ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη
    jimmis_kos
    06.01.2005, 05:23
    ποια ειναι καλυτερη ηλεκτρικη κιθαρα με βαση τον ηχο
    η fender strat η les paul .
    επισης ειδα τους scorpions και ο κιθαριστας ειχε μια ακουστικη κιθαρα
    σε σχημα καπος σαν την flying v αναροτιεμε που την βρηκε

    ViPeR
    06.01.2005, 13:14
    Φιλέ μου ότι και να σου πουν θα είναι μόνο προσωπικές γνώμες. Είναι καθαρά θέμα του καθενός. Μπορεί σε εμένα ο ήχος της fender να είναι τρισάθλιος σε σχέση με την Les Paul. Για αυτό πρέπει εσύ να δεις ποιος είναι ο καλύτερος ήχος για σένα σε σχέση με την μουσική που σε ενδιαφέρει.
    count
    08.02.2005, 01:59
    ehoune gini skata ke oi dio,gia na agorasis kalo modelo apo aftes prepi na ta skasis poli hondra,ke pali me afta ta lefta pernis kaliteri apo aftes.mono to onoma emeine apo aftes pleon.kita gia ftino modelo kamia ibanez i opies gia ta lefta pou tha dosis ine oi kaliteres.kitaxe episeis tis p.r.s. gia akrivo.pigene sto site http://www.harmony-central.com/ eki tha mathis polla gia ta mousika organa ke tha akousis pollous xsenous mousikous pou miloun ke lene tin gnomi tous gia kithares

    rapsodos
    08.02.2005, 11:20
    Οντως είναι προσωπικές προτιμήσεις ...
    Αυτο που θελω να πω απλως είναι οτι προχθές είδα στο fame story μια telecaster ... πολυ θα ήθελα να την κλέψω γιατι για να την αγοράσω ...
    Εγω πάντως έχω strat. και είμαι ικανοποιημένος ... Αν αγόραζα παλι ...παλι fender θα έπαιρνα. Κολλήματα ...
    NIKO
    08.02.2005, 19:08
    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τους προλαλήσαντες συναδέρφους!Καταρχήν να αναφέρω ότι είμαι Στρατοκάστορας . Θεωρώ ότι οι συγκεκριμένες κιθάρες διαθέτουν ένα ευρύτατο τονικό φάσμα που επιτρέπει στον παίκτη να αποδώσει ικανοποιητικά τραγούδια διαφόρων μουσικών ειδών. Από την άλλη, σίγουρα δε διαθέτουν τα "γκάζια" των Gibson και υστερούν εμφανώς σε ευκολία παιξίματος (σε κάποιες Fender το μανίκι μου φαίνεται σαν...ρόπαλο). Το συγκεκριμένο δίλλημα είναι "αιώνιο" μεταξύ των κιθαριστών-μια απλή διαδικτυακή έρευνα το αποδεικνύει εύκολα...Ταπεινή μου άποψη:επιλέγεις το είδος μουσικής που θέλεις να παίξεις, μαθαίνεις με τι είδους κιθάρες παίζουν-έπαιζαν οι αγαπημένοι σου καλλιτέχνες, ζυγίζεις τις οικονομικές σου δυνατότητες και μπουκάρεις σε μουσικοκατάστημα όπου και δοκιμάζεις ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ, ώσπου να βρεις αυτή που θα "δένει' καλύτερα με 'σένα!!
    vouliakis
    09.02.2005, 00:15
    Ή αγοράζεις μια Fender και μια Gibson
    ViPeR
    09.02.2005, 13:27
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 09-02-2005 στις 00:15 έγραψε:

    Ή αγοράζεις μια Fender και μια Gibson





    Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα είναι μια λύση……..
    Εγώ προσωπικά είμαι γκιμπσονακιας και προτιμώ την Les Paul. Καλύτερος ήχος για αυτό που θέλω να βγάλω (metal). Η αλήθεια είναι σίγουρα ότι αυτές οι κιθάρες είναι υπέρ εκτιμημένες για αυτά που προσφέρουν. Το όνομα Gibson κοστίζει βλέπεις……

