ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη
    Kouroutianos
    17.11.2009, 02:10

    Καλησπέρα σε όλους!!!

    Αν και το musicheaven το κοιτούσα συχνά πυκνά εδω και 2 χρονια, ποτε μου δεν κάθισα να κάνω κι εγώ post. Με το φτιάξιμο της προσωπικής μου σελίδας είπα όμως να πάρω μια άποψη από αυτό το forum για το blog μου{#emotions_dlg.blush}

    Το Beat-Town ασχολείται αποκλειστικά με την μουσική ,ιδιαίτερα με την ξένη. Υπάρχουν κριτικές , αλλά και προτάσεις από μεμονωμένα κομμάτια και ολοκαίνουργια τραγούδια. Γενικότερα προσπαθώ να προτείνω τραγούδια που μπορεί να μην ανήκουν στο είδος που ακούει κάποιος, αλλά και πάλι να του προξενήσουν το ενδιαφέρον να ασχοληθεί.

    Κριτικές κάνω γενικότερα για δίσκους πολυαναμενόμενους, λιγότερο γνωστούς, αλλά  αργότερα και για πιο παλιά που μπορεί να μην έχουν ακουστεί.

    ΤΟ blog συμπλήρωσε μια εβδομάδα online και θα χαιρόμουν εάν γράφατε εδώ πέρα τις εντυπώσεις σας! Καλό σας βράδυ!!!

    Έκτωρ Αποστολόπουλος

    Από τότε πέρασαν 4 μήνες και άλλαξα και διεύθυνση αλλά και την εμφάνιση site{#emotions_dlg.clap} Ακολούθησα και την συμβουλή του djmetronomos και τώρα πια έχω επικεντρωθεί στην Urban και στην house μουσική!  Ελπίζω να σας αρέσουν οι αλλαγές και όποιος θέλει μπορεί να μου πει και την άποψη του!{#emotions_dlg.biggrin}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kouroutianos στις 11-03-2010 18:32 ]


    djmetronomos
    17.11.2009, 03:07

    Είναι μια από τις αγαπημένες μου ενασχολήσεις - το να γράφω για μουσική σε περιοδικά... Δεν μπορούσα λοιπόν ν' αγνοήσω αυτό το post... Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Αγαπάς το αντικείμενο κι αυτό φαίνεται από τον τρόπο που έχεις στήσει το blog...
    Εφόσον ζητάς γνώμες, here goes... Εντόπισα κάποιες λέξεις που χρησιμοποιείς συχνά: "καταπληκτικός", "τρομερός", "φοβερός"... Καλό θα ήταν να περιορίσεις τη χρήση τους... Ωραία τα υπερθετικά, απλά μην το παρακάνεις! Υπάρχουν κι άλλες λέξεις, πιο πρωτότυπες, για να περιγράψεις κάτι... Γι'αυτό ο Αργύρης Ζήλος κατέχει τα σκήπτρα στο χώρο της κριτικής μουσικής κι αντέχει τόσα χρόνια - κι ας γίνεται λίγο κουραστικός ώρες-ώρες - διότι πρωτοτυπεί, μέχρι και δικούς του όρους έχει επινοήσει για να περιγράψει κάποιους ήχους (λογικό είναι - αφού τα ελληνικά λεξικά έχουν μείνει στο μεσαίωνα στη μουσική ορολογία)... Και είναι από τα πιο δύσκολα εγχειρήματα, το να μετουσιώνεις ήχους σε λέξεις, να δίνεις μορφή στο αόρατο...
    Επίσης, πες στη φίλη σου την Εμμανουέλα που γράφει για την ελληνική μουσική, να προσέχει λίγο την ορθογραφία της. Ξεκίνησα να τη διαβάσω και λύθηκα στα γέλια με τη φράση "κρητικές καινούργιων δίσκων". Πώς να την πάρω στα σοβαρά μετά, όταν σε μια ιστοσελίδα που κύριο θέμα έχει τη μουσικοκριτική, να μπερδεύει την "κριτκή" με την "κρητική"?
    Τελευταία σκέψη: είσαι σίγουρος πως θέλεις να συμπεριλάβεις τόσα διαφορετικά στυλ μουσικής? Μήπως θα ήταν καλύτερα, για ν' αποκτήσει ταυτότητα το blog σου, να ειδικευτεί σε κάτι? Αυτό βέβαια είναι προσωπική σου επιλογή, απλά δες πώς λειτουργεί το postwave.gr... Όταν το επισκέπτομαι, ξέρω ότι θα διαβάσω για την εναλλακτική σκηνή... Θα μου πεις, το avopolis περιέχει τα πάντα.. Ναι, αλλά έχει 150 γραφιάδες κι επίσης έχει διαχωρίσει την "ξένη" μουσική από την εγχώρια...
    Η κριτική του κριτικού... ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακάνει... πλάκα είχε. ελπίζω να μην ήμουν υπερ-κριτικός... απλά μου αρέσουν οι ντόμπρες εξηγήσεις...

    BUONA FORTUNA !!!


    Kouroutianos
    17.11.2009, 04:11

    Αυτά είναι. Τέτοιες κριτικές είναι ότι καλύτερο για μένα. Άς πούμε αυτό με το "καταπληκτικός", "τρομερός", "φοβερός" δεν το είχα προσέξει τόσα χρόνια. Είναι αυτά τα μικρά things που κάνουν την διαφορά. Όσο για την πατατιά της Εμμανουελας, κάτι μου λέει ότι κάποιος βιάστηκε να πατήσει το "διορθωτικο" χωρίς να κοιτάξει την επιλογή{#emotions_dlg.whistling} Η αλήθεια είναι πως περιλαμβάνω όντως αρκετά διαφορετικά, αλλά παντα με στόχο το πιο mainstream. Προσπαθώ να αποφεύγω τα πραγματικά πολυ πολυ underground/ψαγμένα εκτός και αν βέβαια παρουσιαστεί κάποια classic δουλειά. Τα ελληνικά είναι πιο πολύ σαν gimmick, για κάποιους που θα θέλουν ίσως μια φορά να ακούσουν κάτι. Κριτικές θα υπάρχουν μόνο για ξένα album. Γενικά περιμένω στην πορεία να δω πως θα με βγάλει, αλλά η γραμμή που θέλω να κρατήσω είναι ποιοτικό mainstream και κριτικές από πολύ γνωστά και αναμενόμενα album. Έχω πολλές ιδέες στο κεφάλι μου και πιστεύω με τον καιρό σιγά σιγά θα τις κατατάξω. Σε ευχαριστώ πολύ για την κριτική!!!


    Kouroutianos
    11.03.2010, 18:35

    Άλλαξα και διεύθυνση αλλά και την εμφάνιση site. {#emotions_dlg.rockon} www.beat-town.com! Ακολούθησα και την συμβουλή του djmetronomos και τώρα πια έχω επικεντρωθεί στην Urban και στην house μουσική! Ελπίζω να σας αρέσουν οι αλλαγές. Εντυπώσεις και συμβουλές είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενες {#emotions_dlg.biggrin}