ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    SakisKouroupos
    14.03.2010, 10:03

    Παράθεση:

    Το μέλος SakisKouroupos στις 12-03-2010 στις 22:55 έγραψε...

    Κάπου μου θυμίζει το κοπάδι που μόλις πάει το πρώτο ακολουθούν και τα άλλα έτσι και εδώ μόλις πει κάποιος για κάποιο τραγούδι σε λίγο το βλέπεις και κινειται για λίγο προς τα πάνω μέχρι να πεί κάποιος άλλος για κάποιο άλλο !!!!!!!


    alexzhrd
    14.03.2010, 10:59

    SakisKouroupos βλέποντας σε να επαναλαμβάνεις το δικό σου post αμέσως μετά το δικό μου θεωρώ πως μου επιτίθεσαι με αγένεια και προσπαθείς να ακυρώσεις τα γραφόμενα μου. Αν και δεν έχω να απολογηθώ σε τίποτα, σου υπενθυμίζω πως βρισκόμαστε στο topic: Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε και όχι στο topic: να επιτίθεστε σε αυτούς (τους λίγους που απέμειναν) που ξεχωρίζουν κάποια τραγούδια, αλλά και σε αυτούς που παρακολουθούν τις γνώμες αυτές.

    Είσαι δημιουργός (όπως και εγώ), και θεωρώ πως ένα από τα χαρακτηριστικά μας θα πρέπει να είναι η ανυπόκριτη αγάπη προς αυτούς τους δημιουργούς, που τώρα ξεκινούν. Αυτοί χρειάζονται τη δική μας συμπαράσταση, και όχι το σαρκασμό και το θάψιμο ενός καλού λόγου που ενδεχομένως θα γραφεί για το τραγούδι τους.


    SakisKouroupos
    14.03.2010, 11:37

    Μάλλον τα μπέρδεψες !!! Εγώ δεν απάντησα σε σένα απλά διόρθωσα το κείμενο γιατί είχε κάτι λάθη !!! Και όλα τα άλλα που γράφεις καλά είναι να τα ξαναδιαβάζεις πρίν τα στείλεις και να εξετάζεις και σε ποιόν τα στέλνεις για τι εγώ προσωπικά έχω βοηθήσει πολλούς νέους δημιουργούς .Απλά έτυχε να δω σήμερα ξανά το κείμενο και να το διορθώσω χωρίς καν να δω τι είχες γράψει εσύ ούτε ήξερα ότι θα επαναλαμβανόταν το κείμενό μου μετά το δικό σου οκ;


    alexzhrd
    14.03.2010, 12:43

    Φίλε μου το θέμα θεωρείται λήξαν. Πες πως δεν γράφτηκαν ποτέ αυτά που σε αφορούν, ξέχασε το. Ξέρω πολύ καλά σε ποιον απευθύνομαι, δεν αμφισβητώ τη συναδελφικότητά σου, αλλά βέβαια κανένας μα κανένας μας δεν είναι υπεράνω κριτικής. Γνωρίζουμε πολύ καλά πως υπήρξαν πολλοί που έκαναν 9 καλά και στο δέκατο με μια γκάφα τα ανέτρεπαν.

    Τέλος πάντων, για το τεχνικό μέρος της υπόθεσης, καλό είναι όταν θέλουμε να διορθώσουμε κάτι σε ένα post μας, να πηγαίνουμε ακριβώς στο ίδιο, να κάνουμε κλικ στο επεξεργασία και να διορθώνουμε αυτά που θέλουμε, αντί να δημιουργούμε καινούργιο. Αλλιώς αν προσέξεις σαν ένα 3ο μάτι θα δεις πως φαίνεται πως απαντάς συνέχεια σε όποιον εκφέρει τη γνώμη του για κάποιο τραγούδι και έτσι δημιουργούνται “τα μπερδέματα” και οι παρεξηγήσεις.

    Καλή μας μουσική συνέχεια.

