ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Ερώτηση για τις νότες στην κιθάρα

    hrerw
    24.11.2009, 18:11

    Γεια σας,
    θα ήθελα να ρωτησω κατι.Στην κιθαρα δεν υπαρχουν οι νοτες ντο,ρε,μι,φα,σολ,λα,σι,ντο; Σε μια ιστιοσελιδα που περιεχει guitar tabs απο το τραγουδι Still loving you των Scorpions,δειχνει κατι αριθμους..δειτε εδω:http://www.ultimate-guitar.com/tabs/s/scorpions/still_loving_you_tab.htm

    Πως διαβαζονται αυτοι οι αριθμοι στην ''γλωσσα'' της κιθαρας; τι σημαινουν;

    Αν καποιος γνωριζει και θελει,ας μου απαντησει.

    Υ.Γ Ξερω οτι ακουγονται γελοιες οι ερωτησεις μου αλλά πραγματικα δεν εχω ιδεα και ενδιαφερομαι να μαθω.

     


    Crazy-Heart
    24.11.2009, 19:22
    Αυτές είναι οι λεγόμενες ταμπλατούρες και δεν απαιτεί να ξέρεις που πέφτει η νότα ΦΑ και που η ΣΟΛ.
    Καθε γραμμή αντιστοιχεί και σε μια χορδή ξεκινώντας από την ψιλή ΜΙ. Ο αριθμός που βρίσκεται σε κάθε
    γραμμή/χορδή δείχνει σε ποιό τάστο πρέπει να βάλεις το δάχτυλο σου και να "χτυπήσεις" τη χορδή.

    Για παράδειγμα στο τραγούδι που έβαλες

    e|---6---------|
    B|-----8-------|
    G|-------7-----|
    D|-0-----------|
    A|----------8--|
    E|-------------|

    πρώτα "χτυπάμε" την χορδή ΡΕ (αφού λέει 0 σημαίνει πως η χορδή είναι "ανοιχτή"), μετά την ψιλή ΜΙ στο 6ο
    τάστο, μετά την ΣΙ στο 8ο, μετά την ΣΟΛ στο 7ο και μετά την ΛΑ στο 8ο.

    ;)


    giorth
    25.11.2009, 19:09
    Πολύ σωστά απάντησε ο φίλος Crazy Heart. Εγώ απλά θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή: Μάθε νότες!!!! :) Θα τα κάνει όλα πιο εύκολα. Γιατί στην τελική η ταμπλατούρες, δεκανίκι είναι. Δεν είναι μουσική.
    gogos81
    25.11.2009, 23:33

    συμφωνω και με τις δυο απαντησεις!

    μια συμβουλη και απο μενα..να μαθεις νοτες,οπως ειπε η giorth,και να βαλεις στον υπολογιστη σου το Guitar Pro,ενα προγραμμα που σου δειχνει και ταμπλατουρα και παρτιτουρα(με νοτες) μαζι..επισης υπαρχουν αρχεια των τραγουδιων,ολοκληρα που σε καθοδηγουν και με τους 2 τροπους(ταμπλατουρα/παρτιτουρα)

    δοκιμασε το,δεν χανεις τιποτα! Cool


    rotse
    22.12.2009, 19:33

    Μεγάλε μάθε από τώρα να τις διαβάζεις γιατί θα χρειαστούν!!!