ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    jorge
    17.12.2009, 01:36

    Ο 2ος Διαγωνισμός Τραγουδιού μπαίνει στην πιο ενδιαφέρουσα φάση του, την βαθμολόγηση των 250 τραγουδιών από τα μέλη του MusicHeaven.

    Στο παραπάνω link μπορείτε να βρείτε και να ακούσετε τα τραγούδια του 1ου group, αλλά και να βλέπετε τα αποτελέσματα σε πραγματικό χρόνο (έως πέρυσι τα αποτελέσματα έβγαιναν στα μέλη μόνο στο τέλος)

    Εδώ, σε αυτό το topic, μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και να σχολιάζουμε τραγούδια που ξεχωρίσαμε.


    kwstasagas
    17.12.2009, 21:11

    Ψη .... ψη ..... ψήφισααααα !!!!

    Σε 5 από τα τραγούδια του πρώτου γκρουπ έδωσα "με την καρδιά μου" και με μεγάλη μου χαρά 5 αστέρια !!!! Επιτρέψατέ μου, όμως, να μην αναφέρω ακόμη ποια τραγούδια είναι αυτά, επειδή ίσως να επηρεάσω την κρίση των υπόλοιπων ψηφοφόρων / συμφορουμιτών !!!! Θα τα αναφέρω μετά τη λήξη της προθεσμίας για την ψηφοφορία των τραγουδιών του 1ου γκρουπ !!! Επίσης, τότε θα γράψω και τις εντυπώσεις μου για τα τραγούδια που άκουσα από το 1ο γκρουπ ......

     

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}

    Πλέον  ..... περιμένω με ανυπομονησία και ενδιαφέρον να ακούσω τα τραγούδια των επόμενων γκρουπ και να ψηφίσω ξανά και ξανά ..... Ήδη έχω προσπαθήσει, και θα προσπαθήσω, κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας να είμαι : 1/ ΄Οσο το δυνατόν δίκαιος, αποδίδοντας σε καθένα άσμα αυτό που, κατά την ταπεινή μου άποψη, τού αξίζει, 2/ Όσο το δυνατόν επιεικής, κινούμενος πάντα με αισθήματα σεβασμού και κατανόησης προς τους δημιουργούς και 3/ Να ακούω όλα τα τραγούδια, πριν τα ψηφίσω, ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ, ακόμη και αυτά που από τις πρώτες νότες τους δεν μού "κάθονται" καλά στα αυτάκια μου !!!! Ήδη από το πρώτο γκρουπ σε κάποια τραγούδια ανακάλυπτα, όσο "κυλούσαν", καινούρια πράγματα [είτε θετικά, είτε αρνητικά], που δεν τα φανταζόμουν από τις πρώτες νότες τους ....

     

    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ : ΕΙΤΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ, ΕΙΤΕ ΑΚΡΟΑΤΕΣ / ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}   


    cineboy
    18.12.2009, 00:49

    Μετά απο προσεχτικό άκουσμα των τραγουδιών που συμμετέχουν στο πρώτο γκρούπ, πριν λίγο κατέθεσα και εγω τις προτιμήσεις μου.

    Ξεχώρισα συνολικά 4 τραγούδια και τα βαθμολόγισα απο 1 έως 4 αντίστοιχα αστεράκια.

    Βασικά κριτήριά μου στην τελική μου απόφαση δεν ήταν τόσο η τεχνική μεριά του πράγματος όσο κυρίως οι στίχοι, η ερμηνεία του κάθε καλιτέχνη και η διαφορετικότητα που μπορεί να έχει κάποιο τραγούδι, χωρίς όμως αυτό να είναι σε τόσο υπερμετρο βαθμό, ώστε να σκιάζει υπόλοιπους βασικούς παράγοντες.

    Γενικά δεν μπορώ να πω ότι εμθουσιάστηκα με τα τραγούδια του πρώτου γκρούπ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρξαν αξιόλογες προσπάθειες.

    Μόνο και μόνο ότι κάποιος αποφασίζει να "εκθέσει" δημόσια το τραγούδι και τον εαυτό του, αξίζει απο μόνο του πολλά μπράβο.