    solidsn2004
    17.04.2005, 02:36
    Παιδιά γεια χαρα.Είμαι καινουριος.Εγω έχω μια Ibanez GRX-40 που πηρα για να μάθω και σκεύτομαι να αγοράσω καινουρια.Ο δάσκαλος μου μολις απεκτησε μια Gibson Digital!!!Περιττω να πω οτι καλυτερη κιθαρα δεν εχω ξαναπιασει.βέβαια ειναι ακριβη.Σκευτομουν κατι σε Rickenbacker σαν αυτη που έχει ο Peter Buck των REM γιατί παιζω βέβαια τετοια κομματια.Θα ήθελα τη γνώμη σας γι'αυτη την κιθάρα
    attila
    17.04.2005, 08:46
    Kai oi duo ki8ares pou anafereis einai polu kales...omws mhn 3exname oti kai oi duo etairies exoun kai alla montela ektos apo auta pou anafereis. Pantws pisteuw oti an exeis ta xrhmata, mias kai einai arketa akrives kai oi duo tous, kai den kollas se ena sugkekrimeno eidos mousikhs h Les paul einai h kaluterh epilogh!!! Vevaia opws anefere enas filos prohgoumenws YPARXOUN ki8ares pou prosferoun thn idia poiothta kai se polu xamhloteres times.
    rivera
    17.04.2005, 13:06
    Παιδια κιθαρες που προσφερουν τα ιδια με τις gibson σε χαμηλοτερες τιμες,δεν το νομιζω....ιδιως οι παλιες gibson.Γιατι σημερα δεν χαλανε ενα ολοκληρο δεντρο απο μαονι να βρουν την ψυχα του (ουτε τωρα πια η gibson) και να φτιαξουν το σωμα της κιθαρας,(ο ηχος της gibson βγαινει
    κατα μεγαλο ποσοστο απο τα ξυλα της),και ουτε ξερω καποια κιθαρα αλλη να εχει το φυσικο αυτο sustain της gibson,και δεν μιλαμε για τον ογκο της στον ηχο.Ολες οι αλλες εχουν καλα ηλεκτρικα που προσομοιωνουν καποιους ηχους απο κιθαρες με καποιο ποσοστο επιτυχιας.Αυτο οσο αφορα τις gibson με κιθαρες που θελουν να την μιμηθουν ή να πουν οτι προσφερουν τα ιδια με χαμηλοτερη αξια.
    Laviq27
    06.05.2005, 11:51
    XAXAXAXAXA....το ΠΡΟΑΙΩΝΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ!!! Ευτυχώς η Line6 μας έβγαλε από το δίλημμα και έβγαλε την Variax γύρω στα 1000 euro που με ψηφιακή τεχνολογία μιμείται 30-40 κιθάρες (αν έχει και SPDIF έξοδο θα είναι τέλεια)!

    Εγώ πάντως έχω Gibson Les Paul, αλλά θα ήθελα μία Gretsch, ή έστω μία Gibson ES335, ελληνιστί "σκάφος" για να πηγαίνω και για ψάρεμα...


    Deathrider
    08.05.2005, 13:59
    Εγώ πιστεύω πως η les paul είναι μακραν καλύτερη απο την strat, σε όλους τους τομείς! Βέβαια απο την gibson εγώ προτιμώ την flying v!Τώρα έχω μια jackson, v πάντα!!
    faltsoo
    08.05.2005, 20:57
    λοιπον αντικειμενικα,
    οι GIBSON -LES PAUL ειναι βαριες, εχουν γωνιες, αλλα πιο γρηγορες ταστιερες
    και πιο γεματο και βαρυ ηχο λογω χαμπουργκερ (ζαμπον τυρι και λουκανικο).
    οι FENDER - STRATOCASTER με ενα χαμπουργκερ (μπεικον τυρι καπνιστο) στη γεφυρα (διπλα στο καπετανιο) εχεις οτι ηχο θελεις, ειναι πιο ευκολοφορετες, παιζεις τα παντα (και τα κοαλα)και το πιο δυνατο σημειο τους ειναι οι καμπυλες τους.σκετη αμαρτια.
    αλλα... αφου διαλεξετε το σχημα που γουσταρετε, τοτε παρτε κατι αλλο εκτος απο αυτες τισ δυο, με τα μισα λεφτα.
    γιατι αν ακουσεις χωρις να βλεπεις το ονομα θα εκπλαγεις.
    ΔΙΑΛΕΧΤΕ....ΟΤΙ ΠΑΡΕΤΕ 100


    faltsoo
    08.05.2005, 20:59
    ΔΙΑΛΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ



    επισυναπτόμενα: Resize of DSCN0379.JPG 
    ktc
    24.07.2005, 11:22
    θα συμφωνήσω με τον viper φίλε μου ΑΛΛΑ για εμένα πολύ καλό ύχο έχει 100% η gibson γενικά αντιπαθώ την fender αν και μεγάλα συγκροτήματα την εμπιστεύονται!! Αλλα αυτο μονο εσυ μπορείς να το αποφασίσιες γιατι αυτά είναι γούστα !!