     


    mixalis-kleanthis
    14.03.2010, 18:27
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΥΧΕΣ… Εύχομαι λοιπόν να ακούμε λίγο αυτά που λέμε...(Ποιος θα κρίνει ποιος είναι πρόβατο σε κοπάδι και ποιος όχι. Το ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις το αντίθετο δείχνει...) Εύχομαι να κοιτάει ο καθένας πρώτα τα δικά του στραβά και να σέβεται την αντίθετη γνώμη...Να δείχνουμε γενναιότητα και ανοχή στο διαφορετικό και να σταματήσουμε να κρίνουμε ως θεοί τους πάντες και τα πάντα. Εύχομαι να εκφράζει ο καθένας μας την άποψη του πολιτισμένα χωρίς να είναι προσβλητικός στους αντίθετούς του. Ας ….ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΥΓ. Συγχαρητήρια σε όλες τις συμμετοχές ανεξαρτήτου αποτελέσματος . Εύχομαι να έχουμε έναν πολιτισμένο και δίκαιο τελικό…
    kamelia8
    14.03.2010, 18:39

    Φτάσαμε και στο τελευταίο γκρουπ! Τα περισσότερα τραγούδια ήταν μέτρια... Ξεχώρισα τα εξής:

     

    Της ζωής σου το συν

    Succinct

    No one like a friend

    Άνθρωποι ωραίοι

    Έπρεπε

     

    Πάμε για τελικό!!! {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.rockon}

     


    kwstasagas
    14.03.2010, 21:09

    ............. Επιπροσθέτως, πολλά - πολλά συγχαρητήρια σε αυτούς που έγραψαν και ερμήνευσαν το ΑΠΟΨΕ !!! Τι μουσικό διαμάντι ειν' ετούτο !!! Ακούγοντάς το, είχα την εντύπωση ότι ... βρίσκομα, λέει, σε ένα πιάνο μπαρ, όπου "βυθίζομαι" στον ήχο του πιάνου, του σαξόφωνου, της ντραμς που παίζει απαλά [νομίζω με "σκούπες"] και, φυσικά, στην υπέροχη ανδρική ερμηνεία !!! Ένα τραγούδι που μάς φέρνει κι έναν "αέρα από τα παλιά", μιας και θυμίζει, κάπως, τα τραγούδια που έγραφε ο Γιάννης Σπάρτακος .... Πλην, όμως, εκείνο που, τελικά, υπερσχύει είναι η προσωπικότητα των δημιουργών και του ερμηνευτή [όπως, επίσης, και ένα άκουσμα φρέσκο και σημερινό]. Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις, κατά τις οποίες μας δίνεται η ευκαιρία να ακούσουμε τέτοιους "κρυμμένους θησαυρούς" ...... ναι, βρε παιδιά, αξίζει ο διαγωνισμός του ΜΗ και με το παραπάνω {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}.............................................

     

    Για το εν λόγω τραγούδι εκφράστηκα επειδή, όπως βλέπω τη βαθμολογία, είναι ήδη με άνεση στον τελικό. Για άλλα τραγούδια που ξεχώρισα θα μού επιτρέψετε να εκφραστώ όταν θα κλείσουν οι κάλπες και για το 6ο γκρουπ. Αυτό επειδή τα περισσότερα από αυτά είναι στο "μεταίχμιο" [δλδ στη φάση περνάω / δεν περνάω] κι έτσι ενδέχεται σε αυτό το κρίσιμο σημείο να επηρεάσω την κρίση των συμφορουμιτών / ψηφοφόρων. Και, όπως μάς έχει δείξει μέχρι τώρα η εξέλιξη του διαγωνισμού, ακόμη και μέσα στις 3 ώρες που απομένουν μέχρι το κλείσιμο της κάλπης .... πολλά μπορούν να αλλάξουνε !!!!!!!!!!!!

     

     


    Disasterpiece
    15.03.2010, 15:29
    Στον προηγουμενο ξεχωρισα το Sensations punked και Ρακομελο ζεστο χωρις κανελλα!Γενικα δεν ενθουσιαστηκα ομως.
    kwstasagas
    21.03.2010, 01:40

    Ας γράψω, λοιπόν, για τα τραγούδια του 6ου γκρουπ που ξεχώρισα .... Ήδη μίλησα για τα ΟΝΕΙΡΑ ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΟ και ΑΠΟΨΕ. Εκτός από αυτά, μού άρεσαν πολύ και τα εξής :

    - Σε 2 πόλεις .... Πολύ ωραία ιδέα η "αναγγελία πτήσεων" του αεροδρομίου που ακούγεται στην αρχή του τραγουδιού, το οποίο, ακολούθως, εξελίσσεται σε πολύ γλυκιά ροκ μπαλάντα "αποχαιρετισμού" με επίσης πολύ γλυκιά ενορχήστρωση .... 5 αστέρια ...

    - Το ρεφρέν της μοναξιάς .... κι αυτό μια πολύ ωραία μπαλάντα με ωραία ενορχήστρωση και ενδιαφέρουσα πλοκή ... 5 αστέρια ...

    - Ο ασύκωτος .... να ένα όμορφο λαϊκό τραγούδι .... θα πρότεινα όμως στους δημιουργούς τους να προσέξουν λίιιιγο περισσότερο τους στίχους .... 4 αστέρια ...