    Επίσης πολλά μπράβο και στους διοργανωτές...στις ψυχές όλης αυτης της ιστορίας ,που μας δίνουν ελεύθερο μικρόφωνο γιά να καταθέσουμε την ψυχή μας.....

    Σας ευχαριστούμε πολύ και καλή επιτυχία σε όλλα τα παιδιά......


    Oraclas
    18.12.2009, 11:23

    Ξεχώρισα αρκετά τραγούδια, άλλα για την διαφορετικότητά τους, και άλλα για όλα τα χαρακτηριστικά μαζί (μουσική, στίχος, φωνή). Σε αυτά που ξεχώρισα έβαλα 5*, θα ήθελα να είναι η κλίμακα με άριστα το 10, γιατί τότε θα ξεχώριζαν κι άλλο κάποια από αυτά.

    Δεν θα αναφέρω ποια τραγούδια μου άρεσαν περισσότερο, για να μην επηρεάσω τα υπόλοιπα μέλη, πάντως θα ήθελα όσο είναι εφικτό, όλα τα τραγούδια να είναι στην διάθεση των μελών, μετά το τέλος του διαγωνισμού.

    Πολλή καλή η οργάνωση και οι όροι ισότιμοι. Μπράβο στους διοργανωτές, καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες.


    -----------------
    Oraclas Από τότε που βαρέθηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Oraclas στις 18-12-2009 11:24 ]


    PARATERISTAS
    18.12.2009, 12:58

    Εγω θεωρω πως δεν θα επηρεαστεί ο καθένας αν αναφέρω ποια τραγουδια μου άρεσαν(αλλωστε και τα αποτελέσματα φαίνονται καθημερινά)..

    Υπάρχουν ανάμεικτα συναισθήματα...εχω εντυπωσιαστεί απο την φαντασία την οποία υπήρχε σε καποια κομμάτια(ακουσα ωραιές μελωδίες-θα αναφέρω παρακάτω).Ακουσα φυσικα και κομματια που δεν μου άρεσαν-αλλα αυτο είναι και θέμα γούστου...αλλωστε μην ξεχνάμε πως και τα πολύ νεα παιδια που συμμετέχουν γνωριζουν την μουσική βιομηχανια στην πιο άγρια της μορφη...ακούν καλλιτέχνες σήμερα που διαπρέπουν αλλα μαζικα έχουν λιγότερο ταλέντο απο οτι τα ακουν οι ακροατες των 30 και πανω(ακουσαμε μεγαλυτερη ποιοτητα σίγουρα)αλλα ας μην πλατιάζω με αυτα...

    Βασικά υπάρχουν πολλά κομματια που στέκονται αξιοπρεπέστατα και φυσικα θα μπορουσαν να πάνε και παραπέρα..είμαι αισιόδοξος γενικότερα οτι θα ακουσω το κομματι που θα δειχνει οτι αντέχει στο χρόνο,αλλα μεχρι στιγμης δεν το ακουσα γιατι ο οδηγος για αυτο θεωρω πως ειναι η πολύ ψυχη και συναισθημα που πρεπει να βγαινει απο την μελωδια ή την ερμηνεια....και το θελω πολυ να βγουν τραγουδια που να αντεχουν στο χρονο απο ταλαντουχα παιδια ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ...

    Λοιπον για να μην πλατιάζω το "Μ'ακους"περναει ξεκαθαρα το μηνυμα του-επαγγελματικοτατο με την καλη εννοια-και με καταθεση ψυχης θεωρω....Το "Με το βλέμμα στην πρυμνη"μου θύμισε ελληνικά χρώματα με ιδιαιτερη ευαισθησια και πιστέυω οτι αξίζει να ειναι λίγο πιο ψηλά...Ομορφο και το "there is still hope"και για να ολοκληρώσω-πανέμορφη μελωδία το "Μόνος Μου"με εξέπληξε αλλά μου τα χάλασε στην μειξη του ήχου(πολυ ψηλα το πιανο και χαμηλα η φωνή)και ισως αν το ελεγε μια κοπέλα με ωραια φωνη να ειχε απογειωθει το κομματι...

