολης...επισης υπαρχουν κ ελληνικα site που ισως σε συμφερει να αγορασεις πραγματα


    loom
    19.11.2009, 19:28
    Αγόρασε άφοβα! Πολύ καλό site, ασφαλές και πολύ καλή εξυπηρέτηση...
    Lennon
    19.11.2009, 20:35

    Το ηλεκτρονικό κατάστημα του "Thomann" είναι τεράστιο, αξιόπιστο και ταχύτατο, ενώ έχει τις καλύτερες τιμές και απίστευτη ποικιλία σχεδόν σε όλα τα προϊόντα !!! Έχω αγοράσει 3 κιθάρες απ' αυτό (Gibson οι δυο απ' αυτές), ένα synthesizer και διάφορα αξεσουάρ (χορδές, πένες, ζώνες κιθάρας κ.λπ.) και ήρθαν όλα ταχύτατα και σε άριστη κατάσταση !!! Θα σε διευκολύνει πολύ να "κλικάρεις" πάνω στην ελληνική σημαία, όταν μπεις στο site (πάνω δεξιά, αν θυμάμαι καλά), γιατί έτσι, οι συναλλαγές προορίζονται εκ των προτέρων για Ελλάδα και σου υποδεικνύονται οι ανάλογοι όροι που ισχύουν για τη χώρα μας (έξοδα αποστολής, αν η παραγγελία είναι κάτω του ορίου κ.τ.τ.). Επίσης, θα σε βοηθήσει η επικοινωνία, είτε τηλεφωνικά, είτε με e-mail, με τον Γιώργο Αγγελόπουλο, τον Έλληνα που εργάζεται εκεί. Σε μένα απάντησε σε κάθε απορία ή διευκρίνιση, με πάσα λεπτομέρεια! Αγόρασε άφοβα, απλά δες καλά τί θες πριν παραγγείλεις, έλεγξέ το, για να βεβαιωθείς ότι θα προμηθευτείς αυτό ακριβώς που θέλεις να αγοράσεις. Για ενισχυτή, θα πρότεινα τον Fender G-DEC, που πήρα κι εγώ, με ενσωματωμένες παραμορφώσεις, ντραμς, μπάσο και άλλα πολλά!!!


    Crazy-Heart
    24.11.2009, 19:17

    πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αλλά εχω μερικές απορίες.

    Όταν μια κιθάρα είναι σε κατάσταση "on request", περίπου πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να γίνει η παραγγελία?

    Και διάβασα κάπου πως όταν πας στην τράπεζα για κατάθεση, η τράπεζα κρατάει και έξτρα 20 ευρώ, ισχύει?

    ευχαριστώ!


    milanezos13
    25.11.2009, 11:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Crazy-Heart στις 24-11-2009 στις 19:17 έγραψε...

    πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αλλά εχω μερικές απορίες.

    Όταν μια κιθάρα είναι σε κατάσταση "on request", περίπου πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να γίνει η παραγγελία?

    Και διάβασα κάπου πως όταν πας στην τράπεζα για κατάθεση, η τράπεζα κρατάει και έξτρα 20 ευρώ, ισχύει?

    ευχαριστώ!



    Μην μασας παρε αφοβα απο Thomann, καλες τιμες, ταχυτατη εξυπηρετηση.Εχω παρει απο εκει 2 κιθαρες, ενισχυτη, πεταλιερα, και βαλιτσες μεταφορας, ολα μου σταλθηκαν μεσα σε 10 ημερες το πολυ.                      Η τραπεζα θα σου κρατησει καποιο ποσο. εξαρταται βεβαια απο το ποσα λεφτα θα στειλεις. παντως απ'οτι θυμαμαι γυρω στα 17 ευρω μ ειχαν κρατησει(στην εθνικη, δν ξερω ποσο ειναι στις αλλες).


    Crazy-Heart
    25.11.2009, 18:10

    κάνει γύρω στα 1000ευρώ η κιθάρα που θέλω, ελπίζω να μη με μαδίσει και άλλο η τράπεζα!{#emotions_dlg.wacko}