ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη

    Αναφορά προβλημάτων (2ος Διαγωνισμός Τραγουδιού)

    stavrakis1999
    31.12.2009, 14:47
    Και ομως.Εγω εχω τον Download manager και αναγκαστικα κατεβαζω το τραγουδι για να το ακουσω.Ειναι σπαστικο βεβαια.Τα περισσοτερα mp3 κατεβαιναν με αριθμους καποια ομως ειχαν και καποιες πληροφοριες οπως το ονομα του συνθετη η εκτελεστη.Γι'αυτο απλα το αναφερω,γιατι ισως πολυς κοσμος θα κανει το ιδιο με μενα.
    bilimili
    31.12.2009, 14:58
    Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα το γιατί "εξαναγκάστηκες" να κατεβάσεις τα τραγούδια.Συμμετέχω και εγώ στον διαγωνισμό και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω και εγώ συμπεριλάβει στοιχεία στα tags, ειλικρινά δεν θυμάμαι.Αλλά δεν υπήρχε πρόβλεψη απο τους διαχειριστές του site για την δική σου περίπτωση φίλε stavrakis1999 για να απαιτήσουν από τουσ συμμετέχοντες να μην συμπεριλάβουν στοιχεία στα tags του mp3. Πάντως θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί δεν μπορείς να το ακούσεις από το site και κάνεις κάτι πού μπορεί και να μην είναι και καθ'όλα νόμιμο...
    stavrakis1999
    31.12.2009, 15:09
    Βρες μου αλλο τροπο και θα το κανω.Μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο και για μενα,το αναφερω και πιο πανω.Ειναι μια παρενεργια του IDM που κατα τα αλλα μου ειναι πολυ χρησιμος.Εγω το αναφερω με ολη την καλη διαθεση που εχω και οχι για να πουλησω εξυπναδα,οπως μου δειχνει το δικο σου υφος.Τωρα για το τι ειναι νομιμο και τι οχι δεν ειναι ωρα να το συζητησουμε.Παντως αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα,οτι ακουσα εφυγε στον καδο ανακυκλωσης.
    bilimili
    31.12.2009, 15:21
    Δεν πουλάω εξυπνάδα stavrakis1999, αλλά αφού ξέρεις ότι τα κομμάτια παρουσιάζονται στο site, έπρεπε να βρεις τρόπο να το κάνεις αλλιώς.Πίστεψε με, γίνεται πολύ εύκολα. Το δικό σου λάθος είναι ότι όχι μόνο δεν ζήτησες πρώτα βοήθεια από τους διαχειριστές μέσω αυτού του topic, αλλά αναφέρεις και καρφάκι ότι έχεις δει ονόματα. Υποννοείς δηλαδή ότι ο διαγωνισμός σε αυτό το κομμάτι μπάζει ή οι διαγωνιζόμενοι που τυχόν είχαν tags(επαναλαμβάνω μπορεί να είμαι και εγώ ένας από αυτούς) το έκαναν επίτηδες;
    jorge
    31.12.2009, 15:32
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο Download Manager κατάφερε να απενεργοποιήσει τον Flash player.
    bilimili
    31.12.2009, 15:40
    Το έχω ξανακούσει, συμβαίνει. Αλλά νομίζω jorge ότι πρέπει να σχολιάσεις περαιτέρω την διαδικασία και αν νομιμοποιήσουμε το download από εδώ, ας αφαιρεθούν τα tags από τον επόμενο γύρο. Αρκεί να το ξέρω για να αποσύρω το κομμάτι μου
    stavrakis1999
    31.12.2009, 15:42
    Σου τα ξαναλεω σε απλα ελληνικα.Ο idm μου ειναι απαραιτητος.Εγω θα βρω λυση στο προβλημα αυτο?Στο ξαναλεω για τριτη φορα εναι κουραστικο και για μενα να ακουω ετσι τα κομματια.Αυτο συμβαινει σε οτιδηποτε παω να ακουσω στο δυκτιο.Το συνηθισα και ζω με αυτο.Τι βοηθεια να ζητησω?Ακους τι λες?Δηλαδη θα υπαρχουν τα στοιχεια στα mp3 και θα λες στον κοσμο,υπαρχουν ναι,αλλα μην τα κατεβασετε να τα δειτε.Γι,αυτο και το ανεφερα.Δηλαδη εβγαλα κανενα κερατο απο την ωρα που ειδα τα ονοματα η εγινα ποιο σοφος?Απλα σεβομενος τον κοπο και την προσπαθεια αυτων που στεινουν ολο τον διαγωνισμο αναφερω αυτο το προβλημα.Ηξερα εγω οτι θα δω κανενα ονομα οταν ο idm μου κατεβαζε το τραγουδι.Μην τρελαθουμε κιολας.Σαφως και δεν πιστευω οτι οι διαγωνιζόμενοι που τυχόν είχαν tags δεν το εκαναν επιτηδες και μην το συνεχιζεις το θεμα γιατι εκτιθεσαι.Ενα καλο ειπα να κανω με καλη διαθεση επαναλαμβανω και μου το βγαζεις απο την μυτη.
    bilimili
    31.12.2009, 16:12
    Το ποιός εκτίθεται φίλε stavrakis1999 άσε να το κρίνουν αυτοί που θα διαβάσουν από το πρώτο σου post τι έγραψες και με ποιον τρόπο.Να' σαι καλά και καλή πρωτοχρονιά.
    stavrakis1999
    31.12.2009, 16:30
    Θα ηθελα να αναφερω οτι σε καποια τραγουδια ειχα την δυνατοτητα να δω το ονομα του συνθετη.......Αυτο εγραψα.Τωρα δεν ξερω τι συμπερασμα εβγαλες εσυ απο αυτην την προταση παντως εγω ηθελα να πω αυτο που τελικα εγραψα και το εγραψα οσο ποιο απλα γινοταν.Τωρα προς τι αυτη η επιθεση δεν μπορω να καταλαβω.Ασχετα απο ολα αυτα πιστευω πως βοηθησα και αυτος εντελει ηταν και ο σκοπος μου.Ας τελειωσει εδω το θεμα λοιπον,δεν ωφελει να το συνεχιζουμε.Και να βρεθει μια λυση να μπορω να ακουω και γω ανετα τα κομματια χωρις να χρειαστει να πεταξω τον idm μου.Και αν καποιος ξερει καποιον τροπο να μου πει ευχαριστως περιμενω οδηγιες.Εγω προσπαθησα να τον απενεργοποιησω για να ακουσω τα τραγουδια και δεν τα καταφερα.Καλή πρωτοχρονιά σε ολους.
    PHILIPPOSSM
    04.01.2010, 16:14