    Αυτη ηταν η σειρα των τραγουδιων που ψηφισα ...καλή επιτυχια και πολλα πολλα μπράβο{#emotions_dlg.beer}

    Φυσικά και δεν ειμαι κριτικός ετσι?{#emotions_dlg.smartass}


    takispag
    18.12.2009, 16:21

    Μόλις άσκησα το δικαίωμα μου ως πολίτης του musicheaven!!!!!

    Πραγματικά υπάρχουν πολύ όμορφα τραγούδια μέσα. Και μ'αρέσει ότι υπάρχει και μεγάλη ποικιλία. Προτιμώ να μην αναφέρω ποιά έχω ψηφίσει, μέχρι να περάσουν οι 2 βδομάδες. Αλλά πραγματικά θα ήθελα να συγχαρώ όλους αυτούς που καταθέσανε τον εαυτό τους σ'αυτά, άσχετα αν μου άρεσαν ή όχι.

    Άντε, να περάσουν οι μέρες να ακούσουμε και τα υπόλοιπα.....


    melanok
    18.12.2009, 19:08

    Άκουσα προσεκτικά τα τραγούδια και πρόκειται να ψηφίσω σύντομα. Θέλω όμως να εκφράσω την απογοήτευση μου για τα κριτήρια αυτών που μέχρι τώρα έχουν ψηφίσει. Από τις 2 πρώτες θέσεις είναι φανερό πως επηρεάζεστε από το ότι το μεν 1ο (Μ' ακούς) ξεπατικώνει απροκάλυπτα τον Παύλο Παυλίδη το δε 2ο (Το Δωμάτιο) τον Β. Παπακων/νου. Αυτό είναι άδικο για τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους.

    Παιδιά ένα από τα κυριώτερα κριτήρια που θα πρέπει να έχουμε για την βαθμολογία των τραγουδιών θα πρέπει να είναι η προσωπικότητα και όχι το πόσο καλά αντιγράφει κάποιος έναν καταξιωμένο καλλιτέχνη. Όσον αφορά στην δική μου προτίμηση, αν και δεν είμαι λάτρης του συγκεκριμμένου μουσικού είδους, ξεχωρίζω με διαφορά το  Αρχαίο άγαλμα στο βυθό, που είναι και το μόνο που έχει πρωτότυπη θεματική και πολύ καλό στίχο.

    Τέλος το τελευταίο τραγούδι της βαθμολογίας κατακτά πανάξια τη θέση αυτή.


    jorge
    18.12.2009, 19:21
    Συμφωνώ απόλυτα με την πρώτη παράγραφο του melanok...
    NNikos
    18.12.2009, 19:54

    Νομίζω ότι αυτό που λέει ο melanok (για τα 2 πρώτα τραγούδια) όλοι το σκέφτηκαν σίγουρα. Είναι λογικό όμως στις πρώτες 24 ώρες να εκτοξέυθηκαν αυτά τα δύο πρώτα καθότι όσοι ψήφησαν τώρα στην αρχή δίχως να το καταλάβουν είχουν μια ροπή προς το οικείο άκουσμα. Λογικά, όσο περνάνε οι μέρες θα δοθεί "χώρος" και στα υπόλοιπα τραγούδια αν και κανένα δεν με εντυπωσίασε υπερβολικά όπως για παράδειγμα με είχε εντυπωσιάσει "ο χορός των ξωτικών" από τον προηγούμενο διαγωνισμό.
    Δεν ξέρω πόσο καλό είναι που φαίνεται σε πραγματικό χρόνο η κατάταξη. Σίγουρα μου αρέσει που είναι πιο "ενεργός" ο ρόλος μας, αλλά είδη στο δεύτερο πέρασμα που κάνω στα τραγούδια τα ακούω με τη σειρά κατάταξης. Το αποτέλεσμα θα δείξει..
    Θα έλεγα να εκμεταλευτούμε τις δύο εβδομάδες που μας δίνει το mh και να μη βιαστούμε να ψηφίσουμε. ίσως μερικά τραγούδια να χρειάζονται περισσότερη προσοχή και είναι κρίμα να τα προσπεράσουμε. Αυτό το έπαθα στον προηγούμενο διαγωνισμό με τον "Γαλάζιο ποταμό" στον οποίο έδωσα τελικά και την υψηλότερη βαθμολογία.
    Καλή συνέχεια σε όλους και φυσικά για άλλη μια φορά θερμά συγχαρητήρια στο mh που είναι εμφανές ότι προσπαθει να αγγίξει τον αξιοκρατικότερο και τον περισσότερο αμερόληπτο τρόπο ανάδειξης της 20άδας.