    - Ανέρωτη ζωή .... ένα ωραιότατο βαλσάκι ενορχηστρωμένο με σύνθια, το οποίο, όμως, "αδυνατίζει", λιγάκι, στο ρεφρέν. Εδώ μού άρεσε πολύ η φωνή του τραγουδιστή. 4 αστέρια ...

    - Οι κήποι της Εδέμ ... πολύ ευρηματικό ορχηστρικό τραγούδι, με τα συνθεσάιζερς να παραπέμπουν κάπως σε ήχους από τα 80ς [οπότε ... ήταν αδύνατον να μη με αγγίξει {#emotions_dlg.yes}], αλλά ... να "κλείνουν" και λίγο το μάτι στην ψυχεδέλεια των 60ς .... 4 αστέρια ...

    - Αγάπησέ με ... μια στρωτή και καλοβαλμένη ερωτική μπαλάντα με πιανάκι ... 4 αστέρια ...

    - Άνθρωποι ωραίοι ... τόσο φωτεινό, τόσο αισιόδοξο "σοφτ" ροκάκι ... με ερμηνεία αλλά και στίχους γεμάτους ζεστασιά και ανθρωπιά .... 4 αστέρια .....

    Τέλος, θα ήθελα να αναφερθώ στο τραγούδι του 5ου ομίλου "Στων ματιών σου τον παλμό", στο οποίο, όπως έχω ξαναγράψει, έδωσα 5 αστέρια .... Η αποκάλυψη του ονόματος του δημιουργού ήταν μία ακόμη έκπληξη .... Πρόκειται για τον ΝΩΝΤΑ ΝΙΚΟΒΙΑΝΟ, ο οποίος είναι ραδιοφωνικός παραγωγός στο ραδιόφωνο της ΑΡΓΕΙΑΚΗΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑΣ [σάς το προτείνω ανεπιφύλακτα το ραδιόφωνο του Άργους, γίνονται ωραίες εκπομπές εκεί] !!!! "Κι εσύ πού το ξέρεις" ??? θα με ρωτήσετε. Μα ... επειδή στο ραδιόφωνο του Άργους έχω δώσει κι εγώ δύο συνεντεύξεις, στις οποίες παρουσίασα τραγούδια μου !!!! Η πρώτη συνέντευξη έγινε το καλοκαίρι του 2006 [όπως θυμάμαι, την επόμενη ημέρα της συναυλίας του Roger Waters] και η δεύτερη την Άνοιξη του 2009. Και οι 2 συνεντεύξεις έγιναν στην εκπομπή του Νώντα, ο οποίος είναι ευγενέστατος και πολύ καταρτισμένος ραδιοφωνικός παραγωγός !!! Επίσης, και οι 2 συνεντεύξεις διήρκεσαν περί το δίωρο η καθεμιά και κατά τη διάρκειά τους ο Νώντας με άφησε να μιλήσω όπως και όσο ήθελα και να ακουσθούν όποια τραγούδια ήθελα από τις δισκογραφικές δουλειές μου !!!! Μάλιστα, στη 2η συνέντευξη, όπου έγινε η παρουσίαση του δίσκου βινυλίου μου, είχε φέρει και είχε στήσει πικάπ ειδικά για την περίσταση !!!!

    Ο Νώντας μου είχε πει ότι "γράφει κι αυτός τραγούδια" αλλά .... δεν ήξερα τίποτα περί συμμετοχής του στον διαγωνισμό του ΜΗ !!! Και όπως φαίνεται .... τα καταφέρνει μια χαρά στο γράψιμο τραγουδιών {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup} !!! Α, και κάτι ακόμη : Στη διάρκεια της 2ης συνέντευξης δεν παρέλειψε να με ρωτήσει και για το Μιουζικχέβεν !!! "Βλέπω, Κώστα, εκεί στο ΜΗ έχετε κάνει ωραίο παρεάκι", είπε κατά τη διάρκεια της εκπομπής .... Ναι, βρε Νώντα, έτσι ακριβώς !!!! Και ... μιας κι έχεις κάνει εγγραφή, πέρνα κι από εδώ να τα λέμε καμιά φορά !!! Γίνε κι εσύ μέλος στο "παρεάκι" μας [join us που λεν και στο χωριό μου .... ] ..... {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

     

     

     

     

     


    jorge
    21.03.2010, 02:36

    Νομίζω πως με την απάντηση του Κώστα ολοκληρώθηκε αυτό το topic, οπότε και κλειδώνεται.

    Η συνέχεια πλέον εδώ!