    Ας τελειώνουμε με αυτό το θέμα, που η μόνη λύση απ' ότι φαίνεται, είναι να κρατήσει για τον εαυτό του ο stavrakis1999 τις πληροφορίες των τραγουδιών.

    Τα τραγούδια :
    "Χρώματα" - "Πάμε" - "Σε ζωγράφισα" - "Ανάμνηση" - "Πίστεψα" - "Μες τις σκιές", δεν ανοίγουν ή ανοίγουν 2-3 δευτερόλεπτα.


    Και μια παρατήρηση το τραγούδι "Αγόρι μου γιατί" δεν είναι έντεχνο, αλλά λαϊκότατο.


    djmetronomos
    05.01.2010, 21:25

    Αυτή τη στιγμή ακούω το Group #2... Έπεσα πάνω σ' ένα τραγούδι το οποίο περιγράφεται "Συνδυασμός τους" !!  Μήπως πρόκειται για τυπογραφικό λάθος? Διότι, ειλικρινά, τέτοια κατηγορία μουσικής δεν έχω ξανασυναντήσει ποτέ... Ροκ μπαλάντα θα το περιέγραφα... Το ότι έχει κλασική κιθάρα δεν αλλάζει τίποτα. Και οι Cockney Rebel είχαν κλασική κιθάρα. Μήπως εντέλει είναι λίγο παραπλανητικές οι κατηγορίες... με την έννοια ότι εγώ, που παθαίνω αλλεργία στον όρο "έντεχνο", μπορεί να έχω αρνητική προδιάθεση σε κάποιο τραγούδι το οποίο όμως να μου αρέσει για τον Α ή Β λόγο - δίχως την ταμπέλα που το συνοδεύει...
    Επίσης, μια παρατήρηση... Στους τίτλους τραγουδιών, το αρχικό γράμμα κάθε λέξης οφείλει να είναι κεφαλαίο (με εξαίρεση ίσως κάποιες συνδετικές λέξεις) - είναι κάτι που έχει καθιερωθεί παγκοσμίως... Μου φαίνεται "ακροκεφαλαία" είναι ο όρος που ψάχνω.