    kwstasagas
    18.12.2009, 20:54

    "και φυσικά για άλλη μια φορά θερμά συγχαρητήρια στο mh που είναι εμφανές ότι προσπαθει να αγγίξει τον αξιοκρατικότερο και τον περισσότερο αμερόληπτο τρόπο ανάδειξης της 20άδας"

    Συμφωνώ και επαυξάνω !!!! Έχω την εντύπωση ότι η οργάνωση του διαγωνισμού είναι τόσο καλή όσο .... δεν πάει άλλο. Όπως, επίσης, έχω την εντύπωση ότι ο διαγωνισμός "στήθηκε" τόσο αξιοκρατικά όσο .... δεν πάει άλλο !!!!

    Αλλά, κατά την ταπεινή μου άποψη, το πιο πετυχημένο "μέτρο" είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει περιορισμός στα τραγούδια που έχουμε δικαίωμα να ψηφίσουμε από κάθε γκρουπ. Μπορούμε να ψηφίσουμε .... ακόμη και όλα τα τραγούδια του γκρουπ !!! Πολύ - πολύ σωστό αυτό ....

     

    "Δεν ξέρω πόσο καλό είναι που φαίνεται σε πραγματικό χρόνο η κατάταξη"

    Α, εμένα πολύ μού αρέσει αυτό .... Με κρατάει συνέχεια "στην τσίτα" για το ποια τραγούδια θα προκριθούν στην επόμενη φάση !!! Και απ' ό,τι κατάλαβα .... μάλλον αναμένεται τα περισσότερα τραγούδια να "κονταροχτυπηθούν" άγρια μεταξύ τους και να υπάρχουν συνεχόμενες ανατροπές !!!! Μιλάμε για πολύ σασπένς {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    megaloserwtikos
    18.12.2009, 21:56

    Συγχαρητήρια για την διοργάνωση του διαγωνισμού ! Άκουσα τα τραγούδια κάποιες φορές και ψήφισα. Όλα τα παιδιά έχουν κάνει αξιόλογη δουλειά.

    Ωστόσο για καθαρά προσωπικούς αισθητικούς λόγους, με άγγιξε περισσότερο το ''αρχαίο άγαλμα στο βυθό''. Επίσης το ''με το βλέμμα στην πρύμη'', τα ''άδεια χέρια'', το ''στενό'', το ''β12'', αλλά κι ένα τραγούδι το ''λάθος προσευχή'', το οποίο όταν αποφάσισα να ψηφίσω, είδα ότι αποκλείστηκε. Η θεατρικότητα του ''άσε με ρε μαμά'' αλλά και της απαγγελίας ''χρώματα''.

    Είχα τις σκέψεις μου αν πρέπει να αναφέρω ποια μου άρεσαν, γιατί πιθανό να επηρρεάσει, όπως αναφέρθηκε πιο πριν. Αλλά κατά την γνώμη μου, επηρρεάζει πολύ περισσότερο η άμεση ανακοίνωση του πραγματικού αποτελέσματος, από την δική μου γνώμη εδώ.

    Συγχαρητήρια σε όλους τους μουσικούς που με αγωνία βλέπουν την τύχη της δουλειάς τους... Όλοι τους είναι υπέροχοι !!!


    jorge
    18.12.2009, 22:06

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 18-12-2009 στις 20:54 έγραψε...

    Έχω την εντύπωση ότι η οργάνωση του διαγωνισμού είναι τόσο καλή όσο .... δεν πάει άλλο. Όπως, επίσης, έχω την εντύπωση ότι ο διαγωνισμός "στήθηκε" τόσο αξιοκρατικά όσο .... δεν πάει άλλο !!!!

    Αλλά, κατά την ταπεινή μου άποψη, το πιο πετυχημένο "μέτρο" είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει περιορισμός στα τραγούδια που έχουμε δικαίωμα να ψηφίσουμε από κάθε γκρουπ. Μπορούμε να ψηφίσουμε .... ακόμη και όλα τα τραγούδια του γκρουπ !!! Πολύ - πολύ σωστό αυτό ....

    Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι για τα παραπάνω. Ευχαριστούμε {#emotions_dlg.beer}


    ElijahReynds
    18.12.2009, 23:15

    Επιτέλους άκουσα τα τραγούδια που διαγωνίζονται αυτή την περίοδο...
    Άκουσα πάρα πολύ καλές μουσικές παραγωγές και έχω διάφορες σκέψεις που θα ήθελα να εκφέρω για διάφορα σημεία...

    Δεν συμμερίζομαι την άποψη του ότι αν πω κάτι σε αυτό το forum θα επηρρεάσω κάποιον άλλο, γιατί από την στιγμή που φαίνεται η ψηφοφορία σε πραγματικό χρόνο, ο κόσμος ήδη προϊδεάζεται και ακολουθεί το ρεύμα....
    Έτσι δεν είναι;

    Αρχικά δεν θυμάμαι να το διάβασα κάπου αλλά με ποιο τρόπο ομαδοποιήθηκαν τα τραγούδια κάθε ομίλου;
    Από ότι πρόσεξα στο πρώτο group διαπίστωσα ότι δίνει μία βαρύτητα στα έντεχνο μιάς που υπάρχουν 13 σχεδόν παραγωγές, 7 παραγωγές προς το rock, 6 παραγωγές παραγωγές προς την pop και μόνο 3 τραγούδια hiphop!!
    Η σκέψη μου πάνω στο θέμα είναι ότι οκ ένα rock κομμάτι μπορεί να κοντράρει ένα έντεχνο αλλά όλα τα υπόλοιπα;
    Είμαι νέος στο forum αυτό και ψάχνοντας στο site διαπίστωσα ότι υπάρχει πολύ κόσμος του έντεχνου εδώ μέσα και από ότι φαίνεται και απο τα αποτελέσματα μάλλον υπάρχει μια αρκετά μεγάλη ροπή προς αυτό το είδος και σκέφτομαι ειδικά για τα τρία hiphop τραγούδια, άντε τα 2, μίας που το ένα έχει μια rock διάθεση, τα βάλαμε για να ακουστούν απλά; Δεν μπορούν να κοντράρουν κανένα από τα υπόλοιπα κομμάτια!

    Αν ψήφιζα θα έβαζα standar 5 πόντους στο "Μ'ακούς" είναι απίστευτο κομμάτι!!Αλλα help me guys!!!Έχει πολλά γνώστα ακούσματα μέσα του, άκυρο αλλά κάποια στιγμή μου θύμισε και το "Τeardrop" της Έλενας Παπαρίζου!
    Αλλά σίγουρα το κομμάτι θα γράφτηκε μετά από επανειλλημένα repeat στο ipod του τραγουδιού " Όνειρο ήταν" του Αλκίνοου Ιωαννίδη ή και τραγούδι του Παύλοu Παυλίδη αλλά δεν θυμάμαι πιο!!!

    H φωνή στο τραγούδι "Το Δωμάτιο", μου θύμισε τη φωνή ενός rock Έλληνα καλλιτέχνη, ένας που έχει μεγάλη μύτη, το θυμάμαι πάντα 40άρη με σκαμμένο πρόσωπο από ρυτίδες και μακριά μαλλία ως τον ώμο περίπου;Δεν θυμάμαι το όνομα γιατί η σχέση μου με την ελληνική σκηνή είναι ανύπαρκτη!!Τώρα προσπαθώ να κάνω τα πρώτα μου βήματα...!:)


    chopin17
    18.12.2009, 23:29

    Παράθεση:

    Παιδιά ένα από τα κυριώτερα κριτήρια που θα πρέπει να έχουμε για την βαθμολογία των τραγουδιών θα πρέπει να είναι η προσωπικότητα και όχι το πόσο καλά αντιγράφει κάποιος έναν καταξιωμένο καλλιτέχνη.