    jorge
    05.01.2010, 22:27
    Τις κατηγορίες τις αφήσαμε ως έχουν, για λόγους ...λεπτότητας. Αν τώρα κάποιος επηρεάζεται από την ονομασία της κατηγορίας, το ίδιο νομίζω θα επηρεαστεί και από κάποια λέξη του τίτλου. Πχ οτι έχει τη λέξη παράθυρο, φεγγάρι, μάτια κλπ είναι μάλλον έντεχνο :)

    Σωστή η παρατήρηση για τα κεφαλαία στους τίτλους, θα το δουμε. Και ευχαριστουμε!
    jorge
    05.01.2010, 22:29

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 04-01-2010 στις 16:14 έγραψε...

    Τα τραγούδια :

    "Χρώματα" - "Πάμε" - "Σε ζωγράφισα" - "Ανάμνηση" - "Πίστεψα" - "Μες τις σκιές", δεν ανοίγουν ή ανοίγουν 2-3 δευτερόλεπτα.

    Αυτό είναι θέμα ή του PC σου ή του δικτύου εκείνη τη στιγμή. Αν ξαναφορτώσεις τη σελίδα έχεις πάλι πρόβλημα;


    geo321
    11.01.2010, 21:17

    καλησπερα!πριν λιγο εκανα copy και μετα paste τα ως τωρα αποτελεσματα απο τα τραγοθδια του δευτερου group σε ενα word pad και αντι να μου βγαλει οτι δειχνει η σελιδα μου εμφανισε πληρη στοιχεια απο το καθε τραγουδι!

    π.χ. Διαστημική Μαργαρίτα

     

    ερμηνεία ταδε

     

    μουσική: ταδε

     

    στίχοι:     <<

     

    μέλος:    <<

     

    δίσκος   <<

     

    για δες το jorge


    jorge
    11.01.2010, 23:50
    Μας πέτυχες πάνω σε κάποιες αλλαγές στον κώδικα, που κράτησαν λίγα λεπτά :)
    ilio
    12.01.2010, 11:19

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-01-2010 στις 22:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 04-01-2010 στις 16:14 έγραψε...

    Τα τραγούδια :

    "Χρώματα" - "Πάμε" - "Σε ζωγράφισα" - "Ανάμνηση" - "Πίστεψα" - "Μες τις σκιές", δεν ανοίγουν ή ανοίγουν 2-3 δευτερόλεπτα.

    Αυτό είναι θέμα ή του PC σου ή του δικτύου εκείνη τη στιγμή. Αν ξαναφορτώσεις τη σελίδα έχεις πάλι πρόβλημα;



    Να αναφέρω πως εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα.Έπαιζαν αμέσως τα τραγούδια.


    giorgosziotas
    13.01.2010, 08:14
    Έχω την εντύπωση ότι και το δικό μου τραγούδι έχει tags. Δε θυμάμαι όμως σίγουρα. Αν ενοχλούν παρακαλώ στείλτε μου ένα ΠΜ. Δεν το έκανα επίτηδες. Τα ίδια mp3 τα χρησιμοποιώ κι αλλού κι εκεί πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτουν tags. Το έστειλα χωρίς να το πολυεξετάσω.
    roz-poupoulo
    16.01.2010, 21:33

    Το πρόβλημά μου είναι ότι δε βρίσκω από πού μπορώ να ακούσω τα τραγούδια. Φαντάστηκα ότι θα μπορούσα να τα ακούσω μέσα από τη σελίδα της ψηφοφορίας κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα του τραγουδιού ή κάτι τέτοιο αλλά δεν το βρήκα. Προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει ή δεν το βρήκα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? {#emotions_dlg.helpsmilie}


    jorge
    16.01.2010, 22:41
    Δεν βλέπεις έναν player δίπλα σε κάθε τραγούδι; Δεξια. Υποψιν οτι ενεργο για ψηφοφορια ειναι μονο το 2ο group (για 24 ώρες ακόμη)
    Aldiver
    18.01.2010, 09:45

    Γειά χαρά σε όλους! Συγνώμη αν γίνομαι αφελής Jorge.Τα τραγούδια μας μπορούμε να τα ψηφίσουμε;,η μόνο τα άλλα; Το ρωτάω γιατί στο τραγούδι μου μόνο, δεν μου βγάζει την επιλογή με τα αστέρια.