    Ίσως τα τραγούδια που λες να έχουν επιρροές από τους καλλιτέχνες που αναφέρεις, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν αντιγραφές . Επίσης πιστεύω πως ο καθένας μας εδώ μέσα είναι σε θέση να κρίνει χωρίς να χρειάζεται καθοδήγηση .Ας μη μπούμε στη λογική να αρχίσουμε να κατηγορούμε τη δουλειά συναδέλφων ... ας αρκεστούμε απλά να μη τους ψηφίσουμε. Προσωπικά κάτι που δεν προσβάλει την αισθητική μου και πολύ περισσότερο κάτι που πιστεύω ότι αποτελεί προϊόν έμπνευσης (μια και κάτι τέτοιο σπανίζει) ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου η προέλευσή του... Τελικά ίσως προτιμώ να ακούω κάποιον που είναι επηρεασμένος από τον Παυλίδη ή τον Παπακωνσταντίνου παρά να ακούω βλακείες με ταυτότητα.

    YΓ.1 Σε καμιά περίπτωση βέβαια ο τελευταίος χαρακτηρισμός δεν αναφέρεται σε κάποιο τραγούδι του διαγωνισμού.

    ΥΓ.2. Πέρα πάντως από οτιδήποτε άλλο ο τρόπος διεξαγωγής του διαγωνισμού έχει πράγματι στηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chopin17 στις 19-12-2009 05:28 ]


    Disasterpiece
    18.12.2009, 23:35

    Ξεχωριζω τα παρακατω:

    Cyclothymia

    Β12

    Χρωματα

    Smile

     

     


    other
    19.12.2009, 01:24

    Κανεις λαθος..αν γνωριζες απο μουσικη θα εκρινες..τωρα μονο θεωρεις..


    ElijahReynds
    19.12.2009, 01:35
    Εγώ πάντως δεν κατηγόρησα κανενός δουλειά!!Αντιθέτως μ'άρεσε ότι άκουσα!Και θέλω να διακριθεί το "Μ'ακούς" γιατί είναι υπέροχο!!! Απλά έγραψα την σκέψη μου!:) Και δεν πιστεύω ότι η οποιαδήποτε μουσική μπορεί να είναι βλακεία με ταυτότητα...όλα υπάρχουν για κάποιο λόγο!Το αν δεν είναι το καλύτερο δείγμα αφορά στις δεξιότητες και στις ικανότητες που έχει ο καθένας! Έτσι και αλλιώς πολλές "βλακείες με ταυτότητα" έχουν τεράστια απήχηση στο ευρύ κοινό!Τώρα να πεις το ευρύ κοινό χαμηλής νοημοσύνης πάλι δεν λέει... Υπάρχει μουσική για να μαθαίνεις και μουσική για να περνάς απλά καλά!!:)
    melanok
    19.12.2009, 11:13

    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 18-12-2009 στις 23:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Παιδιά ένα από τα κυριώτερα κριτήρια που θα πρέπει να έχουμε για την βαθμολογία των τραγουδιών θα πρέπει να είναι η προσωπικότητα και όχι το πόσο καλά αντιγράφει κάποιος έναν καταξιωμένο καλλιτέχνη.

    Ίσως τα τραγούδια που λες να έχουν επιρροές από τους καλλιτέχνες που αναφέρεις, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν αντιγραφές . Επίσης πιστεύω πως ο καθένας μας εδώ μέσα είναι σε θέση να κρίνει χωρίς να χρειάζεται καθοδήγηση .Ας μη μπούμε στη λογική να αρχίσουμε να κατηγορούμε τη δουλειά συναδέλφων ... ας αρκεστούμε απλά να μη τους ψηφίσουμε. Προσωπικά κάτι που δεν προσβάλει την αισθητική μου και πολύ περισσότερο κάτι που πιστεύω ότι αποτελεί προϊόν έμπνευσης (μια και κάτι τέτοιο σπανίζει) ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου η προέλευσή του... Τελικά ίσως προτιμώ να ακούω κάποιον που είναι επηρεασμένος από τον Παυλίδη ή τον Παπακωνσταντίνου παρά να ακούω βλακείες με ταυτότητα.

    Δυστυχώς, με τα γραφόμενα σου φάσκεις και αντιφάσκεις, αφού από τη μια κατηγορείς τις "απόψεις" μας ως καθοθήγηση και από την άλλη, στη συνέχεια "καθοδηγείς" με αυτά που λες εσύ ο ίδιος.

    Από την στιγμή που ο musicheavenάρχης, μετά τους όρους του διαγωνισμού, εύστοχα προσέθεσε και τους κανόνες του "παιχνιδιού" με το να παραθέτουμε τη γνώμη μας, αλλά και τις συγκεκριμένες προτιμήσεις μας, τίποτα δεν αποτελεί καθοδήγηση. Με πολύ έξυπνο τρόπο ο εν λόγω αρχηγός μας μετέτρεψε από βωβούς δέκτες - κουκιά, σε πομπούς ιδεών, μετατρέποντας ταυτόχρονα ένα φαινομενικά απλό διαγωνισμό σε ζωντανό οργανισμό, που πιστεύω κατά την εξέλιξη του θα προσφέρει δημιουργικά στον ταλαιπωρημένο χώρο μας.

    Όσο για τα 2 τραγούδια που προηγούνται, λυπάμαι αλλά, με πολλή αγάπη για τα παιδιά, λέω πως τα φωνητικά τους καθώς και πολλές μελωδικές γραμμές, αποτελούν πιστή αντιγραφή των δύο γνωστών καλλιτεχνών. Δεν είναι σωστό στη δημιουργία να ασπάζεσαι το μη χείρον, βέλτιστον. Από το να ακούω όπως λες βλακείες με ταυτότητα, ή αντιγραφείς, προτιμώ όμορφα τραγούδια με δική τους προσωπικότητα.

     


    tago
    19.12.2009, 11:33

    Είναι σημαντικό να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια σε όσους δούλεψαν για να είναι ο φετινός διαγωνισμός καλύτερος από τον περσινό. Συγχαρητήρια και σε όσους συμμετείχαν σε αυτό το πρώτο group. Άκουσα με πολύ προσοχή όλα τα τραγούδια και προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται. Βοήθησε σε αυτό και το γεγονός ότι δεν ήξερα τους δημιουργούς και έτσι δεν επηρεάστηκα από τυχόν προσωπικές σχέσεις. Επίσης να επισημάνω το γεγονός ότι φέτος δεν δέχθηκα Π.Μ. από κανέναν που να μου γνωστοποιεί τη συμμετοχή του στο διαγωνισμό. Οι προσπάθεια όλων ήταν παραπάνω από συγκινητική, ωστόσο όμως σε έναν διαγωνισμό δεν μπορούν να κερδίσουν όλοι. Με αυτό το σκεπτικό στον επόμενο διαγωνισμό κάποιοι πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο και κάποιοι να μην επαναπαυτούν στη καλή φετινή τους πορεία. {#emotions_dlg.thumbup}

     


    chopin17
    19.12.2009, 13:06

    Καθοδηγώ ???, αν εννοείς τη γενική διαπίστωση σχετικά με τις προτιμήσεις μου, εγώ δεν τη λαμβάνω ως καθοδήγηση. Συμφωνώ με τα περί δεκτών κ.τ.λ. , ωστόσο η θέση μου είναι να μην αρχίσουμε να θάβουμε το κόσμο με αφορμή το διαγωνισμό, μια και κάτι τέτοιο ρίχνει το επίπεδο του ίδιου του διαγωνισμού. Δεν θέλω να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση γιατί δεν πιστεύω ότι μπορεί να μας βγάλει κάπου. Εύχομαι ,όπως πιστεύω εύχεσαι και 'συ, με αφορμή τον διαγωνισμό αυτό να ακούσουμε όμορφα τραγούδια.